Adı:
Kerem İle Aslı
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
297
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754587043
Çeviri:
İsa Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kerem İle Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem İle Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı: Temel yapısının 16. yüzyılda Kerem Dede ya da Aşık Kerem adlı bir aşığın şiirleriyle oluştuğu sanılan ve günümüzde de halk anlatıları arasında en iyi bilinenlerden biridir. Ayrı dinden olan iki sevgilinin kavuşamayışı ekseninde ilerleyen öyküde, kızıyla uzaklara kaçmakta olan Ermeni keşişle onun ardındaki Kerem'de, geçmiş kadar bugün de kendini gösterir gibidir. Bu kitapsa, ortaklıklar ve farklılıklar için, öyküyü hem Anadolu hem de Azerbaycan versiyonlarıyla önümüze getirmektedir. 
(Tanıtım Yazısından)
297 syf.
·2 günde·7/10
Kerem ile Aslı çokça duyduğumuz, dilden dile dolaşan anlatılagelen fantastik bir öykü .
Kerem Halep 'te zengin bir beyin oğludur.
Aslı ise Ermeni keşişin kızı. Keşiş ise Kerem'in babasının haznedarıdır. Biri hristiyan biri muslümandır.Ayrı dinden olan iki sevgilinin din uyuşmazliğı yüzünden kavuşamaması,kızını alıp kaçmakta olan keşiş ile onun ardından koşan Kerem ile yoldaşı Sofu'nun kovalamacısini anlatan sonu kötü biten bir öyküdür Kerem ile Aslı...
297 syf.
·Puan vermedi
Sıkıldığım zamanlardan birinde kitaplıkta görüp de okuduğum hikayelerden biri daha. Ne yalan söyleyeyim adımın Aslı olması da kitaba karşı bir merak oluşturmadı değil aslında.
Kitap Halk edebiyatının çoğu özelliklerini barındırıyor. Çoğunlukla 11'li hece ölçüsünden meydana gelmiş dörtlüklerden oluşuyor. Selvi boylu, ok kirpikli, hilal kaşlı gibi bir çok mazmun kullanılmış.
İsfahan padişahının ve vezirinin (keşiş) hanımlarının bir türlü çocukları olmazmış. Bir gün bir elma ağacı ekmişler. Ve bu ağaçtan bir elma yetişmiş. Hikayeye göre bu elmanın bir yarısı Kerem diğer yarısı ise Aslı'ymış. Padişahın karısı ile Keşiş'in karısı aralarında anlaşmışlar: Çocukları büyüdüklerinde birbirleriyle evleneceklerdir. Fakat keşiş hıristiyan bir ermenidir. İhtimali olmayan bu sözü de "daha çocuklar küçük ileride unutulur" deyip kestirmişler. Derken çocuklar büyümüş. Kerem bir gün( klasik aşık edebiyatı) rüyasında güzel bir kızdan bade içtiğini görür. Daha sonra bu kıza bir bahçede rastlar ve aşık olur. Bunu öğrenen keşiş kızını da alıp uzak diyarlara kaçmaya başlar. Kerem de Aslı'ya ulaşmak için yakın dostu Sofu'yla diyar diyar gezmeye başlar. Yolda karşılaştıklarına sazını alıp türküler söyler. En sonunda Aslı'ya ulaşır. Ama keşiş kızını müslüman birine vermemekte kararlıdır. Ve kızını ancak kendisinin vereceği fistanı giyerse evlendireceğini söyler. Fistan büyülüdür. Kerem fistanı açamaz, düğmeler kendiliğinden yeniden iliklenir. Kerem Aslı'ya ulaşamayacağını anlar ve aşkından yanarak kül olur. Aslı da keremin külleri başında tutuşarak keremin küllerine karışır.
Fazlaca spoiler vermişim ama halk hikayelerinde ki o maneviyat ve gerçek aşk olgusu beni derinden etkiliyor. Şimdilerde ise aşkın tanımını yapmakta zorlanıyor ve ona olan inancımı gün be gün kaybediyorum. Fazlaca abartılı efsaneleşmiş bu aşklardan ders çıkarmalı, aşkı ve sevgiyi basite indirgememeliyiz.
297 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Şubat serisinin 7.kitabı
.
.
Şu dillere destan aşıklardan ilkini okudum sonunda.
