Ayaklı Bela (Beautiful Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.855
Gösterim
Adı:
Ayaklı Bela
Alt başlık:
Beautiful Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056370861
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Walking Disaster
Çeviri:
Boran Evren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Aşıksan başın belada!

Abby Abernathy; geçmişini unutmak için kalkıp uzak bir şehre okumaya gelen, temkinli, kendi hâlinde bir kız. Travis Maddox; hayatını dövüşerek kazanan ve aşka inanmadığı için tek gecelik ilişkilerle avunan bir erkek. Aşk ve bela birbirine hiç bu kadar yakışmadı...

Travis annesinden hayatla ilgili iki şey öğrendi: Aşkı bul. Ve onun için ölümüne mücadele et.

Bu hikâyeyi biliyorum demeden önce bir kez daha düşünün. Her aşk hikâyesinde iki taraf vardır: Esas oğlan ve esas kız. Tatlı
Bela'da esas kızı dinledik; peki ya, esas oğlan?

Bir erkeğin aşkı için verdiği mücadeleyi kendi ağzından tüm içtenliğiyle dinlemeye hazır olun...
(Tanıtım Bülteninden)
Seriyi ve yazarı bilenler için methiyeye gerek yoktur lakin bilmeyenler için söylemeliyim ki şahane bir yazardır McGuire yazarın hayal gücü romanslarda fevkaladedir ben romanı beğendim akabinde de bir hayli eğlendim.
Ayaklı Bela'yı uzun zaman önce okumuş ve hiç sevmemiştim. Serinin birinci kitabı olan Tatlı Bela'yı da hiç sevmeyerek okumuştum ama Ayaklı Bela geçici bir süreliğine elime geçince okuyayım dedim. Kitaptaki olaylarla Tatlı Bela'daki olaylar aynı, yalnızca tüm olaylara bir de erkek karakterin gözünden bakıyoruz. Çok çok sevdiğim kitaplarda genelde bu durum hoşuma gider, aynı olayları sevdiğim bir başka karakterin gözünden okumaktan bahsediyorum. Ne var ki Ayaklı Bela'da bu durum hiç hoşuma gitmedi çünkü yine aşırı klişeydi ve insan bir zaman sonra aynı şeyleri defalarca okumaktan sıkılıyor. Üstelik bu sevmediği bir şeyse çok sıkılıyor.

Kitaptaki hiçbir karakteri -özellikle de ana kadın karakteri ve ana erkek karakteri- sevmedim. Kitaplarda en sevmediğim durumlardan biri bu kitapta da vardı. Bu durum şu: ana kadın karakter dışındaki tüm kadın karakterlerin basit, sıradan gösterilmesi ve ana karakterin eşsiz gösterilmesi. Üstelik çok klişe bir tipleme olmasına rağmen.

Uzun lafın kısası sizlere tavsiye etmem ama tabii ki sevenleri de var. Çok merak ediyorsanız okuyabilirsiniz, en kötü ihtimalle farklı bir yazarla tanışma fırsatı bulmuş olursunuz:)
 • Sessizlik
  8.4/10 (533 Oy)463 beğeni2.103 okunma30 alıntı8.317 gösterim
 • Final
  8.7/10 (461 Oy)395 beğeni1.764 okunma52 alıntı8.228 gösterim
 • Obsidiyen
  8.4/10 (230 Oy)175 beğeni625 okunma31 alıntı4.372 gösterim
 • Oniks
  8.4/10 (164 Oy)115 beğeni511 okunma13 alıntı2.469 gösterim
 • Opal
  8.5/10 (140 Oy)108 beğeni440 okunma11 alıntı2.152 gösterim
 • Tatlı Bela
  7.6/10 (186 Oy)121 beğeni534 okunma15 alıntı5.299 gösterim
 • Köken
  8.6/10 (126 Oy)106 beğeni373 okunma8 alıntı2.082 gösterim
 • Dublin Caddesi
  7.6/10 (82 Oy)54 beğeni200 okunma8 alıntı2.887 gösterim
 • Melez
  8.6/10 (96 Oy)77 beğeni289 okunma4 alıntı2.857 gösterim
 • Belalı Düğün
  7.5/10 (58 Oy)34 beğeni175 okunma3 alıntı2.631 gösterim
Jamie McGuire Tatlı Bela romanı ile bir anda herkesi kendine hayran bırakmıştı. Bende onlardan bir tanesiyim. Kitabı geç okumuştum. Bu kitap çıkmıştı çoktan. Tatlı belayı bitirir bitirmez kitapçıya koşarak bu kitabı aldım.

İlk kitapta hikaye genç kız Abby’nin gözünden anlatılıyordu. Ayaklı Bela kitabında ise bu kez hikaye asi erkek Travis’in gözünden anlatılıyor.

Buyüzden ben hiç beğenmedim. Bir çok yeri ilk kitapla aynıydı. Gereksiz bir sürü sayfa vardı ve ben hiç beğenmedim kitabı.

