Serhat Kalip

Serhat Kalip

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
71
Gösterim
Adı:
Serhat Kalip
Unvan:
Türk Yazar
Ölüm karşısında yapacak bir şey yoktur evlat... O, vakti geldiğinde seni bulur ve asla kaçamayacağın bir şekilde köşeye sıkıştırır.
Serhat Kalip
Sayfa 18 - Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
"Güz mevsiminin sararmış yapraklarının sokakları, evlerin çatılarını ve kuru otların üzerini süslediğini düşün. Ilık rüzgârların süpürdüğü, kuru dallardan dökülen o kızıl ve sarı tonların sarmalandığı yapraklar... Güneş erkenden batmaya başlarken, gökyüzünde bıraktığı kızıl rengi düşün Rhoni... Sonra kışı hayal et; yağan her kar tanesinin getirdiği temizliği, saflığı canlandır kafanda. Sokakların diz boyu kadar bembeyaz örtü gibi karla kaplandığını düşün. Kuru soğuk gibi değil ama, daha çok sarı lambaların altında iç ısıtan bir soğuk. Sonra baharda canlanan, çiçek açan ve yeşile boyanan ağaçları düşün. Yeniden doğmuş gibi hissedilir; nehirlerin berraklaşıp gürlediğini, derelerin, göllerin parladığını ve sazlıkların uzayıp sulak alanları çevrelediğini anımsa. Sonra yazla gelen sıcak havada olgunlaşan bitkileri, hasatı özlemle bekleyen meyveleri, gün yüzüne çıkan böcekleri, hayvanları düşün evlat..."
Serhat Kalip
Sayfa 580 - Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
Olaylar hiç iyiye gitmiyor, dünya kararıyor. Gökte güneş solgun, ay eski ışığında değil.
Serhat Kalip
Sayfa 304 - Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
Serúnor gözlerini şöminede çıtırdayan odunlara dikti. "Kötülük olmasaydı iyilik de olmazdı ve o zaman dünya anlamsız, boş bir yer olurdu. Herkes kaybedebilir. Kötülük bile... Lakin iyilik hiçbir zaman kaybetmeyecek. İçimizde, iyiliğin son bir zerresi kalsa bile kazanacak, bu konuda müsterih olabilirsin. Kötülüğe uğradığımızda değil, asıl kötülük kalbimizi ele geçirdiğinde yenilgiye uğrarız. Ve kalp o zaman körelir işte... Babam hep, 'Kalbi kör olan hiçbir şey göremez, kötülük yaptığını bile...' derdi. İnanıyorum ki, en küçük iyilik bile bir gün en büyük kötülüğü yok edebilir, bunu unutma Dâl'yne ve sen de buna inan."
Serhat Kalip
Sayfa 164 - Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
708 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bundan yaklaşık iki buçuk yıl önce erkek arkadaşımla yaptığımız bir yolculuk sırasında kendisi, kitap yazma fikrini attı ortaya. Dakikalarca bu konu hakkında konuştuk, neyi nasıl yapmamız gerektiğini, nasıl bir konu belirlememiz gerektiğini tartıştık. O gün, zaten belli olduğu için üzerinde durmadığımız tek bir konu vardı bu kitaba dair. O da kitabın türünün ne olacağıydı, bunu dile getirmemize bile gerek yoktu bizim için. Oynanan onca oyundan, izlenen onca filmden, başta Yüzüklerin Efendisi serisi olmak üzere okunan onca kitaptan belliydi her şey. Fantastik tür gerek Serhat gerekse benim için son derece değerli. Madem böyle bir yola çıktık, o halde elbette fantastik edebiyat dünyasına bir kitap kazandırmalıydık. Şu an o kitaba inceleme yapıyor olmak çok büyük bir mutluluk benim için. Evet yaklaşık iki buçuk yılın karşılığı bu kitap. Işıltılı Yürekler Serisi'nin ilk kitabı: Ateşin Yüreği.


Sonsuz parıltıyı içlerinde barındıran eşsiz taşlar ve Dioth üzerinde yaşayan ve bu taşları koruyan dört büyük krallık... Geçmişten bugüne kötülüğün bekçiliğini yapmış olan bir tarikat ve bu tarikata hizmet eden uşakları... Ateşyılanları, zhâullar, şeytan bakışlı damoonlar ve daha birçok yaratık... Ve karşılarında tek bir amaç için biraraya gelmiş bir grup: Altınkoyaklı Serúnor, Kuzeyli Olaf, Cüce Rexar ve Yerenthli Liri Dâl'yne. Dioth'un kaderi ellerinde...


Her kitap elbette çok büyük emek içerir. Bütün yazarlar, yazdıkları her kitaba her şeylerini vermeye çalışırlar. Sizi temin ederim ki bu kitabın da her sayfasında çok fazla emek var. Kitabın kapağındaki taş resmi bizzat Serhat tarafından kara kalem çalışması ile çizildi ve bu hale getirildi. Sonsuz fikir alışverişleri ve değişen birçok nokta sonucunda Ateşin Yüreği son halini almış oldu. Bu süreçte kitabın edisyon çalışması da dahil her şeyini kendimiz yaptık. Gözden kaçan ufak tefek hatalarımız olabilir, bu noktada hoşgörünüze sığınıyoruz.


