Kapkaranlık Ormanda

6,7/10  (59 Oy) · 
89 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.287 gösterim
Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı;
Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...
O karanlık odada…
Bazen korkulacak tek şey... insanın kendisidir.
Nora on yıldır geçmişinden kaçıyordu. Evini, arkadaşlarını ve özlememesi gerektiğini düşündüğü bir hayatı geride bırakmıştı.
Hiç beklemediği bir anda gelen bir bekârlığa veda partisi daveti, onu geçmişiyle yüzleşmeye zorluyordu. Bu, Nora’nın geçmişini nihayet bir kenara bırakması için bir işaret miydi? Ama bir şeyler yanlış gidiyordu. Çok ama çok yanlış…
Bazı sırların sonsuza dek saklanması mümkün müydü?
“Final, başarıyla yaratılmış karakterlerin de etkisiyle insanda büyüleyici ve yavaş çekimde gerçekleşen bir araba kazası etkisi yaratıyor.”
- The Guardian
“Ware’in, kadınlara özgü güç oyunları ve bazı arkadaşlıkların yarattığı çalkantılar üzerine yaptığı analizler, Sophie Hannah’yı, Christobel Kent’i, hatta Gillian Flynn’i anımsatıyor.”
- Independent
“Ware gizem öğelerini yavaşça ortaya çıkarmış ve alttan alta kendini hissettiren tehlike hissiyle gerçekten tekinsiz bir ortam yaratmayı başarmış... Kitabı fırtınalı ve karanlık bir akşamda okuyun ama sonra ışıkları açık bırakın.”
- Kirkus Reviews
“Kapkaranlık Ormanda, Gillian Flynn’in Kayıp Kız’ını ve Paula Hawkins’in Trendeki Kız’ını sevenleri büyüleyecek.”
- Publishers Weekly
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786059585002
 • Çeviri:
  Aslı Dağlı
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Sueda 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap yaşanılan olayların en sonundan başlıyor. Bir ormanın içinde cam evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan kızların başına gelen olaylar üzerine. Daha sonra başa dönüyor ve yavaş yavaş neler yaşandığını görüyoruz. Heyecanlı ve sonunu merak ettirdi gerçekten.Herkesten şüphelendim ama sonunda tatmin oldum. Şaşırttı, merak ettirdi, heyecanlandırdı. İçinde her şey vardı diyebilirim.Korku -gerilim severler için ideal,ürpertici bir eserdi.Kapağı bile içimi ürpertmeye yetti.Ayrıca çok titiz ve sorunsuz bir çeviriye sahipti.Hem yazara,hem yayına,hem çevirmene ve kitaba emek veren diğer herkese kocaman bir alkış!

Pelin S. 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Yine bir bestseller yine bir hüsran.... Son bir kaç senedir neden bu kadar gereksiz kitap çoksatar oluyor? Benim zevklerim mi değişti/gelişti yoksa insanlar mı çok saçma şeyleri pohpohlamaya başladı... Trendeki Kız, Kafes şimdi de bu. Tamam Kafes sonu hariç gerilimi vermişti ama abartılacak bir kitap değildi. Kapkaranlık Ormanda'yı bir youtuber'ın paylaşımında görüp aldım. Çok gerilim dolu gibi bir şey söylemişti sanırım ama boş... Fasa fiso cidden. Korku-Gerilim desen değil, polisiye desen değil, aşk romanı desen değil. Bence yazar herkese hitap edeyim de çok satsın diye düşünmüş. Çerezlik kategorisinde belki iyi bir kitap olabilir ama bana göre edebi açıdan yetersiz bir kitap. Bunu okuyacağınıza Dan Brown'un herhangi bir kitabını alın mesela. En azından sanata, tarihe, mimariye dair bir şeyler katar size.

