Ruth Ware

Ruth Ware

Yazar
7.2/10
135 Kişi
·
237
Okunma
·
11
Beğeni
·
897
Gösterim
Adı:
Ruth Ware
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Doğum:
Doğu Sussex, Lewes,Birleşik Krallık 1977
Ruth Ware, Doğu Sussex, Lewes’ta büyüdü. Manchester Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Paris’e taşındı ve Londra’ya yerleşti.

Garson, kitap satış görevlisi, İngilizce öğretmeni ve basın sözcüsü olarak çalıştı. Kapkaranlık Ormanda, evli ve iki küçük çocuğu olan Ware’in çıkış romanı.
"Cerrahlar insanları umursamaz, en azından duygusal açıdan. Makine tamircisi gibidirler: Sadece kesip açmak, nasıl çalıştığını görmek ve parçalarına ayırmak isterler. Genellikle karşılaştığın cerrahlar, nasıl çalıştığını görmek için babasının saatini parçalarına ayıran ve bir daha asla birleştiremeyen küçük oğlan gibidir. Becerilerimiz geliştikçe parçaları birleştirmekte de ustalaşırız. Ama ardımızda hep bir yara izi bırakırız."
Canımın yanmasından daha fazla nefret ettiğim bir şey varsa o da canımın yandığının fark edilmesiydi.
“İnsanlar değişmez,” dedi Nina acı acı. “Sadece benliklerini saklamak konusunda daha titiz davranırlar.”
"Düşüncelerimizi içimizde tutmanın bir nedeni vardır;onları insanların içinde paylaşmak hiç güvenli değildir."
Kitap yaşanılan olayların en sonundan başlıyor. Bir ormanın içinde cam evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan kızların başına gelen olaylar üzerine. Daha sonra başa dönüyor ve yavaş yavaş neler yaşandığını görüyoruz. Heyecanlı ve sonunu merak ettirdi gerçekten.Herkesten şüphelendim ama sonunda tatmin oldum. Şaşırttı, merak ettirdi, heyecanlandırdı. İçinde her şey vardı diyebilirim.Korku -gerilim severler için ideal,ürpertici bir eserdi.Kapağı bile içimi ürpertmeye yetti.Ayrıca çok titiz ve sorunsuz bir çeviriye sahipti.Hem yazara,hem yayına,hem çevirmene ve kitaba emek veren diğer herkese kocaman bir alkış!
Agatha Christie ile karşılaştırmayı kesinlikle istemezdim ama yazar resmen karşılaştırmamı istemiş gibi görünüyor.

Agatha bence polisiye kitapların kraliçesi. Onu okumak bana hep keyif vermiştir ve yeri çok başkadır.

Bu kitap buram buram Agatha kokmaya çalışmış fakat becerememiş. Şimdi neden bu kitabı beğenmediğimi açıklayacağım. Yazarı asla ve asla modern Agatha Christie olarak yorumlayamam.

Agatha her kitabında katili öyle bir şekilde ortaya çıkarır ki zekasına şapka çıkartılır. Kitap boyunca katili düşündürür ve kitap sırf merak ögesi yüzünden bile hemen bitebilir. Akıcılığı bu yönden de çok başarılıdır. Ayrıca betimlemeler zaten gözde canlandırılabilecek kadar gerçekçi ve detaylıdır.

Kitap bir gemide başlıyor. Aslında öncesi var ama o kısımlar açıkçası beni pek sarmadı. Kitabı yarım bırakma alışkanlığım olsa bırakırdım belki de.

Kitabın kurgusunu beğendim. İlgi çekici ve alınmaya müsait bir konusu var. Polisiye gerilim için yazarın konu seçimini çok beğendim. Karakterlerin betimlemelerini beğendim. Konunun ilerleyişi fena değildi. Ama sonunu gerçekten hiç beğenmedim. Sanki sonu yazılmak için yazılmış gibiydi. Kitap bittiğinde "E neydi bu şimdi?" dedim. Bence sonunu daha iyi yazabilirdi. O zaman puanım daha yüksek olabilirdi.

Ayrıca bölümlerin sonundaki mail ve site yazışmalarını, haberleri beğenmedim. Kadına mailler neden ulaşmadı aklımda hala böyle bir soru var. Eğer kitapta açıklandıysa gerçekten görmemişim ve bu benim hatam olamaz. Çok dikkatli okudum puanlamada düzgün davranmak için. Ayrıca kadın da sonunda onca mailin kendisine ulaşmadığını soruşturabilirdi. Ama işte sonu yazmak için yazılmış.

