Serdar Kılıç

Serdar Kılıç

Yazar
8.7/10
10 Kişi
·
25
Okunma
·
14
Beğeni
·
2.698
Gösterim
Adı:
Serdar Kılıç
Unvan:
Doğa ve Kültür adamı, Televizyon Program Yapımcısı
Doğum:
Sivas, 1969
1969 yılında doğdu. ODTÜ Jeoloji Mühendisliği'nin yanında, Beden Eğitimi ve Spor Lisansı Eğitimi mezunu. Spor Organizasyonu ve Yönetimi üzerine yüksel lisansını tamamladı. Egzersiz Fizyolojisi, Sporcu Beslenmesi ve Sağlığı konularında eğitim ve sertifikalı eğitimlerini tamamladı. 1976-1979 Mukavemet kayağı "Cross Country" kayak eğitimi aldı ve hala ilgilenmekte. 1980-1989 Temel Hayatta Kalma Eğitimleri, Kampçılık ve İzcilik Faaliyetlerinde bulundu. 1990-1991 Temel Dağcılık Eğitimleri gördü ve o yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında bir çok tırmanış gerçekleştirdi.

Bunlardan bazıları; "Türkiye'de: Kaçkarlar (Rize-Artvin-Erzurum) birçok kez yaz-kış tırmanışı, Demirkazık, Kaldı, Alaca (Niğde), Medetsiz (Tarsus), Ilgaz (Kastamonu), Ağrı (D.Beyazıt), Erciyes (Kayseri), Sultandağı (Afyon), Dedegöl (Isparta) Işık Dağı (Çerkeş-Çankırı), Köroğlu (Bolu), Soğanlı dağları (Bayburt), Spil dağı (Manisa), Mercan Dağları (Erzincan-Tunceli)"

Yurt Dışında: Mt. Kinabalu (Borneo), Mt Cook (Southern Alps-New Zealand), Mt Tronador (Patagonia-Argentina), Mt Tubkal (Atlas Morocco), Elbruz (Georgia), Alpamayo (Peru, Tien Shan (Kırgızistan-Tacikistan), Fitz Roy (Patagonia Argentina), Denali (Alaska).

Akıntılı ve Durgun Su Kanosu, Rafting, Kayaking Eğitimi (Dalaman, Çoruh Nehirleri)

Navigasyon ve Orienteering Eğitimleri.

Dağ Bisikleti (MTB), Heli-Kayak, Kayave Buz Tırmanışı, Mukavement Binicilik, İz Takibi konularında eğitimli ve deneyimli.

Bröveli İlk Yardım ve Cankurtarma Eğitimi.

Altın Eğitmen Cankurtaran (Sualtı Sporları, Su Kayağı ve Paletli Su Sporları Federasyonu)

Arama ve Kurtarma Eğitimi
1993 yılında Türk Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası'nda 100 kiloda birinci oldu. 1998'de Camel Trophy'nin İsveç'teki elemelerine katılıp fiziksel aktiviteler alanında birinciliği aldı. Ayrıca binicilik ve su kayağı konusunda da deneyim sahibi...

