Sefer Guseynov

Sefer Guseynov

YazarÇevirmen
8.2/10
22 Kişi
·
68
Okunma
·
0
Beğeni
·
320
Gösterim
Adı:
Sefer Guseynov
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·27 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dini ve felsefi sentezlerden oluşan “Bilgelik Kitabı” Tolstoy’un”arayış”ının kilit bilgilerinden oluşuyor.
Günlere bölünmüş şekilde Tevrat’tan, İncil’den ve aydın kesimdeki bazı bilginlerden alıntılar verilmiş.
Lev Tolstoy hakkında da biraz araştırma yapınca daha enterasan olan bilgilere ulaşılıyor.
Varlık içinde bir hayat sürdüğü halde, içinde 50 yaşına kadar bir boşluk hissi yaşadığını söylüyor.
Kırılma noktası olarak gördüğü bu yaştan sonra da ‘arayış’ onun kırılma noktasının anahtarı oluyor.
Hatta ölümünden birkaç gün önce 82 yaşındayken bir sırt çantası alıp İstanbul’a doğru yola çıkıyor hacca gitme isteğiyle...
Bazı kesimler de zaten Müslümanlığı hristiyanlıktan üstün tuttuğu için gizli müslüman olduğunu düşünürken mezarına hac işareti koydurmak istememesi de bu ihtimali kuvvetlendiriyor.
Zaten şahsen kitaptaki Tevrat ve İncil hadisleri de katolik katılığını hissettiren cinsten.
İçinden hayata katılacak güzel alıntılar olduğunu düşünerek denk gelirseniz almanızı tavsiye ederim.

İyi okumalar efenim
.

Merve Çağla BAYRAKTAR
Bilgelik Kitabı
Lev Nikolayeviç Tolstoy
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Tolstoy okumak beni hayata hazırlıyor, karşılaştığım zorluklara karşı beni güçlendiriyor sanki. Abarttım mı? Yok,onun kitaplarını okumanın bana hissettirdiği duygular bunlar.
Gelelim bu kitabına, Tolstoy bu defa incilden, Tevrattan, Budist bilgelerinin ve Hz. Muhammed'in sözlerine yer vermiş. Hepsi birbirinden güzel, altı çizilesi sözlerdi. İncil ve Tevrattan alıntıları okurken kuran ayetleri ile bir çok benzerlik farkettim. Mutlaka okumalısınız.
Kitapla ve sevgiyle kalın...
256 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Tolstoy'un derleme kitabı. Belki bundan on yıl önce henüz facebook ve instagram icat edilmeden okusaydım muhtemelen daha fazla beğenirdim. Okurken sosyal medya alıntılarından ciddi sıkıldığımı fakettim.
İçindeki özlü sözlere bir diyeceğim yok. Tevrat ve İncil alıntıları tamam ama Kuran'dan bir ayet olsun alsaymış diye düşündüm. Gerçi bilemiyorum, zamanında gizlice müslüman olduğu hakkında kuvvetli görüşler mevcut hatta İsa Tanrı değildir, Kitabı mukaddes tahrif edilmiştir dediği için afaroz edilmişir kendileri. Belki bu yüzdendir bilinçli suskunluğu.
Okunması ve içselleştirilmesi lazım olan bir kitap.
Edit: Facebook icat edileli on yılı çoktan geçmiş.:))
256 syf.
·8/10
Bilgelik Kitabı, yazar Tolstoy tarafından derlenmiş doğu felsefesi başta olmak üzere birçok felsefi akımdan ayrıca İncil ve Tevrat'tan; az da olsa Kur'an'dan alıntı içermektedir. Aylara göre ayrılmış olan bu kitap Tolstoy'un 50 yaşından sonra yazdığı bir kitaptır. 50 yaşını özellikle belirtmemin sebebi Tolstoy'un kendisinin de belirttiği gibi "Hayvansal bir yaşam sürdüğü" düşüncesindendir. Tolstoy, 50 yaşının öncesini "boş geçen yıllar" olarak nitelendirmekteydi ve bunun sebebinin eksiklik duyduğu tanrı olduğuna inandı. Bu sebeple dini araştırmalar yapmaya karar verdi. Bu kitabı o sıralar yazdığını düşünüyorum.
Bu kitabı okurken düşüncelerinizde az veya çok bir değişiklik olacağına inanıyorum. Bende öyle oldu. Bazı alıntılar gerçekten insana dokunabiliyor ve hayret uyandırıyor. Doğu felsefesi diyince akla gelen Konfüçyüs ve Lao Tzu'nun bilgece sözleri insana olaylara karşı çok farklı pencerelerden bakmayı öğretiyor. Bu kitabı özellikle kendinizle iç içe olduğunuz bir ortamda okumanızı öneririm. Kafanız karışık veya çöküntü içerisindeyseniz bu kitabın size çok yardımı dokunacağına eminim.
248 syf.
Sıradan kişi en sıradışı kisidir . Çünkü her şeyi olduğu gibidir . Bu da Zen'dir . Zen sessizligin sesidir . Ritmik yaşam sıradan yaşamdır . Estetizm doğallıktadır , sıradanlıkta , olduğu gibi olmaktadır . Bu kitap bu minvaller üzere dolu hikayelerle mürekkeplenmiş . Böyle bir kitap neden yok diye düsündügüm bir dönemde böyle bir kitap basıldı . Ne çok sevinmiştim .

