R. S. Grey

R. S. Grey

6.3/10
30 Kişi
·
58
Okunma
·
2
Beğeni
·
449
Gösterim
Adı:
R. S. Grey
Unvan:
Roman Yazarı
R. S. Grey:
"Ben kitap , çikolata , reality TV , metafor ve teşbih , siyah laboratuarları ve soğuk hava bir aşığıyım."
Cenaze günü içmeye başlayan babam bir daha asla durmadı. Ölüm insanlara tuhaf şeyler yapabiliyordu. Hayatım boyunca hayran olduğum bir adamı,sokakta görsem yolumu değiştirebileceğim biri haline getirebiliyordu.
Hepimizin hayattan büyük beklentileri vardı çünkü kendimizi Evren’in merkezinde sanıyorduk ama aslında Evren’in varlığımızdan haberi bile yoktu.
Chase plastik bir bandı yaranın üzerinden aniden çekermiş gibi benden uzaklaştı. İlk adımıyla beni sıcaklığından mahrum etti ve o andan itibaren,artık Chase'le "ikimiz" diye bir şey kalmadı. Biz artık Chase ve Lilah'ydık.
Devam ettim çünkü kirin, çamurun içinde güzellik bulma fikrine bağımlıydım. Toprak karmaşıktır. Kutludur, böcek ve çürük doludur ama muhteşem güzellikler buradan çıkar.
...bana diğer herkes vazgeçtiğinde bile bir şeyi tamir etmeye çalışmanın kıymetini öğretmişlerdi.
"Annemin hataları herkesin olduğundan daha iyi görünmesini sağlıyordu. Kendilerini Elaine Calloway'le kıyaslayan herkes daha iyi bir anne, harika bir eş ya da arkadaş olabilirdi... yeterliydi. Herkesin utanç hissetmenin acısını tatmasını ve annemi buna zorlayarak ona neler hissettirdiklerini anlamalarını istiyordum ama tetiği asla çekemedim. Bunun nedeni belki de, herkesin er ya da geç kendi gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalacağını biliyor olmamdı."
Lilah Calloway
R. S. Grey
Sayfa 3 - Martı Yayıncılık, 1. Baskı, Mayıs 2016
“Bu kadar insanın önünde beni sevdiğini söyleyemeyecek kadar korkak olduğun için mi şu an espri yapıyorsun?” diye sordu, özgüvenli tebessümü bal kadar pürüzsüzdü.
Kitap alış verişi yaptığım siteden hediye olarak gönderilen bir kitap. Aynı zamanda kitabın kapağını ve adını daha önce mimleyip alışveriş listeme eklemiş olduğum için hediye olarak gelmesine çok sevindim. Ama ne yazık ki içi BANA GÖRE boş bir romandı. Anneleri çocukluk arkadaşı 17 yaşlarında Chase ve Lilah' ın iki yıl öncesinde kötü bir olay sonunda annelerini kaybetmeleri ve bu durumun psikolojileri üzerindeki negatif yansımaları anlatıyor. Bununla beraber konu gereği Avrupai yaşam ve kültür tarzlarını vurgulayan tipik liseli uyuşturucu partilerinin, ergen aksiyonları gibi çok da verimli olmayan konu içeriği ile okumuş olmak için okunabilen bir kitap. Bunun yanında bazen çok kötü kişilik veya alışkanlığı olan insanların da aslında bir yanlarında güzelliklerinin de olabileceğini, ya da belli bir yerde pozitif açıdan kazanılabileceğini de bazı bölümlerde vurguluyor. On üzerinden puan vermek gerekirse 6 veririm sanırım.
Evet,kapağı cıvıl cıvıl ve tam da bu zamanlarda baktıkça insanın içini açıyor ama kapak her ne kadar baharsa içerik o kadar sonbahar/kış. Birazcık lise dizisi tadında,geçmişini aşmaya çalışan iki genç hakkındaydı. Baş karakterlerimizin,yani Lilah ve Chase'in anneleri çocukluktan beri birbirinin en yakın arkadaşı. Evlenip,çocukları doğana kadar hiçbir şekilde ayrılmıyorlar taki bir gün Lilah'ın annesi korkunç bir hata yapana kadar. Yaptığı hata hem kendi ailesini hemde en yakın