Scott Thorpe

Scott Thorpe

Yazar
7.6/10
18 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
555
Gösterim
"Otoriteye körü körüne saygı duyulması, gerçeğin en büyük düşmanıdır."
Scott Thorpe
Sayfa 9 - Olimpos - Albert Einstein
"İlk kural, kendinizi kandırmamanız gerektiğidir ve kandırılması en kolay kişi sizsinizdir."

Richard Feyman
Bir problemi çözemiyorsanız, bu muhtemelen bir kural alışkanlığına saplanmış olduğunuz içindir.
"Güzel bir fikrin gerçekle uyuştuğunu kanıtlamak her zaman mutluluk vericidir."
Scott Thorpe
Sayfa 143 - Olimpos yayınları - Albert Einstein
Kurallar, alışkanlıklar ve bakış açıları çemberindeyiz. Kurallara karşı gelmekten korkuyor muyuz? Çözümleri gizlendiği yerden çıkarmak için at gözlüklerini çıkarıp bakabiliyor muyuz? Hayatımızın seyrini belirleyen hataları fark edip kazanım yaratabiliyor muyuz? Aşina olduğumuz alışkanlıkların kaç kere zıddını deniyoruz?

Bir çoğumuzun rutinleri vardır ve bunu önemsemeyiz. Önemsemediğimiz için doğal olarak da kaydetme ihtiyacı hissetmeyiz. Oysa ki bir problemi boş bir kağıda yazdığımız zaman, yazmadan, zihnimizde problemi düşündüğümüz aksine büyük bir avantajı vardır kağıdın. Scott Thurpe’un bunun üzerinde fazlasıyla durduğunu görüyoruz.
Yazmak. Her insanın kendine has bir el yazısı vardır. Milyarlarca insanın farklı parmak izi olduğu gibi farklı el yazısı vardır. El yazısıyla yazmak, not tutmak, belleğin daha aktif rol almasına yol açar, yani not tuttuğumuzda, yazdığımız şey zihnimizde daha fazla yer alacaktır. Daha fazla yer aldığı gibi hafıza açısından da olumlu olduğu şüphesiz gerçek. Orta öğretimde matematik öğretmenimiz kendisinin öğrencilik yıllarında sürekli yazarak çalıştığını; yazarak çalıştığı ölçüde çok daha başarılı olduğunu söylerdi ve bize de “yazmayı” tavsiye ettiğini dün gibi hatırlıyorum. Ve bu hocamız bu sayede hafızası çok keskindi.
Yazmaktan bahsediyoruz. Problemleri yazmak onlara hayat verir ve düşüncelerimizi tetikler. Yazmak, problemlerimizi yazmak Thurpe’un Einstein stratejisinde çok önemli bir unsur. Büyük düşünürler ve fikir adamlarına baktığımızda onların problemlerine farklı açılardan bakıp, geniş çaplı düşünebilmeleri için problemlerini yazdıklarını öğreneceksiniz. Umursamadığımız ama bizim için çok çok önemli bir şey ‘problemi yazmak’.

“Yeni kelimeleri karşılaştığınız zorluk hakkında konuşmada ve düşünmede kullanın. Çözümünü tanımlaması için yeni kelimeleri kullanırken bu kelimelerin anlamlarını fark edeceksiniz.”
Öyle ya günde 20-30 kelimeyle konuşuyoruz. Muhayyilenin anlamını sorsan çoğu kişi bilmez. Büyük bir kelime kıtlığı olduğu şüphesiz. Kitaplardan aldığımız kelimeleri sosyal yaşamımızda ne kadar sıklıkla kullanıyoruz? Bu kelimeleri cümlemizin içinde kullansak kaç kişi ebelek gibi yüzümüze bakacak? diye soru işaretinin malzereti olamaz. Kelime dağarcığımızı mümkün olduğunca geliştirmeliyiz. Kitaplardan aldığımız veya beğendiğimiz kelimeleri bir deftere yazmak güzel bir fikir. ‘Kelime defteri’ “Kelimelerin kuvvetini bilmeyen insanlarla esaslı bir konuyu konuşmak mümkün değildir.” diyor Konfüçyüs ve kelime haznenin önemini bu müthiş sözüyle açıklıyor. Einstein ise; “Kelimelerle bir şeyi düşünmem, bir düşünce aklıma gelirse kelimeleri düşünürüm” gibisinden bir sözü her ne kadar kelimeleri ikinci plana atsa da, düşünmenin, kelimelerin ardında geleceğinin önemine dikkat çektiğini görüyoruz ki bu doğru bir şey. Einstein Gibi Düşünmek’in bir önemi de Thurpe göre Kelimelerin elzemliği…

Sayfaları çevirdikçe kitabın ismiyle uyuşmayan bir kişisel gelişim kitabıyla karşı karşıya kaldığımı söyleyebilirim. Pişman mıyım, ne evet ne hayır, çünkü vasat kitaplar bile bazen size çok şey söyleyebilirler. Einstein'ın yaklaşık 20'ye varan sözü kitabın tamamından daha faydalı oldu desem kitaba ve yazara haksızlık yapmam sanırım. Aynı şeylerin tekrar edilmesi-zaten uzak olduğum kişisel gelişim kitaplarına- hayli yavaş ilerlememi ve bu türe daha negatif bakmamı sağladı diyebilirim.
“Fikirlerinizi kaydedin”, “Tüm fikirlerinizi kaydetmek hayati derecede önemlidir.”, “Yeteneklerinizi ve kişilik özelliklerinizi analiz edip not alın.”
Problemleri yazdığımız kadar fikirlerimizi hatta kişisel özelliklerimizi de yazabiliriz. Gözden kaçırdığımız çok şey oluyor ve zihnimiz çoğu şeyi filtreliyor dolasıyla her şeyi aklımızda tutmak çoğu kişi için mümkün olan bir şey değil. Bu sebeple her şeyimizi görmek istiyorsak “Fikir listesi” ortaya çıkarmamız zor bir şey değil.
Kitap okunduğu sırada, durdurup not da alınabilir –ki bu kitaptan sonra artık böyle yapmaya başladım. Kitabı bitirmemde biraz daha zaman kaybına yol açsa da, daha derinlemesine anladığımı, karakterleri daha iyi hatırladığımı söyleyebilirim. Benim açımdan bu yönde faydası oldu.
Problem neden çözülmeli-Getirisi ne olacak?-Çözüm bulunamazsa ne olur. Gibi listeleme örnekleri var. “Kuralları Çiğne, problemini yazarak çözümlendir, semboller icat et, hatalarını fark et ve bakış açını yükselt” fikirlerinin 300 sayfaya sığdırıldığı bir kitap Einstein Gibi Düşünmek. Bir Kişisel gelişim kitabı da diyebiliriz ama ismine bakacaksanız temiz bir satranç takımı almak daha mantıklı bana göre. Yine de iyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Scott Thorpe
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.