Ateşin Yüreği tek kelimeyle epik bir roman. Bir ilk kitap olmasına rağmen bu acemiliği neredeyse hiçbir bölümde hissetmiyorsunuz. Her bölümde bambaşka maceralar bekliyor okuru. Bir kitabı iyi kitap yapan çeşitli özellikler vardır. Bunların başında kitabın konusu ve yazarın üslubu gelir. Ateşin Yüreği konu olarak gerçekten iyi bir roman, fantastik bir kitaptan ne beklenebilirse onu okuruna vermeye çalışan bir roman. Yazarın üslubuna gelecek olursak, okumayı düşünen kişiler de elbette bunu göreceklerdir. Serhat Kalip'in üslubu gayet başarılı. Yazarımız okuru asla yormuyor. Betimlemeleri son derece sade ve hoş. Bunları yazarın hayatındaki insan olarak değil bir okur gözüyle yazdığımı belirtmek isterim çünkü bana göre kitap okumak eylemi tamamen objektif bir şekilde yapılmalıdır. Yazarın yakın olduğunuz bir kişi olması eleştilerinizin ne yönde olacağını etkilememeli diye düşünüyorum. Ki benim kitaba dair yaptığım eleştiriler de mevcut. Buna özeleştiri de diyebiliriz. İlk kitap olmasının heyecanının da etkisi vardır bunda elbette, ancak kitapta zaman zaman bazı can alıcı cümleler çok fazla kullanılmış. Spoiler olmaması için bu cümleleri yazmayacağım ancak Yüzüklerin Efendisi kitaplarında "Hepsine hükmedecek bir yüzük..." dizesinin çok fazla kullanılması gibi düşünebilirsiniz bunu. Bir de yine söz sanatları kullanımında biraz aşırıya kaçmışız gibi duruyor, bazı okurların dikkatini bile çekmeyebilir bu durum fakat yine de bunun dozunu ikinci ve bu üçüncü kitaplarda çok daha dengeli bir şekilde ayarlayacağımızdan şüpheniz olmasın.


Ateşin Yüreği toplamda yirmi iki bölümden oluşuyor ve bu bölümlerin sayfa sayıları ise yaklaşık yirmi-otuz sayfa arasında değişiyor. Fantastik evrenlerle iç içe olan insanlar bu türdeki kitaplar okunurken sabırlı olunmasını gerektiğini bilirler. Brandon Sanderson, J. R. R. Tolkien vb. yazarların kitaplarında asıl konuya hazırlık yapılırken durağan bölümler mevcuttur. Ateşin Yüreği'nde de bu durum söz konusu. Kesinlikle sıkıcılık değil, sadece durağanlık. 708 sayfalık bir romanda her bölümde aksiyonun yaşanması imkansız olduğu için bazı bölümler çok daha durgun seyrediyor, bunun çok doğal olduğunu belirtmek istiyorum, kitabı okursanız lütfen bu durumu göz önünde bulundurun. Çünkü şans verdiğiniz her bölüm sizi kitaba daha çok ısındıracak, buna emin olabilirsiniz. Kitabın özellikle ikinci kısmı ve ikinci kısım özelinde de son iki-üç bölüm gerçekten enfes. Karakterlerle birlikte siz de o maceralara atılıyormuş gibi hissediyorsunuz. Zaman zaman mutlu oluyor, zaman zamansa üzülüyorsunuz. Ateşin Yüreği içinde birçok gizem ve birçok şaşırtıcı nokta da barındırıyor. Karakterlerin her biri ise ustalıkla işlendi, karakter gelişimleri muazzam. Her karakterde kendinizden bir parça bulmanız mümkün.


Serhat ve ben fantastik konularla içli dışlı olmayı seviyoruz. Birlikte Orta Dünya konulu BFME, mitoloji konulu Titan Quest gibi oyunlar oynadık ve tabii birlikte Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi kitapları okuduk. Harry Potter filmlerini izledik. Fantastik tür denildiğinde akla ilk gelen, bizim de sonsuz saygı duyduğumuz ve çok sevdiğimiz bir isim var. Bu isim elbette Tolkien. Tolkien'den sonra yazan her fantastik kitap yazarı, kendini Tolkien'den esinlenmekten geri koyamayacaktır hiç şüphesiz. Işıltılı Yürekler Serisi'nde de Tolkien esintilerine sıklıkla şahit olacağınızı belirtmek isterim. Ancak bunu hazıra konmak veya kolaya kaçmak gibi düşünmenizi kesinlikle istemeyiz. Bu durumu, bu türün en büyük isminden yola çıkarak bambaşka bir dünya oluşturmak gayesi olarak görmeniz bizi çok mutlu eder. Çünkü Tolkien olmasaydı biz belki de böyle bir kitap ortaya çıkarmayacaktık. Tolkien, Dostoyevski, Tolstoy, Dickens, Steinbeck vb. gibi birçok usta yazarın kitapları her dönemde okunacak ve bu dönemlerde bu yazarlardan esinlenecek yüzlerce yeni yazar da olacaktır hiç şüphesiz. Bizim bu karanlıkta ışığımız Tolkien oldu diyebilirim.


Sözü daha fazla uzatmak ve sizleri yormak istemiyorum. Ateşin Yüreği üçlememizin ilk kitabı ve içinde cesaret, dostluk, iyilik-kötülük, güç, ihanet gibi birçok unsur barındırıyor. Serhat bu kitabı yazarken çok eğlendi, keyif aldı; ben ona fikir verirken çok keyif aldım, kitabı düzenlerken çok eğlendim. Umarım sizler de kitabımızı okur ve okurken de bu duyguları hissederseniz. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar diliyorum. Kitaplar okurlarıyla var olur, umarım sizler de bu kitabın var olması için bizlere şans verirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Serhat Kalip
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.