İran Masalları

8,1/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
167 gösterim
İran Masalları, çeşitliliğiyle zengin, karmaşık ve büyülü bir kültürel yapıyı binlerce yıl boyunca korumayı başarmış topraklardan doğdu. Kaynağını Budizm, Hinduizm, İslam ve Zerdüştlük'ten alan bu masallar, İran’daki değişik inanç ve kültürlerin bin yıllar içinde nasıl iç içe geçtiğini ve ortaya biricik, özgün bir yaşayış çıkardığını gösteriyor.

İran masalları, yeniden yorumlanmış ya da bambaşka kurgulara adapte edilmiş halleriyle, zamanla bütün yeryüzünü dolaştı. Çağdaş edebiyatın fantastik unsurları bile varlığını büyük ölçüde, genellikle erdem ve bilgelik üzerine kurulu bu yalın anlatımlara borçlu.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786059670593
 • Yayınevi:
  Karakarga Yayınları
 • Kitabın Türü:
Traktörleri Seven Kedi 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İran masalları saatler içinde okuduğum güzel bir kitap :) içinde isminden de bulunduğu gibi İran'da anlatılan masallar var. Ve masalların hepsini severek okudum :) Ve masallarda güzel olduğu gibi ders verici aynı zamanda. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. İyi günler.

Martenteo 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Masal seven bizim gibi her büyük çocuğun okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.Zaten sayfa sayısı az ve elinize alır almaz bitireceğiniz, içinde fabllar,Zâl oğlu Rüstemler,Keyhüsrevler,periler,sihirbazlar, birçok dine dair izler bulacağınız bir eser. Tabii doğu masallarının güzel bir özelliği olarak her biri illa ki bir hayat dersi içeriyor.

Köhne Saray 
27 Oca 13:23 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bir masal kitabı ancak bu kadar kötü olabilir. Kapağına biraz etnik desenler koyalım, nasıl olsa İran yeterince ilgi de çeker iyi bir pazarlama olur diyerek basmışlar kitabı. E içimde ne var hiçbir şey. Mesele içindeki masalların bilinirliği falan değil onu anlatış şekli. Buradaki masallar bir çocuğun rüyasını anlatması gibi şöyle oldu bu geldi şuraya gitti gibi basit cümlelerden oluşuyor. Bir masal ancak bu kadar kötü yazılabilir, anlatılabilir.

Kitaptan 4 Alıntı

Cem 
 18 Şub 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sizden aşağı olanlara, sizden yukarıda olanlardan görmek istediğiniz hürmeti gösteriniz

İran Masalları, Anonim (Sayfa 136)İran Masalları, Anonim (Sayfa 136)
Deniz ATAÇ 
12 Oca 01:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

On derviş bir kilimde uyurken, iki padişah bir dünyaya sığmaz.

İran Masalları, Anonimİran Masalları, Anonim
Deniz ATAÇ 
13 Oca 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O koskoca Firdevsi, dünyaca ünlü savaş mesnevisi Şâhname'yi yazmak için Dikhân Dikhân dolaşmış.

İran Masalları, Anonimİran Masalları, Anonim
Deniz ATAÇ 
13 Oca 21:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İran topraklarında eski efsaneleri gelecek kuşaklara aktaran kişilere Dikhân denirdi. Bir Dikhân, hikâyelerini belirli durumlar ve olaylar karşısında anlatarak kıssadan hisseler çıkartmakla kalmaz, güncelliğini koruyan mevzuları geçmişin birikimine atfetmiş olurdu.

İran Masalları, Anonimİran Masalları, Anonim