Giriş Yap

Philip Pullman

Yazar
Derleyen
8.2
247 Kişi
Unvan
İngiliz yazar
Doğum
Norwich, Norfolk, İngiltere, 19 Ekim 1946
Yaşamı
19 Ekim 1946’da İngiltere, Norwich’te doğdu. Hem babası hem üvey babası Kraliyet Havayolları’nda çalıştığından çocukluk yılları dünyayı dolaşarak geçti. Çocukluğunun bir bölümünü geçirdiği Avustralya’da çizgiroman dünyasıyla tanıştı. Özellikle Superman ve Batman’in tutkunu oldu. On bir yaşında tekrar İngiltere’ye döndü. Exeter Üniversitesi’nde İngiliz dili eğitimi aldı. Bir süre değişik işlerde çalıştıktan sonra öğretmenlik yapmak için Oxford’a döndü. On iki yıl boyunca pek çok ortaokulda öğretmenlik yaptıktan sonra Westminster Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı. Öğretmenlik yaptığı bu yıllarda kitap yazmaya başladı ancak yazarlık tüm zamanını almaya başlayınca öğretmenliği bıraktı. İlk basılı romanı yetişkinler için olmasına rağmen Pullman ağırlıkla çocuklar için yazdı. Yirmiye yakın romanı olan Pullman’ın bazı romanlarının konusu okul çocukları için yazdığı piyeslere dayanmaktadır (Sisteki Yakut gibi). En bilinen çalışması Karanlık Cevher Serisi’dir. Seri, aralarında Carnegie Nişanı, Guardian Çocuk Kitapları Ödülü, Whitbread Yılın Kitabı Ödülü, Eleanor Farjeon Çocuk Edebiyatı Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazanmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
432 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Öncelikle herkese merhaba, Altın Pusulayı bir tavsiye üzerine aldım ve birçok okurun da bu kitabı çok çok beğendiğini yapılan incelemelerde gördüm. Öncelikle bu kitabın (aynı İckabog'da olduğu gibi) asla bir çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum. Açıkçası diğer okurlar kadar ben kitabı beğenemedim. Daha doğrusu çok arada kaldım. Beğenmememin sebebi anlatım ve konunun fantastik ile bilim kurgu arasında gidip gelmesi. Kitap 250.sayfaya kadar bir türlü akmadı. Hiç sürükleyici değildi. Ama 250'den sonra işler değişti ve kitap göz açıp kapayıncaya kadar bitti. Kitap her ne kadar fantastik olarak kategorize edilsede bilim kurguya çeken tarafları da vardı bence ve bu ikili durum beni biraz sıktı. Bunun dışında karakterleri çok çook sevdim. Özellikle Lyra ve Pantalaimon'un arasındaki bağa, Lyra'nın olaylara karşı verdiği zekice tepkilere hayran kaldım. Yazarın kurduğu fantastik evreni çok beğendim. Kışı çok seven biri olarak böyle bir evreni okumak gerçekten masal okur, dinler gibi hissettirdi. Sonu ise bilmiyorum sonuna çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim. Kısacası toplamam gerekirse; kurguyu, fantastik evreni, karakterleri vs. çok sevdim. Ama anlatımdan dolayı kitabın bir türlü akmaması beni sıktı. İkinci kitabı okumak ile okumamak arasında gidip geliyorum..
1 yorumun tümünü gör
Reklam
352 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Vayy canına ikinci kitap hız kesmeden ve ne oluyoruz ya dedirtecek türden devam ediyor olaylar ilk kitaptan farklı olarak çok başka boyutlara taşınmaya başladı büyük bir savaş yaklaşıyor ve ikinci kitap çoğunlukla bu savaşın yankıları ile geçti ve üçüncü kitap için büyük beklentilere neden oldu diyebilirim cadılar, ayılar insanlar casuslar yaratıklar ve melekler ve bir sürü tür daha ve bunlar arasında yolunu amacını arayan Lyra ve Will onları çok zorlu bir savaş bekliyor, bir diğer değinmek istediğim konu kitabın sonu aşırı sinir etti ve üzdü beni neden ya neden ilk kitabın sonunda da şok yaşamıştım bu kitapta da öyle oldu üçüncü kitabın sonu beni çok korkutuyor ve bakalım üçüncü ve son kitapta neler olacak son kitap için çok heyecanlıyım, serinin son kitabında görüşmek üzere :)
352 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu seriye başlarken filminden dolayı gerçekten de bir çocuk kitabı olarak düşünüyordum ancak fazla derinliği olan bu seri için çocuklardan önce büyükler okusun isterim. Lyra'nin dünyasından sonra kendi dünyamızı da bu kitapta okumak hoşuma gitti doğrusu. Büyüklerin hayatta kalamadigi Cittagazze ise beni kesinlikle ürpertti. Bazı şeyler ortaya çıkarken yeni gizemlerle birlikte ikinci kitap bana göre birinci kitabı aratmadı. Yeni karakter Will ise beni heyecanlandıran bir karakter oldu. Kitabın sonu beni biraz sasirtip biraz üzdü. Hızlı gelişen ama azıcık üzen o sondan sonra üçüncü kitap için heyecanlıyım. Seri bittiğinde dizisini de izleyeceğim Bence vakit kaybetmeden okuyun.
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.47