Kapkaranlık Ormanda benzeri kitaplar

angelsbooks 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Sevgili Aslı Dağlı'nın çevirisi olunca benden kaçmazdı bu kitap. Fırsatını bulur bulmaz da yapıştım. Şu kadarını söyleyeyim, çok heyecanlı ve merak uyandırıcıydı. Kitap boyunca dedektiflik oynadım resmen. Gerilim dozu yüksek diyemem. Hatta beni geren sadece bir yer vardı. Ana karakteri de sevmediğimi söylemem gererek ama kitabı elimden düşüremedim. Ara vererek okuyordum. Bir noktadan sonra merakıma yenik düşüp 'son sayfayı görmeliyim' dedim artık. Sevgili Aslı'nın çevirisi yine tertemiz. Almaya niyetiniz varsa tereddüt etmeyin derim.

zeynep ozturk 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

10 yıl birini unutamamak ?Saplantı haline getirmek ?Hadi be.
Vurulma olayında direk cozdum katilin kimliğini ,o kadar ortadaydı ki.Bu kitapta olmamış

fazi 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sipariş verdiğim kitaplarımın arasında elime geçen bir kitap ayracı ile başlayan merakımın sonunda alıp, bir günde heyecanla okuduğum bir kitap oldu Kapkaranlık Ormanda. Ruth Ware ilk defa okuyorum ve gerçekten anlatım tarzını çok beğendim. Kitap hem heyecan verici hem de aşırı derecede merak uyandırıcı bir konuya sahip. Leonora Shaw, on yıldır görüşmediği arkadaşı Clare aracılığıyla bir mail alır ve mailde Clare'in bekarlığa veda partisine davet edilir. Tabi ki bu davette başına geleceklerden habersizdir. Okurken tahmin yapmaktan kendinizi alamayacağınız, bir an önce sayfaları çevirip sonunu okumak isteyeceğiniz bir kitap arıyorsanız mutlaka okumalısınız.

Seray Göksuoğlu 
24 Oca 21:48 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Birçok kişinin abartarak beğenmesi üzerine aldığım ama hiçbir şekilde beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu. Başından sonuna kadar heyecan olsun diye bekledim. Sayfa 200 den sonra birazcık hareketlenmeye başlamış olsa da beni korkutmadı veya heyecanlanmama sebep olmadı. Katil konusunda kitabın içindeki tüm karakterlerden şüphelenmeyi bekliyordum, yazarın cidden ters köşe yapacağını sanıyordum ama sonunu tahmin edebildim. Bu da ayrıca bir hayal kırıklığı oldu benim için. Kısacası kimseye önermiyorum.

Kitaplara Fısıldayan Kız 
 24 Oca 22:40 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Kitapçıda gezerken, Bestseller olmuş kitapları satın almayı bazen severim. Sadece kapağına ve arka yazısına bakarak almış olduğum bir kitaptı. Ama aldığıma pişman olmadım, gayet iyi bir olay örgüsü ile yazılmış. Finali yazar anlatırken çok düşündüm, ve düşündüğüm gibi çıkmadı. Ben de karakter ile olayı anladım, baştan çözememek güzeldi. Başarılı bir kitap olmuş. Son yüz sayfayı iki saat içinde hırsla bitirdim, bir an önce ne olduğunu bilebilmek için. Kapakta yazan şey çok haklı: "Bazen korkulacak tek şey insanın kendisidir." Çok iyi bir çıkış romanı, keyifle okumalar. Ama isimden yola çıkarak dehşetli cinayetler bekliyorsanız, bu kitaptan istediğinizi alamayacaksınız. Kurgu bambaşka, okurken tedirginlik yaratmadı diyemem ve kesinlikle aldığı düşük puanı da hak etmiyor.

deathbook 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Ön okuma ile başlayan bu kitaba olan merakım sayesinde bu yaz alışverişimde aldım. Büyük beklentim vardı. Kitapta yeri geldi çok heyecanlandım yeri geldi bırakmak istedim. Kitaba duyduğum sempati yüzünden devam ettim. Şu an iyi ki de devam etmişim diyorum. Kitabı gece okumadığım için kendi adıma üzülüyorum. Aşırı gerilim doluydu ve gece okusaydım büyük ihtimal uyuyamazdım.

