S. J. Watson

S. J. Watson

Yazar
8.2/10
130 Kişi
·
373
Okunma
·
13
Beğeni
·
1390
Gösterim
Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971
S. J. Watson’ın ilk romanı Uyuyana Kadar 40’tan fazla dile çevrilerek büyük bir uluslararası başarı kazandı. İngiliz Polisiye Yazarları Derneği’nin (CWA) En İyi İlk Roman Ödülü’nü ve Galaxy Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı. Kitaptan uyarlanan film Eylül 2014’te vizyona girdi. S. J. Watson Midlands’de doğdu ve şimdi Londra’da yaşıyor.
"Bir taksiye biniyorum. içerisi sıcaktan yapış yapış, cam açık olduğu halde. Sırtımdan ter süzülüyor. Arabada o aynı reklam var, Adrienne'le yemekten dönerken gördüğüm. OLMAK ISTEDIGIN KİŞİ OL.."
S. J. Watson
Sayfa 146 - doğan kitap
Hepsi böyle. Onlarla başarılı, tutkulu falan diye evleniyoruz. Sonra tam da bunlar alıp götürüyor onları bizden.
S. J. Watson
Sayfa 120 - Doğan Kitap
“Bir anı kırıntısı düşüyor aklıma bir anlığına. Zihnim, ona tutunmaya çalışırken rüzgâra kapılmış küller misali uçup gidiyor...”
%20 (72/376)
Ve o kadın benim için önemliydi.En iyi arkadaşım.Sonsuza kadar, diye düşündüm, kim olduğunu bilmesem bile onun yanında güvende, iyi hissetmiştim.
376 syf.
·7/10
Bitti... Büyük bir merakla ve beklentiyle başladım kitaba, okumayı istediğim bir kitaptı. Gerek konusunun çekiciliği ve türünün korku-gerilim olması gerekse filmin fragmanı beni bu kitaba sürükledi.

Kitabı okumaya başladıktan sonra kitapla istediğim bağlantıyı kuramadığımı düşündüm, anlatımı yalın geldi, 'bazı şeyleri' biraz detay vererek anlattığını düşündüm, biraz hayal kırıklığım oldu ve bir süre kitaba ara verdim. Kitapları yarım bırakmayı sevmediğimden ve merak duygusunun ağır basmasından tekrar elime aldım ve ilk kez okuduğumu farz ettim. Ve tam o sırada istediğim bağlantının çoktan kurulduğunu ve karakterle birlikte benimde sorular sorduğumu ve cevaplar aradığımı fark ettim ( yüzlü sayfaların sonuna doğru :)). Kitabı okurken kitapla ilgili düşüncelerim sürekli değişti.
Düşünsenize; etrafınızda tek tanıdığınız ya da tanıdığınızı sandığınız bir insan -üstelik bu kişi kocanız- neden size yalan söyler ki? Gerçekleri çarpıtmak ve onu saklamak da bir yalandır değil mi?
İşte hep bunun cevabını aradım, çözmeye çalıştım ve sonunda bulduğumu düşündüm. Her şeyin mantıklı bir açıklaması vardı ve olayın tatlıya bağlandığını düşündüm. Yani kitabın bitmesine on küsür sayfa var ve böyle düşünmem doğru gibi geldi. Sonra çok sarsıcı bir 'asıl gerçeğin' var olduğunu gördüm ve okuduğum her şey üzücü bir hal almaya balladı.. Türü korku-gerilim olmasına rağmen bunu hissedemedim ama sonunda çok sarsıldığımı söyleyebilirim. Bütün tahminlerimi boşa çıkardı. Belki de beklentimi yüksek tutmasaydım kitaba hiç ara vermeden bitirebilirdim.. Her şeye rağmen güzel, sarsıcı ve merak duygunuzu ön plana çıkaran bir kitap.
376 syf.
·3 günde·7/10
Kitabın kahramanı amnezi hastası bir kadın. Her gün kim olduğunu bilmeden uyanıyor. Kitap biraz yavaş ilerliyor ve pek çok yerde tekrara düşmüş ( her defasında yeniden öğrendiği için) ayrıca ince ayrıntılara çok yer verilmiş. Hikaye ilgi çekici. İlk bölümlerini "akıl defteri" filmine benzettim. Sonuna kadar merak ettim ama sonunu öğrenmek için biraz sabırlı olmak gerekiyor. Sürpriz bir sonu var.
376 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sürükleyici anlatımı ve güzel kurgusuyla okumaktan zevk aldığım bir kitap oldu.
İçine özenle yerleştirilmiş ufak ip uçları gerçeği bize fısıldasada tahmin edemedikleriniz sizi memnun edecektir.
Amnezi yaşayan bir kadının, hayatını nasıl yaşadığını ve hergün unutarak uyandığında kendisine söylenen yalanların dehşetinden habersiz oluşunu heyecanla okuyacağınızı umuyorum.
424 syf.
·Beğendi·9/10
Yeni bir kitap. (2017 şubat)
Julia'nın başına gelen ve içinden çıkmaya çalıştığı olaylar zinciri... Okurken kendinizi onun yerine koyup ben olsam ne yapardım diyorsunuz geriliyorsunuz daha çok okumak istiyorsunuz. Anlatımı akıcı güzel bir dille yazılmış hiç sıkmadan sona getiriyor. Tavsiye ediyorum mutlaka beğeneceksiniz.
373 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Amnezi hastası olan Christine her gün kim olduğunu bilmeden uyaniyor. Bazen bir Anne, bazen bir çocuk ve bazende bir Kadın gibi. Bazı anılarını hatırlamasi icin tuttugu bir günlük. Günlüğünu hergün tutup her sabah okuyunca kim oldugunu ve gerçekler yavaş yavaş günyüzüne çıkıyor. Ya en güvendiğin insan sana yalan soyluyorsa ? Ya yanı başındaki eşin kocan değilse? Kitap ilgimi cekti ayni seyleri yaşadığından ortalarını biraz sıkıcı bulsamda sonlara doğru geldikçe kitabı elimden bırakmak istemedim. Tüm Gerçeği Christine gibi bir an önce öğrenmek istedim. Türü korku- gerilim. -" Yarın mı? Benim yarınım yok diye düşündüm. Tıpkı dünüm olmadıgı gibi "
Gercekten sürükleyici bir kitap elinden bırakmak istemiyor insan. Sonunu merakla beklediğim bir o kadar da bitmesini istemediğim bir kitap ... Okunması ve kütüphaneniz de bulunmalı mutlaka.
373 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Her yeni bir güne uyandığında hayatına sıfırdan başlayan amnezi hastası Christine, doktoru tavsiyesiyle durumunu iyileştirmek için günlük tutmasını ister ve neredeyse kitap boyunca günlüğü ve kendisinin yaşadıklarını okuruz.