Kendini bilmek ruhunu bilmektir
 Ruhunu bilmeye başlarsan yolunu çizersin . Tesir altında yaşamaktan kurtulursun . İnsanlar sana konuşur ama son sözü sen belirlersin çünkü her şey sendedir . Bilgi değil bilgeliktedir aydınlık . Buddha ,  arkadaşı Govinda gibi bilginin peşinde koşmadı , bir ağacın altında oturdu da aydınlandı .
Kendini bil . İste buna dair sana bir hikaye ;

Zen ustası Bankei'nin konuşmaları sadece Zen öğrencilerinin değil her seviyeden ve gruptan insanın ilgisini çekermiş. Sutralardan veya dini konuşmalardan çok, kalbinden geldiği gibi konuşurmuş. Günün birinde herkesin Bankei'nin konuşmalarına gidip kendi vaazlarına gelmemesine kızan bir Nichiren papazı üstadın yanına gidip söylenmiş:
"hey, zen üstadı!" demiş. "Sana saygı duyan herkes dediklerini dinleyip, baş eğiyor. Fakat benim sana ve senin düşüncelerine saygım yok. Beni de herkes gibi senin dediklerini uygulamaya zorlayabilir misin?"
"yanıma gel, sana göstereyim." demiş Bankei.
gururlu papaz kalabalığı yarıp Bankei'ye doğru ilerlemiş.
Bankei gülümsemiş. "Gel, sol tarafıma otur."
papaz Bankei'nin soluna gelmiş.
"hayır hayır." demiş Bankei. "sanırım sağ tarafıma gelsen daha iyi anlaşıp konuşabiliriz."
papaz gururla Bankei'nin sağına geçmiş.
"bak." demiş Bankei. "sen de dediklerimi uyguluyorsun ve sanırım kötü bir insan da değilsin. Şimdi otur ve dinle."


Anı yaşa yoksa hayatın elinden kayıyor . Bunu idrak et . İşte buna yönelik bir hikaye daha ;

'Buddha sutralarından birinde şu hikayeyi anlatırmış. "Adamın biri bir tarlada yürürken kaplanın biri takılmış peşine. Can havliyle kaçarken bir uçuruma rastlamış ve uçurumun kenarından sarkan bir ağaç köküne tutunup kendini aşağı sarkıtmış. kaplan yukarda kendisini beklerken bizim adam uçurumun aşağısında kendine bakan ikinci bir kaplanı farketmiş. can havliyle ağaç köküne sıkıca sarılmış. o sırada biri beyaz biri siyah iki fare gelip ağaç kökünü kemirmeye başlamışlar. bunu seyrederken ağaç kökünün yanında iki tane çilek farketmiş. bir eliyle kökü tutarken diğer eliyle çileğe uzanmış ve koparıp yemeye başlamış. ne kadar lezzetli gelmiştir o çilek ona." (Zaten ölecek neden o çileğin tadını almayalım  ?)


Burnu havada kişilik için de bir hikaye var ;

Öğrenci ustasına sorar:
"Ego nedir?"
Usta o an çok öfkelenip , yüzünü buruşturarak öğrenciye dönüp,
"bu ne kadar aptalca bir soru. Bunu sadece bir aptal sorabilir." der.

Öğrenci allak bullak olur , öfkeden kıpkırmızı kesilmiştir.
Usta gülümser ve şöyle der:
"işte ego budur!"


İlgilisine çok şey anlatan bir hazine bu ...
120 syf.
·5 günde·8/10
bu incelemeyi önsözden aldım ve biraz doğaçlama yazıcağım
Taoculuk öğretisinin temelini oluşturan Tao Te Ching eseri,asırlarca gizemli yazarı ve içeriğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.Bu kitap evren ve yaşamının sınırlarını açıyor bizlere.Lao Tzu'ya kalsaymış, bu kitabı yazmayacaktı,çünkü ona göre:
''Bilen konuşmaz,konuşan bilmez'':))
Lao Tzu yaşlı bilge veya çocuk anlamına gelir.
Tao Te Ching'in ana konusu TAO VE TE DİR.
Tao(yol) Te(erdem) .
TAO Te Ching (YOL VE ERDEMLİĞİN KİTABI)
Lao Tzu'ye göre Tao :
Ebedi ve erişilmez olan, her şeyi yöneten bir güçtür.
Tao ya göre hareket etmek ve böylece Te ye sahip olmak huzurlu yaşamanın yoludur.
Eserde kullanılan bir öğe önemli sözcükte Wu-Wei(Eylemsizlik)'dir.Yani olayları doğal haline bırakmaktır;mücadelesiz bekleyeyiştir. Eski tabirle teslimiyet ve tevekküldür.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
İnsana,dair hayata dair farklı bilge sayılabilecek kişilere ait sözlerden derleme güzel bir kitap günümüzden çok önce yazılmış sözler hala günümüze ışık tutmakta ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Sefer Guseynov
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 68 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 161 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.