Kitabın yarısına yakın katili tahmin ettim. Bahsettiği kadının da kim olduğunu anladım. Açıkçası bu, puanımı daha da düşürmemi sağladı. Kitabın devamını "Bakalım nasıl açıklayacak katili" diyerek okudum. Daha iyi açıklayabilirdi. Gerçekten beklentilerim suyu boyladı.

Polisiye gerilim konulu kitapları çok fazla severim. O yüzden bu kitap beklentimin aşağısında kaldı. Bir sıralamaya koysam son sıralarda yerini bulur.

Çerezlik bir kitaptı. Hani "Sıkıldım şöyle beni açacak bir kitap istiyorum." derseniz tercih edebilirsiniz. Beklentinizi karşılayacağına inanıyorum.
Yine bir bestseller yine bir hüsran.... Son bir kaç senedir neden bu kadar gereksiz kitap çoksatar oluyor? Benim zevklerim mi değişti/gelişti yoksa insanlar mı çok saçma şeyleri pohpohlamaya başladı... Trendeki Kız, Kafes şimdi de bu. Tamam Kafes sonu hariç gerilimi vermişti ama abartılacak bir kitap değildi. Kapkaranlık Ormanda'yı bir youtuber'ın paylaşımında görüp aldım. Çok gerilim dolu gibi bir şey söylemişti sanırım ama boş... Fasa fiso cidden. Korku-Gerilim desen değil, polisiye desen değil, aşk romanı desen değil. Bence yazar herkese hitap edeyim de çok satsın diye düşünmüş. Çerezlik kategorisinde belki iyi bir kitap olabilir ama bana göre edebi açıdan yetersiz bir kitap. Bunu okuyacağınıza Dan Brown'un herhangi bir kitabını alın mesela. En azından sanata, tarihe, mimariye dair bir şeyler katar size.
"Kapkaranlık Ormanda" Ruth Ware'in okuduğum ilk kitabıydı. Aslında iki kitabı da yakın zamanda almıştım fakat 10 Numaralı Kamara'yı Ruth Ware'in yazdığını fark etmemiştim, halbuki kitaba ne kadar dikkat ediyorsam yazarına da bir o kadar dikkat ederim. Bir anlık dalgınlık veya benzetme sonucu işte... "Kapkaranlık Ormanda"nın kapağında "Instant New York Times Bestseller" ifadesini gördüğümde şaşırmıştım, kolay edinilen bir mevki değildir. İncelememde de bahsettiğim üzere akıcı ve sade diliyle rahat bir okuma sunan bir eserdi fakat olay örgüsünün gelişmesi ve sonuçlanması fazla zayıf kalmıştı. 10 Numaralı Kamara'ya bu yüzden şüpheyle başladım. Ayrıca kapağındaki "...modern bir Agatha Christie romanı..." benzetmesi de merak uyandırıcı olduğu kadar tehlikeli de bir ifadeydi.

Hızla gelişen olaylar, sürüklerken sadelikten ve mantıktan ödün vermeyen anlatım okuru kısa sürede esere baglayacak nitelikte. Ware'in diğer romanında yaptığı hataları 10 Numaralı Kamara'da yapmamış olması beni fazlasıyla mutlu etti. Ana gizem unsuru ve bu gizemin devamlılığının sağlanması gayet yerinde bir şekilde sağlanmış. Karakterlerin çeşitliliği, bir Agatha Christie romanına benzerliğini artıran bir nitelik. Ve evet, Christie havası romanda genel olarak hissediliyor. Hissedilen bu hava da bence gayet başarılı.

Eserde, kötü karakterin anlatılması çoğu okurun hoşuna gidebileceği gibi bazılarını da hiç kendine bağlamayabilir. Bu konuda konuşmam kitabın sürprizini çok güzel batıracağı için sadece kendi açımdan bu anlatımın yerinde ve başarılı olduğunu söylemekle yetineceğim.