BAŞARILARI
"Doğa sporları, Doğada Arama Kurtarma ve Dağcılık eğitimlerini ve katıldığı sertifika programlarını üstün başarı ile tamamladı. Bunlardan en önemlisi, İlk defa bir Türk katılımcıya verilen, "First Special Response Group"tan aldığı sertifikadır (EK.1). Eğitimden 1 yıl sonra, üstelik eğitmen olarak bu gruba çağrıldı. Sonrasında 477 saatlik bir arama kurtarma eğitimi daha aldı." Türk Spor tarihinde İlk defa yeni bir spor branşında Türkiye'yi temsil eden kişi olarak Türk spor tarihine geçti. (Doğa Sporları adı altında Dünyanın en zorlu Serüven Yarışmaları*: Patagonya Arjantin 1999, Borneo Malezya 2000, Yeni Zelanda 2001, Fas 2003, Hırvatistan 2003 (Dağcılık, Binicilik, tırmanma, rafting, dağ bisikleti, kano, buzul tırmanışı vb.)" Camel Trophy '98 - İsveç Ostersund'da, 20 Ülke sporcuları arasında fiziksel etaplar ve navigasyon şampiyonu oldu." 1994 senesinde Üniversitelerarası Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda +90 kiloda 3'lük elde etti." 400m Sprint Koşu Türkiye 3.lüğü, Basketbol Üniversite şampiyonlukları, salon ergometre 1.likleri, kano ve rafing şampiyonlukları." Kurum içi takım çalışması ve kurum sadakati amaçlı ve 5 yıldır geniş katılımla devam eden kurumsal basketbol ligi Business League'yi kurdu." Gore-Tex Test ve ürün geliştirme maksatlı Güney Kutup dairesinde 21 gün -60 C de yaşadı." Gençlerin gelişimi ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgileniyor bunlardan bir tanesi Turkcell ile birlikte gerçekleştirilen ve Afyon ili İhsaniye ilçesi Yukarı Tandır köyünden 80 çocuğa (12-15 yaş) kampta özgüven eğitimi katkısı.
Henüz 12 yaşında iken dedesi ile birlikte kurt izlerini takip etmeye başladı, hikayelerini dinledi ve nasıl ve nerede yaşadıklarını öğrenmeye başladı. Kurtlar hakkında bir çok kitap ve makale okudu belgesel ve filmler izledi. Spor kariyeri devam ederken hep bir ayağı doğadaydı, hayatının neredeyse 3/1'ini doğada geçirdi. Doğayı ve toprağı tanıdıkça onu daha da sevdi. Üzerine basmaya bile kıyamadığını söyler.

20'li yaşların sonunda "Wolftrack" şirketini kurdu, 2008 yılı sonuna kadar 8.000'in üzerinde orta ve üst düzey çalışana; liderlik, grup dinamikleri, iletişim ve motivasyon ağırlıklı eğitimler verdi. 2000 senesinde Türkiye'deki ilk 8-16 yaş çocuklar için 'Serüven ve Doğa Sporları Kampı'nı kurdu.

Kariyer Geçmişi
2013 "Doğadaki İnsan" hala TRT Haber kanalında yayınlanmaktadır.
2012 "Doğada Tek Başına Dağ Evi" Ntv
2011 " Doğada Çocukla " NTV de 6 program olarak yayınlandı.
2011 “Doğada Tek Başına” NTV de 5 Mart tarihinde yayına başladı.
2010 “Doğada Tek Başına” NTV’ de 8 Program olarak bir sezon yayınlandı
2008-2009 “ İçimdeki Doğa” SKY TURK ve SHOWMAX ’ te 13 Program olarak yayınlandı
2009-2010 Haliç Üniversitesi, Öğretim görevlisi
Liderlik ve Grup Dinamikleri, Rekreasyon Yönetimi, Doğa Sporları dersleri
2008-2009 Marmara Üniversitesi, Öğretim görevlisi
Liderlik ve Grup Dinamikleri dersleri
2008- “Doğaya Yeniden Dönüş” Projeleri geliştirme
2008- Doğada Yaşama Becerileri. Eğitim, seminer, söyleşi ve konferanslar
2005- “Business League” Kurucu, Tasarlayıcı ve Yönetici.
CEO- Her bireyin, içinde barınan rekabetçi ruhunu çalıştığı kuruma bağlılık adı altında, çalıştığı kurum forması ile mücadele etme imkanı bulduğu Basketbol branşında mücadele ettiği Türkiye’ nin ilk ligidir. Fiba Kurallarına göre oynanan, TBF Hakemlerinin maçlarını yönettiği profesyonel bir ligdir.
2004- “Business Adventure Challenge”
CEO- Tüm Türkiye’ den katılımcıların olduğu üst düzey şirketlerden kurulu takımların mücadele ettiği takım olabilme, liderlik, stresle mücadele, iletişim yeteneklerinin sınandığı zorlu serüven yarışmaları;
2003- “Tetrapak Challengers” organizasyon tasarımı ve uygulaması, Kurucu.
2001 – 2003 “Discovery Channel Network Europe”, Yönetim kurulu üyesi ve Türkiye Sorumlusu
3 yıl süre ile Discovery Channel ağındaki toplam 96 şirket katılımı ile gerçekleştirilen; Takım olabilme, liderlik, stresle mücadele, iletişim yeteneklerinin sınandığı takım yarışmaları
2000 – Camp Wolftrack Kurucusu
CEO 8-15 Yaş çocuklar için özgüven ve yaratıcılık üzerine tasarlanmış yerleşik, kendi düzeninde kurulu “Doğaya geri dönüş kampı”. Doğada yaşama becerileri, ilkel yöntemlerle zorluklar karşısında mücadele edebilme gibi becerilerin öğretildiği bir kamp
1998 – Wolftrack Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Kurucusu
CEO – Proje geliştirme, organizasyon ve takım yarışmaları tasarımları, spor organizasyonları, Liderlik eğitimleri, moral ve motivasyon konuşmaları. 2010 yılına kadar iş dünyasında 15.000 üzerindeki beyaz yakalı çalışana eğitim, seminer ve konferans vermiş aynı zamanda organizasyonlar tasarlamıştır.
Bir filozof der ki:"Bir çocuk avuçlarında çimen yanıma geldi ve sordu, çimen nedir diye.Ona nasıl cevap verebilirdim?Ne olduğunu ondan daha iyi bilmiyorum ki!
DOĞA şehir yaşamından daha vahşi, teknolojiden daha karmaşık ve kalabalıklardan daha tehlikeli değil...
240 syf.
Kitap inceleme konusunda tecrübeli değilim, affola… Deryadan incimi alır giderim :)

