Ronald Dworkin

Ronald Dworkin

Yazar
6.1/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
80
Gösterim
Bir tanrıya olan inanç,bu çok daha derin dünya görüşünün sadece olası bir dışa vurumu ve sonucudur. Elbette tarihte tanrılar insanın birçok amacına hizmet etmişler,ona bir öteki dünya ve öteki hayat vadetmiş,fırtınaları açıklamış,düşmana karşı ona destek çıkmıştır. fakat çekiciliklerinin başlıca ve merkezi öğesi ,dünyayı değer ve amaçla doldurmuş olmaları varsayımında yatar.
Ronald Dworkin
Sayfa 11 - olvido
“Evren, çok çeşitli boyutlarda simetrik olmasına karşın, zamanda simetrik değildir; gelecek her yerde geçmişten farklıdır.”
“Can alıcı nokta, güzel şeylerin doğada kendiliklerinden var olması değildir; bunların harika şeyler olarak görünmesi, onları üretmiş olanın insan aklı veya becerisi değil, doğanın kendisi olmasına gerçeğine bağlıdır.”
Evrenin kaç yaşında olduğunu söyleyebiliyoruz -galiba yaklaşık 14 milyar yaşındaymış- çünkü zamanın kendisi de o yaştadır; fakat, örneğin, ne kadar zaman 'var olmamış' olduğunu söyleyemiyoruz.
Zira hukuk hakkındaki bilgimiz arttıkça, onun hakkındaki önemli hiçbir şeyin, tartışmadan uzak olmadığına dair kanaatimiz de artmaktadır.
"...şiddetli ve şiddetsiz din savaşları felsefenin konu edinebileceğinden daha derin kin ve nefretleri yansıtırlar. Ama yine de biraz felsefe işe yarayabilir."
Dünyanın dört bir yanında insanlar, birbirlerinin tanrılarından nefret ettikleri için birbirlerini öldürüp duruyorlar.
Ne yapacağımıza kendimiz karar veririz duygusu bir yanılsamadır, çünkü yapacaklarımız beyinlerimizin içinde işlemekte olan doğa yasaları ile belirlenmektedir.
122 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Alışagelmiş din felsefesi kitaplarından farklı bir yol izleyen "Tanrısız Din", teolojik açıdan daha ziyade modern hukuk üzerinden ilerleyerek, geleneksel Tanrılı din olgusun karşısında Spinoza'dan beri tartışılan konular hakkında çarpıcı tespitlerde bulunuyor. Hukuk bilgisi ileri seviyede olan arkadaşlar için kitabın daha anlamlı olacağına inanıyorum Çünkü yazarımız felsefi ve hukuki tespitlerle din-hukuk ilişkisi ve sorunları üzerine demokrasiyi ve her tür özgürlüğü koruyarak nasıl çözümler getirilebileceğini de ele alıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ronald Dworkin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.