Dünyanın Uyanışı

·
Okunma
·
Beğeni
·
10993
Gösterim
Adı:
Dünyanın Uyanışı
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
469
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056882500
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsürat Yayınları
“Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.”

“İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz. Hayatının neden bu halde olduğunu bir kere anladın mı, kaçınılmaz olarak değişirsin. Sen değişince, kaderin de değişir. Değişim, anlamanın bir numaralı yan ürünüdür. Meseleye böyle bakınca da, kaderimizi anlamanın onu şekillendirmeye giden ilk ve en önemli adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.”

Bir rüyayla başladı her şey. İki nehrin arasındaki bereketli topraklarda yürüyordu Atiye, birden hoş manzara yerini karanlık, kan gölü ve çığlıklarla süslenmiş bir senfoniye bıraktı. Toprak ana yeni bir çağa, Atiye kendi uyanışına gebeydi. Karanlığın sahibi içindekini çekip çıkarmak için karnına yöneldi ve uyandı Atiye. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, çünkü o da biliyordu ki geçmişin hikâyeleri sonsuza dek gömülü kalamazdı. Ve gerçeğin izlerini sürmek için yola çıktı, varacağı yerin sırrını bilmeden… Çünkü insanoğlunun hikâyesinin bittiği yerde onun hikâyesi başlıyordu.

Şengül Boybaş ilk romanı Dünyanın Uyanışı ile okurunu insanlığa çağlar boyunca evsahipliği yapmış kadim topraklara, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan Göbeklitepe’nin gizemli hikâyesine davet ediyor. Üzerinde yaşadığımız bereketli toprakları, hayatın yanlış yaşanışını ve insanlığın sonsuz kez yenilişinin çarpıcı romanı Dünyanın Uyanışı’nı bir solukta okuyacaksınız!
469 syf.
·3 günde·7/10
Atiye'yi bir solukta izledim ve gerçekten ba yıl dım. Eksikleriyle, hatalarıyla da olsa bayıldım, o yüzden ister istemez kitabı okurken biraz Atiye ile karşılaştırdım. Öncelikle söylemek istiyorum ki kitabı sevdim, iyi ki okumuşum ve dizi kadar kitaba da hakim olmuşum diyorum.
Kitapta neredeyse hiç betimleme yoktu, genel hatlarıyla hep diyalog içeriyordu, bu yüzden de oldukça akıcıydı diyebilirim. Diyaloglarda müthiş kısımlar vardı, altını çizmek istediğim çok yer oldu. İstediğim mistik hava kitapta da vardı, önemli mekânlar ve tarihleri çok güzel anlatılmıştı. Çabucak okuyup bitirebilirsiniz, özellikle meraklı biriyseniz. Bunun yanında hoşlanmadığım üç durum vardı, bunlar için yarım puan kırıp kitaba 3,5 puan verdim.
Hoşlanmadığım durumlardan bahsetmem gerekirse, ilk olarak kitabı okurken tam bir betimleme insanı olduğumu farkettim çünkü diyaloglar, anlatılanlar ne kadar güzel olursa olsun hiçbir karakterin ne hissettiği bana geçmedi, belki de ben hissedemedim bilmiyorum ama betimlemelerin yoğun olduğu kısımlarda daha çok kendimi verebildiğim için kitabın bu yönü bende biraz eksik kaldı.

Sanırım biraz diziyle kıyasladığım kısma geliyoruz, Atiye benim için çok güçlü bir karakterdi. Diziyi izlerken de bu hissi yakalamıştım ama nedense kitapta bunu asla hissedemedim. Sanki her şey Atiye'ye altın tepside sunulmuş gibiydi. Görev mi var? Oldu bu iş, hadi kolay gelsin. Anahtar mı lazım? E al canım senin olsun mantığıydı tamamen. Bu durum beni biraz üzdü çünkü kitapta o güçlü Atiye'yi daha derinden hissetmek isterdim.

