Adı:
Kapkaranlık Ormanda
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585002
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı;
Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...
O karanlık odada…
Bazen korkulacak tek şey... insanın kendisidir.
Nora on yıldır geçmişinden kaçıyordu. Evini, arkadaşlarını ve özlememesi gerektiğini düşündüğü bir hayatı geride bırakmıştı.
Hiç beklemediği bir anda gelen bir bekârlığa veda partisi daveti, onu geçmişiyle yüzleşmeye zorluyordu. Bu, Nora’nın geçmişini nihayet bir kenara bırakması için bir işaret miydi? Ama bir şeyler yanlış gidiyordu. Çok ama çok yanlış…
Bazı sırların sonsuza dek saklanması mümkün müydü?
“Final, başarıyla yaratılmış karakterlerin de etkisiyle insanda büyüleyici ve yavaş çekimde gerçekleşen bir araba kazası etkisi yaratıyor.”
- The Guardian
“Ware’in, kadınlara özgü güç oyunları ve bazı arkadaşlıkların yarattığı çalkantılar üzerine yaptığı analizler, Sophie Hannah’yı, Christobel Kent’i, hatta Gillian Flynn’i anımsatıyor.”
- Independent
“Ware gizem öğelerini yavaşça ortaya çıkarmış ve alttan alta kendini hissettiren tehlike hissiyle gerçekten tekinsiz bir ortam yaratmayı başarmış... Kitabı fırtınalı ve karanlık bir akşamda okuyun ama sonra ışıkları açık bırakın.”
- Kirkus Reviews
“Kapkaranlık Ormanda, Gillian Flynn’in Kayıp Kız’ını ve Paula Hawkins’in Trendeki Kız’ını sevenleri büyüleyecek.”
- Publishers Weekly
Kitap yaşanılan olayların en sonundan başlıyor. Bir ormanın içinde cam evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan kızların başına gelen olaylar üzerine. Daha sonra başa dönüyor ve yavaş yavaş neler yaşandığını görüyoruz. Heyecanlı ve sonunu merak ettirdi gerçekten.Herkesten şüphelendim ama sonunda tatmin oldum. Şaşırttı, merak ettirdi, heyecanlandırdı. İçinde her şey vardı diyebilirim.Korku -gerilim severler için ideal,ürpertici bir eserdi.Kapağı bile içimi ürpertmeye yetti.Ayrıca çok titiz ve sorunsuz bir çeviriye sahipti.Hem yazara,hem yayına,hem çevirmene ve kitaba emek veren diğer herkese kocaman bir alkış!
Yine bir bestseller yine bir hüsran.... Son bir kaç senedir neden bu kadar gereksiz kitap çoksatar oluyor? Benim zevklerim mi değişti/gelişti yoksa insanlar mı çok saçma şeyleri pohpohlamaya başladı... Trendeki Kız, Kafes şimdi de bu. Tamam Kafes sonu hariç gerilimi vermişti ama abartılacak bir kitap değildi. Kapkaranlık Ormanda'yı bir youtuber'ın paylaşımında görüp aldım. Çok gerilim dolu gibi bir şey söylemişti sanırım ama boş... Fasa fiso cidden. Korku-Gerilim desen değil, polisiye desen değil, aşk romanı desen değil. Bence yazar herkese hitap edeyim de çok satsın diye düşünmüş. Çerezlik kategorisinde belki iyi bir kitap olabilir ama bana göre edebi açıdan yetersiz bir kitap. Bunu okuyacağınıza Dan Brown'un herhangi bir kitabını alın mesela. En azından sanata, tarihe, mimariye dair bir şeyler katar size.
