Şengül Boybaş

Şengül Boybaş

Yazar
7.7/10
137 Kişi
·
256
Okunma
·
9
Beğeni
·
410
Gösterim
Adı:
Şengül Boybaş
Unvan:
Yazar
“Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.”

“İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz.
Sen kendi kaderinden sorumlusun. Neyi hak ettiğine, neyin doğru olduğuna inanıyorsan, kalbine baktığında neyi görüyorsan, ruhuna kulak verdiğinde neyi duyuyorsan onu yap! Yolculuğuna hiç durmaksızın devam edebilmenin tek yolu budur.
Şengül Boybaş
Sayfa 432 - Küsurat yayınevi
Mutlu olmak için emek harcamalı, bedel ödemelisin diyordu. Şimdi pes etmek olmazdı. Zafer kazanmak istiyorsa savaşmak zorundaydı.
469 syf.
·10 günde
Kim ne derse desin;
her kitabi aynı ritimle sevemezsin,
aynı melodi ile hissedemezsin ve sadece bir nesneymiş gibi davranamazsın.
Neden mi?
Çünkü her yazarın notası farklıdır...
Bu kitabın bende bıraktığı izlenimler. Anlatamam ama yaşayabilme ihtimaliniz var... Keyifle okuyun ve okutun:))
469 syf.
·3 günde·7/10
Atiye'yi bir solukta izledim ve gerçekten ba yıl dım. Eksikleriyle, hatalarıyla da olsa bayıldım, o yüzden ister istemez kitabı okurken biraz Atiye ile karşılaştırdım. Öncelikle söylemek istiyorum ki kitabı sevdim, iyi ki okumuşum ve dizi kadar kitaba da hakim olmuşum diyorum.
Kitapta neredeyse hiç betimleme yoktu, genel hatlarıyla hep diyalog içeriyordu, bu yüzden de oldukça akıcıydı diyebilirim. Diyaloglarda müthiş kısımlar vardı, altını çizmek istediğim çok yer oldu. İstediğim mistik hava kitapta da vardı, önemli mekânlar ve tarihleri çok güzel anlatılmıştı. Çabucak okuyup bitirebilirsiniz, özellikle meraklı biriyseniz. Bunun yanında hoşlanmadığım üç durum vardı, bunlar için yarım puan kırıp kitaba 3,5 puan verdim.
Hoşlanmadığım durumlardan bahsetmem gerekirse, ilk olarak kitabı okurken tam bir betimleme insanı olduğumu farkettim çünkü diyaloglar, anlatılanlar ne kadar güzel olursa olsun hiçbir karakterin ne hissettiği bana geçmedi, belki de ben hissedemedim bilmiyorum ama betimlemelerin yoğun olduğu kısımlarda daha çok kendimi verebildiğim için kitabın bu yönü bende biraz eksik kaldı.

Sanırım biraz diziyle kıyasladığım kısma geliyoruz, Atiye benim için çok güçlü bir karakterdi. Diziyi izlerken de bu hissi yakalamıştım ama nedense kitapta bunu asla hissedemedim. Sanki her şey Atiye'ye altın tepside sunulmuş gibiydi. Görev mi var? Oldu bu iş, hadi kolay gelsin. Anahtar mı lazım? E al canım senin olsun mantığıydı tamamen. Bu durum beni biraz üzdü çünkü kitapta o güçlü Atiye'yi daha derinden hissetmek isterdim.

Sevmediğim son şey ise yemin ederim Cansu'ydu. Ufak bir spoiler vereceğim, spoiler sayılmaz gerçi. Cansu kitapta Atiye'nin kız kardeşi değil komşusuydu ve ben hayatımda bu kadar boş ve kitaba yakışmayan bir karakter daha okumadım. Enişte lafından soğudum Cansu yüzünden, en ciddi anlarda bile laubaliliği beni öldürdü. Sırf Cansu'ya olan nefretimden bile yarım puan kırdım, özür dilerim. Sonuç olarak benim için birtakım eksikleri olsa da yeni yıla güzel ve sevdiğim bir kitap ile başlamış oldum.
469 syf.
·9 günde·7/10
Atiye dizisini izlemiş ve çok beğenmiş biri olarak,senaryosunun uyarlandığı kitabı merak etmiştim, yalnız diziden sonra gerçekten kitap çok sönük kaldı benim için.

Diziyi,senaryosunu ve karakterlere oturan oyuncularıyla,özellikle de işlediği konu itibariyle zevkle,merakla izlettirdi.

Kitabı okumaya basladiginizda, dizinin ilerlemesiyle konu diziliminin, kurgunun ve olayların,kisilerin, çoğu mekanın örtüşmediğini görüyorsunuz . bu kitaptan bu senaryoyu çıkaranları gerçekten yürekten kutluyorum, kitap kendini okutuyor, akıcı diyebiliriz o da konusu itibariyle merak uyandırıyor fakat bir yerden sonra gerçekten beni sıktı, diyaloglar üzerinden gidiyor ve neredeyse hiç betimleme olmadığı için hep havada kalmış konuşulanlar,yani duygular okuyucuya geçmiyor, mistik tarzda bir çok olay yaşanıyor ya da rüyalardan boyut atlaniyor ama sayfaları okurken bir cerceve,bir ortam tasarlayamiyor beyin. Yazarın ilk kitabı olduğu için belki de,sonuçta ortada bir emek var,bu bir gerçek fakat yarısından sonra gereğinden fazla uzatılıp ,zorlama olmuş, kendini tekrar etmiş bence.

Ve kitapta bir Cansu karakteri var ki o kadar gereksiz durmuş kitapta, neden ısrarla Atiye ile her yere gitti anlamış değilim, ama kitap devamı gelecek şekilde sonlandırılmış, okur muyum devamını sanmıyorum.

