Sam Wilson

Sam Wilson

Yazar
6.0/10
11 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
525
Gösterim
"Hepimiz Aynı şekilde düşünemeyiz, öyle değil mi? Yoksa herkes aynı hatalar yapar."
"Kurallar, istediğimizi yaparken arkalarına gizlenebilelim diye vardır."
Sam Wilson
Sayfa 110
Astroloji ve polisiye bir araya gelir de ben okumaz mıyım? Okurum hem de ayıla bayıla. Farklı konusu (Burçlara bölünmüş bir toplum ve bu toplumda işlenen cinayetler, muhteşem değil de ne?) ve sürükleyiciliğiyle elimden bırakmadan 1,5 günde bitirdim. Hatta, 'hikaye keşke detaylandırılsaydı da birkaç ciltlik bir seri haline getirilseydi' diye bile düşündüm, o derece. Tavsiye ederim. =)
Zodyak, Sam Wilson'ın ilk romanı ve ilk olmasına rağmen orjinal bir konuya, profesyonel bir yazışa ve akıcı bir uslupa sahip. Bence ilk romanda bunu başarmak ve okuyucuya kitabı elinden bıraktırmamayı sağlamak çok önemli ve zor bir iş. Yazarı bu yüzden tebrik etmek lazım.
Zodyak, insanların burçlarına göre sınıflandırıldığı bir dünyayı esas almıştı ve olayları bunun üzerinden yürütmüştü. Bizde farklı görüşlere saygı duymamaktan dolayı çıkan ayaklanmalar onlarda da genellikle farklı burçlara saygı duymayan insanlardan dolayı çıkıyordu. Ve böyle bir toplumda aniden seri cinayetler işlenmeye başlıyordu. Bunun üzerine tüm gözler halk arasında Süper Dedektif diye anılan Jerome Burton'a ve Astrolog Lindi Childs'e dönüyordu.
Lindi Childs, Bram Coine adlı bir gencin, koçbaşı mangalarını eleştiren videosunu bulduğu andan itibarense her şey daha çok birbirine giriyor, Burton aslında bir boğa değil koç burcu olduğunu öğreniyor ve daha bunu sindirememişken davadan alınmasıyla yanlış giden bir şeylerin olduğunu anlıyordu.
Kitap, çoğu hikayede ki gibi iki farklı olay üzerinden gitmiş ve sonlara doğru iki olayı birleştirmişti. Ve ben bu birleşimi de gayet güzel ve mantıklı buldum.
Kitapta sadece listelediğim şeyleri sevmedim o kadar. Veya ne olsa daha güzel olurdu onları yazmak istedim. Yoksa okurken bunlar sizi o kadar rahatsız edecek şeyler değil.
1) Tek sevdiğim karakter Bram Coine oldu. Neden bilmiyorum ama sanırım kişiliği benim kişiliğime benzediği için ona daha fazla ısındım. Onun haricinde gerek Burton gerek Lindi karakterleri... onları pek başarılı bulamadım. Lindi'yi geçtim, Burton başrolde ki bir polis karakter olarak bana fazla pasif ve silik geldi.
2) Tanıtımda insanlar burçlarına göre sınıflandırıldı yazısını gördüğümde açıkçası daha fantastik ve büyülü bir dünya beklemiştim ancak beklediğim şeyle pek karşılaşamadım. Sınıflandırma dışında dünyaları gayet bizimkine benziyordu.
3) En azından hikayede Lindi gibi astrologların, yıldız haritalarını bizim dünyamızdaki Astrologlar gibi değil de, daha farklı yorumlamasını isterdim. Veya en azından bizim anlayabileceğimiz bir dilde olsa daha heyecanlı olabilirdi.
Birde eklemek gerekirse Lindi ve Burton hikayede birbirlerini sevse daha güzel olabilirdi. Veya en azından Kate biraz eşinden haberdar olsaydı. Kate'den tüm hikaye boyunca nefret ettim...
Karakterler biraz silik olsa da kurgu gayet somut ve güzeldi. Karakter açığını tamamiyle kapatıyordu ki karakterler zaten o kadar da kötü değildi. Okurken çok keyif aldım ve ayaklanmaların olduğu zamanlarda sanki o karışıklığın içinde ben varmışım gibi hissettim. Gördüğünden daha fazla değer görmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap. Mutlaka okuyun.
Hepinize iyi günler!
ZODYAK burçlar kuşağı cinayetleri kitabı hem bilimkurgu hemde polisiye bi gerilim romanı. O yüzden kitabı okurken hem farklı bi dünyaya gidiyorsunuz hemde poliste bi kovalamaca ve bilmecenin içine düşüyorsunuz bu acıdan her anlamda tatmin edici bi kitap... burçlara göre düzenlenmiş bi dünya, insanların mesleğinin zenginliğinin ailelerinin hatta sevecekleri kişilerin burçlara göre ayarlanması başta iyi bi seçenek gibi gözükse de ist düzey burçlardan birinin kızının alt düzey olması ve kizin intiharı sonucunda burçlar kuşağının ne kadar kötü düzenlendiğini kanıtlar. Güzel bi kitap olmuş polisiye gerilim sevenler için ideal

Yazarın biyografisi

Adı:
Sam Wilson
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.