Serhat Doğan

Serhat Doğan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Serhat Doğan
Unvan:
Tarihçi, Yazar
Doğum:
Gümüşhane
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
125 syf.
·Puan vermedi
Kitap “Türkiye’den dört bin kilometre uzaklıkta ata mekan Doğu Türkistan topraklarında 1864-1877 döneminde hüküm süren Kaşgar Hanlığı”nı, bu hanlığın kurucusu Yakup Bey’i anlatıyor.

Doğu Türkistan, gözden de gönülden de ırak anayurt, bizim öz yurdumuz. Hunlar’ın, Göktürkler’in, Uygurlar’ın, Karahanlılar’ın hüküm sürdüğü topraklar.
1757’de Çin işgaline uğramış. Yüzyıldan fazla işgal altında kalmış. Yakup Bey 1864’de nihayet bağımsızlık meşalesini yakmış. Yokluk, yoksulluk içinde ordusuyla, ekonomik yapısıyla, polis teşkilatıyla bir devlet kurmuş. Yıkık şehirleri yeniden inşa etmiş. Ticareti canlandırmış. Eğitim işlerini yoluna koymaya çalışmış... Bütün bunları yaparken Rusya ile, İlgiltere ile iyi siyasi ilişkiler kurmaya çalışmış. Çin’in en büyük tehlike olduğunu hiç hatrından çıkarmamış. Etrafı azılı düşmanlarla çevrili o güzel vatan hep Türk’ün olsun, hep Türk’ün kalsın diye Osmanlı Devleti’ne bağlılığını bildirip Osmanlı’nın desteğini almış.

Yüzyıldan fazla Çin işgalinde yaşayan, Yakup Bey ile birlikte özlediği bağımsızlığa kavuşan Doğu Türkistan; Yakup Bey’in şüpheli ölümü, oğullarının düşman yerine birbirleriyle mücadeleleri, Çin’in ipek kumaşına, tatlı diline aldananların kalleşlikleri, Osmanlı’nın tarihinin en kötü zamanlarını yaşıyor oluşu gibi sebeplerle 1877’de -yani 13 yıllık bir rüyadan sonra- tekrar Çin işgaline girmiş. Ve o topraklarda işgal de işgalcilerin zulümleri de -yıl 2020 olduğu halde- bir türlü bitmemiş.

Bu bilgileri, aslında çok çok fazlasını Gümüşhaneli Tarihçi/Yazar Serhat Doğan’ın yazdığı bu kitapta bulabilirsiniz. Ve bu eser Yakup Bey ve Kaşgar Hanlığı ile ilgili ilk ve tek kitap olma özelliği de taşıyor.

“Gözyaşlarımız devlet olur mu bilinmez ama akıttığımız kan bir devlet kurmaya yetecek kadar fazlaydı.(Habib Hoca)

Gözyaşının ve kanın oluk oluk aktığı, güneşin güzel günler için doğmayı unuttuğu o topraklara dair bir fikriniz olsun istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Serhat Doğan
Unvan:
Tarihçi, Yazar
Doğum:
Gümüşhane

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.