Sam Wilson

Sam Wilson

Yazar
6.3/10
20 Kişi
·
43
Okunma
·
1
Beğeni
·
565
Gösterim
Adı:
Sam Wilson
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngilizce, Birleşik Krallık
Sam Wilson Londra’da doğdu ve Güney Afrika’ya yerleşmeden önce çocukluğunu Zimbabve’de geçirdi. 2011’de “En Önemli 200 Genç Güney Afrikalı” listesine girdi. Cape Town’da televizyon kanalı yöneticisi. Zodyak – Burçlar Kuşağı Cinayetleri onun ilk romanı.
Onu kaldırmaya çalıştıklarında cesedin parçaları kemikten sıyrılan yumuşak et gibi yerde kaldı.
Sam Wilson
Sayfa 82 - Beyaz Baykuş Yayınları
Fiziksel görünümün yanıltıcı perdesini kaldırıp altındaki kozmik dünyayı görene dek hayatımızdaki ya da toplumumuzdaki hiçbir şeyin anlamı yoktur.
Sam Wilson
Sayfa 312 - Beyaz Baykuş Yayınları
İnsanlar toplumsal ayrımları daha net görebilseler toplum nasıl değişirdi acaba? Her şey daha mı iyi olurdu daha mı kötü?
Sam Wilson
Sayfa 301 - Beyaz Baykuş Yayınları
Karnına, göbeğinin üstüne yatay bir kesik açılmıştı. Bağırsakları karnındaki yarıktan dışarı dökülmüştü.
Sam Wilson
Sayfa 21 - Beyaz Baykuş Yayınları
Duman ve gaz arasında kırmızı ve mavi ışıklar yanıp sönüyordu. Burton acısını kontrol etmek için dişlerini sıktı.
Sam Wilson
Sayfa 414 - Beyaz baykuş
424 syf.
Merhabalar 1000 Kitap! Normalde beğendiğim eserlerin incelemesini yaparım fakat nedendir bilinmez bu kitap fazla merak konusu oldu :) Zodyak denilince akla gelen çağrışımlardan olabilir.. Fakat pek iyi haberlerim yok size. Şöyle ki kitabın neredeyse yarısına kadar bir anlaşılmazlık hâkimdi ve 'burçlarla seri katil birlikteliğinden ne bekliyordum ki lanet' düşünceleriyle geldim, velev ki son 150 sayfasına kadar da durum değişmedi. Denemiş olduk diyelim o hâlde :) Burçlara ilgisi olup da, e biraz da aksiyon olsun burçlarla ilgili roman bulamıyoruz diyenlere birkaç cinayetle harmanlanmış; kapağına direkt olarak polisiye etiketi koyulacak kadar da ol(a)mayan, ama "yazarın ilk kitabı be kardeşim olsun o kadar" denilecek bir romandı :)
424 syf.
·7 günde·7/10
Konusu çok çok ilgi çekici özellikle astrolojiye ilgisi olan ve polisiye roman sevenler için. Kitabın ortalarına gelene kadar biraz zor okuduğumu itiraf etmeliyim. Konusunun ilgi çekiciliğinin verdiği merakla kendimi okumaya zorladım. Sonlara doğru daha hızlandı ve rahat okudum. Yine de daha iyi bir kurgu ve anlatım olabilirdi diyorum.
424 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Astroloji ve polisiye bir araya gelir de ben okumaz mıyım? Okurum hem de ayıla bayıla. Farklı konusu (Burçlara bölünmüş bir toplum ve bu toplumda işlenen cinayetler, muhteşem değil de ne?) ve sürükleyiciliğiyle elimden bırakmadan 1,5 günde bitirdim. Hatta, 'hikaye keşke detaylandırılsaydı da birkaç ciltlik bir seri haline getirilseydi' diye bile düşündüm, o derece. Tavsiye ederim. =)
424 syf.
·10/10
Zodyak, Sam Wilson'ın ilk romanı ve ilk olmasına rağmen orjinal bir konuya, profesyonel bir yazışa ve akıcı bir uslupa sahip. Bence ilk romanda bunu başarmak ve okuyucuya kitabı elinden bıraktırmamayı sağlamak çok önemli ve zor bir iş. Yazarı bu yüzden tebrik etmek lazım.
