Sena Çiftçi

Sena Çiftçi

Çevirmen
7.8/10
18 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
ب

Kitaba başlarken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Yazar yaşamının en genç çağlarında henüz Müslüman olmadan hatta Müslümanlık ne demek bilmeden tefekkür edip Rabbine daha ne kadar yakın olabileceğini arayıp durmuş . Hayatı hep aramakla sonrasında da bulduğuna şükretmekle geçmiş . Tefekkür etmenin ve yaşamın her anında her konuda Allah ile olmanın güzelliğini içine öyle nakşetmiş ki okurken tefekkür etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.
Kitabı okurken başka bir dinden islama geçen birinin manevi duygusunun çok daha farklı olduğunu gördüm. Alışılagelmiş bir çok davranışıma ilahi açıdan tekrar sorgulama gereği hissettim. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır olduğu için bir günde bitebilecek bir kitap biraz sıkıcı gibi görünsede empati kurarak okuduğumuzda hayatımızı tekrar gözden geçirmemize vesile olabilecek bir kitap..
Müslüman olarak doğduğumuz için şükrederiz ve kendimizi şanslı hissederiz. Belki hayata 1:0 galib başlarız ama bu kitabı okuduktan sonra anladım ki sonradan hidayete eren bir insanın aldığı manevi zevkten mahrum bir galibiyet benimkisi. Galiba kültürel müslümanlıktan sıyrılıp tıpkı ilk defa müslümanlıkla şereflenenler gibi yeniden doğuşa ihtiyacı var kalplerimizin. Allah'a inanmaya programlanmış olan kalplerimiz ondan başkasına inanç duyunca nasıl manevi bir acı duyar ve insan içinde derin ve kapanmayan bir boşluk hisseder bunu çok iyi anlatmış hanımefendi. Hele ki namazla ilgili duyguları özellikle de ilk ramazan ayı deneyimi bende kendimi sorgulamamı ve bu ibadetlere bakış açımı gözden geçirmemi sağladı. Okunup şöyle bir silkelenilecek bir kitap. Okuyun efenim :)
Bir hidayet öyküsü okuyorsunuz. Ruhun Tevhid inancına kavuşmak için nasıl çırpındığına şahit oluyorsunuz. Duygularını çok güzel ifade etmiş, biz de onun gözünden dahil olduk hayatına. Sade ve öz bir hikaye. Hidayetinin arkaplanı küçüklükten itibaren inancı, ailesi anlatılmış. Sosyal ve psikolojik hallerinden de haberdar oluyoruz böylece. Dikkatimi çeken şu oldu ki heykel, sevgililer günü, duvara poster asmak ve batıl inançlar gibi hususlarda müslüman olmadan önce de bunlara karşı duruyor. Bu durumda biz müslümanlar neden bu kadar yapışmış haldeyiz bu inançlara, sorgulamadığımızdan mı? İslam’ı anlayamadığımızdan mı?
Kitabı okuduktan sonra bizlere sıradan gelen çoğu şeyin yeni müslüman olan birisi için ne kadar heyecan verici olduğunu anladım. Bunun sebebi şu olabilir ; bizlerin aileleri müslüman olduğu için hayata müslüman gelip müslüman olarak başlıyoruz ve yaptığımız şeylerin çoğunu sebebini bilmeden, büyüklerimizden gördüğümüz için yapıyoruz. Ancak yeni müslüman olan birisi zaten bazı şeyleri sorgulayarak müslüman oluyor ve yaptığı her eylemi sorgulayarak yapıyor. Buda o kişiye tarifi olmaz bir lezzet veriyor.Bu anlamda beni etkileyen bir kitap oldu. Bence çok büyük bir hidayet mücadelesini barındırmıyor ama okuyanların kendisini iç muhasebeye çekmesine vesile olacak bir kitap.
Kitabın kapağını gördüm, ismini okudum ve dikkatimi çekti. Bazı kitapları niçin aldığınızı bilmezsiniz. Aynen böyle oldu.
Nejla, Tammy hanımefendinin hayat hikayesi dikkatimi cezbetmişti.
Kitap elime ulaştıktan iki gün sonra okumaya başladım ve bitirdikten sonra kitabı elimden bıraktım.
Kitaba giriş yazan hanım dediğinde çok haklı. Kitap "canlı tasvirler, akıcı üslup, sade bir dil." ile yazılmış.
Yaşanılan hayatın insana kattığı şeyler dışında kitap, kendini okutturuyor.
Hızlı bir giriş. Çocukluk. Çocukken bizim belki köy hayatı diyebileceğimiz hayvanlarla içiçe yaşadığı güzel anılar ve anne baba ayrılığı ile sonuçlanan kötü bir son. Akabinde babasının yanında dini olarak yetişme. Gençlik yılları. Okul. İş hayatı. İslama girmeden önce sorguladığı sorular. Huzur bulmak için gidilen çeşitli mezheplere ait kiliseler. Ve bir vesile ile Amerika toplumunun zıddına, nazik, yardımsever bir Türk genci ile tanışma. Aslında bir vesile.

Kitap güzel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okumalısınız.
Amerika'ya, Teksas'a bir de Teksaslı akıllı bir genç kızın gözüyle bakmalısınız. Bir de Hristiyanlığa.

Ufuk açıyor. Bir anı, yaşam hikayesi olmaktan çıkıp, ibret veren, sarsan, sorgulatan, bazı şeyleri daha iyi yerleştirmeyi sağlayan güzel bir esere dönüşüyor. Hoş bir hayat hikayesi okuyorsunuz.
İslamı bir kere daha seviyorsunuz. Bunun için bile okunur. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyunuz.
Kitabı büyük bir heyecanla aldım elime oysa hiçte umduğunu bulamadım. Son rapteye kadar çok büyük bekletideydim. Gördüm ki fazla abartılı gelmiş haberler oysa pembe diziden farksızdı. Üzüldüm açıkçası.
Icimdeki huzursuzlugu takip ederek huzuru arayan kadının yaşadıkları..kendi hayatını anlatmis neler yaşadığını.herkese nasip olur InşAllah böyle huzura kavuşmak.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.