Quincy Troupe

Quincy Troupe

9.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
409
Gösterim
Adı:
Quincy Troupe
Tam adı:
Quincy Thomas Troupe
Unvan:
ABD'li Gazeteci, Şair
Doğum:
La Jolla, California, ABD, 22 Temmuz 1939
Quincy Thomas (22 Temmuz 1939 La Jolla, California'da doğdu. ;San Diego Üniversitesi'nden emekli profesör. Şair, editör, gazeteci.
Karar vermiştim, biri bana önemsiz bulduğum bir şey söylediği zaman başımdan siktir edecektim. Bu beni anında yörüngeme oturtacaktı.
İyi tanımadığım insanlarla beraber olmak bana hep zor gelmiştir, insanlara güven duymam uzun zaman alır. Belki de St. Louis'de büyüdüğüm için. Doğu St. Louis'de insanlar çabuk yakınlaşmazlar. Sizinle beraberken konuşup gülerler ama bu aslında seni incelemek için taktıkları bir maskedir.
Dizzy ve Louis "Satchmo" Armstrong'u çok sevmekle birlikte, kendilerini dinlemeye gelenlere sırıtıp onları eğlendirmeye çalışmalarından hiçbir zaman haz etmedim. (...) Hiçbir alet çalamayan ırkçı beyaz orospu çocuğunun teki hakkımda iyi birkaç şey yazacak diye böyle bir şey yapamazdım. Onlar için prensiplerimden vazgeçmeyecektim. İyi bir müzisyen olmak istiyordum ve bunun için sırıtmak gerekmiyordu, iyi çalmak yeterliydi. Ben de öyle yaptım, öyle yapmaya da devam ediyorum. Eleştirmenlerin canı cehenneme.
En iyisi asıl şimdi, bundan sonra gelecek diye düşünüyorum. Prince'in "vuruşla müziğe ve ritme girmek" deyimiyle ifade ettiği gibi, "vuruşla gireceğim" kardeş, çaldığım her gün sürdüreceğim vuruşla girmeyi. Vuruşla gireceğim.
Beyazların bir şeyi keşfettikten sonra sahiplenmeye kalkmalarından nefret ederdim. Sanki onlar farkına varmadan önce o şey yokmuş gibi- ki genellikle çok geçtir ve onların hiçbir katkısı olmamıştır. Sonra onu sahiplenir, diğerlerini geri plana itmeye kalkarlar.
Beyaz eleştirmenler bizi taklit etmekten başka bir şey yapmayan beyaz caz müzisyenleri öve öve bitiremiyorlardı. Stan Getz, Dave Brubeck, Kai Winding, Lee Konitz, Lennie Tristano ve Gerry Mulligan'dan birer tanrıymış gibi söz ediyorlardı. Bu müzisyenlerin çoğu bizim gibi eroinmandı ama onların bu yanından hiç söz edilmiyordu.
İnsanlar yeterince havalı her şeyi yuttuklarından bunu da yutuyorlardı bence. İnsanlar yeni bir şeylerin içinde olmaya bayılırlar, hele anlamadıkları bir şeyse. Beyazlar böyledir, özellikle anlamadıkları şeyi bir siyah yapıyorsa. Bir siyahın onların anlayamayacağı bir şey yapabileceğini kabullenemedikleri için anlıyormuş gibi görünürler. Ortalıkta dolanıp bu yeni şeyin ne kadar müthiş olduğunu geveleyip dururlar, ta ki başka bir "yeni şey" buluncaya kadar.
Müzik yaşantım oldu benim; tanıdığım ve sevdiğim müzisyenlerse ailem. İnsanın kan bağıyla edindiği aile farklıdır. Benim için gerçek aile mesleğimde ilişki kurduğum insanlar- başka sanatçılar, ressamlar, şairler, müzisyenler, dansçılar, yazarlar- ama eleştirmenler değil. İnsanlar servetlerini gerçek akrabalarına bırakırlar, kuzenlere, teyzelere, kardeşlere falan. Ama ben buna inanmıyorum. Eğer bir şey bırakacaksan onu yapmana katkısı olan insanlara bırak. Eğer bu gerçek ailenden biriyse mesele yok, ama değilse ailenden birine bırakma.
Bir notayı çalabilmem için kulağıma güzel gelmesi gerekir. Bu hep böyleydi. Bir de üstüne çaldığım akorla aynı perdede olmalı, en azından o zaman öyleydi. Bebop günlerinde herkes çok hızlı çalmaya çalışıyordu. Ama ben bir sürü gam çalıp uçmayı hiçbir zaman sevmedim. Ben hep akorun önemli notalarını çalmayı sevdim. Bir sürü müzisyenin birtakım gamlarda gezinmesini dinler, sonra hiçbir şey hatırlayamazdım.
Caz ile aranız iyi ise ülkemizde çıkmış nadir biyogfilerden biri . Yaşam öyküsünde bir çok sanatçıda geçtiği için ilerde karıştırıp göz atmak isteyebiliyorsunuz .

Yazarın biyografisi

Adı:
Quincy Troupe
Tam adı:
Quincy Thomas Troupe
Unvan:
ABD'li Gazeteci, Şair
Doğum:
La Jolla, California, ABD, 22 Temmuz 1939
Quincy Thomas (22 Temmuz 1939 La Jolla, California'da doğdu. ;San Diego Üniversitesi'nden emekli profesör. Şair, editör, gazeteci.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.