Sevmediğim son şey ise yemin ederim Cansu'ydu. Ufak bir spoiler vereceğim, spoiler sayılmaz gerçi. Cansu kitapta Atiye'nin kız kardeşi değil komşusuydu ve ben hayatımda bu kadar boş ve kitaba yakışmayan bir karakter daha okumadım. Enişte lafından soğudum Cansu yüzünden, en ciddi anlarda bile laubaliliği beni öldürdü. Sırf Cansu'ya olan nefretimden bile yarım puan kırdım, özür dilerim. Sonuç olarak benim için birtakım eksikleri olsa da yeni yıla güzel ve sevdiğim bir kitap ile başlamış oldum.
469 syf.
·9 günde·7/10
Atiye dizisini izlemiş ve çok beğenmiş biri olarak,senaryosunun uyarlandığı kitabı merak etmiştim, yalnız diziden sonra gerçekten kitap çok sönük kaldı benim için.

Diziyi,senaryosunu ve karakterlere oturan oyuncularıyla,özellikle de işlediği konu itibariyle zevkle,merakla izlettirdi.

Kitabı okumaya basladiginizda, dizinin ilerlemesiyle konu diziliminin, kurgunun ve olayların,kisilerin, çoğu mekanın örtüşmediğini görüyorsunuz . bu kitaptan bu senaryoyu çıkaranları gerçekten yürekten kutluyorum, kitap kendini okutuyor, akıcı diyebiliriz o da konusu itibariyle merak uyandırıyor fakat bir yerden sonra gerçekten beni sıktı, diyaloglar üzerinden gidiyor ve neredeyse hiç betimleme olmadığı için hep havada kalmış konuşulanlar,yani duygular okuyucuya geçmiyor, mistik tarzda bir çok olay yaşanıyor ya da rüyalardan boyut atlaniyor ama sayfaları okurken bir cerceve,bir ortam tasarlayamiyor beyin. Yazarın ilk kitabı olduğu için belki de,sonuçta ortada bir emek var,bu bir gerçek fakat yarısından sonra gereğinden fazla uzatılıp ,zorlama olmuş, kendini tekrar etmiş bence.

Ve kitapta bir Cansu karakteri var ki o kadar gereksiz durmuş kitapta, neden ısrarla Atiye ile her yere gitti anlamış değilim, ama kitap devamı gelecek şekilde sonlandırılmış, okur muyum devamını sanmıyorum.

Merak edenler araştırmasını yapar okuyup okumayacagina zaten karar verir,naçizane incelememden de anlayacağınız üzere tavsiye ediyorum diyemem, keyifli okumalar diliyorum herkese.
469 syf.
·4 günde·10/10
Yepyeni bir yazar ve içi dolu bir kitap. Tek kelime ile muhteşemdi. Gizemli, fantastik, klişeyi teğet geçen, heyecanlı, sürükleyici bir hikaye. En önemlisi de kendini arayan bir kadın. Atiye. . .
469 syf.
·10 günde
Kim ne derse desin;
her kitabi aynı ritimle sevemezsin,
aynı melodi ile hissedemezsin ve sadece bir nesneymiş gibi davranamazsın.
Neden mi?
Çünkü her yazarın notası farklıdır...
Bu kitabın bende bıraktığı izlenimler. Anlatamam ama yaşayabilme ihtimaliniz var... Keyifle okuyun ve okutun:))
469 syf.
·10/10
Ne kadar nefes alabilirsin dünyanın sonu gelmeden? Ne kadar burada kalırsın alem değiştirmeden? Ne kadar sen olursun ve ne kadar senden çıkarsın, bilmediğin, keşfetmek istediğin olursun? #Biz
.
#Netflix’te merakla beklediğimiz #Atiye öncesinde sadece dünden bugüne düşünmeden, henüz Atiye’yi izlemeden okuduk Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı kitabını. Atiye’ye hayat veren kitabı. Henüz keşfetmemiş olanlar için, diziyi izlemeden okumayı tavsiye ediyoruz.
.
İnsanlık tarihinin yeniden yazılacağı, tüm bildiklerimizi unutacağımız ve yepyeni bilinenlere yolculuğumuzun başlayacağı topraklarda başlıyor hikaye. Yer; #Göbeklitepe Geçmişin hikayelerini bir bir gün yüzüne çıkarma zamanı. Şimdi #Atiye’nin sesini duyma, dünyasında var olma zamanı.
.
#DünyanınUyanışı kendini bulma çabasında, yeniden dünyayı, hayatı, yaşadığı toprakları keşfeden bir kadının hikayesi. Karşısına çıkanlarla kaderinin yolunu çizen, değişimleriyle hızını yakalamaya çalıştığımız Atiye’nin hikayesi. Vurucu ve her satırında nefes kesen.
.
Atiye’yi izlemeden ve yeni bir yılı karşılamadan önce iyi ki okuduklarımızdan dedik ve #2019’u sabahın ilk ışıklarında Dünyanın Uyanışı ile kapattık, belki de #2020 gerçekten dünyanın uyanışına başlangıç olur!
469 syf.
·7/10
Atiye dizisinden sonra boşlukta kalan yerleri tamamlamak için başladığım kitabın diziden ne kadar farklı olduğunu hemen fark ediyorsunuz.Okunması kolay diziden daha keyifli ve heyecan verici bir kurgusu olduğunu düşünüyorum.
469 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu nasıl bir kitap böyle, aklımı başımdan aldı resmen. 10 puan bile az kalır bu esere öyle müthiş bir kitap ki okura esrarengiz bir hava katıyor bu kitap için birçok şey söylenebilir ama okuyup şaşırmanızı isterim.

