Sinan Kılıç

Sinan Kılıç

YazarÇevirmenEditör
8.0/10
70 Kişi
·
138
Okunma
·
0
Beğeni
·
129
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
217 syf.
·1 günde
Bundan yaklaşık 20 sene önce bilim adamı olma hayaliyle edindiğim bu kitabı, o dönemde ağır gelmesi sebebiyle kitaplığa kaldırmıştım. Benimle birlikte bu 20 senede yarım Türkiye turu yaparak ve yaklaşık 5-6 ev değişikliğinden sonra son kitaplığımdaki yerini alırken " Seni bir gün okuyacam oğlum" diyerek parmak sallamıştım. O gün bugünmüş. :)

" En son biçimi ile bu kitabı, yalnızca yirmi öykü anlatmak için değil, aynı zamanda deneylerin bilimdeki çeşitli rollerini göstermek için tasarladım. Birçok alan ve tarihsel dönemden alınmış deneylerin önemini, okuyucunun bilimsel önbilgisine ilişkin bazı varsayımlarda bulunmaksızın açıklamak olanaksız. Bir yandan her şeyi olabildiğince açık kılmaya çalışırken, öte yandan doğa bilimleriyle tanışıklığı olan okura seslendiğimi
düşündüm. Herhangi bir zamanda, herhangi bir okulda, genel hatlarıyla bilimsel eğitim almış bir okuyucuyu göz önünde bulundurdum. " ... diyerek kitabına başlıyor yazar.

Kitapta, yazarın bahsettiği gibi seçtiği bu 20 deneyin her biri için; deneyi yapan bilim adam(lar)ının, özellikle onları bilime yönlendiren detayların üzerinde durularak, özgeçmişleri, deney konusu üzerinde daha önceden elde edilmiş bilgiler/yapılmış çalışmalar, deney süreci ( nasıl, nerede, hangi şartlarda yapıldı, ne amaçlandı, ne elde edildi,) ve deney sonrası dönemde aynı konu üzerine yapılan diğer çalışmalar ile bu deneyin sonuçlarının kimler tarafından kullanıldığı, hangi keşiflere ışık tuttuğu, detaylı bir biçimde anlatılıyor.

Yazar başlangıçta açıkça; " Ben bu kitabı doğa bilimleriyle tanışık, bilimsel eğitim almış kişileri göze alarak yazdım, çok ta ilgili, bilgili değilsen bulaşma " demiş olsa bile, ben 20 yılın verdiği azimle -başlandı -bitecek diyerek bitirdim. İlgimi çeken deneyleri büyük zevk alarak ama çoğunluğunu sıkıla sıkıla okumama rağmen genel anlamda kitabı sevdim diyebilirim. Bu tür kitapları okumayı seven herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim.
Son olarak sitede bilgisi olmaması üzerine kitaptaki deneylerin listesini yazıyorum. Kitabı okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar.

