Ronald Giphart

Ronald Giphart

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
33
Gösterim
Adı:
Ronald Giphart
Doğum:
Dordrecht, Hollanda, 17 Aralık 1965
Doğum tarihi: 17 Aralık 1965 Dordrecht, Hollanda
ADHD , ( Hiperaktivite ) günümüzde sabahtan ikindiye kadar sınıfta ses çıkarmadan oturmayı beceremediği için birtakım sorun ve anlaşmazlıklara yol açan, sakinleşmek için ilaç kullanmak zorunda kalan erkek çocuklarına yapıştırdığımız bir etiket olabilir.
“Fazla abartmaya gerek yok” Hollanda’da olimpiyatlarda madalya kazanmış bir sporcu ertesi gün fırına gittiğinde diğer müşteriler gibi sırasını beklemek zorundadır.
Yüz ya da en fazla yüz elli kişiden oluşan gurupları kaldırabiliyoruz ama çok büyük şirketleri sosyal beynimizle kavrayabilmemiz mümkün değil.
Zekilik konusunda baktığımızda , kızlarla erkekler arasında ortalamada büyük fark olmamasına rağmen , erkeklerde kızlara nazaran daha fazla aşırı zeki bireylere ,fakat aynı zamanda da oldukça fazla sayıda aptal olanlara rastlamaktayız .
Kızlarda dağılım bu derecede bir aşırılık göstermemektedir.
Birlikte yaşamak ve paylaşmak günümüz hayat sigortasının tarih öncesi bir versiyonuydu, tek fark geri ödeme hayattayken gerçekleşiyordu.
Paylaşmak bizim doğamızda var.
Evrimsel açıdan bakıldığında :
yalnızca “tanıdığın insanlara güven” karar kuralının, iyi tanısan da tanımasan da “herkese güven” kuralına üstün geldiği ortadır .
“iyi tanısan da , tanımasan da herkese güven” kuralını uygulayan bireylerin dolandırılma riski fazla olduğundan bu kural sıklıkla uygulandığı takdirde, bu bireylerin genleri zamanla gen havuzunda kaybolacaktır.
392 syf.
·47 günde·9/10
Kitabın sonuna yaklaşıyorum edebi bir eser olmadığından incelememi (daha doğrusu kitabın tanıtımını ) şimdididen yapmamda bir mahsur yok.

İkinci bir "Sapiens" diyebiliriz ancak aradaki önemli fark, kitaba adını veren "uyumsuzluk" kelimesi.

insanlar ve hayvanlar dünyaya, taş devrinde ve günümüzde aynı güdüler (yazılımlar ) ile gelmişler ve geliyorlar.
Ancak süratle değişen dünyaya uyum sağlamak ( evrim )
her geçen gün zorlaşıyor .
Bu kitapta da tüm uyumsuzlukları açıklamaya çalışıyor.

Aslında insan ve hayvan beyinin arasındaki farklar , evrim teorisi ile ilgili birçok bilgilendirmeler var.

Ancak bunların dışında ,her gün gözümüzün önünde gerçekleşen bazı olayların sebeplerinin ne kadar basit olduğunu öğrenmek çok çarpıcı geliyor.

Aslında aşağıdaki örnek paragraf, kitabın çıkış noktasını gayet güzel açıklıyor:

Küresel ısınma sebebiyle günümüzde tırtıllar yumurtalarından daha erken çıkmakta ve göçmen kuşlar bu sebeple yiyeceklerinden mahkum kalmaktadırlar.
Bu kuşların göç etme içgüdüsü , artık tırtılların ortaya çıkma zamanıyla eşleşmemekte, bunun sonucunda kuş popülasyonu zarara uğramaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ronald Giphart
Doğum:
Dordrecht, Hollanda, 17 Aralık 1965
Doğum tarihi: 17 Aralık 1965 Dordrecht, Hollanda

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.