Serkan Çabuk

Serkan Çabuk

Çevirmen
8.5/10
27 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
91 syf.
·1 günde
Daha önceden hiç kitabını okumadığım ama bir kaç alıntısını gördüğüm için elime aldığım bir kitap.

Konusu aşk olan bir kitap açıkçası benim tarzım olan bir kitap değildi. Ama Cibran'ın tasvirleri, kelimelerle ustalıkla oynaması kitabı beğenilir kılıyor. Ayrıca her ne kadar Selma'ya aşkını anlatan bir kitap olsa da toplumsal mesajları da barındırıyor içine. Ama şu oldu cümleleri okurken sanki kırılıverecekmiş hissine kapılıyor insan.

*"Bana mutluluktan söz etme; anısı beni mutsuz ediyor. Bana huzurdan söz etme; gölgesi beni korkutuyor; ama bak bana, sana, Cennet'in kalbimin külleri içinde yaktığı mübarek feneri göstereceğim; seni bir annenin yegane çocuğunu sevdiği gibi sevdiğimi biliyorsun. Aşk seni kendimden dahi korumayı öğretti bana. Beni, seninle birlikte uzak diyarlara gitmekten alıkoyan şey, ateşle temizlenmiş o Aşk'tır. Aşk, senin özgürce ve erdemli bir şekilde yaşamana imkan vermek için, içimdeki arzuyu öldürüyor."

Benim için bir günde okunabilecek, tadı damağımda kalan, etkili bir kitaptı her ne kadar sonu hüzünlü bitse de. Bu bir inceleme değil tavsiye paylaşımıdır.:) Keyifli okumalar...:)
91 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir Halil Cibran kitabına inceleme yazabilecek yeterlilikte görmüyorum kendimi.. Bu bir tavsiye yazısıdır..

Birbirini çok seven fakat kavuşamayan iki gencin yürekleri burkan, "kahrolsun yaşanamayan birlikteliklerin sorumlusu olan habis ruhlu insanlar" dedirten bu kitabı okuyun..

Sıradan aşk hikayelerini bayat ve ruhsuz bir şekilde anlatan yazarları bırakıp, söz üstadı, her satırı ayrı kıymetli olan, sık sık bunlar nasıl ifadeler diye hayretler içinde bırakan Halil Cibran'dan okuyun aşkı ve ulvî insanî duyguları..
91 syf.
·Puan vermedi
Kırık hayatlar adından da anlaşılacağı gibi biraz üzüyor. Sembolizmin etkisinin yoğunlukta olduğu kitap bir o kadar da akıcı. Olay Libnan da geçip Selma ve Cıbra ^nin aşkı etrafında gelişmektedir. Daha çok Şarkta görebileceğimiz Selma'nın sevdiği adamla değilse , onu isteyen ve zengin adamla evlendirilmesi yani Mansur Galip le. En acıklı olanda kitabın yazıldığı dönemden kaynaklanmalı ki. Sorgusuz sualsiz bu adamla evlenmek zorunda kalması. Ama Cibran'la ilişkisi devam eden Selma ' nın kaçmaya bile cesaret edememeleri. Selma ve Cibran tapınakta görüşerek yasak aşklarına devam ederler. Bence burda asıl çelişkinin tapinankta yasak askin yasanmasi En son Selma' nın hayalini kurduğu bebeği dünyaya getirirken. Bebekle aynı tabutta gömülmeleri. Halil Cibran
91 syf.
·422 günde·Puan vermedi
Halil Cibran’ın okuduğum ilk kitabıydı. Aynı zamanda kendisini tanıdığıma memnun olup başka kitaplarını almamı sağlayan kitabı oldu. Gerek ifadeleri, gerek tekniği ve üslubu olsun o kadar naif, içten ve doğal ki okumanın bir tadı varsa eğer o tadı damağınızda bırakıyor. Sonrasında okuduğum diğer kitaplarını Kırık Kanatlar kadar sevemedim malesef. Ama zaman içerisinde tekrar tekrar okuyup aynı keyifi alacağıma emin olduğum bir kitap. Kırık Kanatlar Halil Cibran
71 syf.
·85 günde·9/10
Halil Cibran kitaplarının bana göre insanı mest eden bir yönü var nedendir bilmem belki tanışmama sebep olan kişiden belki sözcüklerin insan içine işlemesinden. Kitabı açar açmaz ilk sayfadaki güzelliği tarif edeyim ötesini siz getirin '' Her genç adamın yaşamında, hayatının baharında birdenbire ortaya çıkan, yalnızlığını mutlu anlarla dönüştüren ve geçirdiği gecelerin sessizliğini dolduran bir ''Selma'' vardır' (bendeki kitap Zeplin yayın evine ait )
91 syf.
·2 günde·10/10
“Kavuşamayan her sevgilinin kırıktır kanatları.”
Cibran bu romanında gençlik aşklarının acılı ve tatlı hatıralarına götürüyor okurlarını. Her diyalogda kendinizi bulacak ve aşkı tadacaksınız.
Bir solukta okuyabileceğiniz ama tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir eser. Neredeyse tüm satırlarının altı çizilesi şairane bir anlatım.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
91 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kavuşamayan her sevgilinin kırıktır kanatları kalmıştır içinde sevgi kırıntıları.. Bedeninin hissedilen, ruhu saran hazin bir aşk öyküsü.. Halil Cibran dan muhteşem bir kavuşamama kurgusu.. Hüzün,hasret, aşk temasının yoğun işlendiği, özenle seçilmiş duygu dolu cümleler ile yine harikalar yaratmış Cibran.. Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum..
91 syf.
Kadının, özellikle Doğulu kadının gelenekler karşısındaki çaresizliğini ve güçsüzlüğünü vurgulayan, yeren ve eleştiren bir tavırla yazılmış Kırık Kanatlar.