İsfahanda yaşayan şahın oğlu olan kerem şahın haznedarlığında görev yapan kesişin kızı Aslı'ya aşık olur.
Zamanında çocukları olmamışken eğer olursa evlendirelim diyen aileler çocuklar büyüdükçe bu karadan vazgeçmiştir.Ama işte Keremin gönlü Aslı'ya vuruldu bir kere kaçış yoktur.Şah oğlunun saz ile şiire düşen aşkına karşılık kızı ister.Aslının babası ilk başta vermek istemesede bana 5 ay kadar mühlet verin der.Ardından buna razı gelmeyen kız babası ailesini de alır kaçar.Bunu duyan bizim Kerem ise sofa ile düşer yollara.Her durduğu yerde kah insana kah dağa taşa,kah köprülere derelere şiirler söyler Aslıyı sorar.Onlar nereye gitti derse oraya gider..Bu uzun şiir faslı ve arayışlar kayseride son bulur.Fakat kesişin ahbabı olan kayseri beyinin adamları Keremi tutuklar.Kerem onlara aşkını ispat edince Bey kesişin kızını ister Kereme.Ama kesiş tekrar kaçar.Bizim kerem gene düşer yollara.Sonunda bey kesişi halepte yakalar ve ikna eder,böylece bu iki aşığın nikahı kıyılır.Ama kızını kereme yar etmemeye ahd etmiş olan kesiş kızına büyülü gömlek giyidir.Kerem aslının düğmelerini bir türlü çözemez.Ardından kerem ateşler içinde bi ah çeker yanar kül olur.Külleri toplarken aslı da tutuşur aleve.Kavuşan ise geriye kalan kül olur..
Dip not:Aşkın dilde söylenen değilde vefa gerektirdiğini cefaya yürek germek sefaya şükretmek gerektiğini gördüm bu kitapta.
Keremde ki aşk ise şu zamanda yaşanan nedir acep dedim kendimce.. .
.
.
@balcizehra52. ..
.
191 syf.
·2 günde·2/10
Hayatımda okuduğum en gereksiz, en saçma şeylerden biri. Gerek otuz iki dişi çekilen Kerem'in ağzından kanlar boşalırken elinde sazla dişlerini çeken kızı kovalaması, gerek gerdek gecesinde kızın elbisesinin düğmelerini elleriyle değil sazla çözmek istemesi, gerek o düğmeler çözülmeyince "muradıma eremedim" deyip yanarak kül olması, gerek de Aslı'nın annesinin Kerem yanınca "olur böyle şeyler" minvalinde konuşarak kızına teselli vermeye çalışması. Eğer 100 temel eserin içinde bu varsa toplumumuz neden bu halde sorusuna verilecek tek bir yanıt vardır, onu da yazmayayım. Bir de kuru kafayla karşılıklı sazla istişare etmeleri iyiydi, o kadar. Yukarıda yazdığım absürt üç beş durum ve o istişare dışında varlığını meşrulaştıracak hiçbir yanı yok bu kitabın. Saz çalan, işsiz bir arkadaşını da peşine takıp dağ bayır "yaniyeemm" diye gezen bir adamın, Posta Gazetesinin "okuyucularımızın şiirleri" adında paylaştığı dörtlükler kadar bile etkileyici olmayı çoğu zaman başaramadığı antin kuntin yakarışları. Beğenenler neyin kafasını yaşıyorlar bilemedim.
296 syf.
·7/10
Kitabın azerbaycan bölümünü okumanıza gerek yok aynı destanı farklı karakterlerle yazmışlar. Kerem ile Aslı eserinin kapı yayınlarından basılmış olan kitabı daha güzel onu okumanızı tavsiye ederim.
168 syf.
·Puan vermedi
Kerem ile Aslı'nın meşhur hikayesi. Kerem sizsiniz Aslı ise varmak istediğiniz hedef. Kerem Aslı' yı dağlardan, ovalardan, kurtlardan, kuşlardan sordu. Sizde hedefinize ulaşmak için dağlara, ovalara, kurtlara, kuşlara danışın. Kainat ile ruhunuz arasındaki ahengi keşfedin.