Dört sene boyunca sınıfta, laboratuarda biyoloji bölümü okuyup doğru düzgün bir şey öğrenemedim. Doğayı öğrenmek istiyorsanız, doğada öğrenmek zorundasınız. Tırnak kadar çiçeği kaliteli fotoğraf makinesiyle çekildiği zaman size bunu projeksiyon ile öğretmeye çalışıyorlar. Dokunmuyorsun, hissetmiyorsun. Zannedersiniz ki büyük bir çiçek, sonuç hep yanılgı.

Gelelim Serdar ağbimize
Ben televizyon seyretmiyorum, demem. Ama hep uzak duruyorum. Hal böyle olunca yıllar yılı program yapan Serdar Kılıç’ı bu sene tanıdım. Çok heyecanlandım. Trt’de yayınlanan Doğadaki İnsan adlı programın videolarını youtubeden seyretmeye başladım. Bir dağ evi yapıyordu, ziyarete gittim ve gördüm. Belgesellerini izlediğim zaman öyle güzelliklerden bahsediyor ki duygulanıyorum, gözlerim yaşarıyor. Kısa kısa notlar alıyorum. Baştan aşağı okuyunca duygu ve düşüncelerime pozitif bir enerjiyle doluyor. Sonradan öğrendim ki kendisi aynı zamanda motivasyon konuşmacısıymış.
Benim çocukluğum hep dışarıda, sokaklarda geçti. Her şeyle temas içindeydik. Ağaca tırmanıp dut yemek, dağa çıkıp şehrin manzarasını seyretmek, tarlalarda volta atmak vs. ta akşam ezanında eve girerdim. Dışarı çıkmayan arkadaşlarımı ya cezalı ya da hasta olurdu. Şimdi baktığımız zaman evden çıkmayanlara ne denmeli? O zaman göre ya cezalı ya hasta…

Doğaya Dönüş kitabı ise ben daha çok Henry David Thoreau tarzı bekliyordum. Yani niçin doğaya dönüş üzerine denemeler bekliyordum. Kitap, Doğadaki İnsan belgeselini seyredenler için hiç yabancı gelmeyecek. Birçok fotoğraf o belgeselin içerisinden yer edinmiş, o belgeseldeki söylediklerini yazıya dökmüş. Tüm videolarını seyredemedim, kitabı okuduktan sonra sanki hepsini tüm belgeselini izlemiş kadar oldum. Doğada ateş nasıl yakılır, içilebilir su nasıl elde edilir, balık nasıl avlanır, karşılaştığı köylü, doğaseverlerle ilgili anıları, Rüzgar ve Gölge adlı köpeklerinden birçok konuya değiniyor.