Sevgili Aslı Dağlı'nın çevirisi olunca benden kaçmazdı bu kitap. Fırsatını bulur bulmaz da yapıştım. Şu kadarını söyleyeyim, çok heyecanlı ve merak uyandırıcıydı. Kitap boyunca dedektiflik oynadım resmen. Gerilim dozu yüksek diyemem. Hatta beni geren sadece bir yer vardı. Ana karakteri de sevmediğimi söylemem gererek ama kitabı elimden düşüremedim. Ara vererek okuyordum. Bir noktadan sonra merakıma yenik düşüp 'son sayfayı görmeliyim' dedim artık. Sevgili Aslı'nın çevirisi yine tertemiz. Almaya niyetiniz varsa tereddüt etmeyin derim.
Sipariş verdiğim kitaplarımın arasında elime geçen bir kitap ayracı ile başlayan merakımın sonunda alıp, bir günde heyecanla okuduğum bir kitap oldu Kapkaranlık Ormanda. Ruth Ware ilk defa okuyorum ve gerçekten anlatım tarzını çok beğendim. Kitap hem heyecan verici hem de aşırı derecede merak uyandırıcı bir konuya sahip. Leonora Shaw, on yıldır görüşmediği arkadaşı Clare aracılığıyla bir mail alır ve mailde Clare'in bekarlığa veda partisine davet edilir. Tabi ki bu davette başına geleceklerden habersizdir. Okurken tahmin yapmaktan kendinizi alamayacağınız, bir an önce sayfaları çevirip sonunu okumak isteyeceğiniz bir kitap arıyorsanız mutlaka okumalısınız.
10 yıl birini unutamamak ?Saplantı haline getirmek ?Hadi be.
Vurulma olayında direk cozdum katilin kimliğini ,o kadar ortadaydı ki.Bu kitapta olmamış
Birçok kişinin abartarak beğenmesi üzerine aldığım ama hiçbir şekilde beklentilerimi karşılamayan bir kitap oldu. Başından sonuna kadar heyecan olsun diye bekledim. Sayfa 200 den sonra birazcık hareketlenmeye başlamış olsa da beni korkutmadı veya heyecanlanmama sebep olmadı. Katil konusunda kitabın içindeki tüm karakterlerden şüphelenmeyi bekliyordum, yazarın cidden ters köşe yapacağını sanıyordum ama sonunu tahmin edebildim. Bu da ayrıca bir hayal kırıklığı oldu benim için. Kısacası kimseye önermiyorum.
Kitapçıda gezerken, Bestseller olmuş kitapları satın almayı bazen severim. Sadece kapağına ve arka yazısına bakarak almış olduğum bir kitaptı. Ama aldığıma pişman olmadım, gayet iyi bir olay örgüsü ile yazılmış. Finali yazar anlatırken çok düşündüm, ve düşündüğüm gibi çıkmadı. Ben de karakter ile olayı anladım, baştan çözememek güzeldi. Başarılı bir kitap olmuş. Son yüz sayfayı iki saat içinde hırsla bitirdim, bir an önce ne olduğunu bilebilmek için. Kapakta yazan şey çok haklı: "Bazen korkulacak tek şey insanın kendisidir." Çok iyi bir çıkış romanı, keyifle okumalar. Ama isimden yola çıkarak dehşetli cinayetler bekliyorsanız, bu kitaptan istediğinizi alamayacaksınız. Kurgu bambaşka, okurken tedirginlik yaratmadı diyemem ve kesinlikle aldığı düşük puanı da hak etmiyor.
Ön okuma ile başlayan bu kitaba olan merakım sayesinde bu yaz alışverişimde aldım. Büyük beklentim vardı. Kitapta yeri geldi çok heyecanlandım yeri geldi bırakmak istedim. Kitaba duyduğum sempati yüzünden devam ettim. Şu an iyi ki de devam etmişim diyorum. Kitabı gece okumadığım için kendi adıma üzülüyorum. Aşırı gerilim doluydu ve gece okusaydım büyük ihtimal uyuyamazdım.
