Salahattin Polat

Salahattin Polat

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
10
Okunma
·
3
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Salahattin Polat
Tam adı:
Prof. Dr. Salahattin Polat
Unvan:
İlahiyatçı, Yazar
Doğum:
Kastamonu, 1954
Tarih boyunca kültürlerden pek çok bilge ve filozof, ahlakı sadece bireysel bir olgu değil aynı zamanda toplumsal bir olgu olarak ele almışlar, adalet ve erdemin erdemli bir toplumla mümkün olabileceğini ifade etmişlerdir. Yani erdem, fert ve toplumun karşılıklı etkileşimi içinde teşekkül eder.
Geleneği önemsemek başka gelenekcilik başkadır. Modern olmakla modernist olmanın, bilimsel olmakla bilinselciliğin farklı oluşu gibi. Olaylara sosyoloji veya psikoloji açısından bakmak ile sosyolojizm ve psikolojizm arasında büyük fark vardır.Laikliği savunmakla laikçi olmak, bir mezhebe mensup olmakla mezhepçilik farklıdır.
Birincilerde bir şeye bir açıdan bakmak, bir şeyi önemsemek, bir şeyi öne çıkarmak söz konusudur. İkincilerde ise tarafgirlik, indirgemecilik, her şeye aynı gözle bakmak,militanlık söz konusudur. Toplumumuzda halkından aydınına çoğu kişi bu tür ayrımlarda yeterli hassasiyete sahip değildir.
Güç kullananlar bir gün gelir kullandıkları silahın kendilerine döndüğünü görürler.Fani dünyanın kanunu budur. Güce başvurarak hayırlı sonuçlara ulaşmaya çalışmak dar görüşlülüktür, küçük hesaptır.
Insanlar kavramlarla iletişim kurarlar. Siz kullandığınız kavramı hangi anlamı verirseniz verin, karşınızdaki kişi kullandığımız kavramı kendi yüklediği anlam ve muhteva içerisinde algılayacaktır. Eğer taraflar kullandıkları kavramlara net bir şekilde aynı anlamı yüklüyorlarsa, sağlıklı bir iletişimden söz edilebilir. Aksi halde birbirlerini anlamayan, birbirine meramını anlatamayan kişilerden müteşekkil olan toplumlarda kavram kargaşasından kaynaklanan birçok sosyal problem baş gösterir. Bunu çok iyi bilen fesat odakları, Hedef aldıkları toplumlarda muğlak ve bulanık kavramlar üreterek bunları silah olarak kullanırlar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Salahattin Polat
Tam adı:
Prof. Dr. Salahattin Polat
Unvan:
İlahiyatçı, Yazar
Doğum:
Kastamonu, 1954

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.