Sema Gül

Sema Gül

YazarÇevirmen
9.2/10
5 Kişi
·
31
Okunma
·
0
Beğeni
·
609
Gösterim
Adı:
Sema Gül
Unvan:
Yazar
Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür." sözüyle de dikkat çektiği gibi, Türk toplumunun kültürel mirasına sahip çıkması son derece önemlidir.
Atatürk'ün, "Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır." sözüyle ifade ettiği gibi, Türk dilinin Türkçeleştirilmesi hala devam eden bir süreçtir.
18.yüzyılda Osmanlı topraklarında yaşayan Comte de Bonneval ise Türklere olan sevgisinden şöyle bahsetmiştir:
"...Türkleri seviyorum. Onlar (sanki) cennetten bir köşe olan bu eşsiz memlekete yakışan eşsiz insanlar. Yaratılışlarında gökyüzüne mahsus bir yücelik, gönül alışlarında ise bir tevazu var. Bu büyük ruhlu milletin arasında vatanımı unutmaktan korkuyorum. Vatan aziz ve pek aziz. Lakin Türk de aziz ve cok aziz."
Gönülden bir millete bağlı olmak, Türklüğüyle gurur duyabilmek, yüzyıllardır birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutmak, Türkleri tarihte dünya milletlerine örnek kılmıştır.
Hristiyanlar tarafından her yerden kovulan, sürgün ve takip edilen Yahudilerin sığınabildiği tek memleket de barbar (!) Türkiye olmuştur.
240 syf.
·3 günde·10/10
Tarihimiz ile ilgili kitap okumayı çok seviyorum. Hele bu kitapta her konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Türklerde Bilim, Türklerde Tiyatro gibi neredeyse her konu var. Okumak çok keyifliydi özellikle resimlerle.
Keşke hep eskiden olduğu gibi kalsaydık. Diyor ki 4 ayda 4 hırsızlık vakası bile olmazdı. Zaten hep eski Türkler zamanında yaşamak istemiştim. Özellikle Orta Asya'da çadırlarda, at üstünde.. Hüzünlendim yine.
Okumaktan keyif alacağınız bir eser Türkler hakkında yabancılar ağzından duyulan sözler de bir hayli gurur verici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sema Gül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 31 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.