Peter Willey

Peter Willey

Yazar
6.4/10
24 Kişi
·
97
Okunma
·
1
Beğeni
·
586
Gösterim
Adı:
Peter Willey
Unvan:
İngiliz araştırmacı, Yazar
"Kendine kulak ver, çünkü kişi o çok sevgili ruhun sardığı dünyanın özüdür."
Şu köhne kervansaray ki, adı dünyadır,
Sabah akşam denen , alaca konağıdır;
Sultanlar gelip, sultanlar sürüp,
Saati dolunca çekip gidendir. ( Ömer Hayyam)
Peter Willey
Sayfa 191 - Yakamoz
Dünyaya hükmeden ve kutsal olan şey, güç değildir. Asıl hükmeden, insan duygularının sıcaklığı, arkadaşlık ve bir şeyleri yapıp devam ettiren insanlara duyulan saygıydı.
Varmamız gereken ilk yer Samiran Kalesi'ydi. Oraya ulaşmak için Kazvin'e giden ana yolu aştık ve sonra Elburz Dağları'nın batı ucunu aştık...
Peter Willey
Sayfa 75 - Nokta Kitap
Haşhaşi ismi Ortadoğu'daki politik cinayetler ve entrikalar için kullanılan ortak bir isim haline geldi. "Haşhaşi" kelimesi " Haşhaş içenler" manasına gelmektedir. Efsaneye göre, bu madde Hasan'ın fedailerinin eğitiminde çokça kullanılırmış. Alamut Kalesi'nin çevresinde gizli bir bahçe yaptırdığı söylenirdi. Savaş sanatı öğretilen fedailere haşhaş verilir ve bu güçlü uyuşturucu maddenin etkisi altında üç gün, birçok tensel zevki içeren ve cennette olduğu varsayılan tatlarla geçirirlerdi. Bahçeye nasıl girdiklerini ve çıktıklarını asla bilmezlerdi; tüm olanlar bir rüya gibi görünürdü ama öyle güçlü ve gerçek bir rüyaydı ki, fedailer gerçekten cennete girdiklerine kesin bir şekilde ikna olurlardı. Bundan böyle herhangi bir terör ya da işkence yöntemi, onları Hasan'ın etkisini Müslüman dünyasında yaymaktan alıkoyamayacaklardı. Halifeleri, emirleri ve vezirleri vuran, hançer ve zehirle silahlanmış körü körüne inanmış fanatikler vardı.
Alamut Kalesi, Peter Wily Klasik bir romandan ziyade tarihi bir gezi kitabı tasarlamış. Öncelikli olarak islam dünyasındaki ayrışma üzerinde durmuş, daha sonra süreci detaylandirarak Hasan Sabbah'a getiriyor. İsmaili oluşumu ve sünni, şii çatışması, şiilere uygulanan sünni baskılarını örnek göstererek ismaili faliyetlerini açıklamaya çalışıyor yazar.

Hasan Sabbah hareketine Avrupa ve diğer kesimlerde haşhaşı olarak bakılmasını eleştirmiş islamiyet, dört halife dönemi, emevi, abbasi dönemi derken eyyubiler fatimiler gibi bir çok dönemin iktidar mücadelesine değinmiş kitabında.

Kitabı okuyup ikna olup olmama konusunda, olaylara tarafsız yaklaşma birazda tarihi on bilgilerinizle ilgili bir konu olarak duruyor.

Eğer bu kitabı okumak istiyorsanız haşhaşı mi yoksa ismailimi, Hasan Sabbah bir terörist mi yoksa ... gibi yoksalarla biten cümlelere hazır olmak gerekiyor.

Farklı bir bakış açısı...
Haşhaşiler diyede bilinen İsmaili tarikatının Hasan Sabah döneminde sağlam kalelerle gelişmesi anlatılıyor.Özellikle Alamut kalesi çok saldırı alıyor fakat alınamıyor.Moğollar döneminde kale alınıyor.Diğer kalelerde teslim oluyor.Bir kale stoklarına ve geçilemez surlarına güvenip teslim olmuyor.Onlarda salgın hastalıkla iyice azalıyorlar ve kalanlarda Moğollar tarafından kılıçtan geçiriliyor.Kitabın yarısından sonrada araştırmacı Peter Willey tarafından,İran ve Suriyedeki İsmaili tarikatının kaleleri yerleri,sarnıçları,kuleleri ve aklınıza gelecek tüm detaylarıyla,şimdiki durumları tek tek anlatılıyor..
Kitap İngiliz bir araştırmacı olan Peter Willey'in Alamut kalesine yaptığı yolculuğu ve başına gelen olayları, gözlemlerini ve bilimsel araştırmalarını not ettiği eser.Açıkçası ben okurken sıkıldım bu yüzden yarıda bırakmak zorunda kaldım.
Şu bilindik Alamut Kalesi, Haşhaşiler, Hasan El Sabbah ve Fedaileri hikayesinden biraz daha farklı bir kitap olmuş. Kitapta gezginlerin Alamut Kalesi'ni keşfetme yolculuğu anlatılmaktadır.
Okudum ama bayagı bir sıkılarak ilk roman okumalarıma denk gelmiş ti veya roman biraz agır işliyor ondan baydı.yinede insanlara yararlı bir tarih diyorum ...
Eğer tarih okumayı sevmiyor ve yahut soğuk bakıyorsa size gore bir kitap değil. Dönemi merak eden ve detay isteyenler için ise mükemmel. Okumanızı tavsiye edeeim
Yani tarih sevıyorsanız ve coğrafı bılgınız ıyıse kıtap okunabılır ama onun dısında tavsıye etmeyecegım bır kıtap dıyebılırım. Okudum ama tamamen yazara saygımdan.. Hassan sabahı merak ettıgım ıcın almıstım ama cok farklı bır anlatımla karşılaştım.. bekledıgım gıbı degıldı..

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Willey
Unvan:
İngiliz araştırmacı, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 97 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.