Philippa Perry

8.8/10
68 Kişi
401
Okunma
11
Beğeni
2.142
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
İngiliz Psikoterapist, Yazar
Doğum:
Warrington, Birleşik Krallık, 1 Kasım 1957

Okurlar

11 okur beğendi.
401 okur okudu.
48 okur okuyor.
284 okur okuyacak.
10 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Bir çocuk yakınlığa ve kabullenilmeye ihtiyaç duyar; fiziksel temasa, sizin fiziksel varlığınıza, sevgiye ve sınırlara, anlayışa, her yaştan insanla oynamaya, sakinleştirici deneyimlere, zamanınızın ve dikkatinizin çoğuna ihtiyacı vardır.
Reklam
O klişe doğru: Çocuklar söylediklerimizi yapmaz, yaptıklarımızı yapar. Çocuklarımızın davranışlarına bakmadan önce, onların ilk rol modellerini incelememiz daha faydalı olur - hatta bu birincil derecede önemlidir. Ve bu modellerden biri de sizsiniz.
Ebeveyn olmanın özü, çocuğunuzla kurduğunuz ilişkidir. Eğer insanlar bitki olsaydı, ilişki toprak olurdu. İlişki destekler, besleyip yetiştirir, büyümeye izin verir - veya bunu engeller. Sırtını dayayabileceği bir ilişki olmadan, bir çocuğun kendini güvende hissetme algısı zedelenir. İlişkiniz, çocuğunuz için -ve ileride de onun çocukları için- bir güç kaynağı olmalıdır.
Her şeyden daha fazla karşımıza çıkan, biz kendimiz bebekken ve çocukken bize verilenlerdir. Eğer nasıl yetiştirildiğimizi ve ondan kalan mirası incelemiyorsak, o da döner gelir ve bizi kemirir. Kendinizi, "Ağzımı açtım ve sanki annem konuşuyordu” gibi cümleler kurarken bulabilirsiniz. Tabii ki eğer onların söyledikleri kendinizi istenen, sevilen, güvende hisseden bir çocuk olarak hissettirdiyse, bunda hiç sorun yok. Ama genellikle söylenenler, bunun tam tersini gösteriyor. Karşımıza çıkanlar ise özgüven eksikliğimiz, kötümserliğimiz ve savunmalarımız gibi duygularımızı bloke eden şeyler ve duygularımızın içinde boğulma korkumuz olabilir. Veya, özellikle çocuklarımızı anlama zamanı geldiğinde, onlara dair bizi sinirlendiren şeyler, onlarla ilgili beklentilerimiz veya onlar adına duyduğumuz korkularımız olabilir. Biz, bir milenyum kadar geçmişi olan ve gelecekte de kim bilir nereye kadar uzanan o zincirdeki tek halkadan başka bir şey değiliz ne de olsa.

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
176 syf.
6/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Güzel kitap ama...
Kitap kendi kategorisinde başarılı ama... Bana pek geçmedi kitap belki yaşantılardan belki yaşadığımız zor dönemden kaynaklı cok fazla ruh haline cok kısa süre icerisinde giriyoruz. O yüzden "yeni seyler denemek konusunda daha az kötümser olun basarılı olmasanızda sizi bi adim daha yaklastirir." Demek cokta bana bir sey ifade etmiyor artık. Zaten sürekli düşüp kalkmak zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. Kalk ve bidaha düş bidaha kalk hedefine yaklaşırsın sag ol biliyorum :)
Keşke Tüm Sevdiklerim De Okusa Dediğiniz Kitap
Keşke Tüm Sevdiklerim De Okusa Dediğiniz KitapPhilippa Perry · Hep Kitap Yayınları · 20235 okunma
128 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Böylesine işlevsel bir kitabın bu kadar düşük puan alması çok üzücü. Psikolojik yardım anlamında okuduğum en iyi kitaplardan biri. Üstelik kısacık, akıcı, okuması kolay. Okuyun, okutun..
Akıl Sağlığımızı Nasıl Koruruz
Akıl Sağlığımızı Nasıl KoruruzPhilippa Perry · Sel Yayıncılık · 201341 okunma
256 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Keşke annem babamda okusaydı dediğim ve her yetişkinin, her gencin, her anne baba adayının okumasını istediğim muhteşem bir kitap.. Ailelerimizin yetiştirildiği dönemlerde bilgi yoktu, cahillik vardı. Onlar da nasıl yetiştirildilerse bizi de öyle yetiştirildiler. Ne gördülerse onu yaptılar. Tamamen bir zincir aslında bu olay. Şu an ki
Keşke Anne Babam da Okusaydı Dediğiniz Kitap
Keşke Anne Babam da Okusaydı Dediğiniz KitapPhilippa Perry · Hep Kitap · 2020317 okunma