Güneş İbret 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Kitabın son kısımları hariç çokta polisiye içeriyor diyemeyeceğim ama acayip derecede merak uyandıran bir kitap.Konu şöyle ki:Nora 10 yıldır görüşmediği eski en yakın arkadaşının bekarlığa veda partisine,ormandaki bir cam eve çağrılıyor. Bütün olaylar bu şekilde başlıyor. Ben kitaptaki gibi ormanın içinde bir cam evin hayalini defalarca kurmuştum ama bu kitaptan sonra açıkcası bu fikre şüpheyle yaklaşmaya başladım.Kitap,benim en sevdiğim tarz olan geçmiş ve şimdiki zaman arasında bölüm bölüm ayrılmış. Yazarın dili oldukça basit ve akıcı ya da çeviri güzel yapılmış. Kitapta hep bir şeyler eksik gibi hissettim okuduğum süre boyunca o da sanırım arkasındaki tanıtım yazısından dolayı. Arkasını okuduğumda baya aksiyonlu,ormanın içinde bir katil-kurban kovalamacası tarzı bir şeyler bekledim. Ama son sayfalarına kadar oldukça durgundu. Sadece şimdiki zamanda anlatılan olaylara ne sebep olmuş diye merak ediyorsunuz. Yazarı tebrik etmem lazım çünkü okuyucuya o merak unsurunu çok güzel vermiş,sırf bu yüzden bir çırpıda okuyup bitirmek sonunda ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Ayrıca güzel ters köşeler yapmış. Hiç beklemediğim bir kişi çıktı suçlu ve kesinlikle bu kişinin sorunlu bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Yani sırf bunun için değer miydi be diyorsunuz kitap sonunda. Kitap hiçbir şekilde romantizm içermiyor. Polisiye unsuruda çok yoğun diyemem ama gerici sahnelerin olduğu bir gerçek. Çok fazla cinayet,polis veya benzeri şeyleri sevmeyen ama gerilim okumak isteyenler için güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

Ayşe Başak Gürel 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Gerilim-polisiye türünü sevdiğimden kitabı indirimde görüp aldım. Kitap, bir ormanın içinde cam bir evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan bir grup gencin başına gelen olaylar üzerine. Kitap yaşanan olayların en sonundan başlıyor. Sonra başa dönüyor ve nelerin yaşandığını yavaş yavaş anlatıyor.
Aslında kitabın arka kapağında Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı; Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...O karanlık odada....Yazıyor. Burasını okuyunca merak edip aldım. Ama beklentimi tam karşılamadı. Beklediğim o kapkaranlık odayı kitabın sonuna kadar arayıp durdum. 3.sınıf korku gerilim filmlerini anımsattı bana. Yine de kitap kendini okutuyor. Tabi bunda çevirisinin payı büyük. Finali güzeldi. Kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz.

2 /

Kitaptan 27 Alıntı

Seray Göksuoğlu 
 25 Oca 00:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Cerrahlar insanları umursamaz, en azından duygusal açıdan. Makine tamircisi gibidirler: Sadece kesip açmak, nasıl çalıştığını görmek ve parçalarına ayırmak isterler. Genellikle karşılaştığın cerrahlar, nasıl çalıştığını görmek için babasının saatini parçalarına ayıran ve bir daha asla birleştiremeyen küçük oğlan gibidir. Becerilerimiz geliştikçe parçaları birleştirmekte de ustalaşırız. Ama ardımızda hep bir yara izi bırakırız."

Kapkaranlık Ormanda, Ruth WareKapkaranlık Ormanda, Ruth Ware
itsmykingdom 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Canımın yanmasından daha fazla nefret ettiğim bir şey varsa o da canımın yandığının fark edilmesiydi.

Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 178)Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 178)
deathbook 
 29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Canın hiç yanmayacak.''
Ama yanıyor.Her şey canımı yakıyor.

Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 13 - Yabancı Yayınları)Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 13 - Yabancı Yayınları)
Duygu şanlı 
21 Şub 15:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"kimi zaman... beyin henüz baş etmeye hazır olmadığımız bazı olayları bastırır. Bunun bir tür... başa çıkma mekanizması olduğunu sanıyorum."

Kapkaranlık Ormanda, Ruth WareKapkaranlık Ormanda, Ruth Ware
Kitaplara Fısıldayan Kız 
15 Oca 00:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanki tam olarak iyileşmemiş bir yaranın kenarlarını koparmaya çalışıyorlardı.

Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 66 - Yabancı Yayınları)Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 66 - Yabancı Yayınları)
Kitaplara Fısıldayan Kız 
13 Oca 03:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne zaman koşsam zihnimin içinde sürekli tekrar eden bazı sözcükler olur. Hedefe varmayı istediğim süre ya da asfalt yolu dövercesine attığım her adımda biraz daha uzaklaştığım hayal kırıklıkları.

Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 11 - Yabancı Yayınları)Kapkaranlık Ormanda, Ruth Ware (Sayfa 11 - Yabancı Yayınları)
3 /