Birinci kişi anlatımı kullanırken eser ile okur arasındaki bilgi alış verişinin sınırı üzerinde başarılı bir şekilde gezinen Ruth Ware, bir önceki romanından daha kaliteli gizem unsuru ve olay örgüsü içeren gerilim dolu bir romana imza atmış. Geleneklere bağlı okurları memnun edip günümüz standartlarının da gereğini fazlasıyla yerine getiren bu eseri yakında beyazperdede de görebileceğiz.
Sevgili Aslı Dağlı'nın çevirisi olunca benden kaçmazdı bu kitap. Fırsatını bulur bulmaz da yapıştım. Şu kadarını söyleyeyim, çok heyecanlı ve merak uyandırıcıydı. Kitap boyunca dedektiflik oynadım resmen. Gerilim dozu yüksek diyemem. Hatta beni geren sadece bir yer vardı. Ana karakteri de sevmediğimi söylemem gererek ama kitabı elimden düşüremedim. Ara vererek okuyordum. Bir noktadan sonra merakıma yenik düşüp 'son sayfayı görmeliyim' dedim artık. Sevgili Aslı'nın çevirisi yine tertemiz. Almaya niyetiniz varsa tereddüt etmeyin derim.
Gizemli konusu olan ve psikolojik gerilim tarzında yazılmış kitapları okumayı çok seviyorum. Kitabı, arka kapak yazısına göre ve gerilim tarzı olduğu için almıştım. Stephen King bir yazısında "gerilim romanlarının temel kurallarından biri, yani altın kural okuyucuyu merakta bırakmaktır." demişti. Bana göre de en basit anlatımıyla gerilim, yazıdaki duygu yoğunluğunu okuyucuya hissettirmektir. İllaki kanlı sahnelerin olduğu, insanı ürpertip acımasız sahneler yaratmak gerekmez. İnsanı içine çeken bir paragraf veya satır arasına saklanacak küçük bir detay okuyucuya gerilimin tadını yaşatacaktır. Aynen bu kitap gibi.
Uzun lafın kısası; aksiyonlu, bol koşuşturmanın olduğu kitapları seviyorsanız bu kitaptan uzak durun. Hikaye yavaş aktığı için ve kitapta geçen her bir karakter tek tek anlatıldığı için sizi sıkabilir. Benim gibi gizemli gerilimli kitaplardan hoşlanıyorsanız ve hep aynı tarz okumaktan sıkıldıysanız bu kitabı kesinlikle okuyun.
Birçok kişinin abartarak beğenmesi üzerine aldığım ama hiçbir şekilde beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu. Başından sonuna kadar heyecan olsun diye bekledim. Sayfa 200 den sonra birazcık hareketlenmeye başlamış olsa da beni korkutmadı veya heyecanlanmama sebep olmadı. Katil konusunda kitabın içindeki tüm karakterlerden şüphelenmeyi bekliyordum, yazarın cidden ters köşe yapacağını sanıyordum ama sonunu tahmin edebildim. Bu da ayrıca bir hayal kırıklığı oldu benim için. Kısacası kimseye önermiyorum.
Sipariş verdiğim kitaplarımın arasında elime geçen bir kitap ayracı ile başlayan merakımın sonunda alıp, bir günde heyecanla okuduğum bir kitap oldu Kapkaranlık Ormanda. Ruth Ware ilk defa okuyorum ve gerçekten anlatım tarzını çok beğendim. Kitap hem heyecan verici hem de aşırı derecede merak uyandırıcı bir konuya sahip. Leonora Shaw, on yıldır görüşmediği arkadaşı Clare aracılığıyla bir mail alır ve mailde Clare'in bekarlığa veda partisine davet edilir. Tabi ki bu davette başına geleceklerden habersizdir. Okurken tahmin yapmaktan kendinizi alamayacağınız, bir an önce sayfaları çevirip sonunu okumak isteyeceğiniz bir kitap arıyorsanız mutlaka okumalısınız.
10 yıl birini unutamamak ?Saplantı haline getirmek ?Hadi be.
Vurulma olayında direk cozdum katilin kimliğini ,o kadar ortadaydı ki.Bu kitapta olmamış

Yazarın biyografisi

Adı:
Ruth Ware
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Doğum:
Doğu Sussex, Lewes,Birleşik Krallık 1977
Ruth Ware, Doğu Sussex, Lewes’ta büyüdü. Manchester Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Paris’e taşındı ve Londra’ya yerleşti.

Garson, kitap satış görevlisi, İngilizce öğretmeni ve basın sözcüsü olarak çalıştı. Kapkaranlık Ormanda, evli ve iki küçük çocuğu olan Ware’in çıkış romanı.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 237 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 98 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.