Quincy Troupe

Quincy Troupe

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
425
Gösterim
Adı:
Quincy Troupe
Tam adı:
Quincy Thomas Troupe
Unvan:
ABD'li Gazeteci, Şair
Doğum:
La Jolla, California, ABD, 22 Temmuz 1939
Quincy Thomas (22 Temmuz 1939 La Jolla, California'da doğdu. ;San Diego Üniversitesi'nden emekli profesör. Şair, editör, gazeteci.
“Ama ben hep müziğin sınırlarının olmadığını, nereye gideceğinin, nasıl gelişeceğinin limitsiz olduğunu, yaratıcılığın kısıtlandığı anda öldüğünü düşünmüşümdür. İyi müzik iyi müziktir, ne tür olursa olsun. Sınıflandırmalardan nefret etmişimdir hep. Müziğin sınıflandırılmasına karşıyım.”
Din konusunda önyargılı değilim, kimsenin bana önyargılı yaklaşmasını da istemem. Ama bir din seçecek olsam İslâm dinini seçerdim, Müslüman olurdum. Fakat bir dine mensup olmak istemiyorum, dini koltuk değneği gibi kullanmak bana hep ters gelmiştir. Örgütlenmiş dinlerde haz etmediğim çok şey var. Spiritüel bulmuyorum, daha çok güç ve parayla ilgililer gibi geliyor bana. Ama spiritüel olmaya inanırım, ruhlara inanırım. Hep inandım.
412 syf.
·Beğendi·10/10
Siyahi Jazz müzisyenleri (beyazlar çok yok) ve Jazz Tarihi adına efsane bir kitap .. Ama unutulmamalı ki bunlar anlatılırken içinde bulunan zamanın sosyal yapısı, ilk ağızdan çok samimi bir dille belirtilmiş ..
412 syf.
Caz müziğin en büyük efsanelerinden Miles Davis'in dilinden kendi otobiyografisini okurken o kadar çok şeye tanık oluyorsunuz ki; savaş sonrası amerikan caz müziğinin sürekli değişen ve gelişen süreçlerine, cazın neredeyse tüm efsaneleriyle dolu hatıralara, uyuşturucu ve alkolle yitip gitmiş dehalara, hüzünlü derin bir iç çekişle Bird'e, Coltrane'e, bir asi ve sürekli arayışta bir yaratıcı olarak Davis'in müzik ve hayat hakkındaki fikirlerine.....

İçindeki müzik tutkusunun ışığında geçmiş, en dipten başlayıp, alkol, kokain ve eroin bağımlılığının pençesinde onlarca grup yüzlerce müzisyen binlerce mekanda geçen ve caz tarihini yeniden yazan bir hayat.

“Dinle. Hayatımda duyduğum en büyük haz -elbiselerim üstümdeyken- 1944'te St. Louis, Missouri'de Diz ve Bird'ü beraber çalarlarken dinlediğim andı. On sekiz yaşındaydım, Lincoln Lisesi'nden yeni mezun olmuştum. Diz'le Bird'ü B'nin orkestrasında dinlediğimde kendi kendime, 'Ne? Nedir bu?' dedim. Öyle müthiş bir şeydi ki; korkunçtu. Dizzy Gillespie, Charlie 'Yardbird' Parker, Buddy Anderson, Gene Ammons, Lucky Thompson ve Art Blakey, hepsi bir arada; B'yi henüz saymadım: Billy Eckstine bizzat. Çok orospu çocuğu bir orkestraydı. O müzik içime işlemişti moruk. Müzik kanıma girmişti ve duymak istediğim tek şeydi. O orkestranın çalış şekli duymak istediğim her şeydi. Müthişti. Ve ben çıkıp onlarla çalıyordum''

https://open.spotify.com/...b0eMpDn3upAFfyi4q2rw
412 syf.
·Beğendi·9/10
Caz ile aranız iyi ise ülkemizde çıkmış nadir biyogfilerden biri . Yaşam öyküsünde bir çok sanatçıda geçtiği için ilerde karıştırıp göz atmak isteyebiliyorsunuz .

Yazarın biyografisi

Adı:
Quincy Troupe
Tam adı:
Quincy Thomas Troupe
Unvan:
ABD'li Gazeteci, Şair
Doğum:
La Jolla, California, ABD, 22 Temmuz 1939
Quincy Thomas (22 Temmuz 1939 La Jolla, California'da doğdu. ;San Diego Üniversitesi'nden emekli profesör. Şair, editör, gazeteci.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.