Rıdvan Şentürk

Rıdvan Şentürk

YazarÇevirmen
8.2/10
14 Kişi
·
74
Okunma
·
1
Beğeni
·
74
Gösterim
Adı:
Rıdvan Şentürk
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
1966
1966 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi.
Almanya'da 'Tiyatro-Medya Bilimleri' ile 'İslami Bilimler ve Felsefe' alanlarında yüksek lisansını; 'Sinemada Postmodern Yönelişler' başlıklı teziyle de doktorasını tamamladı.
‘Terörist’ isimli oyunu Berlin'de sahnelendi.
'Kimlik ve Müzik', 'İletişim ve Televizyon Teorileri' kitaplarından bazılarıdır.
İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim üyesidir.
73 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İçeriği daha önce, Düşüncenin Çağrısı İsimli eserde okumuştum. İlgili felsefeyi tekrar etmiş oldum. Heidegger'in kitapla alakalı en önemli görüşü: ''Kaygı uyandıran zamanımızda en kaygı verici olan, bizim hâlâ düşünmememizdir.'' Bu söz aynı zamanda eserin özü konumundadır. Heidegger düşünme üzerine felsefi incelemesinde; düşünmenin gerekliliğini ve metodunu da ortaya koymaktadır. Kitabın büyük bir bölümünde Nietzsche ile alakalı çözümlemeler de yer almaktadır. Nietzsche'yi anlamak adına da okunması elzem bir eser olarak görüyorum.
73 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
"Kaygı verici olan çagimizda en kaygi verici olan, bizim halâ düşünemememizdir." Evet, Heidegger bu cümleyle başlıyor eserine. Gerçekten düşünüyor muyuz, yoksa düşündüğümüz yanılgısına saplanmış bir vaziyette, giderek kaygının esiri mi oluyoruz? Tüm bunların cevabı öncelikle "Düşünmek Ne Demektir?" sorusunun cevaplanmasına bağlı Heidegger'e göre. Edebiyat, felsefe ve bilime ve daha birçok türden kitaplar okuyor, bilgiler ediniyoruz. Ancak bu öğrendiğimiz bilgiler üzerine yoğunlaşıp üzerine düşünme eylemini gerçekten önemsiyor muyuz?

İşte Heidegger bu kitapta, modern çağın beraberinde getirdiği birçok kaygısal unsurun temeline düşünme eylemini görmezden gelmemizi yerleştiriyor. Bunu yaparken de sık sık Nietzsche'nin görüşlerinden faydalanıyor. Özellikle Nietzsche'nin "çöl büyüyor, vay çöllere gebe olanın haline!" sözünün işaret ettiği "modern insan" ya da onun tabiriyle "son insan"ın geleceğine dair kötümser bakış açısını paylaşıyor okurlarıyla.

"Çöl büyüyor". Bu söz bize çölün genişlediğini söylemek istiyor. Çölleşme, tahrip etmekten çok daha fazla bir şey. Çölleşme, yok etmekten daha korkutucu. Tahrip, yalnızca şimdiye kadar gelişmiş ve inşa edilmiş olanı ortadan kaldırıyor, fakat çölleşme gelecekteki gelişmeye meydan vermiyor ve her türlü inşa imkanını engelliyor. Çölleşme, sadece yok etmekten daha korkutucu. Yok etmek de esasen ortadan kaldırmayı ve dahası hiçi ifade ediyor, fakat çölleşme engel olmayı ve imkansızlığı öngörüyor ve yaygınlaştırıyor."

