Robert Service

Robert Service

Yazar
8.6/10
5 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Robert Service
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum tarihi: 29 Ekim 1947 (70 yaşında), Birleşik Krallık
Eğitim: Cambridge Üniversitesi
Hegel'in Mantık'ının bütününü incelemeden ve kavramadan Marx'ın Kapital'ini ve özellikle de ilk bölümünü tam olarak kavramak imkansızdır. Sonuç olarak geçen yüzyılda hiçbir Marksist Marx'ı tam olarak anlamamıştır.
Robert Service
Sayfa 298 - Abis Yayınları
...Fakat, diye soruyordu Vera Zasuliç, bu aşamaların sıralaması her ülke için geçerli miydi? Rusya gibi büyük ölçüde prekapitalist bir ülkenin kapitalizmi atlayıp sosyalizme geçmesi hiç mi mümkün değildi?

Marx'ın yanıtı tatmin ediciydi. Kapital'in tüm ülkeler için geçerli bir şablon oluşturduğunu iddia etmek şöyle dursun, Rusya'nın köylü ekonomisi ve köy komün geleneklerinin kapitalist sanayileşme olmaksızın sosyalist dönüşümü mümkün kılabileceğini kabul ediyordu.
Robert Service
Sayfa 115 - Abis Yayınları
Rusya'da burjuva demokratik devrim şimdi yalnızca bir başlangıç değil, Batıdaki sosyalist devrimin ayrılmaz bir parçasıdır.
Robert Service
Sayfa 295 - Abis Yayınları
624 syf.
·9/10
Lenin'in vefatından sonra Stalin ve Kominist Parti'nin mevcut gerekliliklere göre Lenin profilini baştan yaratmaları ve SSCB'nin çöküşüne kadar rahmetlinin siyasi bir propaganda olarak kullanılması -sayısız nahoş özelliğine rağmen- Lenin'i Rus topraklarında ilahi bir mertebeye konmasına sebep olmuş. Neyse ki SSCB'nin çöküşünden sonra açılan arşivler sayesinde yazar, Hz. Lenin'i objektif bir şekilde bizlere aktarabilmiş. Kalın bir kitap olmasına, Marksist ve Leninist felsefenin müphemliğine rağmen hiç sıkılmadan okuduğumu söyleyebilirim.

Şahsi olarak sosyalizm ve komünizm hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak için oluşturduğum okuma serisindeki okuduğum ilk kitap olan Lenin, mufassal içeriği sebebiyle teoriler hakkında az çok fikir sahibi olabilmeme yardımcı oldu ve sonucun hüsran olduğunu da söylemeden edemeyeceğim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Service
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum tarihi: 29 Ekim 1947 (70 yaşında), Birleşik Krallık
Eğitim: Cambridge Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.