Seza Yılancıoğlu

Seza Yılancıoğlu

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
156 syf.
·4 günde
Orijinal adıyla “Présentation de la philosophie” kitabı dilimizdeki adıyla “Felsefeyi Takdimimdir “ kitabı felsefeye dair bulunan önyargıları bertaraf etmeye çalışan bir felsefeye ısındırma kitabı. Isındırma kitabı dediysem basit konulara değindiğini zannetmeyin. Unutmayın ki felsefede yüzyıllardır sorular aynı olmasına rağmen cevaplar değişir.

Yazarı “Cinsellik, Aşk ve Ölüm “ ile “Kapitalizm Ahlaki midir? “ kitaplarından tanığım için bir sahafta karşılaştığım kitabı alamadan edemedim bitirdikten sonrada iyiki de almışım diyorum.

Kitaba gelirsek yazar öne çıkardığı 12 kavrama dair kendi fikirleri ve felsefe tarihinin bakış açısını ifade etmeye çalışmıştır. Ahlak, siyaset, sevgi, ölüm, bilgi, özgürlük, tanrı, ateizm, sanat, zaman, insan ve bilgelik olan 12 kavramı nakış işler gibi ince ince işlemiş adeta yazar. Burada çevirmenide tebrik etmek gerek cümleler o kadar bütünsel ki hiç kopma yaşamadan okuyorsunuz unutmayın ki herhalükarda elinizdeki bir felsefe kitabı. Yazarın bu kavramlar seçmesindeki amaç bence sürekli konuşulan lakin sürekli bir kavram ve anlam karmaşışıyla karşı karşıya kalınan ifadeler olmasıdır. Misal doğru-gerçek, etik-ahlak, zaman-süre, bilge-bilgin gibi kavramların aynı anlama denk geldiği yanılgısından dolayı yazar bu karmaşanın önüne geçmek istediğini düşünüyorum. Bu kavramların ayrımı tartışmalarda büyük ayrılıklara sebep olmaktadır. Oysaki Sokrates’in “ …nedir? “ sorusuna denk gelir. Daha nitelikli ve daha verimli tartışmalar için bu kavramların farklılık ve aynılıklarını bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Felsefenin aslında hayatla eşdeğer olduğu ve her an bizim yaptığımız şeyin felsefe olduğu gerçeğiyle karşılaşmamızı sağlıyor kitap. İnsanoğlu ne kadar farketmesede aslında birçok kavrama dair gün içerisinde çözümler ve fikirler sunmaktadır. Bilinçli olması bunun çok daha büyük farkındalıklar yaratacaktır.
Non scholae, sed vitae discimus.

