Geri Bildirim
Sema Gül

Sema Gül

9.3/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
531
Gösterim
Adı:
Sema Gül
Unvan:
Yazar
Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür." sözüyle de dikkat çektiği gibi, Türk toplumunun kültürel mirasına sahip çıkması son derece önemlidir.
Atatürk'ün, "Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır." sözüyle ifade ettiği gibi, Türk dilinin Türkçeleştirilmesi hala devam eden bir süreçtir.
Dolayısıyla içinde yaşadığımız kültür, bize bir kimlik bilinci kazandırır.
18.yüzyılda Osmanlı topraklarında yaşayan Comte de Bonneval ise Türklere olan sevgisinden şöyle bahsetmiştir:
"...Türkleri seviyorum. Onlar (sanki) cennetten bir köşe olan bu eşsiz memlekete yakışan eşsiz insanlar. Yaratılışlarında gökyüzüne mahsus bir yücelik, gönül alışlarında ise bir tevazu var. Bu büyük ruhlu milletin arasında vatanımı unutmaktan korkuyorum. Vatan aziz ve pek aziz. Lakin Türk de aziz ve cok aziz."
...Akılsız adam yemişsiz ağaç gibidir; bilimden yoksun kişi de diri olduğu halde ölü gibidir.
Sema Gül
Sayfa 199 - Kutadgu Bilig
Gönülden bir millete bağlı olmak, Türklüğüyle gurur duyabilmek, yüzyıllardır birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutmak, Türkleri tarihte dünya milletlerine örnek kılmıştır.
Tarihimiz ile ilgili kitap okumayı çok seviyorum. Hele bu kitapta her konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Türklerde Bilim, Türklerde Tiyatro gibi neredeyse her konu var. Okumak çok keyifliydi özellikle resimlerle.
Keşke hep eskiden olduğu gibi kalsaydık. Diyor ki 4 ayda 4 hırsızlık vakası bile olmazdı. Zaten hep eski Türkler zamanında yaşamak istemiştim. Özellikle Orta Asya'da çadırlarda, at üstünde.. Hüzünlendim yine.
Okumaktan keyif alacağınız bir eser Türkler hakkında yabancılar ağzından duyulan sözler de bir hayli gurur verici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sema Gül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.