Dünyanın uyanışı diğer bir isimle hitap edecek olursak başrol olan Atiye olur, yaşadığı hayattan huzursuzluk duymaktadır kendisi ve aslında farketmediği özel bir gücü vardır. Farkına varması zaman alır farkettiği zaman kaderini baştan yazar ve inanılmaz bir heyecan içinde devam eder her sayfasında ayrı bir heyecan olan bu kitapta Atiye kendini bulmak, kaderini baştan yazmak ve onu anlamak için bir sınava tâbi tutulur. Yazarın da dediği gibi insanın kendini sevebilmesi için onu anlaması gerekir. Atiye'nin kendini bulup içindeki huzursuzluğu yok etmek için yaşadığı herşeyi bu kitapta bulup onunla korkup onunla mutlu olmaya ne dersiniz? Herkese mutlaka tavsiye ediyorum, şimdiden keyifli okumalar dilerim
469 syf.
·9 günde·7/10
Tarzım olmayan bir kitap olmasına rağmen gayet akıcıydı. Diziyi izlemediğim için karşılaştırma şansım yok. Türk yapımı olarak yeni standartlar belirliyor. Ikinci kitap geldiğinde çıkar çıkmaz okumayı düşünüyorum.
469 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tarih ve okumasını seven biri olarak. Merakla heycanla okudum. Dizisini izlemedim bilmiyorum. Kıyaslamaya yapamayacağım. Göbeklitepe gerçekten benimde merak ettiğim bir yer. Yani orayla sınırlandıramam tabi. Doğu Anadolu çevresi gerçekten çok gizemli bir dünya. Kitabın içinde tasvir edilenlerin ve anlatılanların gerçekle ne kadar ilişkisi var bilemiyorum. Ama zaten bu arkeolojik buluntular ve bu yapılar büyak bir gizem içeriyor. Bana kitapta en çok koyanda jack oldu. Ah Jack ve Murat. İkiside bir işe başlarken sonunu düşünmedi. Ama kahramana olamadılar bence. Şimdi okuyanlar itiraz edebilir ama bu benim görüşüm. Ama kitap bittiğinde nası ya böyle bitmez yarım kaldı bu dedim. Bir devamı gelir umarım.
469 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Diziyi izlediğim için sanırım kitap ilk defa hitap etmedi bana...Belki yazarın dilinden hoşlanmadım belki de dizi ile kurgusal farklılıklarından ötürü...Zor okudum...çok uzadı elimde yarım kalmasın diye debelendim resmen
469 syf.
O nasıl bir sondu öyle :)
Yarattığı harika kurgu ve yerli Dan Brown olma yolunda ilerleyişiyle Şengül Boybaş'a sevgilerimi sunuyorum.
Tarih,insanlık,doğaüstü mistik olaylar mükemmel bir şekilde harmanlanmış.
Tavsiyedir!...
469 syf.
·Beğendi·9/10
Göbeklitepe!
Neydi bize mesajı, kaç bin yıl öncesinden  mesaj vermek için keşfedilmeyi ne zamandan beri istiyordu, hakikati bulmaya çalışanlar için mi  yoksa hakikati göremediğimiz için mi bize ulaşmaya çalışmıştı, onun için hakikat neydi insanlık tarihi bizden binlerce yıl önce keşfedip, uygulayıp sonra neden üstünü örtmüştü, insanların bunu hak etmesi mi gerekiyordu yoksa insanlığın çıkmaza girdiği zaman dilimi geldiğinde yardım etmeyi mi planlanlıyordu? ... Hakkında binlerce sorular üretilip aynı zamanda kitap yazılabilecek bir yer. Şengül boybaşta göbekli tepeyi spiritüalizm akımı ile harmanlayarak güzel bir olay örgüsüyle ve sade diliyle bizlerin hayal gücünü çalıştırarak anlatmış . Atiye dizisinin senaryosunun uyarlandığı kitap olarak gündeme gelmesi üzerine okuyucuların ilgi odağı haline gelmesi bizlere kitap mı daha iyi anlatmış yoksa dizi mi diye sorular akla getirip kitaba ilginin artmasını sebep olmuş diye bilirim;çünkü atiye dizisi çıktıktan iki gün sonra birinci sezonunu bir günde izleyip bitiren biri olarak göbekli tepe ile ilgili araştırmalarım sonucu kitabı bulmam ve kitabın alacağım sitede iki gün içinde tükenip bitmesiyle bu yargıya varmam çok normal diye düşünüyorum. Kitap bizlerin hayal gücümüzü aktive etmek için veya gerçektende spiritüalizm ile ilgilenenler için oldukça güzel bir roman diyebilirim, hangi yargıyı seçip okuyorsanız okuyun güzel bir kalemden çıktığını göreceksiniz. Kitabın sonuna geldiğimde yazarın ikinci kitabıda yazacağı şekilde bir son yazdığını sizlerde okuyunca anlayacaksınız. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar.
“Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.”

“İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyanın Uyanışı
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
469
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056882500
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsürat Yayınları
“Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.”

“İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz. Hayatının neden bu halde olduğunu bir kere anladın mı, kaçınılmaz olarak değişirsin. Sen değişince, kaderin de değişir. Değişim, anlamanın bir numaralı yan ürünüdür. Meseleye böyle bakınca da, kaderimizi anlamanın onu şekillendirmeye giden ilk ve en önemli adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.”

Bir rüyayla başladı her şey. İki nehrin arasındaki bereketli topraklarda yürüyordu Atiye, birden hoş manzara yerini karanlık, kan gölü ve çığlıklarla süslenmiş bir senfoniye bıraktı. Toprak ana yeni bir çağa, Atiye kendi uyanışına gebeydi. Karanlığın sahibi içindekini çekip çıkarmak için karnına yöneldi ve uyandı Atiye. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, çünkü o da biliyordu ki geçmişin hikâyeleri sonsuza dek gömülü kalamazdı. Ve gerçeğin izlerini sürmek için yola çıktı, varacağı yerin sırrını bilmeden… Çünkü insanoğlunun hikâyesinin bittiği yerde onun hikâyesi başlıyordu.

Şengül Boybaş ilk romanı Dünyanın Uyanışı ile okurunu insanlığa çağlar boyunca evsahipliği yapmış kadim topraklara, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan Göbeklitepe’nin gizemli hikâyesine davet ediyor. Üzerinde yaşadığımız bereketli toprakları, hayatın yanlış yaşanışını ve insanlığın sonsuz kez yenilişinin çarpıcı romanı Dünyanın Uyanışı’nı bir solukta okuyacaksınız!

Kitabı okuyanlar 181 okur

  • Melek ışık
  • yağmuradam
  • Nutfie Ahmed
  • Tuğçe
  • ALEV KADER KANDEMİR
  • FADİME GÜL
  • Hacer
  • Nazim Hikmet Ran
  • Betül
  • Ezgi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (20)
9
%17 (17)
8
%22 (22)
7
%19 (19)
6
%7 (7)
5
%8 (8)
4
%2 (2)
3
%0
2
%2 (2)
1
%3 (3)

Kitabın sıralamaları