Reşat Öktem

Reşat Öktem

Çevirmen
6.3/10
10 Kişi
·
26
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
172 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Bilindiği üzere, Amerikalı büyük yazar Jack London, hayatının bir döneminde gemilerde çalışmış ve bu gemilerle sık sık Pasifik Okyanusu'ndaki uzak adalara seyahatlarde bulunmuştur. Hawaii ve Salomon Adaları hakkında da birçok bilgi ve deneyim sahibi olan yazar, bu deneyimleriyle hikayeler yazmaktan da geri kalmamıştır. Yazarlık kariyerinin önemli bir kısmını, okyanus ve gemicilik hikayelerinin ve romanlarının oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu hikayelerin derlemeleri günümüzde Can Yayınları'ndan ve Oda Yayınları'ndan yayınlanmaktadır.

Kitap içerisinde 'Can Yoldaşı' başlıklı bir hikayenin veya bu başlığa uygun bir içeriğin bulunmamasına rağmen Oda Yayınları'nın böyle bir kitap başlığını tercih etmesi tartışılır doğrusu, öte yandan kitap kapağı görselinin de kitap içeriği ile bir ilgisini göremedim.

Gönül rahatlığı ile tam on puan verebileceğim bu hikayelere, yayınevinin kitap basımı ile ilgili bu hataları sebebiyle yedi puan vermek durumunda kalıyorum. Kırdığım puanlar tamamen yayınevi ile ilgilidir, içerikteki hikayeler oldukça maceralı, heyecanlı ve okura 'acaba bunlar gerçekte de yaşanmış mıdır' gibi sorular sorduran başarılı hikayelerdir.

Uzaklardaki adalarda, tabularıyla birlikte mutlu mutlu yaşayan yerli kabileler beyaz adamların gelmesi sonucu, akıl almaz acımasız uygulamalalara mâruz kalırlar. Okurken yazarını sık sık takdir edeceğiniz bu hikayeleri tavsiye ediyorum...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 26 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.