Peter Willey

Peter Willey

Yazar
7.4/10
163 Kişi
·
754
Okunma
·
6
Beğeni
·
826
Gösterim
Adı:
Peter Willey
Unvan:
İngiliz araştırmacı, Yazar
Doğum:
İngiltere, 1923
Ölüm:
Pewsey, İngiltere, 23 Nisan 2009
Peter Willey ilk kez okul yıllarında tarihi anıtlar ve özellikle kaleler üzerine yapılan çalışmalara ilgi duyuyordu. İngiltere İç Savaşında ilk büyük ihtilafın yaşandığı İngiltere'nin Edgehill bölgesinde büyüdü.

Cambridge’deki Christ Koleji’ne gitmeden önce Charterhouse’da okula gitti. Peter Willey, savaş sırasında Binbaşı rütbesini aldı, ancak sakatlandı ve Cambridge'e geri döndü. Fransızca ve Almanca çalışırken burada, Goethe'yi okuyarak Hafiz ve Nasir Khusraw'ın şiirleriyle tanıştı. Tarih sevgisi ve hayranlığı ile Fars kültürünü bir araya getirmesi, Tahran'daki bir İngiliz büyükelçisi olan öğrencilerinden birinin ailesini ziyaret etmesine neden oldu.

Baş akademik danışmanı ve İslamın ve özellikle İsmaili tarihinin önde gelen uzmanlarından Dr. Samuel M. Stern'in teşvikiyle, İsmaili kaleleriyle ilgili araştırma yapma şansını yakaladı. Bu, İran ve Suriye'de yapılan kapsamlı seyahatlerden ilki idi.

Peter Willey, 1959'da arkeolojik araştırmalarına başladı ve kırk yıl süren yirmiden fazla sefer boyunca birçok İsmaili kalesinin kalıntılarını belirledi ve belgelendi. İlk kitabı, "The Castles of the Assassins" 1963'te yayınlandı ve Farsçaya da çevrildi. Binbaşı Willey, kitap yazmanın yanı sıra, İran ve Suriye'deki Nizari İsmaili Anıtları hakkında The Times, the Geographical Magazine ve Encyclopaedia Iranica gibi dergilere de yazılar yazdı. Yazıları, uzak yerlerde seyahat etmenin maceralarını ve yerel halkla etkileşimlerini de gösteren zengin bir kişisel anlatıdır.

İran ve Suriye'deki ortaçağ Ismaili tarikatı ve kaleleri konusunda önde gelen uluslararası bir otorite olan Peter Willey, 23 Nisan 2009'da 86 yaşında, Wiltshire'daki Pewsey yakınındaki evinde öldü.
312 syf.
·Puan vermedi
Alamut Kalesi, Peter Wily Klasik bir romandan ziyade tarihi bir gezi kitabı tasarlamış. Öncelikli olarak islam dünyasındaki ayrışma üzerinde durmuş, daha sonra süreci detaylandirarak Hasan Sabbah'a getiriyor. İsmaili oluşumu ve sünni, şii çatışması, şiilere uygulanan sünni baskılarını örnek göstererek ismaili faliyetlerini açıklamaya çalışıyor yazar.

Hasan Sabbah hareketine Avrupa ve diğer kesimlerde haşhaşı olarak bakılmasını eleştirmiş islamiyet, dört halife dönemi, emevi, abbasi dönemi derken eyyubiler fatimiler gibi bir çok dönemin iktidar mücadelesine değinmiş kitabında.

Kitabı okuyup ikna olup olmama konusunda, olaylara tarafsız yaklaşma birazda tarihi on bilgilerinizle ilgili bir konu olarak duruyor.

Eğer bu kitabı okumak istiyorsanız haşhaşı mi yoksa ismailimi, Hasan Sabbah bir terörist mi yoksa ... gibi yoksalarla biten cümlelere hazır olmak gerekiyor.

Farklı bir bakış açısı...
400 syf.
·2 günde·10/10
Öyle güzel bir anlatımı var ki; tarihi bilgiler öyle güzel verilmiş ki...

