Şeyda Aydın

Şeyda Aydın

Yazar
10.0/10
22 Kişi
·
27
Okunma
·
6
Beğeni
·
177
Gösterim
Adı:
Şeyda Aydın
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 23 Nisan 1981
Şeyda Aydın, 23 Nisan 1981 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini İzmir'de tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmuştur.

Şu an İstanbul'da hayatına devam eden yazar gelecekte de henüz nerede yaşayacağını bilmeyenlerden biridir. Gelecekte Nebula, Hugo, Locus ödüllerinden almayı düşünen idealist bir roman yazarıdır.

Yazar romanlarında Queer dünyalar yaratıp, Queer karakterleri başrolünde kullandığından dolayı Türkiye'nin ilk Queer fantastik, bilim kurgu romancısıdır.

Şeyda Aydın, senaristlik ve film yönetmenliği alanlarında çeşitli atölye ve kurslara katılmış, senaryo yazarlığı eğitimini tamamlamıştır. Bu zamana kadar roman, kısa öykü ve yurt dışı film-dizi endüstrisi için senaryolara yazıp projelerini göndermiştir.

Şu an için kendisine ait üç adet yayınlanmış roman bulunmaktadır. İlki Diğer Evrenin Senaristi, ikincisi de Diğer Evrendeki Kadın, üçüncüsü de Parçalanmış Yansımalar adlı romandır.
Geç kalan, ertelenen, tereddüt edilen bir aramanın; iki insanın ve çevrelerindeki insanların hayatlarını sonsuza kadar değiştireceğini kim bilebilirdi?
Evin duvarlarına ölümün sinsice girip pis kokusunu bırakacağını değil, evin her köşesinde hayatı anlamlı ve güzel kılan tüm anıların yaşanacağını hayal etmişlerdi.
“Haydi kendine gel velet, şimdi sızlanma zamanı değil, bol bol su iç, belli ki bizimle beraber daha çok koşacaksın. Bu akşam hep birlikte bir opera binası basıp oradan malum hatunu almamız lazım."
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Herkesin evinde olması gerektiği şu günlerde, kitap okumaktan güzel ne var? Bir kitabın daha sonuna geldim ve mutlu oldum. İnşallah önceki yorumumda beni eleştirenler etrafta yoktur. Çünkü yine tekrar ediyorum, ben klasik Türk Edebiyatı filan okumayı sevmiyorum, ama bu yazarın kitapları ezberbozan cinsten gerçekten. Yerli klasik edebiyat sevmeyen, yabancı edebiyat sevenler için ideal. Birçok incelemede bile aynı biçimde düşünen okuyucuların aynı şeylerden bahsettiklerini okudum. Parçalanmış Yansımalar kitabını ilk önce okumama karşın, yazarın ilk kitabı olan Diğer Evrenin Senaristi kitabından da büyük keyif aldım. Hızlı bitti. Şimdi ikinci kitabına geçeceğim. Okuduğum bu kitap, çok masum, romantik bir aşk hikayesi ama macera ve heyecan asla bitmiyor. Merak ediyor, bitirene kadar kıvranıyorsunuz. Şunu gördüm, yazarın kitapları alternatif evrenlerle birbirine bağlı bilmecelerden oluşuyor, ama asla yormuyor. Çünkü dili sade, anlaşılır, akıcı olduğundan aklınız asla karışmıyor. Diğer okuyanların dediği gibi daha iyi yerlere gelmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. En heyecanlandığım bölüm, Eeva karakterinin göl evine gitmesi ve hastane ile ilgili olan bölümlerdi. Ama Veera'ya ve aşka verdiği öneme bayıldım. Hayvanlar, doğa, orman, göl evi, rüya gibi bir dünya, rüya gibi bir aşk hikayesi, birbirine kavuşmaya çalışan iki sevgili, aile kavramı okuyucuyu kitabın içine sürüklüyor. İmrendim, keşke orada yaşasam dedirtti. Tavsiye edilen bir kitap Diğer Evrenin Senaristi. Evde kalın, kitap okuyun.
336 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Yine müthiş bir kitap okudum. Heyecandan elimdeki kitabı nasıl bitirdiğimi anlamadım. Yazar beni yine aykırı aşkların, maceraların dünyasına götürdü sağolsun. Muhteşem bir dünya düşünün, ne hastalık var, ne işsizlik, ne nefret, ne savaş, heryer yemyeşil, evler bahçeli ve ferah. İnsanlar birbirine saygılı, sanat ön planda, daha bir sürü şey. Ama içlerinde bu güzelliklere rağmen mutsuz olan biri var.