Henry David’i kendi zamanına göre Walden gölünde yazdı. Bilenler beni anlayacaktır. Serdar ağbimiz bizden biri, kültürlü, Anadolu insanı hayranı, şimdi ki zamanda yaşıyor ve ülkemizin doğa güzelliklerinden bahsediyor.
240 syf.
·5 günde·10/10
Kitap,Serdar Kılıç'ın dağ evini yaptığı programının kitap haline getirilmiş hali.Eğer kitabında programından farklı şeyler anlattığını düşünüyorsanız kitap beklediğinizi veremeyecektir.

Kitabı okurken aslında önceden izlediğim ve bildiğim bir şeyi okumuş oldum fakat bu kitabı beğenmeme engel olmadı çünkü doğayı, doğaya yakışır şekilde kısa ve öz anlatan birini okumak, onun izlerken kaçırdığım vurgularını fark etmemi sağladı.

Son olarak kitap dışında yazarın kendisi ile ilgili bir şeyler yazmak istiyorum.Bilenler bilir Serdar Kılıç, Bear Grylls'e benzetilir ya da onunla kıyaslanır.İkisinin arasında yaptıkları şeyler bakımından benzerlik olsa da dünyaya bakışları -doğal olarakta doğaya- farklıdır. Serdar Kılıç, insanı doğada nesli tükenen canlı olarak görür onun ahlakının,medeniyetinin kökü olarak doğayı gösterir. Grylls ise doğa ile insanı rakip görür ve doğayı yenip ondan kurtulmak için uğraştığı programın sonunda medeniyete ulaşacağını söyler.Alın size taban tabana zıtlık. :)

Nasuh Mahruki; ''Bilinçli bir doğa sporcusu, doğada girdiği bu mücadelede, mücadele ettiğinin doğa değil de kendisi olduğunu bilir. Doğayla savaşılmaz, onunla ancak bir uyum yakalanabilir; sizi sadece seyreden bir şeyle nasıl savaşabilirsiniz ki? Savaş kişinin kendi içinde, ruhunda, bedenindedir'' der. Bu Türk insanının doğaya bakışının ortak olduğunu da gösteriyor.
240 syf.
·2 günde·10/10
Hafta sonunun yağışlı olmasını fırsat bilip temaya uygun olacağını düşünüp bir çırpıda okuyuverdim.Pazar belgeseli tadında, televizyon bölümlerinin takipçisi olarak harika bir özet oldu benim için. Kitapta yer yer röpörtajlara da yer verilmiş ancak kitap biraz daha kapsamlı olabilir miydi diye düşünmeden edemedim.Yine de dağ evinin yapım aşamalarını görsel olarak izlemeyen okurlar bile müthiş haz alacaklardır diye düşünüyorum. Doğaya dönüş için bizlere güzel bir yol gösterici.
240 syf.
·Puan vermedi
Kitap güzel ama televizyon programlarınıda izleyen biri olarak eğer televizyon programını izleyenlere tavsiye etmiyorum çünkü okuduğunuzun aynısını zaten izlemiş olacaksınız sadece izlediğinizi pekiştirmiş olursunuz ...
Serdar abi ile tanışma fırsatı bulan biriyim.
Kitabını da belki buscraft konusuda bilgi dağarcığımi geliştirir diye aldım lakin ,ahşap ev yapımı anlatıyor.
Ve kitap fotoğraflardan kitaba dönüştürme olduğu için pixceli kötü.
Beklentimi malesef karşılamadı
240 syf.
·7/10
Televizyon da yayınlanan programını izleyen ve takip eden biri olarak dağ evi serisinin belirli bir kısmının kitap olarak basılmış hali. Ben gene de bir doğa tutkunu olarak okudum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Serdar Kılıç
Unvan:
Doğa ve Kültür adamı, Televizyon Program Yapımcısı
Doğum:
Sivas, 1969
1969 yılında doğdu. ODTÜ Jeoloji Mühendisliği'nin yanında, Beden Eğitimi ve Spor Lisansı Eğitimi mezunu. Spor Organizasyonu ve Yönetimi üzerine yüksel lisansını tamamladı. Egzersiz Fizyolojisi, Sporcu Beslenmesi ve Sağlığı konularında eğitim ve sertifikalı eğitimlerini tamamladı. 1976-1979 Mukavemet kayağı "Cross Country" kayak eğitimi aldı ve hala ilgilenmekte. 1980-1989 Temel Hayatta Kalma Eğitimleri, Kampçılık ve İzcilik Faaliyetlerinde bulundu. 1990-1991 Temel Dağcılık Eğitimleri gördü ve o yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında bir çok tırmanış gerçekleştirdi.

