Servin Sarıyer

Servin Sarıyer

YazarÇevirmen
7.1/10
464 Kişi
·
1.098
Okunma
·
1
Beğeni
·
483
Gösterim
Adı:
Servin Sarıyer
Unvan:
Yazar
"Genel seçimler olmadan,basın ve toplantı özgürlüğü olmadan,fikirler için mücadele etme özgürlüğü olmadan,hayat her alanda biter,hayata dair bir suret olmaktan öteye gidemez ve hayat denemeyecek bu görüntüde yaşayan tek şey bürokrasi olur."
Servin Sarıyer
Sayfa 159 - Karakarga Yayınları /Rosa Luxemburg
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İran masalları saatler içinde okuduğum güzel bir kitap :) içinde isminden de bulunduğu gibi İran'da anlatılan masallar var. Ve masalların hepsini severek okudum :) Ve masallarda güzel olduğu gibi ders verici aynı zamanda. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. İyi günler.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Büyük-çok büyük, görkemli, renkli, korkutucu.. Ejderhalar hayatlarımıza çocukluklarımızda giriyorlar. Kimimizi alevleriyle ürpertiyor, kimimizi büyülüyor.
Ben ejderhalar hakkında çok düşünmemiştim.. Ta ki Targaryen Hanesi'nden İsminin Birincisi Daenerys Fırtınadoğan, Büyük Çöl Deniz'in Khaleesi'si, Ejderhaların Annesi, Zincir Kıran, Andallar'ın ve İlk İnsanların Kraliçesi, Yedi Krallık'ın Hükümdarı, Diyarın Koruyucusu’na kadar. Ve kendimi büyülenen yetişkin-çocuklar tarafında buldum.
Edith Nesbith ejderhaların kanatlarının altında masallar anlatıyor, zorluklar karşısındaki cesaret örneklerini. Çok canlı karakterleri. Diğer eserlere ilham verecek denli..
*
Yazdığı çocuk kitapları ile birlikte yaşam öyküsüyle de dikkat çekiyor Nesbith. Durmadan çalışan- üreten ve çokça düşünen bir kadın o. Dili samimi, sade ancak düşündürücü de..
168 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Elimde toplamda 5 tane bu masal kitaplarından vardı ve ilk olarak Kızılderili masallarına başlamak istedim.
İçinde toplamda 9 tane masal var ve ben hergün uyumadan evvel bir tane okuyarak devam ettim.
Bir seferde okuyup bitiemek elbette mümkün ama benim için okuduğum masalın bende bıraktığı etki ile uyumak ve hergün gecenin masalıni merak ederek devam etmek cok keyifliydi.
Ilk 3 masalı cok sevmekle birlikte arada garipsedigim veya anlamadığım masallar da oldu. Icerisinde cesaretten, iyi niyete, kendine guvenmekten pes etmemenin önemine kadar bir cok kavramla karşılaşacaksınız.
Bir de her masalın sonunda bunu dinleyen cocuk acaba nasıl bir anlam çıkarır diye düşünmeden edemedim.
Devam eden aylarda bu sekilde masal okumalarimi sürdürmeyi planlıyorum.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalıma göz atarsanız çok sevinirim;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
280 syf.
·32 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yirmi Dört masaldan oluşan bu kitaptan önce İran masalları isimli kitabı okumuştum. Yakın zamanda ikincisi çıkan İran masallarından çok daha beğendim bu kitabı. Masallar çok uzun değil. Ancak gerçekten çok güzel masallar var kitapta. Ayrıca çocuklara da rahatlıkla okunabilir. Bu kıyaslama yalnızca İran masallarının ilk cildi ile yapılmıştır.

Sonuç olarak beğendim.
173 syf.
·2 günde·8/10
İçerisinde 8 farklı hikaye bulunan bir masal kitabı aslında Ejderha Kitabı. Büyüklere masallar tabi ama Edith Nesbit'in eğlenceli hayal gücü sayesinde her sayfada kıkırdamalarım arttı :)
Zaten Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serisine ilham veren kitap olduğunu öğrendiğim an almaya karar verdim ve güzel olacağını tahmin ediyordum!!!
Ben en çok 'Dokuz Girdaplı Ada' hikayesini sevdim. Büyücüler, lanetler, girdaplar ve tabii ki ejdarhalarla dolu çok güzel bir hikaye olmuş sadece her hikayede ejdarhaların kötü olması fikrini sevmedim!
Kitabı kitabevinde 'çocuk kitapları' rafından aldım ama bence kitabevlerinde de yaş grupları olmalı. 3-12 yaş arası çocuk diye geçiyor ama benim okuduğum çoğu çocuk kitabı 12 yaşa bile ürkütücü gelebilir :)

Edith Nesbit Ejderha Kitabı
280 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kıssadan hisse öğütler içeren, ahlâki dersler veren masallar kitabı. Bir çoğuna çocukluğumuzda okuduğumuz hikâyelerden aşina imişiz gibi hissettiriyor zaten. Masal okumak için çocuk olmaya gerek yok. Zaman zaman okuyup unuttuklarımızı hatırlamalı ve kendimizi sorgulamalıyız.
176 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap bana sadece kadınların ne kadar güçlü varlıklar olduğunu bir kez daha öğretmiş oldu. Herkesin okuması lazım. Tarihi sadece erkeklerin yazmadığını, erkekler kadar hatta onlardan daha güçlü, akıllı, kurnaz ve acımaz kadınlar bulunduğunu da öğrenmeli insan.
144 syf.
·9 günde·6/10
Kitapta 12 adet masal yer alıyor. Her gün bir tanesini okumaktı maksadım. Bugün son üç masalı okuyup, kitabı bitirdim. Bazı masallar oldukça sıradan geldi bana ama birkaç tanesi çok iyiydi.

- Aç adamın inancı
- Akıllı tavşan
- Çiftçinin oğlu ile sihirbaz
- Yıldız falcısı ayakkabıcı Ahmed

masallarını çok beğendiğimi söylemeliyim.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
12 masaldan oluşan kitapta en çok, Kedi ile Fare, Deveye Binen Tilki, Yıldız Falcısı Ayakkabıcı Ahmet, Emin ve Gulyabani ve Nuşirevan’ın Mezarı isimli masalları beğendim. Günümüz çocuklarından çok, tabletten önceki zamanda çocuk olmuş yetişkinlere hitap ediyor bence. Kısacası kitabı beğendim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Servin Sarıyer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1.098 okur okudu.
  • 45 okur okuyor.
  • 466 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.