arkadaşının ailesini etkiliyor. Yazar hem annelerin geçmişte yaşadığı anlarını hemde Lilah ve Chase'i şimdiki zamanda anlatıyor. Ve şimdiki zamanda geçen bölümler hem Lilah'ın hemde Chase'in ağzından anlatılıyor. Benim en sevdiğim anlatım tarzı olduğu için okurken aynı anda iki kişininde düşüncelerini ve geçmişte yaşananları öğrenmek çok eğlenceliydi. Lilah'ın çok bencil bir karakter olduğunu düşünüyorum çünkü annesinin yaptığı hata yüzünden suçlu birini arıyor ve en yakın arkadaşına suçu yüklemeyi daha kolay bulduğu için Chase'le arasına mesafe koyuyor. Tam olarak uyuşturucu,partiler,ailesinin işlediği suçun cezasını çeken çocuklar ve yanlış seçimler ile ilgiliydi. Bir nevi gençlik romanı da diyebilirim. Kitabın %70 i oldukça durgundu. Sürekli okul,ev ve uyuşturucu partileri arasında gidip geldi. Kahramanlar arasındaki konuşmalar ve yaşananlar da gayet sıradandı. Dediğim gibi günlük lise yaşamı tarzındaydı ve sonu da tahmin edebilecek bir kitaptı.Sayfa sayısı azdı ve dili oldukça kolaydı,bu yüzden reading slump dönemlerinde ideal olabilir.
Ara vermeden bu sefer ekim ayının ikinci kitabını bitirmiş bulunmaktayım hazır böyle hızlanmışken de yorumumu geciktirmeyeyim dedim
“Ritmi Aksak Kalbim” yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap en başta kapağıyla ve daha sonra da konusuyla ilgimi çekti. Eğlenceli ama bazı bölümlerde de diyalogların tekrara düşmesi nedeniyle sıkıldığım bir kitap olmasına rağmen Abby Mae’nin karamsar ruh hali ile karışık çılgınlık yapma arzusu ile Beckham’ın başlardaki gizemli kişiliği kitabı zevkle okumamı sağladı.
Abby Mae, kalp nakli olmuş, ve uzun bir araba seyahati planları yaparken karşısına çıkan gizemli oğlan Beck de bu seyahata dahil oluyor. Birbirlerine olan çekimleri, tatlı kıskançlıkları ve birbirleri ile olan diyaloglarını okumak keyifliydi. Tabi hüzün de vardı Abby Mae’nin dostunun yanlış yönlendirmesine kızgınlığı, dostunun ölümüne isyanı,umutsuzluğa düşmesi Beckham’ı kendinden uzaklaştırmaya çalışması.. Kitapta her duyguyu yaşıyorsun. Bu tür kitapları seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
Kitabın kapağına bakıp aldandığınız, okurken karamsar hissettirip,baş ağrısı çektiren bir kitaptı. Hap bağımlısı gençler ve sorunlu aile ilişkileri,cümleler basit olmasına karşın istenilen tadı vermedi ne yazık ki. Yazarın bir sonraki kitabı "Ritmi Aksak Kalbim" bu kitabından çok daha iyiydi.
Kitaba başlamadan önce, isminden dolayı huzur verici bir hikayeyle karşılaşacağımı düşündüm ama kitap tamamen izlediğimiz yabancı filmlerdeki 'hap bağımlısı okullu gençler, terk edilen çocuklar, ailesinin suçunu kendine yük edinmiş evlatlar, tuhaf geniş yaşam tarzları' vs gibi konulardan bahsedilmiş. Film izler gibi hissettim okurken.
Baharın peşine, kapağı ve ismine aldanmamanız gereken bir kitap. Birçok acının işlendiği, çok özgün olmasa da kendine has sayılabilecek bir hikaye. Lilah ve Chase'in annesi iki en yakın arkadaş. Birbirlerinin hayatında ilginç birer konuma sahipler ve birbirlerine ne kadar çok sevgi de duysalar bazı seçimler, dönülemeyecek hatalara sebep oluyor. Onların bu seçimleri haliyle aileleri üzerinde derin izler bırakıyor. Bu yıkımın altından kurtulup baharı bulma çabalarına şahit oluyoruz daha çok.

