Sedat Sever

Sedat SeverÇocuk ve Edebiyat yazarı
Yazar
Derleyen
Editör
9.3/10
37 Kişi
238
Okunma
18
Beğeni
2.586
Gösterim

Sedat Sever Kimdir?

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi .Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin‘in kurucusu olduğu bu bölüm, çocuğun sanat eğitimini 1965’ten bu yana tümel bir anlayışla inceleniyor.
Unvan:
Prof. Dr.

Okurlar

18 okur beğendi.
238 okur okudu.
11 okur okuyor.
72 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.

Sedat Sever Editörlük Yaptığı Kitapları

Tümünü gör

Sedat Sever Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Ülkemizde, okuma kültürü edinmiş birey yetiştirmede en etkili yöntemin, çocuk-kitap etkileşimini sağlamak olduğunu düşünüyorum.
Sayfa 9 - Tudem YayınlarıKitabı okuyor
"Her okur, kendi kitabını yaratır ya da kendi şiirini yazar."
Sayfa 15 - Tudem Yayınları
"Sanat yaşamın kargaşasından (kaosundan) oluşmuş bir düzenlemedir."
Sayfa 12 - Tudem Yayınları
Her gün kitap okuyun Okumazsanız uyuyun. Her gün rüyanızda bile Kitaplarla buluşun
Sayfa 18 - Tudem YayınlarıKitabı okuyor

Sedat Sever İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Sedat Sever Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Eğitimcilerin ve ebeveynlerin kesinlikle okuması gerektiğini düşündüğüm faydalı bir eser. Çocuk edebiyatı şüphesiz en hassas ve en dikkat edilmesi, incelenmesi gereken alanlardan birisidir. Çünkü ne yazık ki çocuk edebiyatı(!) adı altında çıkarılan pek çok kitap çöptür. Bu kötü eserler çocuklarımızı zihinsel açıdan tehdit etmektedir. Bu sebepten çocuk edebiyatında iyi-kötü eser ayrımını yapmakta biz yetişkinlere büyük bir sorumluluk düşmekte. "Çocuklar nasıl kitapları okumalıdır? Nasıl kitaplardan uzak tutulmalıdır? Neler onlar için daha faydalı olacaktır? Hangi kitapları okutmalıyız?" gibi sorulara tam anlamıyla cevap bulacağınız çok yönlü bir kitap.
Çocuk ve Edebiyat
Çocuk ve EdebiyatSedat Sever · Tudem Yayınları · 2008124 okunma
224 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 günde okudu
Çocuk edebiyatı üzerine yazılmış bu kitap üç bölümden oluşur. İlk bölümde edebiyatın ve çocuk edebiyatının tanımı, çocuk edebiyatının temel işlevi gibi teorik bilgilerden söz edilmiştir. İkinci bölümde; dil gelişimi, bilişsel gelişim, kişilik gelişimi ve toplumsal gelişim olmak üzere dört gelişim alanına dair bilgiler verilmiş, sonrasında çocukların bu gelişim alanlarını geliştirmek için yaş gruplarına göre uygulama ve kitap önerilerinde bulunulmuştur. Son bölümde ise çocuk edebiyatında karakter, konu, ileti, dil ve anlatım ve resim ögelerine dair ayrıntılı bilgiler yer alır. Yazar verdiği bilgileri, çocuk kitaplarından alıntıladığı parçalarla, resimlerle örneklendirmiştir. Kitapta çoğunlukla okul öncesi döneme seslenen çocuk kitaplarından alıntılar vardır. Görünüşte akademik bir kitap gibi görünen bu kitabın aslında kolay okunan, anlaşılır, akıcı bir dili vardır. Başta okul öncesi, sınıf ve Türkçe öğretmenleri olmak üzere ebeveynlere, çocuk kitabı yazar adaylarına öneririm.
Çocuk ve Edebiyat
Çocuk ve Edebiyat
Sedat Sever
Sedat Sever
Çocuk ve Edebiyat
Çocuk ve EdebiyatSedat Sever · Tudem Yayınları · 2008124 okunma
248 syf.
8/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Türkçe derslerini, monotonluktan uzak ve öğrencilerin sınıfta daha aktif olarak yer alacağı ve eğleneceği şekilde işlememize olanak sağlayan bir kitap. Etkinliklerin çoğu, teknolojik ve fiziksel donanım açısından zayıf olan okul ve sınıflarda da rahatça uygulanabilir şekilde hazırlanmış. Özellikle 4 temel dil becerisinin önemi üzerinde durulmuş. Kitapta, 40 kadar etkinlik haricinde 3 tane de ayrıntılı bir biçimde hazırlanan eğitim durumu örneği mevcut. Eğitim durumu örneklerini, bire bir uygulayacak kadar beğenmesem de örnek teşkil etmesi açısından önemli buluyorum. Türkçe öğretmenlerinin kitaplığında bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Etkinliklerle Türkçe Öğretimi
Etkinliklerle Türkçe ÖğretimiSedat Sever · Tudem Yayınları · 201129 okunma