Alamut Kalesi ile ilgili tüm eserleri okumaya çalışırım ama nedense bu eseri hep ötelemiştim :( Hata etmişim :(

Sıkılmadan, merak ederek ve su gibi akarak okuduğum ender bir tarihi araştırma kitabı...
400 syf.
·7 günde
Yazarın İsmaililere hayranlık duyduğunu ve bunun üzerine 1968 ten 1998 e kadar İran Suriye Pakistan Afganistan gibi ülkelerde İsmaililerin sosyal yaşamlarını ekonomilerini askeri taktiklerini ve kalelerini bahsetmektedir. Özellikle kalelerini anlatırken matematiksel veriler üzerinde fazlaca durulmuştur. Etkili oldukları dönem 12. ve 13. yüzyıllardır. Farklı yerlerde yaşadıkları için düzenli bir devlet kuramamışlardır. Bilindiği üzere Selçukluların parçalanmasında etkili olmuşlardır. Yazar hayranlığından olsa gerek İsmailileri haddinden fazla överek anlatmıştır hatta kitabın bazı bölümlerinde başlarındaki komutanlarından halife olarak bahsedilmektedir.
329 syf.
·2 günde·6/10
Haşhaşiler diyede bilinen İsmaili tarikatının Hasan Sabah döneminde sağlam kalelerle gelişmesi anlatılıyor.Özellikle Alamut kalesi çok saldırı alıyor fakat alınamıyor.Moğollar döneminde kale alınıyor.Diğer kalelerde teslim oluyor.Bir kale stoklarına ve geçilemez surlarına güvenip teslim olmuyor.Onlarda salgın hastalıkla iyice azalıyorlar ve kalanlarda Moğollar tarafından kılıçtan geçiriliyor.Kitabın yarısından sonrada araştırmacı Peter Willey tarafından,İran ve Suriyedeki İsmaili tarikatının kaleleri yerleri,sarnıçları,kuleleri ve aklınıza gelecek tüm detaylarıyla,şimdiki durumları tek tek anlatılıyor..
312 syf.
·Puan vermedi
Kitap İran'ın coğrafi yapısı ve tarihî hakkında aydınlatıcı bilgiler veriyor.Az da olsa Hasan sabah,Şii mezhebi, İsmaili tarikatına dair bilgiler de mevcut.Aslında bir olay örgüsü değil de gezi kitabı tarzında yazılmış.Yukarda yazdığım kavramlara ilginiz yoksa biraz sıkıcı gelebilir.Semerkant kitabı ile eş zamanlı okunursa daha zevkli olacağını düşünüyorum.Keyifli okumalar:)
400 syf.
·7/10
Kitabın başlarında olayı pek anlamıyor insan fakat ilerledikçe gizemi artıyor, hasan sabbah ve zekice yaptığı planlar şaşırtıyor insanı keyif verdi bana okurken umarım size de öyle olur.
400 syf.
·6 günde·5/10
Gerçekten ilk 200 sayfa mükemmel hazırlanmış. Hasan sabbah, ismaililer, Türkler, tapınakçılar ve moğollar dünyası güzel anlatılmış. Cezeri biraz sallasa da akış güzeldi. Lakin kitabın bir kısmından sonrası gerçekten kanser olmamız için yazılmış. Bu kadar akademik ve tekrarlayan kitap olmamalı. Sonuçta kitabın adı alamut kalesi. Assassin's tarihi olmalı lakin biz kaleyi geçtim taşın toprağın, suyun tarihine geçtik. Bunlar güzel şeyler ama 200 sayfa assassin'sler ile alakası olmayan tamamen arkeolojik bulgulara dayanan kaleleri uzata uzata, yazmak için yazarsan tepki veririz ki verdim. Çok güzel bir ders kitabı olur lakin assassin's tarihi için 200 sayfa yeter de artar. Onun dışında mu kitabı aynı ac1 e benzettim. Başı güzel sonunu görene kadar kanser. Bir kitaba bu kadar düşük puan vermek istemezdim ama assassin's tarihine olan ilgim ve beklentim inanılmaz yüksek olduğu için bu kitap bunu karşılamadı. Aşırı yoğun akademik bilgi ve kale tarihi okumak isteyen, Suriye arazisini ve kalelerini Suriyelilerden daha ayrıntılı bilmek isteyen herkese önerimdir. Lakin assassin's tarihi ve hasan sabbah dönemi için okumak isteyenler 200 den sonrasını okumasın.
400 syf.
·2 günde·5/10
Hasan sabbah...Haşhaşiler... veya İsmaililer. Bu merak ettiğim konularla ilgili uzun zamandır okumak istiyordum ve en sonunda oldu. Kitap her ne kadar sonlara doğru biraz fazla teknik bilgi verse de haşhaşilerle ilgili ya da Alamut Kalesiyle ilgili bir çok yanlış bilgiyi düzeltmeye çalışmış. Sevdiğim bir konu olduğu için okurken keyif aldım ama yine de haşhaşiler ile ilgili çok yeterli bilgi bulunduran bir kitap olmadı benim için.
312 syf.
·1/10
ALAMUT VE HAŞHAŞİLER
Alamut, Vladimir Bartol'un 1938 yılında Slovenya'da yayınladığı ve Türkçeye çevirisi 1998’de yapılmış bir romanıdır.
Romanda din, cennet-cehennem inanışı ciddi bir şekilde sorgulandığından ve yer yer inkâr edildiğinden, 1960-1980'li yıllar arasında bazı ülkelerde yasaklanmıştı.
11. yy.da Alamut Kalesi'nde yaşayan Hasan Sabbah ve İsmaililer'i konu alan roman İsmaili inancına mensup saf insanların ve toy delikanlıların nasıl aldatıldığı anlatılıyor.
İsmaililer
İsmaili inancı Alevilik içinde değerlendirilir.Ancak ismaililer İmamların 12 değil 7 olduğunu kabul ederler. 6. İmam olan Caferi Sadık’ın Büyük oğlu İsmail’in son imam olduğunu savunurlar. Ancak İsmail’in babasından önce vefat ettiği bilinmektedir. İsmaililere göre İsmail ölmemiştir.Ortadan kaybolmuştur. Bir gün Mehdi adıyla büyük bir peygamber olarak yeniden ortaya çıkacaktır
12 imam:
1. Hz Ali, 599-661 2. Hz. Hasan, 624-670 3.Hz. Hüseyin, 625-680 4.Hz. Zeynel Abidin 659-713/714 5.Hz. Muhammed Bakır, 676-734/735 6.Hz.Caferi Sadık. 699-765/766 7. Hz. Musa Kazım, 745-799 8. Hz. Ali Rıza, 765-818 9. Hz.Muhammed Taki, 810-835 10. Hz.Ali Naki, 827-868 11. Hz.Hasan Askeri, 846-874 12. Hz.Muhammed Mehdi, 869-?,