297 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken ister istemez günümüzdeki aşklara, sevgilere bakıyor insan. Fakat dıştan öylesine sevimli öylesine bağlı görünen aşkların hiç biri böyle saf ve gerçek aşkların yerini tutmuyor fikrimce. Kitapta Ferhat'ın sazı ve türküleri olay örgüsünde büyük rol almış. Ferhat ile Şirin gibi gerçek aşklarla karşılaşmamız dileklerimle.
297 syf.
Çağımızın büyük ozanı Nazım Hikmet'e "Sen kendi sesinle kül olursun ey!/ Kerem/ gibi / yana/ yana.../' Deeeert/ çok / hemdert / yok'/ Yürek-/ -lerin/ kulak-/ -ları/ sağır.../ Hava kurşun gibi ağır/ Ben diyorum ki ona:/ Kül olayım/ Kerem gibi/ yana/ yana.../ Ben yanmasam/ sen yanmasan/ biz yanmasak/ nasıl/ çıkar / karan-/ -lıklar/ aydın-/ -lığa..."dedirtir. Kerem'in içinde yanan, Kerem ile Aslı'nın sevgisinin esinlettiği halk sevdasıdır, sonsuz sevgilerin yarattığı sanatsal inançtır(Adnan Binyazar). Keyifle okuyacağınız bir halk hikayesi. Kerem'in Aslıya olan aşkı ve bu uğurda yaptıkları oldukça etkileyici okuyun, okutturun efenim.
297 syf.
·Beğendi·10/10
Müslüman Kerem'in keşiş kızı Aslı ile olan aşk maceralarını konu edinen ve kitapta Anadolu ve Azerbaycan varyantları bulunan bir halk hikâyesidir. Aşık Kerem adlı bir aşığın anlatması olarak düşünülmekte ve takriben 15-16. yy dolaylarına tarihlenmektedir. Ana tema aşk olsa da genel çerçeve de din uyuşmazlığı karşısında kavuşamama olarak değerlendirilebilir. Türlü diyarlar aştıktan sonra Kerem Aslı'ya kavuşur fakat keşişin yaptırdığı efsun sebebiyle tamah edip münasebete giremezler. Kerem ağzından alevler çıkartarak yanar, Aslı da külleri saçı ile süpürürken tutuşur.
Yari bulsam, kına yaksam eline;
Alıp gitsem vatanıma;elime,
Bir kerecik sarılaydım beline,
Kerem ağlar; kaftan ağlar; bel ağlar.
Yüce yüce dağlar aşan,
Uyan Kerem Aslı geldi,
Aşk ucundan derde düşen,
Uyan Kerem Aslı geldi..
Anonim
Sayfa 167 - Sis
Bir haber almadım gözü eladan,
Onun için kurtulamam beladan,
Çok zamandır haber gelmez sıladan,
Hiçbir haber getiren yok, gelen yok.
Yoluna koymuşum canı,
Didemden akıttım kanı,
Kerem sevdi Aslı Han'ı,
Ben dönerim, gönül dönmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kerem İle Aslı
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
297
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754587043
Çeviri:
İsa Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kerem İle Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem İle Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı
Kerem ile Aslı: Temel yapısının 16. yüzyılda Kerem Dede ya da Aşık Kerem adlı bir aşığın şiirleriyle oluştuğu sanılan ve günümüzde de halk anlatıları arasında en iyi bilinenlerden biridir. Ayrı dinden olan iki sevgilinin kavuşamayışı ekseninde ilerleyen öyküde, kızıyla uzaklara kaçmakta olan Ermeni keşişle onun ardındaki Kerem'de, geçmiş kadar bugün de kendini gösterir gibidir. Bu kitapsa, ortaklıklar ve farklılıklar için, öyküyü hem Anadolu hem de Azerbaycan versiyonlarıyla önümüze getirmektedir. 
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 304 okur

  • Berkan Öztürk
  • Furkan Köroğlu
  • Şeyma
  • Emrecan BAŞKALE
  • Handan
  • Duru Çamcı
  • Fatih bardaslı
  • Cem DENİZ
  • Büşra Ertuğ
  • nilay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%37.5
25-34 Yaş
%39.6
35-44 Yaş
%12.5
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68
Erkek
%32

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.5 (7)
9
%11.5 (7)
8
%19.7 (12)
7
%16.4 (10)
6
%4.9 (3)
5
%6.6 (4)
4
%4.9 (3)
3
%0
2
%0
1
%1.6 (1)