Richard Sugg

Richard Sugg

Yazar
7.5/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Almanya ve Danimarka’da yoksul vatandaşlar darağaçlarının kenarında bekleyip, insan kanı içmek için güçleri yettiğince para ödüyorlardı.
Richard Sugg
Sayfa 21 - Ketebe Yayınları
Onaltıncı yüzyılın ortalarında berber-cerrah Leonardo Fioravanti (1517-1588) “insan kanının beşinci özü” için daha büyük iddialarda bulunuyordu: ” inceltilmiş ve işlemden geçirilmiş olması halinde, ölüleri diriltecek kadar faydalı olabilir; ölmek üzere olan kişilere içecek olarak verilebilir.”
Richard Sugg
Sayfa 45 - Ketebe Yayınları
Bitki uzmanı John Gerard kafatası yosununun epilepsiye karşı ve aynı zamanda “öğütülmesi ve belli süre boyunca tatlı şarabın içinde verilmesi halinde çocuklardaki boğmaca öksürüğü için” çok etkili olduğuna dikkat çekmektedir.
Richard Sugg
Sayfa 38 - Ketebe Yayınları
Romalı ansiklopedist Yaşlı Pliny’nin (M.S. 23-79) Natural History adlı kitabında “epilepsi hastaları tarafından gladyatörlerin kanının hayat suyuymuş gibi içildiğini” okuyoruz.
Richard Sugg
Sayfa 29 - Ketebe Yayınları
Romalılar olarak cesur ve inançsız oldukları için, insan bedeninin her türlü iç ve dış parçasının tadına bakardı, tırnaklar bile ellerinden kurtulamazdı... Demokritos bazı hastalıkların en iyi yabancılar ve suçluların kanını sürerek tedavi edilebileceğini hayal edip tavsiye ederken; Miletus göz ağrısının insan ödüyle, Artemon epilepsinin insan kafatasıyla, Antheus kasılmaların ölü insan beyninden yapılmış hapla, Apollonius dişeti hastalığının ölü insanların dişleri ile tedavi edilmesini öneriyordu...!
Richard Sugg
Sayfa 30 - Ketebe Yayınları
...canlar ve kan, meni üretmek ve serbest birakmak icin en tahrik edilmis ve yogunlasmis bicimlerine ulasiyorlardi. Aailmis adamin menisinin döküldüğü yerde adamotunun büyümesi, ölen kisinin cok tahrik olan canlarinin somut (ve sihirli) ürünü oldugunu gösteren yaygin inanctir.
Francis Bacon, 1626 yılındaki ölümünden bir süre önce, "kana durdurmada mumyanın çok etkili olduğu" popüler inancını tekrarlıyordu. Bacon ayrıca yara akıntısı için bir reçeteyi naklediyordu. Naklettiği özgün formül konusunda kuşkulu olsa da, Bacon bu ilacın etkisini açıkça reddetmiyordu. Temel katkı maddelerini sayarken "en tuhaf ve bulunması en zor olan ölmüş, gömülmemiş bir ölü adamın kafatası üzerindeki yosun ile büyüme aşamasında öldürülmüş bir ayının yağıdır” diyordu. Tıp alanındaki birçok otorite bu yosunun (usnea), şiddet yoluyla, tercihhen asılma veya boğulma yoluyla, öldürülmüş bir genç adamın kafatasından alınması gerektiğini belirtiyordu. Asılmış ceset bulmak çok zor değildi; ancak Bacon'ın sözünü ettiği zorluk muhtemelen kafatasının gömülmeden bırakılmasından ve yosun oluşmasının zaman almasından kaynaklanıyor olmalıdır. Bu tedarik güçlüğü sonraki yıllarda ortadan kalkmış gibi görünmektedir. Bacon'ın kendisi de pratik bir çözüm olarak, usnea bulmak için muhtemel bir Jakoben kaynak önermektedir.
Richard Sugg
Sayfa 59 - Ketebe Yayınları
Bu devirde, televizyon programlarının sınıflar arası yakınlık efsanelerini yayma arzusu dikkat çekicidir. Aslında aristokratlar ile köylüler arasındaki en yakın ilişkiler genellikle çok daha karanlık bir ilişkidir: Yoksullar zaman zaman kendilerini ilaç şeklinde zenginlerin karnında bulurlar.
Kadinlarda akil arama;
Tatlilik ve ince zeka,
Bulabilirsin en fazla.
Aslinda hepsi tutsak mumya.
Donne nin siirlerinin bircogunun tipik özelligi olarak son beyit, zaman zaman asiri yogun anlam veren sikistirilmis formdadir. Bunun anlami birisi kadinlarla evlendiginde bu evlilik, akillarin evliligi degil, yalnizca akilsiz ve ruhsuz et olan "mumya" ile evlilik mi olacaktir?
Bu yamyamlar Latince okuyup yazıyor, ipek giysiler giyiyor, dini konuları tartışıyor, birçoğu Batı sanatının en ünlü tablolarını yapıyor ve Hristiyanlık aleminin en hayranlık uyandıran saraylarını, katedrallerini ve kiliselerini inşa ediyorlardı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.