Zodyak, insanların burçlarına göre sınıflandırıldığı bir dünyayı esas almıştı ve olayları bunun üzerinden yürütmüştü. Bizde farklı görüşlere saygı duymamaktan dolayı çıkan ayaklanmalar onlarda da genellikle farklı burçlara saygı duymayan insanlardan dolayı çıkıyordu. Ve böyle bir toplumda aniden seri cinayetler işlenmeye başlıyordu. Bunun üzerine tüm gözler halk arasında Süper Dedektif diye anılan Jerome Burton'a ve Astrolog Lindi Childs'e dönüyordu.
Lindi Childs, Bram Coine adlı bir gencin, koçbaşı mangalarını eleştiren videosunu bulduğu andan itibarense her şey daha çok birbirine giriyor, Burton aslında bir boğa değil koç burcu olduğunu öğreniyor ve daha bunu sindirememişken davadan alınmasıyla yanlış giden bir şeylerin olduğunu anlıyordu.
Kitap, çoğu hikayede ki gibi iki farklı olay üzerinden gitmiş ve sonlara doğru iki olayı birleştirmişti. Ve ben bu birleşimi de gayet güzel ve mantıklı buldum.
Kitapta sadece listelediğim şeyleri sevmedim o kadar. Veya ne olsa daha güzel olurdu onları yazmak istedim. Yoksa okurken bunlar sizi o kadar rahatsız edecek şeyler değil.
1) Tek sevdiğim karakter Bram Coine oldu. Neden bilmiyorum ama sanırım kişiliği benim kişiliğime benzediği için ona daha fazla ısındım. Onun haricinde gerek Burton gerek Lindi karakterleri... onları pek başarılı bulamadım. Lindi'yi geçtim, Burton başrolde ki bir polis karakter olarak bana fazla pasif ve silik geldi.
2) Tanıtımda insanlar burçlarına göre sınıflandırıldı yazısını gördüğümde açıkçası daha fantastik ve büyülü bir dünya beklemiştim ancak beklediğim şeyle pek karşılaşamadım. Sınıflandırma dışında dünyaları gayet bizimkine benziyordu.
3) En azından hikayede Lindi gibi astrologların, yıldız haritalarını bizim dünyamızdaki Astrologlar gibi değil de, daha farklı yorumlamasını isterdim. Veya en azından bizim anlayabileceğimiz bir dilde olsa daha heyecanlı olabilirdi.
Birde eklemek gerekirse Lindi ve Burton hikayede birbirlerini sevse daha güzel olabilirdi. Veya en azından Kate biraz eşinden haberdar olsaydı. Kate'den tüm hikaye boyunca nefret ettim...
Karakterler biraz silik olsa da kurgu gayet somut ve güzeldi. Karakter açığını tamamiyle kapatıyordu ki karakterler zaten o kadar da kötü değildi. Okurken çok keyif aldım ve ayaklanmaların olduğu zamanlarda sanki o karışıklığın içinde ben varmışım gibi hissettim. Gördüğünden daha fazla değer görmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap. Mutlaka okuyun.
Hepinize iyi günler!
424 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
ZODYAK burçlar kuşağı cinayetleri kitabı hem bilimkurgu hemde polisiye bi gerilim romanı. O yüzden kitabı okurken hem farklı bi dünyaya gidiyorsunuz hemde poliste bi kovalamaca ve bilmecenin içine düşüyorsunuz bu acıdan her anlamda tatmin edici bi kitap... burçlara göre düzenlenmiş bi dünya, insanların mesleğinin zenginliğinin ailelerinin hatta sevecekleri kişilerin burçlara göre ayarlanması başta iyi bi seçenek gibi gözükse de ist düzey burçlardan birinin kızının alt düzey olması ve kizin intiharı sonucunda burçlar kuşağının ne kadar kötü düzenlendiğini kanıtlar. Güzel bi kitap olmuş polisiye gerilim sevenler için ideal
%33 (136/424)
Yine yarım bırakılan bir kitap, yine kapak yazısı ve farklı konusu ile dikkati cezbedilmiş, aklı çelinmiş ve bu durumun akabinde zaman kaybederek okuma şevkine ket vurulmuş okuyucu...