1. ARISTOTELES - Civciv Embriyolojisi
2. WILLIAM BEAUMONT - Sindirim İşleminin Kimyası
3. ROBERT NORMAN - Manyetik Sapmanın Keşfi ve Alan Kavramı
4. STEPHAN HALES - Bitkilerde Özsu Dolaşımı
5. KONRAD LORENZ - Etkilenimin Koşulları
6. GALILEO - Serbest Düşme Yasası
7. ROBERT BOYLE - Hava Akışının Ölçülmesi
8. FREIBOURGLU THEODORIC - Gökkuşağının Nedenleri
9. LOUIS PASTEUR - Yapay Aşının Hazırlanması
10. ERNEST RUTHERFORD - Elementlerin Yapay Dönüşümü
11. A.A.MICHELSON ve E.W.MORLEY - Dünyanın Hareketini Saptamanın Olanaksızlığı
12. F.JACOB ve E.WOLLMAN - Genetik Maddenin Doğrudan Aktarımı
13. J.J.GIBSON - Algı Mekanizması
14. A. L. LAVOISIER - Oksijen Varsayımının Kanıtı
15. HUMPRY DAVY - Yeni Elementlerin Elektrolitik Yalıtımı
16. J.J THOMSON - Elektronun Keşfi
17. ISAAC NEWTON - Renklerin Doğası
18. MICHAEL FARADAY - Tüm Elektriksel Biçimlerin Özdeşliği
19. J. J. BERZELIUS - Kimyasal Ölçümlerin Yetkinliği
20. OTTO STERN - Maddenin Dalga Tarzı ve Üçüncü Kuantum Sayısı
396 syf.
·10 günde
Bir çok okurun söylediği gibi benim de Ayfer Tunç tavsiyesiyle öğrendiğim bir kitaptı.Arkasından Nuray Önoğlu ''okuyun pişman olmazsınız'' önerisiyle paylaşınca merakım iyice arttı. Okuma grubuna yazdım ve bu ay bu kitabı okuduk.
Ama yazmaz olaydım :))
Kitap müthiş övgüler almış. Arka kapak yorumlarında Murathan Mungan var, benim için değerlidir, dikkate alırım. Ama maalesef ben yapılan yorumların övgülerin çok azını bulabildim kitapta. Son derece sıkıcı, bitmek bilmeyen bir okuma oldu. Okuma grubu tarafından baya taşlanırım gibi hissediyorum, bayılan bir kişi bile olmadı.
Maalesef bende tekrar okuma istediği uyandırmadı hatta yazarın başka bir kitabını daha okur muyum bilmiyorum. Ne gerildim, ne duygusallaştım ne de coştum :(
Cinsellikle ilgili kısımlar çok yüzeysel ve biraz tiksindirici anlatılmış. Ama çağımızın gençliğinin cinselliğe bakışını çok iyi vermiş. Aşk, sevgi, ilişkiler biraz renk değiştirdi malum, onu güzel anlatmış. Dipnot Kitap Klubünde Yekta Kopan bu kitabı tavsiye ediyor. O da çok beğenenlerden. Orada yazarın bazı romanlarında Marek van der Jagt adını kullandığını söylemiş.Bu sitede aratınca çıkmadı, bilemiyorum.Okuyanlara keyifli bir okuma olmasını dilerim.
396 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Ayfer Tunç'a göre Edebiyatın Ölmediğini Kanıtlayan 5 roman başlıklı videoyu izledikten sonra bu kitabın siparişini verdim.
Çok yakıcı, delici ve rahatsız edici bir roman Tirza.
Hatta, romanda karşılaşacağınız konuşmalardan karakterlerden utanıp, yüzünüzü kızartabilir. Öfkelendirebilir! Kitapta baş karakter , beyaz, orta sınıf, Protestan ahlakı ile yoğrulmuş altmışlı yaşlarda bir Hollandalı olan Jörgen Hofmesseter ile canından çok sevdiği, yaşama sebebi ve takıntılı bir şekilde bağlı olduğu kızı Tirza’nın hikayesi var . Hikayede alışık olmadığımız anne baba ve ilişki tanımları var ..Herkes çok özgür ve çok bağımsız..Jörgen'in acısı, kendine yükleyemediği anlam, kendine hiç kimsenin yüklemeye değer bulmadığı anlamlar ,satır aralarına yedirilmiş derinliği, hiçlik algısı çok güzel bir şekilde işlenmiş aktarılmış .Jörgen kalıpları ve mükemmellik takıntısı olan bir adam ve bu durum onu çok başka bir noktaya sürüklüyor.Ve sonu inanın çok sarsıcı ..Kendimizi korumanın en güzel yolu dünyaya bakış açımızı mümkün mertebe esnek tutabilmekte olduğunu bir kez daha hatırladım okurken..Sonuç olarak “Tirza” içerisi ve dışarısıyla rahatsız edici bir roman ve belki de bu yüzden “rahatsız olmak isteyenlere” önerilmelidir.
431 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Hiç düşündünüz mü? Bundan yüz sene sonra sizce hangi kitaplar hala okunuyor olacak? Bu son yıllarda yazılan kitaplar içerisinde klasik olarak okunacak kitaplar var mı? Canım Ayfer Tunç’un “21. yüzyılın ilk klasiği” olarak nitelendirdiği bir romandan bahsedeceğim bugün.

Nereden başlasam, nasıl anlatsam? Öncelikle, Tirza’nın okuyucuya sunduğu gerçeklik olasılığı yüksek olay örgüsü ile çok rahatsız edici bir roman olduğunu söylemeliyim ama hepimizin malumu, gerçekler acıtır. Milenyumun başında, Amsterdam’ın en saygın mahallesinde yaşayan, işlevini kaybetmiş (dysfunctional) bir ailenin hikayesi baba Jörgen’in bakış açısından anlatılıyor. Roman, Jörgen’in kızı Tirza’nın romanı gibi algılansa da aslında üçüncü tekil anlatıcı her şeyi babanın zihninden anlattığı için merkezde Jörgen var. Avrupalı, “beyaz”, üst orta sınıf ve varoluşunun temelinde başarısızlık, terk edilmişlik, yetersizlik duyguları olan altmış yaşlarındaki oldukça “arızalı” bir adam Jörgen... Onun küçük kızına karşı duyduğu hastalık seviyesindeki bağlılığı, zoraki büründüğü “baba” rölü ve marazî duyguları... Kokuşmuş ahlakî değerlere, kopmuş aile bağlarına, hayatın kaybolmuş anlamına, sevgi arayışına ve ebeveynliğe dair anlatılanlar romanın modern insan hayatına atfettiği dertler olarak göze çarpıyor. Çarpıcılığı ve huzursuzluğu ile gerçeklik algınızı yerle bir edecek ama herkesin başına gelebilir diyeceğiniz ölçüde de gerçekçi bir roman çıkarmış ortaya Hollandalı yazar Arnon Grunberg.

Tirza, yüz yıl sonra “klasikler” arasındaki yerini alacak mı bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama çeşitli eksenlerde sarsıcı ve şaşırtıcı kurgusuyla başarılı bir roman olduğu kesin.
280 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitapta tabiki bilimsel öyküler geçmekte. Teoriler,Araştırmalar,Fikirler ve Gerçeklere dayanan deneyler konu geçmekte. Resimler aracılığı ile de desteklenmiş.Bi aralar bilime fazla ilgi duyardım. Merak edip okumuştum.Gercekten çok güzel ifade edilmiş.
Konuları;
1.Yöntemin Biçimsel Tarzları

A-Doğal Süreçlerin Özelliklerini Keşfetmek
1.ARİSTOTELES=Civciv Embriyolojisi
2.WILLIAM BEAUMONT=Sindirim işleminin kimyası

B-Rakip Varsayımlar Arasında Seçim
3.ROBERT NORMAN=Manyetik Sapmanın Keşfi ve Alan Kavramı
4.STEPHAN HALES=Bitkilerde Özsu Dolaşımı
5.KONRAD LORENZ=Etkilenimin Koşulları

C-Tümevarımla Yasanın Biçimini Bulmak
6.GALILEO=Serbest Düşme Yasası
7.ROBERT BOGLE=Hava akışının ölçülmesi

D-Başka türlü araştırılması olanaksız süreçlerin taklidi
8.FREIBOURGLU THEODERIC=Gökkuşağının nedenleri

E-Bir kazadan yararlanmak
9.LUIS PASTEUR=Yapay aşının hazırlanması
10.ERNEST RUTHENFORD=Elementlerin Yapay dönüşümü
F-Anlamsız Sonuçlar
11. A.A.MICHELSON ve E.W.MORLEYD=Dünyanın Hareketini saptamanın olanaksızlığı

2.Kuramın içeriğini Genişletmek

A-Bilinen bir etkinin gizli mekanizmasını bulmak
12.F.JACOB ve E.WOLLMAN=Genetik Maddenin Doğrudan Aktarımı
13.J.J.GIBSON=Algı mekanizması

B-Varoluş kanıtları
14.A.L.LOVOISIER=Oksijen Varsayımının kanıtı
15.HUMPRY DAVY=Yeni elementlerin elektrolitik yalıtımı
16.J.J.Thomson=Elektronun keşfi

C-basit bir gorungenin ayrıştırılması
17.ISAAC NEWTON=Renklerin Doğası

D-Acık çeşitlilikteki belirgin birliğin tanınması
18.MICHAEL FARADAY=Tüm elektriksel bicimlerin özdeşliği

3.Teknik
A-Elle kullanımda doğruluk ve dikkat
19.J.J.BARZELIUS=Kimyasal ölçümlerin yetkinliği

B-Aygıtların çok yönlülüğü ve gücü
20.OTTO STERN=Maddenin dalga tarzı ve üçüncü kuantum sayısı
217 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitap bilimsel terimler içeren ve uzaktan bakıldığında o konuyla ilgilenen insanların ilgisini çekeceğini düşünebileceğimiz bir kitap olabilir ama kesinlikle öyle değil. Bahsedilen deneyler, başarısız girişimler, gezegenimiz, insan ve hayvan doğası...
Bilimi ve deneyi her yönüyle görebileceğiniz bir eser.
396 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Degisik bir konu, sürpriz bir final. Hayatin hic bir alanında basarı elde edememis Hofmeester'in, kızı Tirza ile olan garip iliskisi anlatılıyor. Degisik bir kitap okumak isteyenler icin uygun olabilir.( Iceriginde bazı rahatsız edici ayrıntılar olmasına ragmen )
396 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tirza, benim için çok sürükleyici ama öte yandan da irite edici bir okuma oldu... Güvenli, sevdiklerinin kişisel haklarına son derece saygılı olmaya çalışan, sıradan bir yaşam içerisindeki beyaz Avrupalı’nın 11 Eylül sonrası karşılaştığı ekonomik ve sosyolojik buhran temel alınarak; kendine benzeyemeyeni ayrıştırıp yaftalaması ve medeniyet kostümünü çıkarınca dönüşebileceği “şeyin” hikâyesini aslında bu kostümü üzerine hiç oturtamamış bir “kaybeden” kendi deyimiyle “enkaz’ın” ağzından dinliyoruz.
İlk etapta niyeti iyi olsa da yaptıkları hep yanlış sonuçlar doğurmuş ve kendini sevdirememiş, kendince güzel bir yaşamın tüm gereklerini yerine getirmeye çalıştığı halde saygı görmeyi başaramamış kitap editörü Jörgen Hofmeester ve kızı Tirza’ya duyduğu aşırı sevginin hikâyesi... Sonunu tahmin ettim ve bu yüzden okuyan herkesin bahsettiği gibi bende bir şok final etkisi yaratmadı. Fakat yine de 3. bölüm “çöl” oldukça derinlikli, üzerinde düşünmeye değerdi
396 syf.
·Puan vermedi
Kimsin sen???
Sırf yanında iyi göründüğü için bir kadınla evlenebilen,
Sırf o kadın istedi diye 2 çocuk yapabilen,
Kendi olamadığı herşeyi çocuklarının olmasını isteyen.
Sahi kimsin sen???
Paranın her kapıyı açacağına, mutluluk vereceğine kesinkes inanan,
Medeni şekillerde ortalarda gezinip, en kuytularda en iğrenç işleri yapan,
Bedeninin içine hapsolmuş
Ilk önce tanrısını, daha sonra aşkı öldürmüş.
Şimdi cevap verebilecek misin
Kimsin sen???

Ayfer Tunç'un bir söyleşisinde denk geldim "Tirza" ya bence 21.yüzyılın ilk klasiği dedi bu kitap için
Bu gerçekten çok büyük bir iddaydı ve tabii ki merakla aldım kitabı :))
Günümüz insanının basitliğini, sürdürdüğü hayatın pespayeliğini,güç ve para için neler yapabileceğini gayet iyi anlatan bir kitaptı.
Bir de işin psikolojik boyutu var insanın içindeki gelgitleri, düşüncelerini dışa vuramaması, etrafında olanlara karşı tepkisiz kalması ve ipucu olmaması için söyleyemeyeceğim birçok olay olay olayy okuyucuları bekliyor
Kısacası mükemmeldi :))
Ama şunu söylemeliyim ki içinde cinsel söylemler var eeee ne olacak ki canım artık heryerde var böyle şeyler demeyin yazar ne yazacaksa hiçbir şekilde ince kelimelere başvurmadan yapmış bunu okuyucuyu rahatsız edebilecek kadar hemde
Bunu da alın işte yaşadığınız hayat işte ancak bu kelimelerle ifade edilebilir diye gözümüze sokmak için yapmış olabilir

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 138 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 182 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.