Son derece merak uyandıran bir kitap. Kitap boyunca bu duyguyu hiç kaybetmediği için kitap sonu inşallah basit bir şekilde bitirilmemiştim dedim ve gerçekten güzel bir şekilde bağlanmış.

Kitabı görüpte kararsız kalanlar varsa bence okumalılar.

İyi okumalar...
376 syf.
Anıların sana kim olduğunu söyler.
Ya her akşam uyuduğunda anıların kayboluyorsa?
Adını, kimliğini, geçmişini, hatta sevdiğin insanları, hepsini bir gecede unutuyorsan,
Ve güvendiğin tek insan sana gerçeğin tamamını anlatmıyorsa...
Christine’in hayatına hoş geldin…

çok heyecanlı veya çok sürükleyici bir roman değildi ancak sürpriz sonuna hak vermek adına okunabilir. hafıza kaybı yaşayan karakterin çelişkilerini düşüncelerini duygularını iyi yansıtmış yazar.
376 syf.
·7/10
Itiraf ediyorum..
Kitabi filmi ciktiktan sonra farkedip okuyanlardanim..
Filmini izlemeden önce kitap okudum.. :)
Bi kac hafta önce okudugum bu kitabi begendim diyebilirim.

- Dili de kurgusu da insani yormayan

- Cok derin olsa da ana karakterin duygusunu kolayca hissedebileceginiz

- Zaman zaman gereksiz uzatilan, tekrar edilen anlatimlar, flashback'ler olsa da sürükleyici

Okurken keyif aldigim bir kitap..


Tavsiye ederim.. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971
S. J. Watson’ın ilk romanı Uyuyana Kadar 40’tan fazla dile çevrilerek büyük bir uluslararası başarı kazandı. İngiliz Polisiye Yazarları Derneği’nin (CWA) En İyi İlk Roman Ödülü’nü ve Galaxy Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı. Kitaptan uyarlanan film Eylül 2014’te vizyona girdi. S. J. Watson Midlands’de doğdu ve şimdi Londra’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 373 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.