Kitabı yaklaşık 15 gündür okuyorum ama okuyor muyum elimde süründürüyor muyum belirsiz. Kitabı okumaya başladığımda tamam, bir şekilde akıp gidiyor ve genelde kitaplarda sevdiğim o yön bu kitapta da var. Bölümler kısa kısa ve okurken yormuyor. Yalnız, geçen 15 günün raporunu çıkardığımızda hala 136. sayfadan öteye gidemiyorsam (bu akıcılığa rağmen), artık kitaptan ayrılmanın zamanı gelmiş demektir dedim kendi kendime. Sırada bekleyen kitaplara yazık.
Farklı konu dedik, biraz bahsedelim. İnsanlar bu toplumda burçlarına göre sınıflandırılmışlar ve belli burçların belli meziyetleri var. Toplum içerisinde de bu karakter özelliklerine göre işler edinmişler. Yüksek mevkilerde Oğlaklar var mesela, güvenlik işlerine Boğalar bakıyorlar, en kalabalık grup Yengeçler, Koçlar ise şehrin alt sınıfı... Tüm burçların özellikleri ve toplumdaki yerleri kitabın girişinde anlatılmış zaten, burç yorumları köşelerindeki gibi. Buraya kadar her şey ilgiyi canlı tutacak türden. Sonrasında ise monotonluk baş gösteriyor. En azından benim tahammül ettiğim sayfaya kadar bu durum böyle devam etti.
Hadi biraz da yerelim kitabı. Burçlarla ilgi çektikten ve aksiyonlu bir giriş yaptıktan sonra, kitapta hemen hiçbir şey ilgi çekici ya da ne bileyim sayfaları birbiri ardına çevirtici etkide görünmüyor. Seri katil konsepti üzerine kurulu cinayetlerimizin ilk ikisini okuyabildim sadece ama çarpıcı hiçbir aksiyon veya alengirli mesaj içeren bir öldürme şekline denk gelmedim. Kurban kolay bir şekilde paketleniyor, sonrasında da burcu hangi gruptansa (ateş, su, toprak, hava) o element ile katledilip yanına yöresine de burcunun simgesi işaretleniyor. Olay bundan ibaret yani. Grange severler uzak dursunlar, çünkü özgünlük falan hak getire.
Bunun yanında, cinayetleri çözmesi için görevlendirilen dedektifin yanında bulunan, burç analizi yapan hatunun yaptığı işin hiçbir albenisi yok, yani okurken farklı bulabileceğiniz bir yanı yok bu işin. Şüphelinin doğum tarihi, saati ile birlikte bir programa aktarılıyor, buradan işte belirli hesaplamalar bilmem neler yapılıyor ve bu yolla bir çıkarıma ulaşmaya çalışıyor astroloğumuz (kitapta tam olarak bu şekilde nitelenmese de ben böyle niteledim). Hoop buradan da ilgiyi kaybettik. Gelelim burçlara ve üyelerine... Ben de bir Oğlak olarak, Oğlakların yüksek mevki kişiler olması sebebiyle gereksiz bir şımarmaya kapılmadım değil. Lakin olaylar sadece bu sınıflandırmadan ibaret gibi. Bir süre sonra, asi ve hakkı yenen, hor görülen burçlarla karşı karşıya gelindiğinde diyaloglar şu hale geliyor: "Seni lanet olası Oğlak, geber.","Pis varoş Koç seni.","Sizin gibiler bizim halimizden anlamaz zaten, burnu havada Oğlak seni."... (diyalogların benzerlerine, sayfaları hızlıca geçerken denk geldim, tam olarak bu şekilde olmasa da bu çerçevede söylemler mevcut)
Kitabın yaklaşık yarısı hakkında söyleyebileceklerim bunlar. Yarım bırakılan bir kitaba inceleme yazmanın yer yer mantıksız olduğuna kanaat getirsem de, yarım bırakılmış bir kitaptan alınamayan keyfin de diğer okuyuculara fikir vermesi amacıyla yazmayı tercih ediyorum genelde. Kitabın devamında ne olmuş ne bitmiştir, gidişat kendini toparlamış mıdır, bu kitap, benim okumadığım kısımlarında döktürmüş müdür (o zaman bana garezi var demektir), vurucu bir sonla nihayetlenmiş midir ben orasını bilemeyeceğim artık. Umarım kitabın sonunu merak edenleri hüsrana uğratmamıştır, varsın ben iyi bir sondan mahrum kalmış olayım :)
424 syf.
