Sercan Çalcı

Sercan Çalcı

Çevirmen
7.7/10
18 Kişi
·
49
Okunma
·
0
Beğeni
·
49
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
276 syf.
Whitehead'ın kaleminden modern bilimin serüvenini okumak oldukça keyifliydi (bunda kitabın baskı ve çeviri kalitesi de etkili tabi). Modern bilimin gelişim ve değişimi bir süreç dahilinde ele alınmış: köklerdeki matematik, on yedinci yüzyılın dahi isimleri, romantiklerin tepkisi, görelilik ve kuantum işlenirken tarihi seyir gözetilmiş.

Son birkaç bölüm bilim ve felsefe, bilim ve din ve soyutlama gibi daha spesifik konulara ayrılmış.

Süreç felsefesinin en önemli ve kurucu isminden bilimin felsefesini okumaya kalkışmak doğal olarak ve herşeyden önce bilimi süreç yaklaşımı perspektifinden okumaktır. Kitabın her bölümü, ilgili aralıktaki felsefi hareketliliğin yansıtılmasının ardından, meselenin süreç felsefesi içerisinde değerlendirilmesiyle sürdürülmüş.

Eser, alana dair kesinlikle çok nadide tespit ve yorumlar içeriyor. Bu eserin, yazarından kaynaklı olarak en çekici kısmı belki. Ama aynı sebeple eser bir de zorluk taşıyor: Whitehead okumak. Alana ilgili olmama karşın beni zorlayan bir zihindir kendisi.

İyi okumalar.
344 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
#kitapyorum
#babilinkadınları

Hem tarih hem de sanat açısından antik mezopotamya'daki kadınlık meselesinden çok daha fazlasını inceleyip anlatan harika bir kitap. Kitapda erkek iktidarlarının kadınlara olan bakış açısını, mezopotomya'da cinselliğin ve bunun nasıl şekillendirildiğini anlatılıyor. Yazarın, yakındoğu sanatına yüzyıllar süren çalışma avantajı ile Klasik dünyayı derinlemesine ve tedavi hassasiyeti ile yaklaşmış gibi. Okunması gereken mükemmel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 49 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 119 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.