Sedef Çokay

Sedef Çokay

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Sedef Çokay
Unvan:
Arkeolog
Antik Çağ'da mum taşıyıcı olarak, ortasında sivri uçlu bir çıkıntı
veya deliğin bulunduğu,phanos tipi meşalelere benzeyen, metal veya pişmiş topraktan yapılmış ayaklar kullanılıyordu. Fakir halk için bunların ahşap ve çömlekten yapıldıkları anlaşılmaktadır.
Mum taşıyıcılar daha sonraki yüzyıllarda daha gelişerek
şamdan biçimini aldı ve bunlara "candelabrum" (Şamdan)
adı verildi.
Balmumundan yapılan mumlar, kolay elde edilmelerine karşın, oldukça pahalıydılar ve çoğunlukla zenginler tarafından kullanılırdı.

(Dipnot 13: Martialis (XIV. 38-44'de) mumun önceleri fakirlerin ışığı olduğunu, daha sonra zenginler tarafından kullanıldığını söyler. )
Meşaleler, savaş hilesi olarak da kullanılmıştır. Ammianus Marcellinus, Persler'e karşı uygulanan bir taktikten bahsederken, bir ev hayvanının sırtına bağlanmış meşaleyle Persler'i
yanılttıklarını, böylece etraflarını kolayca sardıklarını söyler.
Tapınaklarda da meşale kullanıldığı, ancak yağın akması sebebiyle bunun tehlikeli olduğu ve antik çağda birçok tapınağın meşaleden akan yağlar sebebiyle yandığı bilinmektedir.

(Dipnot: Thukydides'in bildirdiğine göre, Argos Hera Tapınağı bu sebeple yanmıştır." ... aynı yazda da Argos'taki Hera Tapınağı yanıp, kül oldu. Rahip Chrysis, yanan bir meşaleyi çelenklerin yanına koymuş ve sonra uyumaya gitmiş. Bunun için o alev almış ve o uyanmadan önce yanmış. " Thuc. IV, CXXXI-11, 2.)
Antik Çağ'da Yunanistan'da meşale yapımı için, kuru ağaç ve tahta parçaları ile saz ve asma kabukları kullanılırdı ve yapıldıkları
malzeme ile yapılışlarına göre de farklı isimler verilirdi.
Meşale, karşımıza çıkan ilk aydınlatma aracıdır. Onu kandil ve
mum izler. Bu araçlardan sonra, kullanımın kolaylaştırılması
yoluna gidilmiş, böylece laternler gibi günlük, ya da lykhnouhoi
gibi lüks olarak tanımlayabileceğimiz tipler ortaya çıkmıştır.
Fabrika kandillerinin üretimlerinin çoğalmasıyla birlikte karşımıza çıkan bu imzaların en ünlülerinden biri Stobilus'tur. Bu kişi, fabrika kandillerinin bulucusu ve belki de ilk üreticisidir.
Özellikle Hıristiyanlık ve İslamiyet gibi tek tanrılı dinlerin ortaya
çıktığı dönemlerde, kandil ışığı Tanrı'nı􀆬 ışığı gibi görülmüş ve bunu ifade eden "İsa'nın ışığı diriltir"32 gibi sözler kandil üzerine yazılmaya başlanmıştır.
36 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Eski zamanlarda evlerin, caddelerin ne ile nasıl aydınlatıldığını aklıma geldikçe merak ederdim. Yüzeysel olarak bildiğim konuları arkeolojik ve bilimsel verilerle öğrenmiş oldum. Kandil ve mumun yapılışında hangi malzemelerin kullanıldığını da resimlerle öğrendim. Faydalı bir kitap ve bulunması biraz zor. Ben e kitap olarak çoğu kitaba erişebiliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sedef Çokay
Unvan:
Arkeolog

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.