Kitabı açıkcası kapağı ve arka kapak yazısı için almıştım. Bestseller olduğu içinde pek beklentimi karşılayacağını düşünmemiştim. Fakat hikaye beni güzelce sardı ve sonuna kadarda merakla heyecanla okudum.
Kitabın sonunda bukadarda olmaz diyorsunuz.Ama işte hayatın; yaşanan sizi derinden etkileyen olayları nekadar unutmak istesende tekrar su yüzüne çıkarma gibi bir huyu vardır. Bence hikayede yazar bunu güzel akıcı bir dille sizi birazda olsa merakda ve acabalarla bırakarak anlatmış.
Eğer vaktiniz varsa elinizin altındada bu kitap duruyorsa bence bir bakın derim.
Kitabın son kısımları hariç çokta polisiye içeriyor diyemeyeceğim ama acayip derecede merak uyandıran bir kitap.Konu şöyle ki:Nora 10 yıldır görüşmediği eski en yakın arkadaşının bekarlığa veda partisine,ormandaki bir cam eve çağrılıyor. Bütün olaylar bu şekilde başlıyor. Ben kitaptaki gibi ormanın içinde bir cam evin hayalini defalarca kurmuştum ama bu kitaptan sonra açıkcası bu fikre şüpheyle yaklaşmaya başladım.Kitap,benim en sevdiğim tarz olan geçmiş ve şimdiki zaman arasında bölüm bölüm ayrılmış. Yazarın dili oldukça basit ve akıcı ya da çeviri güzel yapılmış. Kitapta hep bir şeyler eksik gibi hissettim okuduğum süre boyunca o da sanırım arkasındaki tanıtım yazısından dolayı. Arkasını okuduğumda baya aksiyonlu,ormanın içinde bir katil-kurban kovalamacası tarzı bir şeyler bekledim. Ama son sayfalarına kadar oldukça durgundu. Sadece şimdiki zamanda anlatılan olaylara ne sebep olmuş diye merak ediyorsunuz. Yazarı tebrik etmem lazım çünkü okuyucuya o merak unsurunu çok güzel vermiş,sırf bu yüzden bir çırpıda okuyup bitirmek sonunda ne olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Ayrıca güzel ters köşeler yapmış. Hiç beklemediğim bir kişi çıktı suçlu ve kesinlikle bu kişinin sorunlu bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Yani sırf bunun için değer miydi be diyorsunuz kitap sonunda. Kitap hiçbir şekilde romantizm içermiyor. Polisiye unsuruda çok yoğun diyemem ama gerici sahnelerin olduğu bir gerçek. Çok fazla cinayet,polis veya benzeri şeyleri sevmeyen ama gerilim okumak isteyenler için güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum.
Kitabı Nora'nın ağzından okuyoruz.10 yıldır görüşmediği bir arkadaşıyla ilgili mail alıyor. Bu arkadaşının nedimesi Nora'yı bekarlığa veda partisine davet ediyor. Nora gidip gitmemekte kararsız olsa da sonunda kabul ediyor ve gidiyor. Ancak parti ormanın ortasında, telefon çekmeyen, etrafında kimsecikler olmayan bir evde.
Kitabın en sevdiğim yönü sondan başlamasıydı. Böyle kitaplara bayılıyorum çünkü heyecanı en üst düzeyde tutuyor. Sondan başlıyor derken şunu kastediyorum: Bekarlığa veda partisinde bir şeyler olmuş ve Nora kendini hastahanede buluyor. İşte böylece hem olaydan sonrasını hem de öncesini eş zamanlı okuyoruz.
Gerilim-polisiye türünü sevdiğimden kitabı indirimde görüp aldım. Kitap, bir ormanın içinde cam bir evde toplanıp bekarlığa veda partisi yapan bir grup gencin başına gelen olaylar üzerine. Kitap yaşanan olayların en sonundan başlıyor. Sonra başa dönüyor ve nelerin yaşandığını yavaş yavaş anlatıyor.
