1000Kitap Logosu
Romain Rolland

Romain Rolland

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
125 Kişi
385
Okunma
69
Beğeni
3.148
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
29 Ocak 1866
Ölüm
30 Aralık 1944
Yaşamı
Romain Rolland 29 Ocak 1866 Fransa'da dünyaya geldi. Nobel Edebiyat ödülü kazanan Fransız Dramatist, romancı, deneme yazarıdır. Yazar Sigmund Freud ile yazışması ile dikkatleri üzerine çekti. Rolland Fransa'da zengin bir çiftçi ailede dünyaya geldi.Yazarlık alanında kendisini antik tür temsilcisi olarak görmektedir. Felsefe okudu fakat onun karakteri ile ters düştüğü için bu bölümü bıraktı. Roma'ya gitti ve Nietzsche ve Wagner'ın arkadaşı ile tanıştı ve İtalyan edebiyatı ile tanışmasına neden oldu. Fransa'ya döndüğünde doktora derecesini tamamladı. Tiyatro ve müzik alanında eğitim aldı. Sorbonne müzik tarihi bölümünde ilk başkan olarak atandı. Floransa'daki Fransız Enstitüsününde müzikal bölümünü yönetti. İlk kitabı 1902 yılında iken yayınladı. Tiyatronun demokratikleşmesine doğru önemli bir katkı yaptı.Hümanist bir kişilik olarak Hindistan filozoflarının çalışmalarını benimsedi. Edebiyata giriş yapınca üniversiteden istifa etti. 1921 yılında arkadaşı Stefan Zweig'in biyografi kitabını yayınlandı.
432 syf.
·
9/10 puan
Nobel Edebiyat ödüllü Fransız yazar Romain Rolland’ın 10 kitap olarak kaleme aldığı eseri Jean Christophe, ilk nehir roman. Engin Yayıncılık tarafından 4 cilt olarak basılmış, bir dönem basımı yoktu, şu anda @yapikrediyayinlari tarafından 3 cilt halinde basılıyor. (Her iki basımın da çevirisi kıymetli Adnan Cemgil’e ait).Eser, bir müzik dehasının doğumundan itibaren hayatını anlatıyor, kuşkusuz Rolland bu kurguyu tasarlarken hayranı olduğu Beethoven’ın hayatından çokça esinlenmiş. 1.ciltte Jean Christophe’un doğumu, çocukluk ve gençlik yıllarına tanık oluyoruz. Çoğumuz Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde serisinde rastladık Jean Christophe’a ve muhtemelen bu nedenle de insanların gözünü korkutan bir seri. Fakat, eser çok akıcı ve kolay okunan bir klasik. Çok ama çok severek okudum. Hem edebi açıdan son derece doyurucu hem de çok akıcı olması nedeniyle çok keyifli bir okuma oldu benim için. Romain Rolland’ın muhteşem bir gözlem yeteneği var ve gözlemlerini okura hissettirebilecek gerçeklik ve derinlikte anlatma yeteneği de muazzam. Kalemi çok güçlü, aslında anlattığı hikaye çok sıradışı ya da olağanüstü olmamasına rağmen çok etkilenerek okudum ve hikaye beni içine çekti. Jean Christophe’unkine hiçbir yönden benzemeyen bir çocukluk yaşamış olmama rağmen, onun çocukluğunu okurken hem kendim o yaşlardayken dünyayı nasıl algıladığımı hatırlattı bana yazar, hem de tamamen yabancı olduğum duyguları içimde hissettim. İnsani duyguları çok naif, edebi ve gerçekçi anlatmaktaki başarısından çok etkilendim Rolland’ın. Bir çocuk neyi nasıl algılar, büyüme sancıları çekerken neler yaşar ve hangi yaşadıkları onu nasıl bir insan yapar, bunları çok başarılı bir şekilde işlemiş. Klasik eserlerden hoşlananlara mutlaka ama mutlaka tavsiye ederim, benim en sevdiğim klasikler arasında yerini aldı bile.
Jean-Christophe 1
8.6/10
· 100 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
60
500 syf.
Romain Rolland 1915 Nobel Edebiyat Ödüllü yazar. Yky tarafından 3 cilt halinde ve Adnan Cemgil' in nefis çevirisiyle dilimize kazandırılan bu eser aslında 10 cilt halinde: Gün Doğarken, Sabah, İlkgençlik, İsyan, Panayır, Antoniette, Evde, ... isimleriyle kaleme alınmış. (bizde 3. ciltte yer alan kitapların adını bilmiyorum, öğrenince incelemeyi düzenleyeceğim) Rolland, Beethoven'ın hayatından esinlenerek bir sanatçının doğumunu anlatıyor kitabında. Jean Christophe'un çocukluğundan başlayarak, onun evini, ailesini, yaşam koşullarını ve yaratma arzusunu okuyoruz. Onun müziğe olan tutkusunu, üretmekten duyduğu heyecanı şu sözlerle öğreniyoruz: "Sevinç, çılgınca sevinç, olan ve olacak her şeyi aydınlatan güneş, o muhteşem yaratma sevinci! Yalnız yaratışta sevinç var. Var olan yalnız yaratanlardır. Ötekilerin hepsi, yeryüzünde sürüklenen, hayata yabancı gölgeler... Hayatta sevinç adına ne varsa yaratma sevincidir: Aşk, deha, eylem..." Bir çocuğun gözünden bunları okumak çok büyülü çünkü, Jean Christophe sıradan bir çocuk değil, o bir müzik dehası. Yaşıtlarının arasında sivrilecek kadar da akıllı: "Bütün eğitimiyle, bütün çevresinde görüp işittikleriyle çocuk, hayatın temel hakikatleriyle birlikte o kadar çok yalan ve budalalık yutar ki, sağlıklı bir insan olmak istiyorsa, ilk ödevi bunları kusmaktır." Azimli, hayallerine ulaşana kadar pes etmeye niyeti yok: "Bütün hayatı, önünde boyun eğmek istemediği zalim bir yazgı ile durup dinlenmek bilmeden sürdüreceği bir mücadeleydi artık." "Yürü, daima yürü, durup dinlenmeden yürü." Jean Christophe yeteneğinin farkında ve içinde bastırılamaz bir ışık taşıyor. Dolayısıyla onun hayatı algılaması da farklı. Hayatla ilgili gözlemleri, doğaya, sanata, insanlara bakışı ve yaklaşımı Rolland'ın kusursuz anlatımıyla birleşince tam bir edebiyat şöleni çıkmış ortaya. Hayranlıkla okudum. Ben Kayıp Zamanın İzinde'yi okurken haberdar olmuştum bu kitaplardan ve Proust'un söz edişiyle okuma planıma dahil etmiştim. Şimdi düşünüyorum da 2019'dan beri kitaplığımda bekletmekle büyük haksızlık etmişim romana. Siz benim gibi yapmayın. İçtenlikle okumanızı öneririm.