Bunlardan bazıları; "Türkiye'de: Kaçkarlar (Rize-Artvin-Erzurum) birçok kez yaz-kış tırmanışı, Demirkazık, Kaldı, Alaca (Niğde), Medetsiz (Tarsus), Ilgaz (Kastamonu), Ağrı (D.Beyazıt), Erciyes (Kayseri), Sultandağı (Afyon), Dedegöl (Isparta) Işık Dağı (Çerkeş-Çankırı), Köroğlu (Bolu), Soğanlı dağları (Bayburt), Spil dağı (Manisa), Mercan Dağları (Erzincan-Tunceli)"

Yurt Dışında: Mt. Kinabalu (Borneo), Mt Cook (Southern Alps-New Zealand), Mt Tronador (Patagonia-Argentina), Mt Tubkal (Atlas Morocco), Elbruz (Georgia), Alpamayo (Peru, Tien Shan (Kırgızistan-Tacikistan), Fitz Roy (Patagonia Argentina), Denali (Alaska).

Akıntılı ve Durgun Su Kanosu, Rafting, Kayaking Eğitimi (Dalaman, Çoruh Nehirleri)

Navigasyon ve Orienteering Eğitimleri.

Dağ Bisikleti (MTB), Heli-Kayak, Kayave Buz Tırmanışı, Mukavement Binicilik, İz Takibi konularında eğitimli ve deneyimli.

Bröveli İlk Yardım ve Cankurtarma Eğitimi.

Altın Eğitmen Cankurtaran (Sualtı Sporları, Su Kayağı ve Paletli Su Sporları Federasyonu)

Arama ve Kurtarma Eğitimi
1993 yılında Türk Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası'nda 100 kiloda birinci oldu. 1998'de Camel Trophy'nin İsveç'teki elemelerine katılıp fiziksel aktiviteler alanında birinciliği aldı. Ayrıca binicilik ve su kayağı konusunda da deneyim sahibi...

BAŞARILARI
"Doğa sporları, Doğada Arama Kurtarma ve Dağcılık eğitimlerini ve katıldığı sertifika programlarını üstün başarı ile tamamladı. Bunlardan en önemlisi, İlk defa bir Türk katılımcıya verilen, "First Special Response Group"tan aldığı sertifikadır (EK.1). Eğitimden 1 yıl sonra, üstelik eğitmen olarak bu gruba çağrıldı. Sonrasında 477 saatlik bir arama kurtarma eğitimi daha aldı." Türk Spor tarihinde İlk defa yeni bir spor branşında Türkiye'yi temsil eden kişi olarak Türk spor tarihine geçti. (Doğa Sporları adı altında Dünyanın en zorlu Serüven Yarışmaları*: Patagonya Arjantin 1999, Borneo Malezya 2000, Yeni Zelanda 2001, Fas 2003, Hırvatistan 2003 (Dağcılık, Binicilik, tırmanma, rafting, dağ bisikleti, kano, buzul tırmanışı vb.)" Camel Trophy '98 - İsveç Ostersund'da, 20 Ülke sporcuları arasında fiziksel etaplar ve navigasyon şampiyonu oldu." 1994 senesinde Üniversitelerarası Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda +90 kiloda 3'lük elde etti." 400m Sprint Koşu Türkiye 3.lüğü, Basketbol Üniversite şampiyonlukları, salon ergometre 1.likleri, kano ve rafing şampiyonlukları." Kurum içi takım çalışması ve kurum sadakati amaçlı ve 5 yıldır geniş katılımla devam eden kurumsal basketbol ligi Business League'yi kurdu." Gore-Tex Test ve ürün geliştirme maksatlı Güney Kutup dairesinde 21 gün -60 C de yaşadı." Gençlerin gelişimi ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgileniyor bunlardan bir tanesi Turkcell ile birlikte gerçekleştirilen ve Afyon ili İhsaniye ilçesi Yukarı Tandır köyünden 80 çocuğa (12-15 yaş) kampta özgüven eğitimi katkısı.
Henüz 12 yaşında iken dedesi ile birlikte kurt izlerini takip etmeye başladı, hikayelerini dinledi ve nasıl ve nerede yaşadıklarını öğrenmeye başladı. Kurtlar hakkında bir çok kitap ve makale okudu belgesel ve filmler izledi. Spor kariyeri devam ederken hep bir ayağı doğadaydı, hayatının neredeyse 3/1'ini doğada geçirdi. Doğayı ve toprağı tanıdıkça onu daha da sevdi. Üzerine basmaya bile kıyamadığını söyler.

