Peter Hollins

Peter Hollins

Yazar
7.2/10
77 Kişi
·
221
Okunma
·
3
Beğeni
·
184
Gösterim
Adı:
Peter Hollins
Unvan:
Yazar
"Tüm eğitim hayatımız boyunca bize nasıl düşüneceğimiz öğretilmedi.Derslerden nasıl geçeceğimiz,bilgileri nasıl ezberleyeceğimiz öğretildi."
Sadece her kötü fikrin, iyi bir fikre giden basamak olduğunu ve hiçbir şeyin temelde önemsiz olmadığını aklınızda bulundurun.
Tüm eğitim hayatımız boyunca bize nasıl düşüneceğimiz öğretilmedi. Derslerden nasıl geçeceğimiz, bilgileri nasıl ezberleyeceğimiz öğretildi; peki ya kendi adımıza düşünmek?
Tüm eğitim hayatımız boyunca bize nasıl düşüneceğimiz öğretilmedi. Derslerden nasıl geçeceğimiz, bilgileri nasıl ezberleyeceğimiz öğretildi; peki ya kendi adımıza düşünmek?
Mantıklı düşünmenin önündeki başlıca engellerden biri de sabit düşüncedir. Bu, dünyayı yalnızca kendi deneyimleriniz ve toplumsal koşullanmalarınız penceresinden görmeye kalkışmaktır.
Buna, ister eski kafalılık isterseniz de farklı görüş açılarını değerlendirmeye isteksizlik deyin, bu yaklaşım mantıklı düşünceye zarar verir: çünkü insanlar tamamen öznel olaylardan nesnel bir dünya görüşü yaratma eğilimindedir.
Tüm eğitim hayatımız boyunca bize nasıl düşüneceğimiz de öğretilmedi. Derslerden nasıl geçeceğimiz, bilgileri nasıl ezberleyeceğimiz öğretildi; peki ya kendi adımıza düşünmek? En iyi ihtimalle bir yaratıcı yazarlık dersi almış olabilirsiniz; en kötü senaryodaysa öğretmenler her zaman haklı olmak zorunda olduğundan bu konuda bile cesaretiniz kırılmıştır.
192 syf.
·5 günde·7/10 puan
Abartmış mı olurum bilmiyorum ama 2-3 saatte olunabilecek bir kitap. Ben okudum.

Kitabın girişte kısmında iki soru vardı. Belki sizlerde cevaplamak istersiniz.

1.Soru: Bir odanın ortasında boynunda bir iple asılı, ölü bir adam var. Odada hiçbir şey yok, odaya giriş ve çıkış da yok. Sadece adamın altında bir su birikintisi var.

- Peki bu adam nasıl ölmüş?

Okunması çok kolay ve rahattı. Bazı insanlar kişisel gelişim odaklı kitapları sevmezler. Kişisel gelişim yapan okurlar veya ufkumu genişletmek bakış açımı genişletmek istiyorum diyenler varsa kitabı alabilir. Çok zorlayıcı bir kısmı yok, sohbet ediliyor havası katılmış kitaba.

- Mantıklı düşünme
- Yaratıcılık
- Sokrat Metodu
- Mozart etkisi , santranç
- Veri yorumlama
- Sağduyu geliştirme
- Görelilik için çözüm üretme gibi gibi konulara değinilmiştir.

Çok zevk alarak okudum. Tam istediğim türden bir kitap. Bilgi veriyor ama sıkmadan, boğmadan, zorlamadan sadece merak ettiğiniz bazı konuları yorumlayarak cevaplıyor. Düşünme payını size bırakıyor.

2.soru: Şimdi iyi düşünün: Janet ve Daniel bir masada ölü bulundular ve etraflarında sadece cam kırıkları ve su vardı.

- Peki nasıl öldüler?

