Pınar Şiraz

Pınar Şiraz

Çevirmen
7.6/10
11 Kişi
·
45
Okunma
·
1
Beğeni
·
26
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·8/10 puan
Kitap gayet akıcı ve yararlı bilgiler veriyor, özellikle "Buluş Döngüsü" teorisi üzerine kurulu. Kitabın içinde onlarca hayat hikayesi ve örneklendirme var. Gerçek hayat hikayelerini gördükçe kendi yapabileceklerinize de inancınız artıyor. Birkaç günde bitirebileceğiniz keyifli ve hafif bir kitap.
288 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
*Yaptığımız hiçbir şey, satın aldığımız hiçbir oyuncak ya da çocuklarımıza ayırdığımız "kaliteli zaman" veya verdiğimiz özel eğitim onlardan aldığımız özgürlüğü telafi edemez. Çocukların kendi girişimleriyle öğrendikleri şeyler başka şekillerde öğretilemez. *Serbest oyun önemsenmiyor; çünkü sadece oyun olarak üniversite başvurusunda yeri yok. *Serbest oyun, doğanın çocuklara çaresiz olmadıklarını öğretme yöntemidir. *Hiç kimse zorla bir kalıba sokulmaz; aksine öğrenciler çevrelerini kendilerine uyacak şekilde kalıba sokar ve büyüyüp geliştikçe bu kalıbı da değiştirirler. *Sosyal oyunun altın kuralı, Başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranın değildir. Gerçekte, Başkalarına, sizden kendilerine davranmanızı istedikleri gibi davranın olmalıdır. Bu kitapta eleştirebileceğiniz ve doğru olduğunu düşündüğünüz birçok yer bulacaksınız.Kitabın beğenilip beğenilmemesi kişiye göre değişir fakat bence her öğretmenin ve ebeveynlerin okumasının faydalı olacağını düşündüğüm bir kitap. Akıcı dili, zengin ve yaşamdan örneklerle birçok alan ve konuda kendinize önemli noktalar çıkaracaksınız.Oyunun çocuk yaşamındaki önemi, özgür ve mutlu bir çocuk yetiştirme ve bunun sıra daha fazla okula ihtiyaç duymama düşüncesi ve okulsuz yaşamın yer yer desteklendiği, bugünün koşullarında uygulanabilirliği pek de olmayan düşünceler de hakim.Oyunsuz da okulsuz da olmaz diyorum
288 syf.
·10 günde·Puan vermedi
2.baski bir kitapta nasıl bu kadar yazım yanlışı olabilir aklım almıyor!Güzel bir içerik ancak bu kadar özensiz bir baskıyla bu derece berbat edilebilirdi...
288 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Pter gray oyun ve eğitimi, evrimsel kökenlerine kadar irdeleyip ortaya çok güzel bir çalışma çıkarmasına rağmen zorunlu eğitimin bu kadar zarar vermesinin asıl sorumlusunu işaret ederken çekingen davranmış. Tek cümleyle anlatacak olursa Tek ve asıl sorumlu sistemdir. Sistemin ( kapitalizm ) zorunlu eğitimle amaçladığı tek tipleşmedir. Farklı olanı aynı kalıbın içine sokarak çeşitliliği tek'e indirmek amaçlanır. Bu sayede itiraz kültürünü bitirerek fabrikalarda, ofislerde karın tokluğuna çalışan ama asla itiraz etmeyen yığınlar oluşturulur, oluşturuldu.
Bu tekleşmeyi kaldıramayan binlerce deha okuldan ayrılır. Newton bunun için çok güzel bir örnektir. Tam bir fizik tutkunu olan Newton Harvard üniversitesine başladığı zaman müthiş bir uyum sorunu yaşar ve başarısız olur. O dönem patlak veren İspanyol virüsü nedeniyle öğretime ara verilir ve tam bir fizik tutkunu olan Newton modern bilime ilk yolu gösteren fizik kanunlarını bulur. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Velhasıl sistem herşeyi kontrollü bir mekanik üzerinde sürdürüyor. Bugün milyonlarca insanın ,dünyanın yok olmanın eşiğine geldiği hakikatine yüzünü çevirme sebeplerinin en büyük sebebi işte bu din soslu apttalaştirmaya borçluyuz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.