ALAMUT

RAMAN ÖZETİ
Hasan Sabbah ,Ömer Hayyam ve Nizamül Mülk birlikte okurlar. Üçü de çok zekidir.İleride hangisi yükselirse diğerlerini koruyacak diye sözleşirler.Nizamül Mülk Selçuklu devletinin Baş vezirliğine kadar yükselir.Nizam’ül Mülk birgün Selçuklu patışahı Melik Şah’ın huzurunda Hasan Sabbah’ı küçük düşürür.Hasan Sabbah oradan ayrılır ve intıkam almak için planlar yapmaya başlar. Bir hile ile köşk ve bahçeleriyle meşhur Alamut Kalesini ele geçirir
Bir taraftan İran’in esir pazarlarından genç kızları satın alır; bir taraftan da İsmaili inancına mensup toy delikanlları Alamut’a toplar.Kızlara huri eğitimi; erkeklere de ağir bir askeri fedai eğitimi verir.
Kendisinin Peygamber olduğunu Hatta peygamberlerden bile üstün oldüğüğunu,Cennetin anahtarlarının kendisinde olduğunu söyler. Toy delıkanlıların kalbinde hiç bir şuphe kalmasın diye de aralarından seçtiği en kabiliyetlilerine, haşhaş içirerek onların kendinden geçmesini sağlar ve baygın haldeki gençleri kalenin öbür bölümündeki köşklere gönderir. Burada her şey cennete benzetilmiştir. Delikanlı gözlerini açinca başinda toplanan ve ona hizmet etmaye çalışan kızları görür.Kıızlar onu cennete geldiğine tamamen iandırırlar.Sonra tekrar haşhaş içirip bayıltarak geri gönderirler.Kendine gelen gençler Hasan Sabbah’a tam bir teslimiyetle bağlanmiş olurlar ve Cennete tekrardan gidip orada ebedi kalmak için can atarlar.
İbni Tahir bu gençlerden biridir.Hasan Sabbah ona Nizam’ül Mülk’ü öldürmesini emreder.İbni Tahir bunu bunu başarır.Diğer bir fedaisi de Melik Şah’ı öldürmeyi başarır.
Böylece Hasan Sabbah herkesin yüreğine korku salan bir büyük güç haline gelir.Bu sapık topluluk tarihte Haşhaşiler diye anılır.