·Puan vermedi
Hem polisiye hem bilim kurgu. Kitap değişik bi kurguyla yazılmış. Güzeldi açıkçası benim gözümde. Konusuna gelirsek, toplumda aniden seri cinayetler işlenmeye başlıyor. Bunun üzerine tüm gözler halk arasında Süper Dedektif diye anılan Jerome Burton'a ve Astrolog Lindi Childs'e döndü.
Lindi Childs, Bram Coine adlı bir gencin, koçbaşı mangalarını eleştiren videosunu bulduğu andan itibarense her şey daha çok birbirine giriyor ve heyecan başlıyor.

#OKUDUMBİTTİ
#ALINTI

Öyle bir toplum düşünün ki insanlar burçlarına göre sınıflara ayrılmış, statüleri doğuştan belli ve kaderlerini ne yaparlarsa yapsınlar değiştiremiyorlar. Zenginlik ile fakirlik arasındaki çizgi yelkovanın bir anlık hareketiyle değişebiliyor. Ve işte böyle bir toplumda birbiri ardına cinayetler işlenmeye başlıyor. Farklı burçlardan insanların öldürüldüğü bu cinayetler bir devrime mi işaret yoksa sıradan bir seri katilin işi mi?

Bütün gözler Dedektif Jerome Burton ve astrolog Lindi Childs'a dönüyor. Kaderin burçlarda yazılı olup olmadığı konusunda fikir ayrılığı yaşıyor olabilirler ama hemfikir oldukları bir konu var: O da büyük bir planın çoktan uygulanmaya konmuş olduğu!

Birlikte bir ihaneti, kaybedilmiş bir aşkı, tutulmamış sözleri ve hayatlarını allak bullak edecek bir gerçeği gün yüzüne çıkartıyorlar.
424 syf.
·3 günde·6/10
Hemen gözüme çarptı kitabevinde.Burçlarla çok yakından ilgilenen biri olarak kocaman Zodyak yazısını görünce konusuna bile bakmadan kapıverdim.Sonradan konusuna göz gezdirdiğimde de merakım daha da arttı.Çok ilgimi çekti.İlk defa böyle bir kitap okudum.Yazar olsam tam benim yazacağım türde bir kitaptı.Gelgelelim okuduğumda biraz beklentimin altında çıktı.Bazı olaylar çok karışıktı ve anlamakta zorlandım.Birkaç anlamadığım yer olmadı da değildi.Mesela Daniel kısmımda tarih olsaydı en azından daha iyi olabilirdi,iç içe girmiş gibiydi olaylar.Yazım hataları da sinir bozucuydu.Ayrıca kitap çok fazla bölümden oluştuğu için 424 sayfa da fazla gelmedi gözüme hemen bitti.Akıcılığı iyiydi.Onun dışında burçlara ilgim olmasa pek de tercih etmeyeceğim bir kitaptı ama kötü değildi asla.Güzel bir deneyim oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sam Wilson
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngilizce, Birleşik Krallık
Sam Wilson Londra’da doğdu ve Güney Afrika’ya yerleşmeden önce çocukluğunu Zimbabve’de geçirdi. 2011’de “En Önemli 200 Genç Güney Afrikalı” listesine girdi. Cape Town’da televizyon kanalı yöneticisi. Zodyak – Burçlar Kuşağı Cinayetleri onun ilk romanı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 43 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.