Seda Yılmaz

Seda Yılmaz

YazarÇevirmen
7.5/10
8 Kişi
·
21
Okunma
·
1
Beğeni
·
70
Gösterim
...
"Benlik, yani bana uygun olanın ayırdına vardığımda on yaşındaydım. O tam benlik dediğim giysiyle, bir benlik, bir kimlik oluşturulamayacağını anladığımdaysa otuz iki."
...
Hemen-şimdi-yeni-bir-şey-almalıyım diye diye bugünlere geldik. Günümüzde Instagram'dan bilgisayar ekranlarımıza kadar kafamızı çevirdiğimiz her yer vitrine dönüşmüşken bizi çılgınlar gibi tüketmekten ne alıkoyabilir ki?
...
"Kısır döngüden çıkmak için oradan kapı dışarı edilmek gerekiyordu. Sonunda önemli olanın, insanın özgürlüğünü bulması olduğunu anladım."
...
Ne dünya ama! Yuvayı yapan dişi kuşların en çok eve yakıştırıldığı, kendilerini gerçekleştirebilme fırsatlarından yoksun bırakıldığı, bir süs bitkisi gibi bulundukları ortama hoşluk katmalarının beklendiği bir zaman dilimi.
Kadınlar, ucuz ve esnek işgücü kabul edildikleri için küresel hazır giyim endüstrisine çekiliyorlar. Üreticilerin, büyük markalarla çalışabilmelerinin tek yolu maliyetleri düşürmelerinden geçerken, bunu ancak taşeronlarla, fason üretim biçimiyle ve ağırlıklı olarak kadın emeğine dayanarak gerçekleştiriyorlar.
İlerleme fırsatımız varken neden geri çekilme eğilimi gösteriyoruz? Çünkü kadınlar, korkuyu göğüsleyip aşmaya alışık değildir. Bizi korkutan şeylerden kaçınmaya küçük yaşlardan itibaren, sadece kendimizi rahat ve emniyette hissetmemizi sağlayacak şeyler yapmaya özendirildik. Aslında özgürlük için değil, bunun tam tersi olan bağımlılık için eğitildik.
Versace, ne eskiz çizen ne de kalıp çıkaran, tasarımlarını direkt modellerin üzerinde hayata geçiren gerçek bir haute couture ustası olmasının yanı sıra, kıvrak zekaya sahip bir işinsanıydı.
Mini etekle, aileme ve topluma başkaldırdığımı düşünüyordum. Bilirsiniz, etek boyu hiç öyle yabana atılacak mevzu değildir. Kısalan her santim, hatta her milim başlı başına bir mücadele alanına karşılık gelir.
168 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Moda tasarım ile iç içe olan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Yazar moda ile bağlantısını, moda ile kendi içinde verdiği savaşı, çok güzel ve akıcı bir şekilde dile getirmiş. Ayrıca çok güzel örnekler vererek tez kivaminda bir kitap çıkmış ortaya. Hem 'aa bende boyleyim!' dediğiniz hemde 'bu böyle mıymış?' dediginiz, çerez tadında bir kitap !

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.