Peter Frase

Peter Frase

Yazar
8.6/10
13 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
81
Gösterim
Adı:
Peter Frase
Unvan:
ABD'li sosyolog yazar
New York Şehir Üniversitesi sosyoloji mezunu olan Frase, "In These Times and Al Jazeera" adlı kitabında yazarıdır. Peter Frase, Jacobin dergisinde editör olarak çalışmakta ve New York'ta yaşamaktadır.
... toplumsal sistemlere verilen "kapitalizm" ve "sosyalizm" gibi adlar birer soyutlamadır ve birinin diğerine dönüştüğünü kesin bir şekilde söyleyebileceğimiz tek bir an dahi yoktur.
... sosyalizmi kapitalizmden ayıran şey, üretimin kapitaliste ya da piyasalara göre işlemek yerine rasyonel bir şekilde planlanması ve demokratik yollarla örgütlenmesidir.
Nobel ödüllü iktisatçı Wassily Leontiev 1983 tarihli bir makalesinde: "Yeni bilgisayarlı, otomatik ve robotik donanımın yenilikçi bir şekilde devreye sokulmasıyla emeğin rolünü azaltması beklenebilecek sürecin, tarımda traktörlerle diğer makinelerin atları ve diğer koşum hayvanlarını önce azaltıp sonra tamamen devreden çıkarması sürecine benzediği söylenebilir." Abd de 1900'de 21.5 milyon at varken, 1960"ta bu 3 milyona düşmüştür.
Teknolojik gelişmeler toplumsal dönüşümler için bağlamlar sunar, ancak onları asla doğrudan belirleyemezler; değişime aracılık eden şey daima örgütlü kitleler arasındaki iktidar mücadeleleridir.
Servet ve gelirin belli noktalarda aşırı yoğunlaşmasının karakterize ettiği bizimki gibi bir toplumda, piyasa toplumsal gücü paraya göre dağıtır ve böylelikle bir "bir dolar, bir oy" toplumu yaratılır.
Asıl mesele insan medeniyetinin ekolojik krizlerden sağ çıkıp çıkamayacağı değil, bundan makul ve eşitlikçi bir biçimde “hep beraber” sağ çıkıp çıkamayacağımızdır.
Frankenstein'ın (canavarın değil, bilim adamının adıdır bu) asıl günahı canavarını yaratmak değil, sevgi ve ilgi göstermek yerine onu vahşi dünyaya terk etmektir.
Zenginler iktidarını koruyabildikleri ölçüde, onların otomatikleşmiş üretiminin nimetlerinden faydalandığı, geri kalanımızın -eğer sağ kalabilirsek- ekolojik yıkımın bedellerini ödediği bir dünyada yaşayacağız.
İnsan gerçek ve değişmez sorunuyla yüzleşecek: Acil ekonomik kaygılardan kurtulduktan sonraki özgürlüğünü nasıl kullanacağı, boş zamanını nasıl dolduracağı, bilgece, uyum ve refah içinde yaşama gayretinde, hangi bilimin ve bileşik faizin onun adına gerçekleştirileceği.
siyal
siyal Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat'ı inceledi.
123 syf.
·11 günde
Fütürizmle birlikte daha çok bir sosyal analizler yumağı kitap. Şuan ve geçmişin pekçok analizi yapılarak, dört olası gelecek modeli oluşturmuş yazar. Son bölümde eklemeyi ihmal etmemiş tabiki, bu dördünün farklı varyasyonları da olabilir diye. Beni sadece yazarın tüm gelecek modellerini sol görüş üzerine kurması rahatsız etti. Özellikle de Rosa Luxemburg' un "Burjuva toplumu bir yol ayrımında duruyor, ya sosyalizme geçilecek ya da barbarlığa dönülecek." sözünün arkasına sığınarak, gelecek modellerini buna dayandirması. Bence başlı başına kitaptaki bu bakış açısı bile batı toplumlarının ne halde olduğuna bir örnektir.
Ki bilinir ki yeni koşullar yeni sistemler yaratır. Eski yunan bir sabah uyanıp demokrasiyi keşfetmemiştir. Ve gelecek eski köhne sol-sağ saçmalıklarıyla zaten yönetilemeyecektir.
Kitabı yukarıda belirttiğim eleştirim haricinde beğendim. Ütopia-distopia literatürünü okumayı seven biri olarak, pekçok eseri kıyaslama ve farklı kitaplar hakkında da bilgi edinmeme vesile oldu. Sevdim. Tavsiye ederim.
123 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10
Gelecek döneme yönelik distopik öğeler barındıran kitapta; farklı yönetim biçimlerinde ortaya çıkan ekonomik düzende sınıflar arası ilişkileri irdeleyen , otomasyonun istihdam üzerine etkilerinin olası sonuçlarına dikkat çeken kitapta ve son olarak da kapitalizmin çevre üzerindeki yıkıcı etkilerini akademik alıntılarla görmek mümkün.Kitap, üzerinde durduğu konuları okuyucuya detaylı anlatma ihtiyacı duymuyor ama ihtiyaç duyabileceği kaynakları işaret ediyor.Bu yönüyle yol gösterici bir özelliği var.Sonrası okuyucunun ilgi ve alakası artık.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Frase
Unvan:
ABD'li sosyolog yazar
New York Şehir Üniversitesi sosyoloji mezunu olan Frase, "In These Times and Al Jazeera" adlı kitabında yazarıdır. Peter Frase, Jacobin dergisinde editör olarak çalışmakta ve New York'ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.