Sedat Sever

Sedat Sever

Yazar
9.5/10
17 Kişi
·
87
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.020
Gösterim
Adı:
Sedat Sever
Unvan:
Prof. Dr.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi .Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin‘in kurucusu olduğu bu bölüm, çocuğun sanat eğitimini 1965’ten bu yana tümel bir anlayışla inceleniyor.
Bilgi arttıkça dünya değişiyor, dünya değiştikçe, bilgi artıyor... Düşün bakalım, bu durumda, sence her şeyi öğrenen ve bilen birisi olabilir mi?
İnsanın türlü araçları arasında en şaşırtıcı olanı,hiç kuşkusuz kitaptır. Mikroskop ile teleskop, görme yetimizin uzantısıdır; telefon,sesin uzantısıdır; saban ile kılıç insan kolunun uzantısıdır.Kitap ise bambaşka bir şeydir:İnsan belleği ile düşgücünün uzantısıdır.
Jorge Luis Borges
"Çocukları bir inanca, bir düşünceye tutsak ya da düşman kılmaya çalışan; boş inançlara, yazgıcılığa sürükleyen, içeriğine sindirilmiş iletilerle şiddet gösterilerini olumlayan kitapların çocuğun yaşama ilişkin beklentilerine yanıt vermeyeceği açıktır. Yetişkinler, kendi doğrularını(!), kitapları birer araç olarak kullanarak çocuklara aktarabilir; bunları bazı çocuklar da benimseyebilir. Çocuklar, terbiye (!) adına korkutularak, sindirilerek yetişkinlerin kendi değerleriyle biçimlendirdiği kurallara uymaya yönlendirilebilir. Ancak, çocukların uymaya zorlandıkları kuralları ya da benimsenmesi istenen düşünceleri yeterince anlamadan, bunların insan ve toplum yaşamındaki önemini sınamadan yaşama geçirmeleri, onları kendi gerçekliklerinden uzaklaştırabilir. Bu durum, çocukları zamanla edilgin, kendi haklarından habersiz, gereksinmelerini karşılayamamış kişiler durumuna sokabilir. Bütün bunlar, çocuğun çevresindeki diğer olumsuz koşullarla desteklendiğinde, çocuklar için ruhsal sorunlar oluşturabilecek bir alt yapı da hazırlanmış olur."
"Bizlerin, kendi yaşamımız dışında, bir başkasını yaşamamız olanaksızdır. Edebiyat, bizlere Fransız Devrimi sırasında, Vikingler döneminde veya Amerikan kolonileri zamanında yaşama fırsatı yaratır. İyi bir öykü aracılığıyla Mississippi kenarındaki küçük bir kasabada, esirlerin tutulduğu bir geminin deposunda, Appalachia (Apalaş) Dağlarının tepelerinde, hatta bir hisarın küçük kulesinde yaşayabiliriz. Bizim yaşamımız dışında, başka yaşamları yaşama olasılığımız kütüphane raflarındaki kitaplar kadar sınırsızdır." ( Lukens)
Sedat Sever
Sayfa 12 - Tudem Yayınları
Türkçe derslerinde öğretmen; (...) yalnızca soru soran değil, öğrencilerine; okuduklarına, dinlediklerine eleştirel bir tutumla yaklaşma alışkanlığı kazandıran, onların metinle ilgili soru sormalarını, akıl yürütmelerini, karşılaştırma ve değerlendirme yapmalarını sağlayan kişidir.
Duyuları eğitmek gerekir. Çünkü, duyuları eğitilmemiş kişi, çevresinde olup bitene duyarsız kalır. Bakar görmez, işitir duymaz.
Çocuk kitaplarında yazar, kural ya da kuralları koymaktan, yaptırımcı yargılar oluşturmaktan çok özellikle, çocukların gelişim özelliklerini de göz önünde bulundurarak onlara neden-sonuç ilişkisiyle anlamlandırabilecekleri yaşam durumları sunmalıdır.
"Ülkemizde önemle izlenmesi gereken; ancak çoğunlukla değerlendirme dışında bırakılan bir başka duygusal örselenme de çocukların doğasına, gelişim özelliklerine uygun olmayan metinler ve güdümlü yayınlar tarafından gerçekleştirilmektedir."
224 syf.
·4 günde·10/10
Sedat Sever, çocuklar için hazırlanmış nitelikli bir edebi eser nasıl olmalı, hangi yaş düzeyindeki çocuk ne tür kitaplarla karşılaştırılmalı, çocuk kitapları nelerden bahsetmemeli gibi soruların nicesine cevap veriyor. Aynı zamanda çocukların gelişim düzeylerine göre kitap önerilerinde bulunuyor. Hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin incelemesi gereken değerli bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sedat Sever
Unvan:
Prof. Dr.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi .Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin‘in kurucusu olduğu bu bölüm, çocuğun sanat eğitimini 1965’ten bu yana tümel bir anlayışla inceleniyor.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 87 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.