Einstein gibi düşünmeniz dileğiyle; iyi okumalar dilerim :)
192 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Daha akılcı, yaratıcı ve pratik bir insan olmaya zorlayan bir kişisel gelişim kitabı sanki. Daha bugün dört liraya aldım a 101'den . Kitabın ismiyle alakası Einstein gibi düşünmekten kastettiği: kafaya doğru şeyleri takma, doğru çalışma yöntemleri, beynin işleyişi gibi bir çok konuyu ayrıntılarıyla açıklıyor. Kendini tanımayı seven ve kişisel gelişim kitaplarıyla arası iyi olan her okur sevecektir diye düşünüyorum. Uzun cümlelerden ve kapalı anlatımdan uzak gayet faydalı bilgiler içeren tek oturuşta bitecek bir kitap daha...
192 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
*İyi fikirler yanında kötü fikirler üretmek için de kendimize izin verelim. *Zihnimizdeki kör noktaların, parametrelerin değişebilir olduğunun, böcek ve yabanarısı gibi hayvanların hareketlerinin farkına varabilelim.
*Kültürel eğilimlerin bize düşünsel olarak zarar verdiğini anlayıp, ona göre bir bakış açısı geliştirelim.
Bence bu kitabı okuyalım, tavsiye ediyorum. Farklı bakış açıları, farklı stratejiler...
192 syf.
·2 günde·7/10 puan
Mantıklı düşünmenin önündeki engeller, düşünce modelleri, problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, akılcı kararlar alma gibi bir çok başlıktan oluşan bu kitapta hayatın her alanında karşılaşılan problemlerin nasıl çözüleceği ya da içinde bulunduğumuz durumları nasıl ve hangi yöntemleri kullanarak yorumlamamız gerektiğine dair anektodlar yer alıyor.
Kitapta yazan yöntemlerin hepsini uygulamak en azından başlangıçta mümkün olmayabilir ancak, ögrenilen bilgileri zamana yaymak, önce tek bir yöntemden başlayıp daha sonra diğer yöntemlere geçerek sorunları çözme becerileri edinmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.
Keyifli okumalar dilerim.
192 syf.
·50 günde·6/10 puan
kitaptan tam olarak beklediğim neydi bilmiyorum ama pek de bu değildi sanki. Einstein gibi düşünmek denilince Einstein üzerinden anlatılacak bir şeyler sandım ancak son 2-3 sayfa dışında kendisinden neredeyse çok az söz edilmişti. Sürekli biyoistatistik dersinde işlediğimiz konularla bağdaştırdığım şeyler vardı fakat bunların düşünmekle tam olarak ne kadar alakası olduğunu anlayamadım. Mod, medyan, aritmetik ortalamanın anlatılması gibi mesela. Einstein gerçekten de farklı düşünmesiyle ve düşünce deneyleriyle bilinen bir insandı buna yönelik daha fazla şey olsaydı kitaba tam puan verebilirdim ama maalesef yoktu. Yine de insanı düşünmeye yöneltebilecek önerileri beğendim ve içinden çıkamadığınız durumlarda kullanabileceğiniz işe yarar fikirler vardı.
192 syf.
·3 günde
Kitapta sıkıcı tanımlamalar olmasa daha güzel olacakmış ancak örneklendirmeler ve bilimsel araştırmalara yer verilişi kitabın sıkıcılığını düzeltiyor.
192 syf.
·1 günde·Beğendi
"Öncelikle kitabın beyninizi harekete geçirdiğini söylemeliyim, günlük hayatta birçok şeyin anlamının olduğunu ve bu anlamları gözden kaçırdığımızı, bir şekilde bize anlatıyor. Kitapta beyninizi çalıştırarak elde edeceğini sonuçlarda farklılık yaratabileceğinizi görüyorsunuz. Içgörünüzü keskinleştirmek sadece iyi bir gözlemci olmak ve mantık bilmeceleri çözmek demek değildir diyor yazar. Ancak buradan başlayarak yaşamınız üzerinde gerçekten olumlu bir etkisi olabilir diye de ekliyor ve daha sonra diyor ki, bunun meyvelerini toplamak için de matematikçi olmanıza gerek yoktur.

Evet yüksek bir zekaya sahip olmak, mükemmel bir şekilde matematik çözmek demek değildir.

Ya da çok iyi bir yazar olmanız sizin çok zeki birisi yapmaz.

Hayatın her alanında farkındalıklarınızın farkındaysanız ve sorunlarınızla başa çıkıp onları atlatıyorsanız işte gerçekten o zaman Einstein gibi düşünmeye başlamışsınız demektir.

Hepimiz de ki olmak isteriz veya insanlara zeki görünmek isteriz.

Bunun yollarını işte kitap size öğretiyor...
Tavsiye ediyorum elbette, mutlaka alın ve okuyun!
Özellikle kpss, üniversite sınavlarına hazırlık, veya sınavlara hazırlık yapanlar mutlaka okumalıdır.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Her ne kadar ismine kapılıp bilim kitabı sanmış olsam da eleştirel düşünmeyi, öğrenmeyi öğreten, akıcı bir kişisel gelişim kitabı. Tavsiye eder miyim? Evet, okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Hollins
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 221 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.