Cibran olduğu düşünülen gencin Selma Karami`yle yaşadıkları çaresiz bir aşk hikayesi anlatılıyor kitapta. Birbirlerine tertemiz bir kalple , hem beşerî hem de tanrısal bir aşkla bağlanan bu iki gencin dramı içinizde bir boşluk yaratıyor.Birbirlerine duydukları aşkın kuvveti ve bunu dile getiriş şekilleri aşkın o bilinmeyen tanımına yeni bir anlam getiriyor. Aşkın, sevdiğini her şeyden korumayı öğrettiği, kendi aşklarından bile korumayı öğrettiği bu iki kalp bazen içinize işleyerek sizden biri oluyor bazen de kendi aşkınızı sorgulatarak kendinize yabancılaştırıyor.

Kadının kendi yaşamı üzerine söz sahibi olamadığı, ölümü bile bir lüks olarak gördüğü bu çıldırtıcı zihniyet yüzyıllar boyu bitmeyen ve bitmeyecek bir meselenin sonucu.

Betimlemeleri benzetmeleri ve okuyucuyu derinden etkileyen örnekleri ile zengin bir dil şöleni yaşatıyor okuyucuya. Filozofluğunun verdiği yaşama ve var oluşa dair mesajları tespitleri ne kadar yerinde ve etkili ise hala günümüzde sergilenecek kadar başarılı ressamlığının verdiği o gözlem ve betimleme yeteneği de o kadar etkili.

Kırık Kanatlar farklı bir deneyim ve bambaşka bir lezzet verecek size. Bu lezzetli satırlardan birkaç örnek bırakıp size Cibran`ın duygu yatağında dingin istirahatler diliyorum.

"Tanrıların ruh asaletiyle ve beden güzelliğiyle donattığı bu kadın, bizim ancak sevgiyle anlayabileceğimiz, ancak iffetle dokunabileceğimiz hem apaçık hem de bulanık bir gerçekliktir."

“O geceden beri pek çok kez, Selma`nın ölümü yaşama yeğ tutmasının ardındaki psikolojik nedenleri düşündüm… Özverinin asaleti ile başkaldırının mutluluğunu, hangisinin daha güzel ve daha saygıdeğer olduğunu görmek için kaç kez karşılaştırmaya kalkmıştım… Ancak, şimdiye kadar tek bir hakikati anladım: İçtenlik bütün eylemlerimizi güzel ve asıl kılıyordu; Selma Karami`de bu içtenliğin ta kendisiydi, sağduyunun ete kemiğe bürünmüş haliydi.”
91 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir aşk hikayesi bu kadar mı güzel anlatılır be kardeşim.halil cibranın muazzam eserlerinden bir tanesi.eseri okurken duygulanmamak mümkün degil.karakter arasındaki uyum eserin bütünselliğini üst düzeye cıkartıyor