1000Kitap Logosu
Richard S. Broughton
Richard S. Broughton
Richard S. Broughton

Richard S. Broughton

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
10.0
1 Kişi
1
Okunma
0
Beğeni
34
Gösterim
Unvan
Amerikalı parapsikolog
Yaşamı
Richard Broughton, ESP'nin bilişsel yönleri ve evrimsel gelişimi konusunda uzmanlaşmış Amerikalı bir parapsikologdur. 1991 tarihli kitabı Parapsychology: The Controversial Science, konuya klasik bir giriştir.
Daniel Douglas Home, 1833 yılında İskoçya'da doğmuş, Connecticutt'ta halasının yanında büyümüştü. Henüz çocukluk yaşlarında önsezi yeteneği gelişmiş, on yedi yaşlarına eriştiği günlerde, gaipten sesler algılayan, kendini nesneler ile özdeşleştirdiği zaman, onları hiç dokunmadan yerinden oynatabilen yeteneğe sahip olmuştu.
8
Rüyayı bilimin dikkatine sunmakta herkesten büyük payı olan Sigmund Freud bir zamanlar, "Uykunun, telepati için uygun zeminler oluşturduğu yadsınmaz bir gerçektir." demiştir. Freud, o sıralarda telepatinin, kişilerin birbirini anlaması için bir eskisel (arkaik) yöntem olabileceğini düşünmüş olmalıydı. Daha sonra bu eskil telepati kavramının yerini evrimin gerektirdiği yolda gelişen dilin aldığı söylenebilir. Rüyalara gelince, psişik (ruhsal) derinliklerden kaynaklanan bu olgu da ilkel iletişimin bir açıklaması olarak kabul edilebilir.
3