Tek artı durumu ise Travis’in iç dünyasını daha iyi anlatmasıydı. O yüzden yedi verdim. Yoksa beşten fazla puanı hak etmiyordu. Sadece satsın diye yazılmış bir kitaptan başka bir şey değildi.
Rüzgarı arkama aldım hadi bir kitap da travis olsun hesabı.
Ben bu kitabın bitmesini hiç mi hiç istememiştim. Kalemini sevdiğim yazarların romanlarından kopmakta zorlanıyorum. Roman çok akıcı, renkli ve oldukça basit ama, kafa dağıtmaya ideal bir romandı. Kurgusu zihin yormayan kolayca anlaşılır bir düzeydeydi. Zaman geçtikten sonra karakterleri özleyip, tekrar tekrar okuyabileceğim ve ikinci bir kez okumaya başlayınca da, ilk defa okuyormuşum gibi heyecan duyacağım bir kitaptı. Romanı bitirdikten sonra keşke daha önce okusaydım, okumak için geç bile kalmışım dedim kendi kendime. Henüz okumadıysanız ve kendinize kolay anlaşılır, sade, zihin yormayan kitap arıyorsanız bu tam size göre. Ayrıca, Ayaklı Bela romanı tatil içinde ideal bir romandır.
Serinin ikinci kitabı bitti.
Diş Ağrısı yüzünden biraz yavaş okudum ayrıca ilk kitabın Travisin tarafından anlatılmasıni kapsıyor ilke on basar bir kitap olmuş beğendim keşke ilk bunu okusaydim dedim ama ilki okumadan bu havada kalırdı eminim.
Kitap cokk guzel ve heyecanli bir kitap cabuk bitirmek istemezdim fakat meraktan olurdum herkese tavsiye ediyorum okuyun hwrkese iyi okumalar.....lutfen okumayi ve begenmeyi unutmayin yani yazar a ygi duymak lazim cunku onwmli vwe iddali bir eser .......@taflankitapyiyenkiz..
İlk kitap Tatlı Bela’da Abby tarafından anlatılan hikayeyi okumuştum. Bu kitapta da Travis ağzından anlatılıyor. 5 kardeşten oluşan Maddox kardeşlerin hikayeleri diğer kitaplarda. Seryi okumaya devam edeceğim. Kafa dağıtmalık, pembe dizi kıvamında kitap okumak isteyenler için ideal.
İlk ayaklı belayı okumuştum. Travis'in gözünden anlatıldığı kitaba tek kelimeyle bayıldım. Bitmesin istedim. Travis karakterine tek kelimeyle BAYILDIM. Bazı yerlerine sinir olmadım değil fazla uzatıldığını düşünüyorum ama yinede oraya fazla takılmıyorum hatta dahada uzatılabilirdi bitmemesi için :)
serseri tipli çocuk seven herkes kitabın başında beğenir. ileri zamanda ise daha farklı olaylar ile kitap güzel bir hal alıyor. kitap erkek ağzından yazılmış ve onun ne düşündüğünü anlayabiliyorsun. olaya farklı bir boyut getiriyor. genellikle hep kız ağzından yazılanları okuyoruz.
En sevdiğim kitaplar arasında yer alan bu kitap, insanı meraka boğuyor. Sonunu çabuk okuduğuma hem çok sevindim hemde çok üzüldüm. Sonunu merakla okudum ama çabuk bittiği için canım sıkıldı.
Kitap güzel bir aşk romanıydı. Travis'in dilinden anlatılması daha hoşuma gitti. Olayları dramatikleştirmeden olduğu gibi aktarması yönünden dili daha güzeldi. Kitapta ikisinin arasındaki zıtlaşmaları, acı çekmelerini, kavuşamamalarını sevsemde yine de kitapta okuduğum diğer aşk romanları veya aşk içeren romanlarda aldığım tadı pek bulamadım. Özellikle Travis kadar zevkine düşkün, çapkın, umursamaz çocuğun kısa bir süre içerisinde aşktan adeta bir aşk meleğine dönüşmesi , tüm kötü özelliklerini bir kenara bırakması, çok duygusal ve aşkı olmadan yaşayamayacak melankolik çocuk halini alması o sert çocuğun 2 sayfa sonrasında sertlikten romantizm kelebeğine dönüşmesi beni kitaptan soğutan noktalardan birisiydi. Çünkü bu tür kitaplarda ben daha çok insanların karakteri ufak değişimlere uğrasa bile özünü kaybetmeden sertse sert duygularını belli etmekten kaçınıyorsa duygusuz soğuksa soğuk komikse komik kalmasından yanayım aksi halde bana biraz gerçekdışı geliyor ve kitaptan soğumama sebep oluyor. Diğer eleştireceğim nokt ise kitapta Abby'nin Travis 'ten uzak durma sebebi çok sağlam zeminli gelmedi bana. Ne diğer kitaplarda görmüş olduğum aşklarının önünde duran imkansız bir neden ne de düşmanlar vardı. Bu da kitabı gerçeklikten uzaklaştıran nedenlerden birisiydi. Bir insan neden bu kadar severken bu kadar gereksiz bir sebep yüzünden kavuşmaktan kaçsın ki. Onun dışında biraradalarken aralarındaki uyumu ve tutkuyu sevdim. Kitabın akıcı dili ve yazarın anlatışı hoştu. Olayların tarafların gözünden iki farklı kitapta anlatılması fikri de olayı her iki karakterin gözünden görmek açısından gayet tatmin edici bir yöntem. İki kitabın sonunun farklı olması da kitabın sevdiğim yinleri arasında. Her ne kadar ikinci kitabın sonunu beğenmesem ve "olmasa da olurmuş" demiş olsam bile...
Yazar bu kitabında Travis'in gözünden anlatmış geçen tüm olayları.Gerçekten süper bir tamamlayıcı olmuş. Abby'yi bir de Travis den okumaktı keyif vericiydi. Maddox ailesinin diğer üyelerini merak etmeye başladım.
"Benim için bitti, Travis."
İrkildim. "Böyle deme."
"Bitti. Evine git."
Kaşlarımı çattım. "Benim evim sensin."
"O anda bir şey fark ettim: o güzelliğin ve sahte masumiyetin ardında başka bir şey vardı, mesafeli, ölçen biçen, kurnaz bir şey. Gülümsediğinde bile günahkârlığın hiçbir hırka tarafından kapatılamayacak kadar içine işlemiş olduğunu görebiliyordum. O gözler minicik burnunun ve yumuşak hatlarının üstünde âdeta havada asılı gibi duruyor ve başka herkes onun saf ve masum olduğunu düşünüyordu. Ama bu kız bir şeyler gizliyordu. Benim fark etmemi sağlayan tek şey, kendimi bildim bileli bende de aynı gühahkârlığın olmasıydı. Tek fark onun bunu içinde, derinlerde tutuyor olması ve benim kendi günahkârlığımı düzenli aralıklarla kafesinden çıkarmamdı."
"Ona aşıktım ve onsuz bir hayat düşünemiyordum ama aynı zamanda onun daha iyisine layık olduğunu biliyordum ve böyle düşünsemde Abby 'nin bir başkasıyla beraber olduğu düşüncesine tahammül edemiyordum.Bu ilişkide ikimizde kazanamayacaktık ama ben onu kaybetmeyi göze alamıyordum."
"Uzun zaman önce yoluma bir kumru çıkana dek akbabalarla besleneceğime karar vermiştim.Bir güvercinin gelmesini bekleyecektim.Kimseye ayak bağı olmayan,sadece kendi işine bakıp ihtiyaçları ve bencilce alışkanlıklarıyla başkalarını aşağı çekmeden hayatını sürdürmeye çalışan biri.Cesur.İyi iletişim kuran.Zeki.Güzel. Tatlı dilli.Hayat boyu eşin için olabilecek bir canlı. Sana güvenmek için bir nedeni olana dek elde edilemeyen birisi."
Jamie McGuire
Sayfa 14 - Yabancı yayınları
"Onunla... onunlayken yaşadığın bütün o kötü şeylere odaklansan işlerin kolaylaşır mı sence?"
İçimi çektim. "Denedim. Dönüp dolaşıp aynı düşünceye geliyorum."
"Neymiş o?"
"Artık bitti ya, bütün o kötü şeyleri de geri istiyorum... sadece iyileri yeniden yaşayabilmek için."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ayaklı Bela
Alt başlık:
Beautiful Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056370861
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Walking Disaster
Çeviri:
Boran Evren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Aşıksan başın belada!

Abby Abernathy; geçmişini unutmak için kalkıp uzak bir şehre okumaya gelen, temkinli, kendi hâlinde bir kız. Travis Maddox; hayatını dövüşerek kazanan ve aşka inanmadığı için tek gecelik ilişkilerle avunan bir erkek. Aşk ve bela birbirine hiç bu kadar yakışmadı...

Travis annesinden hayatla ilgili iki şey öğrendi: Aşkı bul. Ve onun için ölümüne mücadele et.

Bu hikâyeyi biliyorum demeden önce bir kez daha düşünün. Her aşk hikâyesinde iki taraf vardır: Esas oğlan ve esas kız. Tatlı
Bela'da esas kızı dinledik; peki ya, esas oğlan?

Bir erkeğin aşkı için verdiği mücadeleyi kendi ağzından tüm içtenliğiyle dinlemeye hazır olun...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 335 okur

 • Emine Korkut
 • Elif Yirmidokuz
 • Hypnos
 • yağmur aslan
 • Gizem Dinç
 • mesude sert
 • Sezen
 • Saadet
 • Arponi Reed
 • Şule

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.2
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%47
25-34 Yaş
%20.8
35-44 Yaş
%14.9
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96
Erkek
%4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (33)
9
%13.4 (15)
8
%24.1 (27)
7
%15.2 (17)
6
%4.5 (5)
5
%6.3 (7)
4
%4.5 (5)
3
%0
2
%0.9 (1)
1
%1.8 (2)