Romonda müslümanlar, her önüne gelenin kolayca kandırabileceği, cahil insanlar olarak göterilmeye çalışılmış...
400 syf.
Ömrünün kırk yılını haşhaşiler bildiğimiz ismaililerin araştırmasına vakfeden bir bilim insanın araştırmaları sonucu oluşturduğu ders niteliğinde bir kitap. Eser teknik konuları da içeriyor ve tarihin sayfalarını bir bir aralıyor. Haşhaşi efsanesinin yanlışlığını da kanıtlaması ayrıca çok güzel bir olay. Hıyar oğlu hıyar marco polonun yaydığı bu saçma efsanenin aslında aslı astarı yok.
Yazar İran ve suriyedeki ismaili kalelerinin tarihinden yola çıkarak tarihten bugüne nasış geldiklerini objektif bir biçimde açıklıyor. Kalelerin yapımından kimlerin eline geçtiğine kadar tarih içindeki büyün değişimlerden söz ediyor.
Objektifliği ve anlatım biçimi konusunda yazar 40 yılının hakkını vermiş gerçekten. Tarihi böyle yansız kişilerden okumak da ayrı bir keyif veriyor insana.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Willey
Unvan:
İngiliz araştırmacı, Yazar
Doğum:
İngiltere, 1923
Ölüm:
Pewsey, İngiltere, 23 Nisan 2009
Peter Willey ilk kez okul yıllarında tarihi anıtlar ve özellikle kaleler üzerine yapılan çalışmalara ilgi duyuyordu. İngiltere İç Savaşında ilk büyük ihtilafın yaşandığı İngiltere'nin Edgehill bölgesinde büyüdü.

Cambridge’deki Christ Koleji’ne gitmeden önce Charterhouse’da okula gitti. Peter Willey, savaş sırasında Binbaşı rütbesini aldı, ancak sakatlandı ve Cambridge'e geri döndü. Fransızca ve Almanca çalışırken burada, Goethe'yi okuyarak Hafiz ve Nasir Khusraw'ın şiirleriyle tanıştı. Tarih sevgisi ve hayranlığı ile Fars kültürünü bir araya getirmesi, Tahran'daki bir İngiliz büyükelçisi olan öğrencilerinden birinin ailesini ziyaret etmesine neden oldu.

Baş akademik danışmanı ve İslamın ve özellikle İsmaili tarihinin önde gelen uzmanlarından Dr. Samuel M. Stern'in teşvikiyle, İsmaili kaleleriyle ilgili araştırma yapma şansını yakaladı. Bu, İran ve Suriye'de yapılan kapsamlı seyahatlerden ilki idi.

Peter Willey, 1959'da arkeolojik araştırmalarına başladı ve kırk yıl süren yirmiden fazla sefer boyunca birçok İsmaili kalesinin kalıntılarını belirledi ve belgelendi. İlk kitabı, "The Castles of the Assassins" 1963'te yayınlandı ve Farsçaya da çevrildi. Binbaşı Willey, kitap yazmanın yanı sıra, İran ve Suriye'deki Nizari İsmaili Anıtları hakkında The Times, the Geographical Magazine ve Encyclopaedia Iranica gibi dergilere de yazılar yazdı. Yazıları, uzak yerlerde seyahat etmenin maceralarını ve yerel halkla etkileşimlerini de gösteren zengin bir kişisel anlatıdır.

İran ve Suriye'deki ortaçağ Ismaili tarikatı ve kaleleri konusunda önde gelen uluslararası bir otorite olan Peter Willey, 23 Nisan 2009'da 86 yaşında, Wiltshire'daki Pewsey yakınındaki evinde öldü.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 754 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 210 okur okuyacak.
  • 23 okur yarım bıraktı.