Bu dünyadaki kahramanımız Veera, çok sevdiği birini kaybetmiştir, hayatının aşkını ve bir anda alternatif evrenin varlığı bulununca, hoop oraya gider, çünkü hayatının aşkını bulmak istemektedir. Ama bu gittiği yer nasıl mıdır? Kendi dünyasının tam zıttı, dünyanın en kötü alternatifi. Veera hayatının aşkına kavuşabilecek mi? Kavuşursa bu ona benzeyecek mi? Kafamda deli sorularla heyecanla okudum, sürprizli sonundan ise çok memnun kaldım. Bununla birlikte, Bekka isimli Doktor karakteri ve Riki isimli mafyavari, komik karakteri baş kahramanlara göre daha çok sevdim ben, ne bileyim. Özellikle Bekka'ya haksızlık edildiğini düşünüyorum, çok üzüldüm.

Kısa kesiyorum. Bu kitap, ütopyadan distopyaya aşırı romantik bir yolculuk hikayesi. Bizim gibi ülkelerde maalesef böyle kitapların değerini anlayan çok az olur ve böyle akıcı romanları her yazar yazamaz. Benim gibi farklı kafalara tavsiyedir.
354 syf.
·Beğendi·10/10
Ben asla yerli yazar okumam (zevk meselesi buna karışılmasın) ama bu yazarı yerli kategorisine asla koymuyorum. Hayalgucu farkli bi kere. Çılgın bi kurgu yapmış, bi kere çok akıcı, çok sürükleyici bi kitap. Her bölümü bitirdiğimde bir sonrakine merakla devam ettim. Distopik bir dünyanın kötü, karanlık, iç boğucu yanlarını güzel detaylandırmış yazar. Bir de üstüne tecavüzcü bir devlet adamı profili iyice insanı geriyor. Kitapta en çok sevdiğim bölüm ise tecavüze uğrayan ve öldürülen çocuklar için alınan intikam. Hiç beklemediğim şekilde çok yaratıcı olmuş. Bütünüyle çok tatmin edici bir kitaptı benim için. Yazarın bir sonraki kitabını da dört gözle beklerken yazdığı onceki iki romani okuyacağım. Yabancı bir yazarı okur gibi okuyun bu yazarın kitaplarını. Şu an çok akışta ve iyi üretiyor.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatının tek aşkını kaybeden bir kadın için yaşam çekilmez hale gelmeye başladığında birden bu mucize olur ve paralel evrenler arasında geçişi mümkün kılan makineyi arkadaşları keşfeder. Romanın kahramanı bu evrende kaybettiği aşkını diğer evrende yeniden kazanabilmek için macera dolu bir yolculuğa çıkar. Başarılı olup olmadığını söylemeyeceğim ki merakınız daha da artsın. Ben okurken çok meraklandım doğrusu. İlk kitabı ile hem bağlantılı hem bağımsız olduğunu bildiğim kitabı, ilkini sonradan okumama rağmen çok keyif aldım. Şimdi dönüp Diğer Evrenin Senaristi’ni, ardindan Parçalanmış Yansımaları tekrar okuyacağım. Alintilari ise sizlere aktaracağım. xoxo
304 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle yabancı isimli karakterler ve mekanlarla bunların anlatılış biçiminden evrensel bir roman olmayı amaçlayan romanın bunu başardığını söyleyebilirim. İki kadının aşkını daha önce duymuş olmama rağmen bunun nasıl olacağı konusunda hiçbir fikrim yoktu. Fakat romanı bitirdiğimde aşkın her renkte aşk olduğunu, cinsiyetsiz bir hissiyat olduğunu çok iyi anladım. Yazarı böyle bir konuyu fantastik bir kurgu içinde verebildiği, basılmamış topraklara girmeye cesaret ettiği için de tebrik etmek istiyorum. Zevkle soluksuz okuyabileceğiniz güzel bir roman.