Kitabı sevdim, işlenmek istenen konu ve işleme yolu gayet güzeldi. Eğer yazar bu kadar acemi olmasaydı 8 puan verebileceğim kadar güzeldi hatta. Yalnız yazar ilahi bakış açısı ve kahraman anlatıcıyı karıştırmakla kalmıyor, bir de en sevmediğim şeyi yapıp iki kişinin de ağzından anlatmayı seçiyor. Tüm bunlarla uğraşmak yerine direkt ilahi bakış açısına devam etseydi hikaye daha anlamlı bir hale gelirdi, böyle sıradan ve ne yazık ki basit kalmaya mahkum edilmiş.
Bunun yanında yazar belli bir zaman dilimi yahut olay örgüsü takip etmiyor. Bir an Lilah ile bugündeyken hop Chase ağzından iki ay sonraya gidebiliyoruz. Arada konuşmalar, olaylar, çözülmesi gereken detaylar kaynayıp gidiyor ve haliyle çok şey havada kalıyor. Bunları görmezden gelirseniz çok güzel olduğunu söyleyebilirim.
merhabalar :) Bu güzel kitabın kapsamlı yorumunu görmek için blogumuza uğramayı unutmayın :) Destekleriniz için teşekkürler :)
http://kitabiminbirsayfasi.blogspot.com.tr/...lebilirsin.html#more
Gençlere hitap edecek bir kitap olsa da okumak hiçbir şey kazandırmayacak. Vaktinizi boşa harcamayın. Adı ve kapağı hariç beni çekebilen bir yanı olmadı.
Ana karakterlerimiz Abby ve Beck cenaze malzemeleri satan bir dükkânda karşılaşırlar. Daha doğrusu Beck, Abby’nin karşısına bu dükkânda çıkar. Abby’nin planlamakta olduğu bir araba gezisi vardır ve bu gezinin temelini de dükkândan aldığı kül kabı oluşturur.
.
Abby’nin araba gezisine çıkması aslında çok risklidir. Çünkü daha 2 ay önce bir kalp nakli ameliyatı geçirmiştir. Yakışıklı erkek karakterimiz Beck de kendisini zorla bu geziye davet ettirir. Bazı aksaklıklar yaşanır falan filan. Orayı artık okuyarak öğrenin canım her şeyi ben söylersem ne heyecanı kalır ki
.
Şimdiii kitap baştan sona çok eğlenceli bir dille kaleme alınmış. Yazarımız birçok yerde okuyucuyla konuşarak kitaba sanki karşında biri oturmuş sana hikayesini anlatıyormuş havası katmış ki bu benim sevdiğim bir samimiyet biçimi .
.
Kitabın sonlarına doğru içime bir kuşku düştü. Acaba olmayacak mı, bildiğimiz aşk hikâyeleri gibi bitmeyecek mi diye. Çünkü biz ki Aşk Tesadüfleri Sever diye bir film izlemiş insanlarız. Ama bunun cevabını burada vermeyeceğim çünkü dediğim gibi okuyun da öğrenin canım Allah Allah :D. Kitabın sonunda bir ikinci kitap daha olsa okunur yani diye düşünmeden de edemedim. Çünkü sanırım Beck ve Abby’nin hikâyesine doyamadım.

Yazarın biyografisi

Adı:
R. S. Grey
Unvan:
Roman Yazarı
R. S. Grey:
"Ben kitap , çikolata , reality TV , metafor ve teşbih , siyah laboratuarları ve soğuk hava bir aşığıyım."

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.