Jean-Christophe 1
8.6/10
· 100 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
192
120 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Romain Rolland, Michelangelo’nun doğumundan ölümüne neredeyse her şeye yer vermiş kitabında; ailesi, eserleri, etkilendikleri, etkiledikleri, eğitimi, arkadaşları, rakipleri, mücadelesi, tutkuları, korkuları, görüşleri, prensipleri, çalışkanlığı, duyguları, mütevazılığı ve yardımseverliği ile ilham veren, insanı derinden etkileyen bir yaşam öyküsü. Michelangelo Buonarroti, Rönesans döneminin en önemli heykeltıraş, ressam, mimar ve şairi’dir. Eserlerinden bazıları; Ünlü Davut heykeli, Sistina Şapeli’nin tavanı, Adem’in Yaratılışı resmi, Musa heykeli, St. Peter’s kilisesi (mimar), Pieta (Aziz Petrus Bazilikası’nda), Papa II. Julius lahiti, Bruggeli Madonna heykeli, Çarmıha Gerilme, Mahşer Günü Resmi, Lorenzo De Medici’nin lahiti, Brutus, Cupid, Bacchus, Musa’nın Hükmü, Rondanini Pieta’sı, Çarmıhı Taşıyan İsa, Manchester’lı Madonna, Apollo-Davut, Havva’nın Yaratılışı, Proclus Heykeli, Madonna Merdivenleri, Gece, Gündüz, Alacakaranlık, Zafer Heykeli, Rahel, Doni Tondo, Aziz Antonio’nun Azabı, Leda ve Kuğu, Nuh’un Kurbanı, Tufan, Yeremya, Hezekiel, İşaya, Yunus, Zekeriya, Porta Pia Kapısı, Farnese Sarayı, Aziz Petrus Bazilikası vs…….. Sahip olduğu tüm bu yeteneklere (heykeltıraş, ressam, mimar ve şair) rağmen sadece heykeltıraş olarak anılmayı tercih etmiştir. Çünkü ona göre heykeltıraşlık, ilahi yaratılışı taklit etmektir ve en iyi sanat şeklidir. Michelangelo Buonarroti, çalışkan ve işini layığı ile yapan, dürüst, yetenekli, ahlaklı, sözüne güvenilir, mütevazı fakat; en verimli yıllarını, hayır diyemediği için istemediği işleri yaparak harcayacak kadar korkaktı ve mücadeleye girişme riskini almıyordu. Fakat tüm bunlara rağmen günümüze kadar ulaşmayı başaran birçok şahesere imzasını atmış, birçok sanatçıya ilham olmuş, müthiş bir dehaydı. Aynı zamanda ateşli bir cumhuriyet savunucusu idi. Arkadaşları ile giriştiği bazı tartışmalarda despotların öldürülmesini heyecanla savunmuştur. Öleceğini hissettiği zaman (gerçekten az vakti kalmıştı) etrafında bulunan ve bulunmuş olan herkese küçük ya da büyük ama mutlaka bir şeyler bıraktı. Cömert bir insandı ve cömertliği sadece arkadaşları ve tanıdıkları ile sınırlı değildi. Yoksullara, düşkünlere, ihtiyacı olan herkese elinden geldiğince yardım ederdi. İskarpelasından asla vazgeçemeyen Michelangelo, tabiri caizse öleceği güne kadar çalıştı. 12 Şubat 1564 günü, tüm gününü Pieta’sı ile uğraşarak geçirdi. Bundan birkaç gün sonra 18 Şubat 1564 tarihinde (89 yaşında) hayata veda etti. Roma’da vefat eden Michelangelo, vasiyeti üzerine kendi memleketi Floransa’ya götürüldü. Son zamanlarında memleketini çok özlediğini dile getiren Michelangelo 10 Mart 1564’te memleketine geri dönmüş oldu. Romain Rolland’ın kaleme almış olduğu Rönesans İtalya’sının deha sanatçısı Michelangelo’nun yaşam öyküsünü merak edenlere şiddetle tavsiye edilir. Keyifli Okumalar!
Michelangelo
8.0/10
· 11 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3