Semih Tuğrul

Semih Tuğrul

YazarÇevirmen
8.0/10
12 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Semih Tuğrul
Unvan:
Yazar
Dündarla Suphi eve döndükleri zaman arka bahçedeki incir ağacının yanında üç dört tane mavi kağıt buldular. Tümünün de üstünde şunlar yazılıydı "İstikbal göklerdedir. Mustafa Kemal Atatürk."
Yaz ramazanlarında zeytin ve çeşitli çerezlerle orucunu açıp çorbadan birkaç kaşık içtikten sonra Cudi Bey sunturlu bir "Tövbe estağfurullah!" savurur ardından yine yüksek sesle "Sen büyüksün Allah'ım" demeyi hiç unutmazdı.
Semih Tuğrul
Sayfa 17 - can yayınları
Beyefendinin sol ayağını vurup tempo tutarak, "Bana ne oldu da ben bilemem/
Eski halimi hiç göremem" diye mırıldanmakta olduğu duyulurdu.
Çayı demlemek için mangalı yakmaya uğraşırken hafif bir sesle bir milli mücadele türküsü söylüyordu
"Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa!" diye, tatlı ve yanık bir sesle..
" Bana bak Hıfzı, Osmanlilik senin damarlarına işlemiş! M.Kemal'e, onun devrimlerine tutkun olduğunu söylersin, öte yandan da yok efendim Ankara'yi başkent yapmasaydi, köylü efendimizdir demeseydi diye bin dereden su getirirsin.
Ticaniler, Atatürk'ün heykeline saldırdıkları zaman çılgına dönmüş " bu pezevenklerin tümünü sallandirmali " diye tutturmustu.
272 syf.
·5 günde·8/10
1977 yılında yazılmış, ama çeşitli sebeplerle basilamamiş bu roman, nihayetinde 2018 yılında can yayınları tarafından yayımlanmiş. Tek basim olarak da kalmış maalesef.

Reklamsız yeni bir ürünün kalıcı olması mümkün olmuyor. Hele hele popüler olmayan bir yazarın kitabı asla. Günümüzde topçusu, popcusu, mankeni, artisti kitap yazıp, baskı üstüne baskı yaparken, böylesi değerli kitaplar okur bulamıyor maalesef.

Edebi anlamda ve işlediği konular anlamında değerli olan

Alçak basınç , kitabın yazarı Semih Tuğrul' un tek kitabı . Elde kalan o tek baski eğer 7 tl kampanyasına duşmeseydi benim gibi birkaç edebiyat sever haberdar olmayacaktı bu kitaptan.

Alçak basınç , 1920 - 1970 yılları arasındaki Türkiye'nin tarihsel olayları romandaki karekterler gözünden değerlendiriliyor. Bir ailenin zorlu yılları romana konu ediniyor.

1920 yılındaki İstanbul'un işgali ile başlayan bu tarihsel süreç, cumhuriyetin kurulması, Atatürk devrimleri, Atatürk'ün ölümü, ikinci dünya savaşı yılları, demokrat Parti'nin kurulması, 6-7 Eylül olayları gibi ülkenin önemli olayları ile devam ediyor. Bu tarihsel süreç ailenin damadı Hıfzı mazlumun ve ailenin diğer fertlerinin yaşamında da belirleyici rol oynuyor.

Daha önce duymadığım erken bunama hastalığının bir ailenin hayatında nasıl belirleyici olduğunu okumak biraz üzdü
Hele ailenin babasının bu hastalığa yakalanan oğlunu nasıl disladigi ayrıca uzdu. Zaman zaman komik olaylarla süslenmiş, ama genelinde dram konulu bir roman alçak basınç. Yakin tarihimizin çok demeyeceğim, hiç bilinmediği bir kuşak yetişiyor. Orneğin 6-7 eylul olaylarının nasıl ırkci , sistematik bir toplumsal yara olduğunu bir kez daha hatırlamak acı verici. Keşke olmasaydı, demek ucuz laf salatasindan başka bir şey olmuyor. Irkçılık ve particilik yeni çıkmış bir olgu değil. Geçmişin günümüze mirası.

İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Semih Tuğrul
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.