Sermin Karakale

Sermin Karakale

Çevirmen
8.1/10
85 Kişi
·
230
Okunma
·
0
Beğeni
·
85
Gösterim
Adı:
Sermin Karakale
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·3 günde·4/10
Ah kişisel gelişim kitapları! Henüz beni yanıltmadınız. Adıyla mesleğimde işe yarayacağını düşündüğüm bu kitabı okumak tam bir zaman kaybıydı. Yazarın daha önceki Etkili Anne Baba Eğitimi kitabının tutmasıyla piyasadan biraz daha para kazanmak için yazılmış bir kitap var karşınızda. Zaten kapağın tam üzerine, tüm dünyada 1 milyondan fazla sattı, yazarak "Bak herkes aldı." algısıyla yapılmış bir kitap. Sorunlar teşhis edilmiş evet; ama çözümleri evrensel değil. Uygulama yönüyle sıkıntı var. Ayrıca sayfaların çoğu tespite ayrılmış. Lafı dolandırıyor çözüme pek yer ayırmıyor. Kişisel gelişim kitaplari para koparmak için çıkarılır fikrimi yine değiştirmeyen bir kitap. İyi okumalar.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap sanırım bugüne kadar en fazla alıntı yaptığım kitap olabilir. İçerisinde o kadar dikkat çekici bilgi var ki hangi birini paylaşsam diye kararsız kaldığım oldu ve bazılarını paylaşmaktan vazgeçtim. Bu zamana kadar okuduğum en iyi biyografi kitabıydı. Cengiz Han.Moğol kültürü yada dünya tarihine ilgisi olan bireylerin okumasını şiddetle tavsiye edebileceğim bir çalışma olmuş. Sadece Cengiz Han'ın zamanını anlatmamış aynı zamanda çocukları ve torunları zamanına da değinmiş ve bu dönemin gelecekte kimleri nasıl etkilediği hakkında da bilgiler vermiştir. 13. yüzyılda yaşamış olmasına rağmen 20. yüzyılı nasıl etkilediğine dair bilgiyi bile bulabilirsiniz bu kitapta.
392 syf.
·Puan vermedi
Malesef yarım bıraktım. Kültürümüze uygun olmayan fikirler dikkatimi çekmedi ve beni daha fazla okumaya itmedi. Yine de okunabilir. Belki boş kaldığım bir ara bitirmeye çalışırım.
384 syf.
Bu kitap için söylenecek yegane söz Cengiz Han'ı ve Moğolları merak ediyor ve nasıl hüküm sürdüklerini öğrenmek istiyorsanız okumalısınız.