Aslında kitabın arka kapağında Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı; Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...O karanlık odada....Yazıyor. Burasını okuyunca merak edip aldım. Ama beklentimi tam karşılamadı. Beklediğim o kapkaranlık odayı kitabın sonuna kadar arayıp durdum. 3.sınıf korku gerilim filmlerini anımsattı bana. Yine de kitap kendini okutuyor. Tabi bunda çevirisinin payı büyük. Finali güzeldi. Kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz.
"Cerrahlar insanları umursamaz, en azından duygusal açıdan. Makine tamircisi gibidirler: Sadece kesip açmak, nasıl çalıştığını görmek ve parçalarına ayırmak isterler. Genellikle karşılaştığın cerrahlar, nasıl çalıştığını görmek için babasının saatini parçalarına ayıran ve bir daha asla birleştiremeyen küçük oğlan gibidir. Becerilerimiz geliştikçe parçaları birleştirmekte de ustalaşırız. Ama ardımızda hep bir yara izi bırakırız."
Canımın yanmasından daha fazla nefret ettiğim bir şey varsa o da canımın yandığının fark edilmesiydi.
“İnsanlar değişmez,” dedi Nina acı acı. “Sadece benliklerini saklamak konusunda daha titiz davranırlar.”
Sanki tam olarak iyileşmemiş bir yaranın kenarlarını koparmaya çalışıyorlardı.
Ruth Ware
Sayfa 66 - Yabancı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kapkaranlık Ormanda
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585002
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Karanlık, kapkaranlık bir ev vardı;
Ve o karanlık evde karanlık, kapkaranlık bir oda...
O karanlık odada…
Bazen korkulacak tek şey... insanın kendisidir.
Nora on yıldır geçmişinden kaçıyordu. Evini, arkadaşlarını ve özlememesi gerektiğini düşündüğü bir hayatı geride bırakmıştı.
Hiç beklemediği bir anda gelen bir bekârlığa veda partisi daveti, onu geçmişiyle yüzleşmeye zorluyordu. Bu, Nora’nın geçmişini nihayet bir kenara bırakması için bir işaret miydi? Ama bir şeyler yanlış gidiyordu. Çok ama çok yanlış…
Bazı sırların sonsuza dek saklanması mümkün müydü?
“Final, başarıyla yaratılmış karakterlerin de etkisiyle insanda büyüleyici ve yavaş çekimde gerçekleşen bir araba kazası etkisi yaratıyor.”
- The Guardian
“Ware’in, kadınlara özgü güç oyunları ve bazı arkadaşlıkların yarattığı çalkantılar üzerine yaptığı analizler, Sophie Hannah’yı, Christobel Kent’i, hatta Gillian Flynn’i anımsatıyor.”
- Independent
“Ware gizem öğelerini yavaşça ortaya çıkarmış ve alttan alta kendini hissettiren tehlike hissiyle gerçekten tekinsiz bir ortam yaratmayı başarmış... Kitabı fırtınalı ve karanlık bir akşamda okuyun ama sonra ışıkları açık bırakın.”
- Kirkus Reviews
“Kapkaranlık Ormanda, Gillian Flynn’in Kayıp Kız’ını ve Paula Hawkins’in Trendeki Kız’ını sevenleri büyüleyecek.”
- Publishers Weekly

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Ece Yılmaz
  • Sabiha Karadeniz
  • Sara
  • malefizz
  • mutlu erguvan
  • Esin Elif Durdağ
  • Zafer Çetinkaya
  • mesude sert
  • MHK
  • AYŞE MUTLU

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%21.3
18-24 Yaş
%26.2
25-34 Yaş
%19.7
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.2
Erkek
%17.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.7 (4)
9
%15.3 (13)
8
%18.8 (16)
7
%24.7 (21)
6
%8.2 (7)
5
%20 (17)
4
%3.5 (3)
3
%2.4 (2)
2
%0
1
%2.4 (2)