Kitapla kalın.
156 syf.
·5 günde
"Felsefe yapma!"
Bu ucuz (O zamanlar ciddiye alıp susardık) uyarıyı duymayan var mı? Her hangi bir durum karşısında coşkuyla konuşmaya, sorular sormaya başladığımızda bu ucuz uyarıyla bütün hevesimiz kırılmadı mı? Bir de kardeşi olan "Edebiyat yapma!" var. Fakat şu an ilkiyle ilgilenmemiz gerek.
2018 senesi benim için kitaplar bakımından oldukça verimli geçti ve geçiyor. Şinka tavsiye ettiği kitaplar sayesinde bu verimlilik içimi haz ile dolduruyor. Soyut düşünce yolunda Kafka'nın tabiriyle balyoz gibi inen Mirdad'ın Kitabı Şinka sayesinde girdi hayatıma. Hissedebiliyordum o andan sonra kurgu kitaplar tatmin etmeyecekti beni*. Buraya kadar okuduysan şimdi incelemeye yavaştan başlayabilirim.
- Mirdad'ın Kitabı
- Cehenneme Övgü
- Ermiş
- Aforizmalar (Halil Cibran)
- Tanrı Yanılgısı
- Bay Tanrı
- Tanrıya Karşı Söylev
- Ilerlemenin Kısa Tarihi
Ve Felsefeyi Takdimimdir.
* Öyle de oldu. Felsefe yapmak değildi amacım. Sadece düşünmekti istediğim. Var olana, yok olana dair sorulardı istediğim. Cevapların mutlak olup olmaması önemli değildi. Baska bir pencereden bakmak yetecekti. Evet, yetmedi. Felsefe ve düşünce kitaplarını incelerken karşıma bu kitap cıktı. Ne yazarı ne de eseri duymuştum. Nitekim buradan baktığımda da sadece bir kişinin okumuş olduğunu görünce hem merak edip okumalıyım hem de kimse okumadığına göre bir nedeni vardır deyip bir süre erteledim. Bu erteleme bir hafta sürmedi ve okumaya başladım. Daha ilk sayfalarda şu cümleler benim için yeterli olmuştu.
"Felsefe, tam olarak bir mücadeledir. Silahı mı? Akıl. Düşmanları mı? Budalalık, fanatiklik, bağnazlık veya diğerlerinin felsefesi. Müttefikler mi? Bilimler. Konusu mu? İnsanı da içine alan bir bütün veya bütünün içinde olan insan. Amacı mı? Bilgelik: Mutluluk, ama hakikatin içindeki mutluluk."
Sabaha karşı bitirdikten sonra hala anlayamadığım bir şey var: Neden sadece bir kişi okumuş bu kitabı?
Oysa bence üniversite çağındaki herkesin okuması gereken bir başucu kitabı. Okuyup bir köşeye bırakılacak kitaplardan değil. Zaman zaman bulanan zihinleri temizlemek için kaynak kitap.
Popüler kültür kitaplarını, bilmem neyin tonları ya da vampir kitaplarıyla mesguluz diyerek ukalalık yapmayacağım. Doğruyu kendimiz bulabiliriz sadece. Kabul ediyorum. Lise yıllarımda Stephen King'in 2007 yılına kadar yazdığı ve Türkçeye çevrilmiş ne kadar kitabı varsa hepsini okudum. Burada sadece ülkesinde değil tüm dünyada türünün üstadı olarak kabul edilen bir yazarı küçümsemiyorum. Ama o yıllarda doğruyu ararken ufacık bir tavsiye ne çok işime yarardı. Küçük Prens veya Şeker Portakalı ile ben üniversitede tanıştım. En azından tanışabildim.
Buraya kadar okuduysan umarım ben de senin bu kitapla tanışmanı sağlarım.
Felsefeyi Takdimimdir, yazarın 15 dile çevrilen, 12 temel kavramı Spinoza, Kant, Aristo ve diğer büyük filozofların fikirleri ve kendi düşünceleriyle açıkladığı, okuması ve anlaması oldukça kolay olan eseri. Insan, sevgi, Tanrı, Sanat ve diğer ana başlıklar. Buraya hemen bakmak isteyenler için birkaç alıntı bırakalım:
#34842792
#34842672
#34842433
#34842003
#34843035
#34938192

Her incelememde söylediğim gibi; inceleme yazmayı pek beceremem. Ki yazdıklarım incelemeden ziyade eşe dosta anlatır gibi anlatmak sadece. Derinden etkileyen, balyoz gibi inen, bana bir şeyler katan kitaplara dair zaman zaman fikirlerimi inceleme adı altında paylaşıyorum. Bu kitapta bana bir şeyler degil çok şeyler kattığı için biter bitmez yazmaya koyuldum. Umarım bir gün okunma sayısı binleri bulur.
Ve "Felsefe yapma!" diyerek aslında düşünme, fikrini söyleme, mutlu olma demek istediklerini bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksın. O yüzden felsefe yap boş ver diğerlerini. Yazarın da dediği gibi:

"Mutluluk bir amaçtır, felsefe ise ona giden yol. Herkese iyi yolculuklar!"

Yazarın biyografisi

Adı:
Seza Yılancıoğlu
Doğum:
Türkiye

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.