Serap Arslanpay

Serap Arslanpay

Çevirmen
6.7/10
20 Kişi
·
50
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap bilimsel bir kitap olması nedeniyle tek bir yerde ne yazım hatası ne de bir kelime hatasına rastlamadım. Teknik olarak bunlardı söyleyeceklerim.

Ne yapmak istiyorsak onu neden yapmadığımızı, özür dilerim beynimizin neden yapmak istemediğini detaylı, örnekli ve yalın anlatımıyla öğrenme imkanımız oluyor. Sözü fazla uzatmak istemiyorum; ama bu hayatta kendinize bir şey katmak istiyorsanız önce kendinizin ne olduğunu bilmelisiniz derler ya büyüklerimiz. Burada bana göre, kast edilen şey alışkanlıkların, duyguların, tepkilerin; ama önce beynimizi algılamalı, bilmeli ve öğrenmeliyiz.

Kendinize çok güzel şeyler katacaksınız. Ben çok verim aldım. Harika diyelim son olarak. Vesselam.
256 syf.
·1 günde·5/10 puan
Meditasyonun ile hayatımızda bir çok olumsuz aliskanliklari ve buna bağlı stres yönetimini ve olayın bütününe bakmayı anlatan tıp terimlerinin yoğun geçtiği anlaması biraz kısıtlı olan genel itibari ile gerçek yaşam hikayelerinin oluşturulduğu bir eser.
136 syf.
·4 günde·Beğendi
Özellikle sosyal medya kullanılarak, kısa zamanda çok kimsenin izleyip paylaştığı içeriklerin bu hızlı yayılımına viral deniliyor. Kavram, tıp literatüründe yer alan virüsle ilgili anlamına gelen "viral" kelimesinden alınmış. Bazı virüslerin hızlı ve kolay bulaşma özellikleri nedeniyle bu kavram uygun bulunmuş. Bu kavramın pazarlamada kullanımı ise markaların yayılmasını istedikleri bir içeriğin (genellikle reklam) sosyal medyada paylaşılmasıyla (İngilizce: seed) kısa zamanda kalabalık bir kitleye ulaşılması şeklinde oluyor. Kullanıcılar bu videoları reklam gibi görmedikleri için kolayca paylaşabiliyorlar. Kullanıcılar tarafından bu amaçla oluşturulan içerikler de var elbette. Kitap, bu paylaşımların hangi özellikleri taşıması halinde daha büyük kitlelere ulaşabileceğini tartışıyor. Hem markalar hem de kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin karşılaştırmaları yer alıyor. Buna viral yayılımın bilimsel açıdan değerlendirilmesi de denebilir. Dokuz bölüm ve bir Ek'ten oluşan kitabın içeriğini doyurucu buldum. Tespitlerinden birkaçı şöyle: Bir içeriğin nasıl bulaşıcı hale geldiği tam olarak bilinmiyor. İlgili içerikleri izleyenler, pozitif-negatif duygusal tepkiler verme yanında, yüksek-düşük uyarılma yaşayabiliyorlar. Çok paylaşılan viral içerikler, neşe (yüksek uyarılma) içeren pozitif duygu barındıran içeriklerdir. Yazar ve ekibi araştırmalarının sonucunda 16 durum belirlemişler. Bunlardan sekizi pozitif (neşe, ilham, şaşırma, coşku, eğlence, sakinlik, sürpriz ve mutluluk), sekizi de negatif (iğrenme, üzüntü, şok, öfke, rahatsızlık, can sıkıntısı, huzursuzluk ve hüsran). Kitapta, yazar ve ekibince yapılmış birkaç araştırmanın sonuçları var. Eseri okuyacak zamanınız yoksa en azından kitabın sonunda yer alan, "Araştırmalardan Öğrendiklerimizin Özeti" başlığını taşıyan sayfaları okuyabilirsiniz. Bu kısım, kitabı beş sayfalık bir "hap" haline getirmiş. Faydalı bir okuma oldu.
248 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Öncelikle iki narsisizm kitabını arka arkaya okuduğum için bu kitapla karşılaştırmalı olarak inceleme yapacağım.Açıkcası kitabın narsisizme yepyeni bir bakış açısı sunduğunu düşünmüyorum sadece daha güncellenmiş araştırmalar var başta diğer kitaba göre daha ılımlı yaklaşıyor sadece.İyi yanlarını diğer okuduğum kitaba göre daha ön plana çıkarmış ama bu kadar kötü yanlarında maalesef fazla çaresiz kalıyor.Yani narsisizmle ilgili bir kitap okumak istiyorsanız ''Asrın vebası:narsisizm'' mi okumanızı tavsiye ederim.Zaten başta ikisi de narsisizmin doğuşu ve gelişiminden bahsediyor.İkisinde de narsisizm testi bulunuyor ama bu kitaptaki daha güncel ve skala daha geniş.Kitabın en iyi tarafı tedavi şansının çok yüksek olduğunun yinelemesi özellikle yapılan terapilerin etkisi üzerine tabi bunda yazarın klinik psikolog olmasının etkisi tartışılmaz. Belki narsisizm üzerine bir olumlama daha uygun olurmuş kitap ismi için.Diğer kitabın adından da anlaşılacağı gibi veba kelimesinin biraz abartılı olduğunu düşünebilirsiniz ama biraz gençlerin arasına karışırssanız birkaç youtube dan klip izlerseniz ister istemez kitaba katılırsınız.
İletişim Yayınları'nın Psykhe serisinden Narsisizme Yeni Bir Bakış kitabıyla sizlerle birlikteyim. Serinin çok fazla bilinmediğini görüyorum ve de çok satmadığını. Bunun sebebi bilinmemesi olduğunu düşünüyorum. Serideki kitaplar önce kendimizi anlayıp diğer insanları da anlayabilmemiz için birer başucu kitapları diyebilirim. Böyle kitapları herkesin okuması gerekiyor aslında. Psikoloji hayatımızın her alanında var. Hayatımızla bu kadar iç içe bir şey iken psikolojiden uzaklaşamayız değil mi? Lafı fazla uzatmadan kitaba dönmek istiyorum.
Narsisizm günümüzde herkesin dilinde ve çok konuşulan bir konu. Acaba kökeni ne? Acaba sen de bir narsist misin? Narsist insanlarla nasıl başedebiliriz? Eğer narsistsek ne yapmalıyız? Narsisizm çeşitleri nelerdir? Narsist olmaya etken olan olaylar nelerdir? Narsist olmaktan nasıl korunuruz? Davranışlarımızın kökenlerinde ne var? Sorularına yanıt arayan doğduğumuz andan itibaren yaşadıklarımızı ve davranışlarımızı sorgulamamıza vesile olan kendinizi tanımanıza yardımcı olacak bir eser. İçerik olarak yeterince detaya inilmiş ve aklınızda soru işareti bırakmayan dolu dolu bir eser. Bir de narsisizm testi bulunuyor içinde. Testte aldığınız puana göre sağlıklı olup olmadığınızı görebiliyorsunuz. Sağlıklı değilseniz nasıl iyileşebileceğiniz konusunda altın değerinde bilgiler bulunuyor. Mutlaka okuması gereken kitaplar listeme gönül rahatlığıyla ekliyorum ve hepinize huzurlu okumalar diliyorum. .
256 syf.
Kitap aslında güzel de yeterli bulamadım gene de okunacak psikolojik eserler arasında ortalarda yer alabilir. Şahsen kurtulmak istediklerimden pek kurtulamadım. Meditasyonu aşırı derece önem veriyor üzerinde bayağı durmuş.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 50 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.