Okunduktan sonra Moğollar hakkında ki düşünceleriniz kısmen de olsa değişecek ve Cengiz Han'a büyük bir ilgi duyacaksınız. Şiddetle tavsiye ediyorum.
392 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öğretmenlerin sınıf ortamında varolan çatışmaları çözmeleri için etkin dinleme metodunun ne kadar önemli olduğu birkez daha anlamış oldum. Ancak yaş grubu itibari ile bu yöntem biz sınıf öğretmenleri için oldukça zor. Kitabın ana fikrine gelince, karşınızdaki insanın yaşı ne olursa olsun onu ciddiye aldığınızı hissettirin ve tüm sorunları ortadan kaldırın.
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sınavda sorumlu olduğumuz için alıp okudum. Ders niteliğinde olduğu için sıkıcı gelebilir ancak öğretmenlik okuyan ya da öğretmen olan insanların kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum. Zira yıllarca süren çalışmalar sonucu yazılmış bir kitap. Dönüt alınan uygulamalar örnek olarak yazılmış kitaba. Kültürümüze uygun olmadığına dair yorumlar da var. Ancak buna katılmıyorum. Çocukla beraber düşünmenin, onu anlamaya çalışmanın, dinlemenin, düşüncelerine önem vermenin, sorunlarına yardımcı olmanın neresi bize uygun olmayabilir ki? Bunları yaparken disiplini sağlamak için harcanan zaman size kalacaksa, daha fazla ders işleyebilecekseniz, mesleğinize olan sevginiz azalmayacaksa, enerjiniz sömürülmeyecekse ve size kalacaksa, 10 anlatıp 1 vermek yerine daha fazlasını öğrenmelerini sağlayabileceksiniz ve öğrencileriniz tarafından sevilecekseniz bunların neresi kültürümüze uygun olmayabilir? Bizde - ve dünyanın genelinde - yaratılan öğretmen algısıyla uyuşmuyor olabilir, evet. Ancak böyle bir uyuşma olsaydı zaten kitabın yazılmasına gerek kalmazdı.
Anlaşılır ve açık bir dille yazılmış, gerekli örnekler verilmiş, hafif molalarla sıkıcılıktan kurtulan bir eser. Keyifli okumalar dilerim..
384 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Cengiz han 'ın hayatı Jack weatherford tan okuyunca ağır bir dram kokusu geliyor. Belkide yaşadığı şeyler onu O yapmıştır.
Babası annesini evliyken kaçırırken aynı şey yıllar sonra onunda başına gelmiş. Karisi börte kaçırılmıştır. Bu arada ilginç bir adet vardır ülkede, baba ölürse yerine amcaları yoksa en büyük erkek anneyle evlenir. Bu duruma katlanamayan temuçin ( babasının öldürdüğü savaşçının ismi ona verilir) abi katili olur. Obayı terk eder. Yakalanir 10 yıl esir hayatı yaşar. Burhan haldun dağı ( tanrı dağına) gider. Eşini arar onun yaşlı biriyle evlendirildigini öğrenir. Yaşadıkları sıkıntılar onu adeta büyütmüştür. Yaşadığı bölgede fare ve böcek avlayarak yaşamıştır. Hiç bir para da resmi olmayan cengiz han 'ın, ortada gezen resimleri tamamen benzetmedir. Mezarı ile ilgili 300 atlı efsanesi vardır. Ölünce 300 katli ile bir mezar kazılır. Üstünde gezen atlılar mezarın yerini belli etmemek için çalışmışlar sonra 2. , 300 atlı 1. ,300 atliyi oldurmus, 3. ,300 atlida 2. ,300 atliyi yok etmiş. Kimse neresi olduğunu bilemesin diye....Günümüze kadar hemen hemen hiç bir belge yok. " gizli tarih" adında bir metin bulunmuş ve bir çok hayat hikayesi birleştirilmiştir. Doğduğunda elinde bir kan pihtisi var. Annesi gölgenden başka dostun olmayacak demiştir. Bu arada annesinin türk olduğu ile ilgili bir yazı okumadım.
384 syf.
·5/10
DİKKAT BU İNCELEME KİTAPTAN ALABİLECEĞİNİZ TADI AZALTMA İHTİMALİ OLAN CÜMLELER(SPOİLER) İÇERMEKTEDİR.

Yeni şeyler okumak, tarih konusuna meraklı olanlar için okunabilir bir eser. Kitabın başlangıcında okuduğum, yazarın bu kitabı yazmak için moğolistana gitmiş olması okuma heyacanımı arttırdı. Cengiz Han ve Moğolların tarihine imza atmış tarihi şahsiyetler ve olaylar işlenmiş. Bu bakımdan doyurucuydu. Moğolların kültürleri nasıl birleştirdikleri, ticareti nasıl yaydıkları gerçekten benim için yeni bilgiler oldu ve bir çok karanlık nokta benim için aydınlandı. Bilimi,yazıya ve teknolojiyi, tarım ürünlerini geliştirmek için bugünün tabiriyle AR-GE tekniklerine benzer teknikleri kullanmaları ilginçti.
Şunu anladım ki Moğol tarihi yazılmadan, tam olarak bir dünya tarihi yazılamaz.
Bugünkü pekçok şeyin (bize batı icadı diye anlatılan)tohumları o zaman atılmışmış.

Ama Moğolların ekseriyetinin niçin İslamı seçtikleri ve o topraklarda yaşayan Türklerle olan ilişkileri ,hususunda pek bir şey bulamadım. Bazı cümleleri, özellikle Türkler ve Müslümanların sözkonusu olduğu cümleler; biraz önyargı kokuyordu.
Bazan olayları ve kişileri birbiriyle ilişkilendirmekte sıkıntılar yaşadım. Bu yüzden geriye dönüp bu kimdi?ne yapmıştı? diye bakmak gereği duydum. Buda zamanımı aldı tabi ve okuma isteğimi azalttı.
Bilmem tercümedenmidir? yok sa orjinalindenmidir? Birçok devrik cümle ve çelişkilerle dolu. Bir paragrafta methedilen bir şahsiyet diğer paragrafta beceriksizlikle, beyinsizlikle suçlanıyor. Birçok harf ve noktalama hatası içeriyor.

Bilmem, baskı ve tercüme tekrar gözden geçirilir mi?
392 syf.
·3 günde·8/10
Tüm eğitimcilerin okuması gereken bu kitapta,öğretmen-öğrenci ilişkilerinin aralarındaki iletişimin arttırılması,model olması,öğrencilerin sorunlarına karşı verilebilecek yöntemler,etkin dinleme,sorunları önlemek için sınıf ortamının değiştirilmesi,çatışma yönetimi gibi konulardan bahsedilmektedir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sermin Karakale
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 230 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 194 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.