Gerek Nietzsche'nin "üst-insan" modeli, gerekse Heidegger'in "düşünülmesi gerekeni düşünmeyi başaran insan" modellerinin en dikkat çekici ortak yönü şu: Günümüz insanının artık "rasyonel bir hayvan" oluşu, çağın kaygılarını gideremiyor. Artık o donuk ve sabit, işe yaramaz bir vaziyette. Bu "son insan"a artık tek bir görev düşüyor: hayvan ile Üst insan ya da düşünülmesi gerekeni düşünmeyi başarabilmiş insan arasında hiç olmazsa düşünme yetisinin kırıntılarından bir köprü inşa ederek, geçişi kolaylaştırmasıdır.
73 syf.
·Puan vermedi
#okudumbitti Benim Yorumum️
Okuma grubumuzdan @zahitsimit hocamın seçtiği Heidegger'den "Düşünmek Ne Demektir?" kitabını okudum.
️"Kaygı verici olan çagimizda en kaygi verici olan, bizim halâ düşünemememizdir."  Heidegger bu çarpıcı cümleyle başlıyor eserine. Gerçekten düşünüyor muyuz, yoksa düşündüğümüz yanılgısına saplanmış bir vaziyette, giderek kaygının esiri mi oluyoruz? Tüm bunların cevabı öncelikle "Düşünmek Ne Demektir?" sorusunun cevaplanmasına bağlı Heidegger'e göre.
️Heidegger ilkin ilk çağ filozoflarının tezlerini öne sürerek "düşünme nedir"in özüne değiniyor. Böylesine bir çabanın başarısı, düşünmeyi öğrenmek için hazır olmamızı gerektirir.Heidegger, düşünme üzerine felsefi incelemesinde; düşünmenin gerekliliğini ve metodunu da ortaya koymaktadır.
️Kitabın büyük bir bölümünde Nietzsche ile alakalı çözümlemeler de yer almaktadır.
️ Heidegger bu kitapta, modern çağın beraberinde getirdiği birçok kaygısal unsurun temeline düşünme eylemini görmezden gelmemizi yerleştiriyor. Bunu yaparken de sık sık Nietzsche'nin görüşlerinden faydalanıyor. Özellikle Nietzsche'nin "çöl büyüyor, vay çöllere gebe olanın haline!" sözünün işaret ettiği "modern insan" ya da onun tabiriyle "son insan"ın geleceğine dair kötümser bakış açısını paylaşıyor okurlarıyla.
️Gerek Nietzsche'nin "üst-insan" modeli, gerekse Heidegger'in "düşünülmesi gerekeni düşünmeyi başaran insan" modellerinin en dikkat çekici ortak yönü şu: Günümüz insanının artık "rasyonel bir hayvan" oluşu, çağın kaygılarını gideremiyor.
Keyifli okumalar🤓
~~~~~~~~~~~~~~
"İzahsız bir işaretiz biz, sancısız biz ve neredeyse dili gurbette kaybettik."
"Kaygı verici olan çagimizda en kaygi verici olan, bizim halâ düşünemememizdir."
"Çöl büyüyor, vay çöllere gebe olanın haline!"
73 syf.
Düşünme ve düşünce üzerine öncelik olmamak şartı ile okunması gereken kısacık bir kitap. içeriğinde örnekleme yapılan yazar, düşünce yapıları var. Bu sebeple okunursa içersinde bahsi geçen eklenti ve dayanakların okunarak , dönüp tekrar okunması daha sağlıklı olacaktır. (Kitabı, yazarın kendi dönemindeki siyasi olaylarından ayrı ele almanızda fayda var.)
73 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum Harika kitaplardan biridir, Düşünmek Ne Demektir, adlı eser. Düşünmek üzerine okunabilecek harika bir kitap. Eserde yazar, düşünmenin nedenlerine nasıllarına gerekliliğini ortaya koymaktadır. Mutlaka okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rıdvan Şentürk
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
1966
1966 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi.
Almanya'da 'Tiyatro-Medya Bilimleri' ile 'İslami Bilimler ve Felsefe' alanlarında yüksek lisansını; 'Sinemada Postmodern Yönelişler' başlıklı teziyle de doktorasını tamamladı.
‘Terörist’ isimli oyunu Berlin'de sahnelendi.
'Kimlik ve Müzik', 'İletişim ve Televizyon Teorileri' kitaplarından bazılarıdır.
İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 74 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 119 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.