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın yazarı ülkemizdeki her yiğidin kolayca okuyamayacağı iyi hikayeler yazıyor bence, yani sadece modern, gelişmeye açık zihniyetlere yazıyor. Bu ülkede değeri bilinmeyecek romanları var. Açıkçası ülkemizde bunu yapan benzer bir yazara rastlamadım. İşi çok zor, tebrik etmeliyiz. Bu romanda iki kadının romantik aşk hikayesi üzerinden fantastik bir evrene götürüyor bizi. Ne abartılı cinsellik var ne de abartılı bilimkurgu yapılmış romanda. Anlaşılmayan birşey veya ortada kalan birşey yok. Akıcı, sade ama çok iyi bir anlatımla yazılmış. Neler olacak derken 5 güne kitap bitiyor. Sevgilisini kaybetmiş bir kadının, alternatif evrene yoluculuk ederek sevgilisinin aynısını tekrar kendine aşık etme çabası. Masumiyet, romantizm, orjinal ve şaşırtıcı kahramanlar... Sıradışı bir son bölümle, devamını istiyorsunuz. Herkesin her şeyi izlediği veya okuduğu günümüz çağında, kesinlikle okunması gerekiyor. Distopya ve ütopya sevenlere önerilir.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Vahşi hayvanlarla, yabanıl bir ormanda, göl kıyısında yaşayan roman yazarı bir kadının aniden rüyalar görmesinin ve paralel evrende aşık olduğu sevgilisinin peşine düşmesinin hikayesi. Olaylar rüya gibi bir dünyada geçince de tadından yenmiyor. Kahramanımız, paralel evrende aslında bir senarist olduğunu ve gerçek dünyada bir film yıldızı ile aşk yaşadığını öğrenince kafalar karışıyor, macera başlıyor. Yumuşacık, duygu dolu, saf bir hikaye ama kurgusu epey sarsıcı, tahmin edilemez olaylar dönüyor ve farklı bir sonla bitiyor. Hem romantik, hem fantastik hikayeleri seviyorsanız, film tadındaki bu roman kesinlikle tavsiye edilir. Sinema filmlerine, aktrislere, kitaplara, yazarlara, aşka göndermelerle dolu bir roman. Yaratılan dünya ve ülke rüya gibi. Orada yaşamak istiyorsunuz. Şeyda Aydın'ın romanları akıcılığı ve çabuk bitirilmesi ile bilinir. Sıkıcı, ağır edebiyat sevmeyenlerdenseniz, tavsiyedir.
354 syf.
·Beğendi·10/10
Bu romanı birkaç ay önce okumuştum, inceleme eklemediğimi fark ettim. Benim için, şaşırtıcı, kışkırtıcı, beklenmedik bir roman oldu. Yazar bu romanında kadınları kutsallaştırmış, inanılmaz kahramanlara çevirmiş. Feminist göndermeler de var. Tek bir olayın olmadığı, birçok karakterin ve paralel hikayenin net olarak anlatıldığı bir romandı Parçalanmış Yansımalar. Korkunç bir gelecek betimlense de cinayetler ve aşklar tıpkı günümüzde olanlar gibi aktarılmış, yabancılık çekmedim. Yazım dili çok çok akıcıydı. Motosiklet yarışına, Freya'nın silahına ve kurtlara, aşka hayran kaldım. Aniden çıkıveren, beliriveren şeylere bayıldım. Cinayetlere asabım bozuldu, duygulandım. Bazı yerlerde gülümsedim, mutlu oldum. Kahramanlara ve iç seslere bayıldım. Her şeyi anlatmak istemiyorum. Romanın yazarı Şeyda Aydın instagram hesabında şöyle diyor: "kitapları okumak için yazarının ölmesini beklemeyin."
Derinliği ve kaliteyi artık siz düşünün. Dilerim Türk edebiyatında böyle çağdaş eserlerin devamı gelir.
