Sarah Tomley

Sarah Tomley

Yazar
8.4/10
88 Kişi
·
229
Okunma
·
4
Beğeni
·
358
Gösterim
Adı:
Sarah Tomley
Unvan:
Yazar
Mutluluk kovalanabilecek bir şey değildir der Frankl, doğal bir sonuç olarak ortaya çıkabilir. Ancak anlam ve amaç özgürce seçilebilir; seçilmelidir.
Sevgi arayışı yalnızlığın yoğun farkındalığından kaynaklanır ama paradoksal biçimde yine de yalnız olabilmek sevebilme yeteneğinin ön şartıdır.
İlgili ve iyiliksever bir insan olmak, karşılığında korunma, güvenlik ve hatta sevgi vaat eder. Bu yüzden ilgili ve iyi bir insana dönüşürüz.
Belki de Freud'un dediği gibi "Kişi tüm gerçeği bir hatadan diğerine koşarak keşfeder."
Sarah Tomley
Sayfa 183 - Is Bankasi Kultur Yayinlari
192 syf.
·10 günde·9/10 puan
Bu kitap ilk bakışta best seller kitapları gibi görünse de; tamamı bilimselliğe dayanan, psikoloji kuramlarının anlaşılır dilde vücut bulmuş hali aslında. Kitabı okurken lisans ve yüksek lisans eğitimim sırasında tanıştığım çoğu psikolog ve psikiyatrist ile yeniden karşılaştım ve unuttuğum çoğu yüzü anımsadım. Kitap beş bölüm altında yaptığımız şeyleri neden yaptığımızla ilgili ayrıntılı bilgiler sunuyor ve bu bilgiler de alanında uzmanların tavsiyeleri ile birlikte veriliyor. Kitabı sakin bir kafayla ve günlere yayarak okumanızı tavsiye ederim çünkü her bir sayfasında hayatınızda fark etmeden yaptığınız bir yanlışı nasıl düzeteceğinize dair bir öneri ile karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak kitaba ayırdığım zamana değdi, psikoloji ile ilgilenen kişilere tüm samimiyetim ile öneririm.
192 syf.
·10/10 puan
Hayatta karşılaştığımız durumları nedenini ve nasılını merak eden herkesin keyifle okuyabileceğive güzel tavsiyelerin olduğu keyifli bir kitap.
herkesin okumasını tavsiye ederim O yüzden 10 üzerinden onu hak eden bir kitap ve bu tarz kitapların ilki olacağını düşündüğüm için yeni kitap tarzı bakımından çığır açıcı ilk örneklerden kabul ediyorum.
192 syf.
·168 günde·9/10 puan
Gündelik sorunlarınızı psikoterapistler nasıl çözerdi?
Bu kitapta dünyanın önde gelen psikoterapistlerinin, psikanalistlerinin ve psikologlarının kuramlarının gündelik sorunlara nasıl uygulanabileceği araştırılarak, soru cevap düzeninde okuyucuyla paylaşılmıştır.
Kitabın adına bakıldığında sanki sadece Freud’un bakış açısıyla konuların ele alındığı gibi bir imaj çizilmiş olsa da içerik onu yansıtmıyor. Bilimsel pek çok bakış açısının, gündelik dilde, akıcı bir şekilde, gündelik yaşamdan örneklerle aktarımı söz konusu.
Beş bölümden oluşan kitabın içerisinde dikkat çeken bazı başlıklar şu şekilde:
- “Birkaç dakikada bir telefonumu kontrol edip duruyorum. Neden konsantre olamıyorum?”
- “Niye Bay/Bayan Doğru’yu bulamıyorum?”
- “Sevgilim harika biri; öyleyse niye onu aldatmayı düşünüyorum?”
- “Sevdiğim için mi para için mi çalışmalıyım?”
- “Niçin hep daha pahalı olanı alıyorum?”
- “Ne anlamı var?”
- “Nasıl daha yaratıcı düşünebilirim?”
- “Kalabalık önünde konuşmak mı?”
...
Keyifli bir kitap, okunulası...
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Psikolojiye ilgisi olan herkese tavsiye edebileceğim okurken keyif aldığım harika bir kitaptı. “Bu niye hep benim başıma geliyor?”, “Neden kilo veremiyorum?” gibi bir çok gündelik sorunlarımızı Freud dahil çeşitli psikologların nasıl açıkladığını görüyoruz. Ayrıca kitap tasarımı, kullanılan görseller, kağıt kalitesi okuma keyfini daha da pekiştiriyor. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten okumaya değer bir kitap ve bütün herkese hitap eden psikoloji ama çok ufaktan kişisel gelişim de denebilen bir kitap. Tavsiye ederim eğlenceli ve öğreten bir kitap
192 syf.
Günlük hayatta yasadıklarımızı her konu başlığında sorularla ele alıp, örneklerle ve araştırmalarla, bazen şekillerle açıklayan psikanalize giriş kitabı diyebiliriz. Sadece Freud mu var peki? Tabi ki hayır. Adını ilk defa duyduğum için kendilerini arastırdığım bir sürü yeni isimle tanıştım. Liseliler bile rahatlıkla okuyabilir bence. Baskı kalitesine değinmeden edemeyeceğim, gerçekten çok iyi.
Çoğu duygusal kuralımızın çiğnenmesi gerektiğini düşünüyorum.Örneğin “sevdiğim birine asla öfkelenmemeliyim...” Bu kurallar çiğnenmelidir ,çünkü insanlık dışıdır. Ve bunlarla yaşamak imkansızdır!
192 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese hayırlı sabahlar efendim
Bu kitap gündelik hayattaki birçok sorunlarımıza çeşitli psikolog, nörobilimcilerin kuramları, görüşleri açısından bakıyor, sorunun nedenlerini açıklayıp çözüm sunuyor. Sorunlarınıza dışarıdan bakmanıza, içgörü kazanmanıza olanak sağlıyor. Peki nasıl sorunlar? Birkaç örnek vereyim;

. •Kendi başıma takılmaktan hoşlanıyorum. Tuhaf mı?
•Bu niye hep benim başıma geliyor?
•Harry Potter'ın cazibesi nereden kaynaklanıyor?
•Neden kilo veremiyorum?
•Daha yaratıcı nasıl düşünebilirim?
•Birkaç dakikada bir telefonumu kontrol edip duruyorum. Neden konsantre olamıyorum?

Psikolog adayları, psikolojik danışman adayları, psikolojiye merakı olan herkese şiddetle tavsiyemdir. Alan bilginizi arttırıp bakış açısı kazandıracak bir kitap kendileri, okuyunuz efendim.
.
192 syf.
·105 günde·8/10 puan
Çoğunlukla yaşadığımız sorunlar üzerine psikanalistlerin, psikologların bakış açılarını anlatıyor. Fakat yeterli olduğunu düşünmüyorum. Yalnızca hangi psikolog hangi konu üzerine çalışmış, bunu öğrenerek, ileri okumalar için bir fikir oluşturabilir.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bilimle eğlenceyi birleştiren muhteşem kitap. İçindeki çizimler çok güzel. Bilimsel bilgiye ulaşmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Günlük yaşamda karşılaştığımız sıradan olaylara Freud yaşasaydı nasıl bir yorum getireceğini görmek çok hoş. Freud un kuramını sadece cinsellik ve saldırganlıktan ibaret bilenlerin farklı bakış açıları kazanmaları için güzel bir kaynak. Okuması oldukça keyifli, resimli. Sırayla veya ilginizi çeken başlığa göre okuyabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sarah Tomley
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 229 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 253 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.