Merak edenler araştırmasını yapar okuyup okumayacagina zaten karar verir,naçizane incelememden de anlayacağınız üzere tavsiye ediyorum diyemem, keyifli okumalar diliyorum herkese.
469 syf.
·4 günde·10/10
Yepyeni bir yazar ve içi dolu bir kitap. Tek kelime ile muhteşemdi. Gizemli, fantastik, klişeyi teğet geçen, heyecanlı, sürükleyici bir hikaye. En önemlisi de kendini arayan bir kadın. Atiye. . .
469 syf.
·7/10
Atiye dizisinden sonra boşlukta kalan yerleri tamamlamak için başladığım kitabın diziden ne kadar farklı olduğunu hemen fark ediyorsunuz.Okunması kolay diziden daha keyifli ve heyecan verici bir kurgusu olduğunu düşünüyorum.
469 syf.
·10/10
Ne kadar nefes alabilirsin dünyanın sonu gelmeden? Ne kadar burada kalırsın alem değiştirmeden? Ne kadar sen olursun ve ne kadar senden çıkarsın, bilmediğin, keşfetmek istediğin olursun? #Biz
.
#Netflix’te merakla beklediğimiz #Atiye öncesinde sadece dünden bugüne düşünmeden, henüz Atiye’yi izlemeden okuduk Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı kitabını. Atiye’ye hayat veren kitabı. Henüz keşfetmemiş olanlar için, diziyi izlemeden okumayı tavsiye ediyoruz.
.
İnsanlık tarihinin yeniden yazılacağı, tüm bildiklerimizi unutacağımız ve yepyeni bilinenlere yolculuğumuzun başlayacağı topraklarda başlıyor hikaye. Yer; #Göbeklitepe Geçmişin hikayelerini bir bir gün yüzüne çıkarma zamanı. Şimdi #Atiye’nin sesini duyma, dünyasında var olma zamanı.
.
#DünyanınUyanışı kendini bulma çabasında, yeniden dünyayı, hayatı, yaşadığı toprakları keşfeden bir kadının hikayesi. Karşısına çıkanlarla kaderinin yolunu çizen, değişimleriyle hızını yakalamaya çalıştığımız Atiye’nin hikayesi. Vurucu ve her satırında nefes kesen.
.
Atiye’yi izlemeden ve yeni bir yılı karşılamadan önce iyi ki okuduklarımızdan dedik ve #2019’u sabahın ilk ışıklarında Dünyanın Uyanışı ile kapattık, belki de #2020 gerçekten dünyanın uyanışına başlangıç olur!
469 syf.
·19 günde·6/10
Okumamın nedeni Atiye dizisine ilham veren roman olmasıydı. Hayal gücü, kitapta kendinize ders niteliğinde bulacağınız cümleler, gerçeğin ve kurgunun bir arada bulunuşu çok güzeldi. Fakat yazım tarzı, bölümden bölüme geçişler, karakterlerin konuşmaları çok yavandı. Açıkçası bu tarz bir konu çok daha iyi bir şekilde ele alınabilirdi. Son yüz sayfada ancak bağlanabildim kitaba. Sonundan bahsetmek bile istemiyorum.
Fakat yazarın ilk kitabı. Yine de okunabilir.
469 syf.
·38 günde·7/10
Çoğu kişi gibi ben de Atiye dizisini izledikten sonra başladım kitaba. Hakkında yapılan bazı yorumlardan dolayı biraz önyargılı aldım. Ama çok beğendim. İnsanların neden beğenmedikleri de anlayamadım. Olay akışı karakterler gayet yerli yerindeydi. Elbetteki ufak tefek hatalar vardı ama yine de ülkemizde yaşayan bir tarih hakkında böyle bir kitap yazmanın büyük başarı olduğunu düşünüyorum.
469 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu nasıl bir kitap böyle, aklımı başımdan aldı resmen. 10 puan bile az kalır bu esere öyle müthiş bir kitap ki okura esrarengiz bir hava katıyor bu kitap için birçok şey söylenebilir ama okuyup şaşırmanızı isterim.

Dünyanın uyanışı diğer bir isimle hitap edecek olursak başrol olan Atiye olur, yaşadığı hayattan huzursuzluk duymaktadır kendisi ve aslında farketmediği özel bir gücü vardır. Farkına varması zaman alır farkettiği zaman kaderini baştan yazar ve inanılmaz bir heyecan içinde devam eder her sayfasında ayrı bir heyecan olan bu kitapta Atiye kendini bulmak, kaderini baştan yazmak ve onu anlamak için bir sınava tâbi tutulur. Yazarın da dediği gibi insanın kendini sevebilmesi için onu anlaması gerekir. Atiye'nin kendini bulup içindeki huzursuzluğu yok etmek için yaşadığı herşeyi bu kitapta bulup onunla korkup onunla mutlu olmaya ne dersiniz? Herkese mutlaka tavsiye ediyorum, şimdiden keyifli okumalar dilerim
469 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Dizisinin reklamını görüp ilgimi çekti ancak tv ile hiç aram olmadığı için izleyemedim. Tesadüfen bir kitaptan esinlendiğini öğrenip hemen aldım tabiki. Oldukça sürükleyici ve keyifli vakit geçirten bir kitap. (Göbeklitepe’yi dan brown yada dos santostan okumak çok daha verimli olacaktır umarım yazarlar birgün) Sonundan anladığım kadarıyla devamı gelecek. Keyifli okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Şengül Boybaş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 256 okur okudu.
  • 52 okur okuyor.
  • 279 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.