Reha Kuldaşlı

Reha Kuldaşlı

Çevirmen
8.1/10
9 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
48
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
552 syf.
·3 günde·9/10
Dünya isyan edenlerle, şükredenlerin ikilemleri arasında gidip geliyor her daim. Şükredenler ya sessiz kalıyorlar, ya kayıtsız kalıyorlar. İsyan edenler ise ya canavarlaşıyorlar, ya da akıllarını yitiriyorlar. Tarihi sorguladığınızda hep buna benzer biyografilerle karşılaşmanız çok olası.

X mi doğrudur Y mi? Kimine göre X, kimine göre ise Y. İşte bu kimine göreler; savaşlar, kavgalar ve ebedi mücadelelerin nedenidir hep. İkilemler yüzünden kimi devletler zulmetmiş, kimi milletler zulme uğramıştır çoğu zaman. Kimi zenginler ezmeye çalışmış, kimi fakirler ezilmeye mahkum olmuştur. Kimse kimsenin penceresinden bakmayı asla ve asla düşünmemiştir çünkü. Benlik olgusu insanoğlunun o kadar içine işlemiştir ki, konu kişinin kendi menfaati olunca ne ahlakı sorgular, ne de vicdanı.

Doğal olarak bu ikilemler bize hayat hakkında bir takım örnekler veriyor sürekli. Sosyal ahlaktan iş ahlakına, ilahi adaletten hayvan haklarına, bilimsel çalışmalardan tıp etiğine kadar hemen hemen her konuda ahlaki ikilemler, yani ahlaki seçeneklerimiz sarmış sarmalamıştır bizleri.
"Peki bu ahlaki ikilemlerin kaynağı nedir?" veya "Neden, nasıl oluşurlar?" diye sorabilirsiniz. Ahlaki ikilemler insanların ya da daha geniş ifade ile toplumların özgür bir biçimde yarattıkları doğrularından doğar. Herkesin bir doğrusu vardır. Herkes bu doğrusunu hiç ama hiç sorgulama gereği bile duymaz. İkileme düşer ve bu ikilem yani tercihler arasında debelenip durur ve kolay kolay da çıkamaz işin içinden.

İşte Martin Cohen de tam bu noktaya parmak basmış ve iyi de yapmış. Örnek olaylarla insanların maruz kaldığı ikilemleri anlattıktan sonra, mantık ve vicdan dünyanızı sorgulamanıza vesile olacak sorular sormuş sonunda.

Siz siz olun, kendi doğrularınızı değil, vicdanınızı dinleyin...

Saygılarımla...
552 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Martin Cohen'in okuduğum ikinci kitabı ama bu kitap daha önce yazılmış (diğeri 101 Felsefe Problemi idi). Her iki kitabın da önsözü niteliğindeki "İleri!" ismini taşıyan bölümü, neredeyse aynı cümlelerle yazılmış ve okuyucuya kitap hakkında bilgiler vermekte. Bu kitabı diğerine göre daha çok beğendim. Tüm ikilemler hikâyeleştirilmiş olmakla birlikte, özellikle "Tartışmalar" kısmında pek çok gerçek olaydan bahsedilmiş. Bu kitabı da hem başından hem de ortasından okumak gerekiyor. İyi kitap.
552 syf.
·Beğendi·7/10
Parası ve sigortası olmayan bir babanın, kanserli oğlunun ağrılarını azaltmak için, eczaneye girip ağrı kesici ilacı çalması olayında, o babanın hırsız olup olmadığı konusunu saatlerce konuşabiliriz.

Ahlak olgusu büyük duvar saatlerindeki sarkaç gibi; “mantık ve duygu” yönünde bir sağa bir sola gidip gelebilmekte…

İngiliz felsefeci yazar Martin Cohen’in, incelemesini yaptığımız “101 Ahlak İkilem” kitabı yirmiye yakın dile çevrilmiş.

Kitap, insanın olduğu her yerde doğabilecek ahlaki çatışmaları örnekleyerek, bu çatışmaları okuyucunun karar süzgecine bırakıp, ilgi uyandırmakta.

Ahlaki eğilim toplumun “faydacı, hazcı yada iç güdüsel” olmasına göre şekillenmekte. Bu nedenle toplumlardaki benzer olaylara karşı gösterilen farklı tepkilerin kaynağının tespit edilmesi çok zorlu felsefik çalışmalara dayanabilmektedir.

Bireysel olarak bakıldığında ise bazı evrensel nitelikte “ahlak” ve “etik” kurallarının dışında, kişinin kendi özünde olan ahlaki durumu, kimi durumlarda kişiyi bir tercihe zorlamaktadır.

Kitap ahlak ve etik konularında verdiği örnek çalışmalarla okuru bu tartışmanın içine sokmakta ve doğrunun ne olması konusunda zihinsel bir egzersiz zorlamaktadır.

Burada konulara ve örneklere çözüm bulmaktan ziyade okurun daha önce karşılaşmadığı bazı sorunlar karşısında kendini sınaması sağlamakta ve olaylar karşısında duygusal ve mantıksal birçok çıkarım için iyi bir zemin oluşturmaktadır.

Bunun dışında kitap paradoks mantığından hoşlanan okurlar için bire bir özellik taşımaktadır. Paradoksun en bilinen örneği “Bildiğim tek bir şey var o da hiçbir şey bilmediğim” şeklindeki paradoksal cümlelerin, çok daha geniş anlamda konulara yayılmış hali kitapta hissedilmektedir.
Keyifli okumalar...
552 syf.
·Puan vermedi
Felsefe meraklıları hele bir gelsin. Bu kitap ara ara alınıp okunacak ve her bir ikilem üzerine arkadaşlarla tartışılacak bir kitaptır. Kitaptaki kullanma kılavuzunda uyardığı ve benim de dinlemediğim gibi alıp tek seferde bitirmeye çalışmayın.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.