20'li yaşların sonunda "Wolftrack" şirketini kurdu, 2008 yılı sonuna kadar 8.000'in üzerinde orta ve üst düzey çalışana; liderlik, grup dinamikleri, iletişim ve motivasyon ağırlıklı eğitimler verdi. 2000 senesinde Türkiye'deki ilk 8-16 yaş çocuklar için 'Serüven ve Doğa Sporları Kampı'nı kurdu.

Kariyer Geçmişi
2013 "Doğadaki İnsan" hala TRT Haber kanalında yayınlanmaktadır.
2012 "Doğada Tek Başına Dağ Evi" Ntv
2011 " Doğada Çocukla " NTV de 6 program olarak yayınlandı.
2011 “Doğada Tek Başına” NTV de 5 Mart tarihinde yayına başladı.
2010 “Doğada Tek Başına” NTV’ de 8 Program olarak bir sezon yayınlandı
2008-2009 “ İçimdeki Doğa” SKY TURK ve SHOWMAX ’ te 13 Program olarak yayınlandı
2009-2010 Haliç Üniversitesi, Öğretim görevlisi
Liderlik ve Grup Dinamikleri, Rekreasyon Yönetimi, Doğa Sporları dersleri
2008-2009 Marmara Üniversitesi, Öğretim görevlisi
Liderlik ve Grup Dinamikleri dersleri
2008- “Doğaya Yeniden Dönüş” Projeleri geliştirme
2008- Doğada Yaşama Becerileri. Eğitim, seminer, söyleşi ve konferanslar
2005- “Business League” Kurucu, Tasarlayıcı ve Yönetici.
CEO- Her bireyin, içinde barınan rekabetçi ruhunu çalıştığı kuruma bağlılık adı altında, çalıştığı kurum forması ile mücadele etme imkanı bulduğu Basketbol branşında mücadele ettiği Türkiye’ nin ilk ligidir. Fiba Kurallarına göre oynanan, TBF Hakemlerinin maçlarını yönettiği profesyonel bir ligdir.
2004- “Business Adventure Challenge”
CEO- Tüm Türkiye’ den katılımcıların olduğu üst düzey şirketlerden kurulu takımların mücadele ettiği takım olabilme, liderlik, stresle mücadele, iletişim yeteneklerinin sınandığı zorlu serüven yarışmaları;
2003- “Tetrapak Challengers” organizasyon tasarımı ve uygulaması, Kurucu.
2001 – 2003 “Discovery Channel Network Europe”, Yönetim kurulu üyesi ve Türkiye Sorumlusu
3 yıl süre ile Discovery Channel ağındaki toplam 96 şirket katılımı ile gerçekleştirilen; Takım olabilme, liderlik, stresle mücadele, iletişim yeteneklerinin sınandığı takım yarışmaları
2000 – Camp Wolftrack Kurucusu
CEO 8-15 Yaş çocuklar için özgüven ve yaratıcılık üzerine tasarlanmış yerleşik, kendi düzeninde kurulu “Doğaya geri dönüş kampı”. Doğada yaşama becerileri, ilkel yöntemlerle zorluklar karşısında mücadele edebilme gibi becerilerin öğretildiği bir kamp
1998 – Wolftrack Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Kurucusu
CEO – Proje geliştirme, organizasyon ve takım yarışmaları tasarımları, spor organizasyonları, Liderlik eğitimleri, moral ve motivasyon konuşmaları. 2010 yılına kadar iş dünyasında 15.000 üzerindeki beyaz yakalı çalışana eğitim, seminer ve konferans vermiş aynı zamanda organizasyonlar tasarlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.