Renato Bruni

Renato Bruni

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
“Kısıtlı tecrübeme göre ilgi çekici her fikir, sanki doğa bize hayatımızın her ihtiyacına karşı herhangi bir makroskobik veya moleküler model biçimlendirmek üzere bir yöntem sunuyormuş gibi, birçok varyasyon sunan bir Pandora kutusu gibidir.”
“Doğada gözlenebilen, duyularla algılanabilen her şeyi, her olgu ve olayı izleyerek, onu kavramlaştırıp tekrar gerçek hayata uygulamaya çalışan biyo-inovasyon iki faktöre bağlıdır; bunlar, ilhamı gerçeğe, özel ihtiyaçlara adapte etmek için insan zekasının kullanımı ve doğal mekanizmanın kopyasını oluşturmak için ideal materyallerin mevcudiyetidir.”
“...Modern insanın hayatında sıkıntı yaratan neredeyse tüm problemlere bitkiler çoktan sürdürülebilir bir çözüm bulmuşlardır. Bunca şeye rağmen kendilerinden kopya çekmektense hâlâ kafamıza göre hareket etmeye ısrarla devam ediyoruz.”
C-Change, sıcak havalarda genişleyen, havanın geçmesine izin veren ve düşük sıcaklıklarda daralan ve büzüşen, bu nedenle koşullara bağlı olarak rüzgârı geçirimsiz veya su buharını geçirgen hale gelen polimerik membranlardan oluşan bir kumaştır. İşleyişinin arkasındaki konsept, bitkilerin higroskopik dokularından esinlenmiştir.
“O günden beri anladım ki bitkiler gözümüzün önünde yaşayan canlı ilham kaynaklarıdır, yeter ki biz bunu yakalayabilmek için çiçekleri natürmort tablolar gibi hayranlıkla izlemek yerine onlara keşif yolları olarak bakmaya kendimizi alıştıralım.”
224 syf.
·4 günde·8/10
Biyo-inovasyon doğadan ilham alarak insanların sorunlarına etkili çözümler bulan yeni tasarımlar yapmak anlamına geliyor. Kitap biyoloji bilmeyenlere biraz sıkıcı gelebilir, çünkü fazla sayıda teknik terim var; ancak biraz bilgisi ve ilgisi olanlara çok da ağır gelmeyeceğini düşünüyorum. Yazarın çalıştığı alan bitkilerle ilgili olduğu için verdiği örnekler hep bitkiler üzerinden ancak tabi ki biyo-inovasyon dediğimizde doğa işin içine girdiği için diğer canlılar da buna dahil edilebilir. Kısaca doğaya farklı bir gözle baktığımızda birçok sorunun çözümünün aslında çok da uzakta olmadığını anlıyoruz. Kitabın en sevdiğim özelliği yazarın bir iş ilanı açmış da aradığı özelliklere uyan bitkilerle mülakat yapıyormuşçasına anlatacaklarını bitkilerin ağzından yazmış olmasıydı. Bence oldukça güzel ve yaratıcı olmuş. Biyolojiye ve biyolojinin teknolojiye uyarlanmasına ilgisi olanlar için güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.