Yeni kafalarda, çağdaş edebiyat romanları arayanlara öneririm. Çünkü yerli romanlara hiç benzemiyor, sizi alıyor, başka yerlere götürüyor.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Kışın battaniye altına girip, yağmur ve kar yağarken, çayınız ve kahvenizle okuyabileceğiniz roman denebilir bu romana. Nedense hep sinema filmi izliyor hissi yaşatıyor yazar bana. Yürek dağlayan bir aşk öyküsüyle başlıyor roman… İlk kitaba göre olay fantastikten çıkıyor, bilimkurguya dönüyor, çünkü diğer evrene kapı açan garibimsi bir makine var ortada, ama yazarın akıcılığı, açık ifadeleri bizi bilinen bilimkurgu romanlarına gibi sizi sıkmıyor. Yine romantik, yine sevgi ve aşk dolu, yine kurgusal açıdan nefis bir hikâye… İlk kitap Diğer Evrenin Senaristi’nden tanıdığımız, sevdiğimiz kahraman Veera, bu sefer ölmüş sevgilisini paralel evrende bulmaya giden film senaristi ünlü bir kadın… Şok üstüne şok olaylar. Kahramanın yolculuk ettiği yer, kötü, kirli, pis bir paralel gerçeklik olunca macera başlıyor. Kurşunlarla, şiddetle tanışıyor, bulaşıcı hastalıkların varlığını öğreniyor. Sevgilisini bulabilecek mi sizce? Okuyun. Yine sürpriz ve beklemeyen bir final… Şeyda Aydın sıra dışı kadın kahramanlarıyla bilinen bir yazar. Şaşırtıyor. Ve üç yüz küsur sayfayı bir haftada okuyup bitirmeniz garanti. Tavsiye edilir.
354 syf.
·Beğendi·10/10
Beni etkileyen bir roman oldu. Romantik bilim kurgu hikayelerini seven okuyuculara göre ideal. Yine de belirtmekte fayda var, cinayetler, kötülük, teknolojinin yaşamı kısıtlaması gibi konular da işleniyor. İlginç bir kadın kahramanımız var, aşk yaşıyor, hayat mücadelesi veriyor, bir de seri bir katil etrafta gezip çocukları öldürüyor. Aşk, distopya, ütopya, polisiye hepsi bir arada. Tavsiye ederim. Belli bir tür altına koyamadığım, şaşırtan bir kitap oldu. Fantastik, bilimkurgu, polisiye, distopya... Yazarın alıntı yapılacak fazlaca sözünün olduğu bir roman. Ve çabuk bitiyor, çok çok akıcı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Şeyda Aydın
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 23 Nisan 1981
Şeyda Aydın, 23 Nisan 1981 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini İzmir'de tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmuştur.

Şu an İstanbul'da hayatına devam eden yazar gelecekte de henüz nerede yaşayacağını bilmeyenlerden biridir. Gelecekte Nebula, Hugo, Locus ödüllerinden almayı düşünen idealist bir roman yazarıdır.

Yazar romanlarında Queer dünyalar yaratıp, Queer karakterleri başrolünde kullandığından dolayı Türkiye'nin ilk Queer fantastik, bilim kurgu romancısıdır.

Şeyda Aydın, senaristlik ve film yönetmenliği alanlarında çeşitli atölye ve kurslara katılmış, senaryo yazarlığı eğitimini tamamlamıştır. Bu zamana kadar roman, kısa öykü ve yurt dışı film-dizi endüstrisi için senaryolara yazıp projelerini göndermiştir.

Şu an için kendisine ait üç adet yayınlanmış roman bulunmaktadır. İlki Diğer Evrenin Senaristi, ikincisi de Diğer Evrendeki Kadın, üçüncüsü de Parçalanmış Yansımalar adlı romandır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.