Serçe Dergisi

Serçe Dergisi

Dergi
8.3/10
13 Kişi
·
56
Okunma
·
43
Beğeni
·
582
Gösterim
"Aşeka, ağaca sarıldığında suyunu emerek ağacı kurutan, bir sarmaşığın adıdır. Aşk sözcüğü aşekadan türemiştir."
Serçe Dergisi
Sayfa 4 - Esma Kılıç - Aşeka.
Bir nefret toplumunda yaşıyor olduk, en ufak bir tebessüm hayretle karşılanıyor. Çevremize bir bakalım, yüzünde tebessüm taşıyan kaç kişi kaldık şunun şurasında? Acelemiz var, işimiz var, borcumuz var, öfkemiz var, ideolojimiz var, sigortamız var ama tebessümümüz yok, kalmadı. Şükrü Erbaş'ın söylediği "kimsenin kimseyi anlamadığı bir dünyada", İsmet Özel'in bahsettiği "insanın gölgesiyle tanımlandığı bir çağda" yaşıyoruz artık. Bakmayın yaşıyoruz dediğime, gülmeden geçen ömürden hayat olur mu hiç? Çok gülelim ki çok ağlayalım; madem geldik bu diyara, hakkıyla yaşayalım.

Artık bu hayatı hakkıyla yaşamak denince akla lüks içinde yaşamak geliyor, hayır kardeşim hayır. Kravat takmamız da şart değil, topuklu ayakkabı giymemiz de. Sevda varsa eğer, hakkıyla yaşıyoruz demektir. Yüreğimizden yüzümüze tebessüm sızıyorsa, dostun gülüşüyle rengarenk yağmurlara kavuşuyorsak hakkıyla yaşıyoruz demektir.
Kendimle hesaplaşmalarım vardı bir de. Kendi kendime konuşmalarıma ev sahipliği yapan iç çatışmalarım...
Serçe Dergisi
Sayfa 4 - Esma Kılıç - Aşeka.
Kalıcı olma ve ölüm korkusu insanın doğasında, içgüdülerinde bulunmakta. Kalıcı olabilmek, ölümsüz olabilmek için dünyada bir sürü eser, anı, günlük, iz bırakmış insanlar var. Kimse hikayesini içinde tutmuyor ve farklı şekilde nesilden nesile aktarıyor. Böylece insan ölümsüz olabiliyor çünkü "İnsan, onu anan en son insan öldüğü zaman ölürmüş asıl." demişler.
Serçe Dergisi
Sayfa 14 - Ceren Öztürk - "Tükendikçe Biriken İnsanoğlu"
Varoluşçulukta sıkça üstüne durulan bir kavram var: daisen. Yani dünyada bulunma, varlığın olması, varlığın var olması demek. Bu var olma bilinci, acıyla ve acının farkındalığıyla çıkmış ortaya. Araştırmalar böyle gösteriyor.
Serçe Dergisi
Sayfa 14 - Ceren Öztürk - "Tükendikçe Biriken İnsanoğlu"
İnsanın nefese verdiği ilk tepki ağlamak oldu. İçinden ağlamaya devam ediyor aldığı her nefeste. Peki niçin?

Dünya iyi bir yer değil ve biz bunu çok iyi biliyoruz. Bu dünyayı güzelleştirdiğimiz ölçüde bu sınavı geçmiş oluyoruz. Hadi o zaman dünyayı kurtaralım, şöyle mücadele edelim, böyle isyan edelim demiyoruz. Biz şahin değiliz serçeyiz. Küçük adımlar hayal ederiz. Çünkü şöyle diyor Ebubekir Kurban:

"Düşek yola hadi
'Büyük devrimler' değil gozelcanım. 'Küçük iyilikler..."

Büyük devrimler küçük adımlarla gelir, mesele bakış meselesidir, önce bakış değişir sonra diğerleri. Önceki sayılarımızda yarabandı verdik mesela, yuva çizdik, tohum ektik. Bunlar hep bakış kurma çabası... Hediye ettiğimiz buğdayları kuşlara verin istiyoruz.
Serçe Dergisi
Sayfa 2 - Nefes/girizgah - Bir Serçe Nefesi Yetecek Dünyayı Isıtmaya
144 syf.
·Puan vermedi
Cuma gece 12 den sonra loş bir ortamda okuyup içimde ki edebiyat şiir aşkını alevlendiren dergidir .
"Zalime ebabil olamıyorsak mazluma serçe oluruz "
30 syf.
·1 günde
Uzun zamandır alıp okumak istediğim bir dergiydi ve sonunda okudum ve serçeyi çok sevdim:) özellikle şairler hakındakı bilgiler çok güzel ve anlaşılır ve insan okuduğu zaman insanda şükr etme duygusu uyandırıyor bir sürü insanin hıkayesiyle bu dergide tanışmak güzel bir his acılarını his etmek mutluluklarını görmek için okumanızı tavsiye edeceğim bir dergi:) ve en çok beğendigim sözle sonlandırmak isterim
"Küçük çoçuklarin ufacık omuzlarındaki dertleri almak istiyorum"
Rümeysa Aras
Bir dergiyi , kitabı okumaya vesile olmak ne kadar da güzel bir davranış . Cesaretim olsa da sana teşekkür etsem , iyi ki tanımışım seni desem . Neyse belki bir gün bir şiirde kesişir yolumuz . Iyi ki tanımışım seni .

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 43 okur beğendi.
  • 56 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları