7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
566 gösterim
Kitap editörü Jörgen Hofmeester, son derece sıkıcı bir burjuva varoluşu içinde yaşayan, emeklilik yaşında bir Amsterdamlıdır. Roman, canından çok sevdiği ergen kızı Tirza'nın mezuniyet partisi için suşi hazırladığı sahneyle açılır. Bir Dostoyevski romanındaki gibi görünüşte sakin başlayan şeyler engellenemez şekilde açılacak, tırmanacaktır. Romanın sayfaları açıldıkça Hofmeester'ın sürprizsiz hayatı da belirsizliklere doğru açılır. Seneler önce çocukluk aşkına kaçan karısı beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve huzurlu, şık evinin düzenini bozar. Gözbebeği Tirza, erkek arkadaşıyla Afrika'ya gideceğini bildirir. Üstelik delikanlı Faslı bir Müslümandır. Hofmeester bu gence baktığında Muhammet Atta'dan başka bir şey göremez. Roman, kahramanları arasında bir dizi uygunsuz, müstehcen, acı dolu, bir o kadar da tuhaf karşılaşmayla ilerlerken işler karışır. Hızla ve garip bir biçimde. Hofmeester yıllardır biriktirdiği servetini ve kendisiyle kızlarına kurduğu güven dolu geleceği bir gecede kaybeder. Artık her şey tekinsizdir.

Her sahnesi, her cümlesi, her kelimesi büyük bir zekânın, derin bir içgörünün ve biraz da muzurluğun kaleminden çıkmış bir kült roman.

Arnon Grunberg 23 yaşında Mavi Pazartesiler romanıyla çıkış yaptığında Hollanda'nın en sevilen yazarı oldu, her romanıyla ülkesinde ve Avrupa'da prestijli ödüller aldı. Tirza da diğer romanları gibi uzun süre uluslararası çoksatarlar listesinden inmedi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9789944494649
 • Çeviri:
  Gül Özlen
 • Yayınevi:
  Alef Yayınevi
 • Kitabın Türü: